Chitin

Čo je to

Chitín

Chitín je látka, ktorá vyvyšuje náš hmyzí trus nad ostatné hnojivá. Jedlý hmyz používa vláknitý materiál Chitín k vytvoreniu štruktúry svojích exoskeletonov. Chitín možno nájsť v exoskeletone hmyzu, škrupinách (pancieroch) kôrovcov a dokonca i v krídlach šupín motýľa. V celom svete hmyzu sa používajú rôzne upravené verzie chitínu, ktoré umožňujú mať napríklad silný exoskelet chrobáka a tiež je možné ho použiť k vytvoreniu pružných tiel viditeľných u húseníc. Do našeho hmyzieho trusu primiešavame zbytky exoskeletonov múčných čevov (zvlečky), ktoré obsahujú zmienený chitín. Ten pomáha rastlinám brániť sa pred škodcami a patogénmi. Zo skúseností zákazníkov môžeme potvrdiť, že chráni rastliny pred voškami, molicami, krytonoscom, nosánikom, hlísticami, strapkami, roztočmi i skočkami. Ďalších škodcov otestujeme v sezóne 2022.

Chitín 100% prírodná látka s repelentnými účinkami na hmyz, ktorý ohrýza rastliny. Je známe, že chitín ničí hlístovce živiace sa koreňmi a ich vajíčka, ako aj hubové patogény v koreňovej zóne. Akonáhle rastliny detekujú chitín v pôde, reagujú akoby „zjedli hmyz“. To spôsobí, že sa rastlina chráni tým, že produkuje viac stonkového a listového materiálu a vylučuje sekundárne metabolity, aby zahnala škodcov a patogény. To znamená, že chitín vytvára autoimunitné reakcie, ktoré pôsobia na rastliny ako vakcína. Signalizuje rastline, aby produkovala prírodné toxíny, ktoré odradia svojho nepriateľa, ako sú škodcovia a plesňové patogény. Americká agentúra pre ochranu životného prostredia uvádza, že sa zdá, že chitín reguluje patogénne hlístice stimulaciou rastu určitých prirodzene sa vyskytujúcích mikroorganizmov v pôde, ktoré zase uvoľňujú látky, ktoré ničia patogénne hlístice a ich vajíčka. Hoci chitín nie je rozpustný vo vode, tak ho rozkladajú ryzospherné (koreňové) baktérie tak, aby ho mohla rastlina vstrebať.

Vďaka Chitínu, ktorý je v našom hnojive obsiahnutý vďaka červým exoskeletonom (zvlečky), sa rastliny bránia parazitom. 100% vás zbaví vošiek a molíc do druhej zálievky rastliny a zdá sa, že účinkuje i na ďalšie nepríjemné hmyzie žrúty úrody. Snažíme sa podporovať zákazníkov, čo majú nepríjemné hmyzie návštevníky k vyskúšaniu nášho hnojiva, aby sme sa o jeho účinku na ďalších cuzopasníkov dozvedeli do budúcna viac.