Chitín

čo je to

Chitín

Chitín je látka, ktorá vyvyšuje náš hmyzí trus Hnojik nad ostatné hnojivá. JJedlý hmyz používa vláknitý materiál Chitín k vytvoreniu štruktúry svojích exoskeletonov. Chitín možno nájsť v exoskeletone hmyzu, škrupinách (pancieroch) kôrovcov a dokonca aj v krídlach šupín motýľa. V celom svete hmyzu sa používajú rôzne upravené verzie chitínu, ktoré umožňujú mať napríklad silný exoskelet chrobáka a tiež je možné ho použiť k vytvoreniu pružných tiel viditeľných u húseníc.

Do nášho hmyzieho trusu primiešavame zvyšky exoskeletonov múčnych červov (zvlečky), ktoré obsahujú zmienený chitín. Ten pomáha rastlinám brániť sa pred škodcami a patogénmi, je prírodným repelentom pre rastliny, stromy a kríky. Zo skúseností zákazníkov môžeme potvrdiť, že chráni rastliny pred voškami, molicami, krytonoscom, nosánikom,  skočkami, strapkami, rozťočmi, vlnatkami i hlísticami. Ďalších škodcov otestujeme v sezóne 2022.

Chitín 100% prírodná látka s repelentnými účinkami na hmyz, ktorý ohrýza rastliny. Je známe, že chitín ničí hlístovce živiace sa koreňmi a ich vajíčka, ako i hubové patogény v koreňovej zóne. Akonáhle rastliny detekujú chitín v pôde, reagujú ako by „zjedli hmyz“. To spôsobí, že sa rastlina chráni tým, že produkuje viac stonkového a listového materiálu a vylučuje sekundárne metabolity, aby zahnala škodcov a potogény. To znamená, že chitín vytvára autoimunitnú reakciu, ktorá pôsobí na rastliny ako vakcína. Signalizuje rastline, aby produkovala prírodné toxíny, ktoré odradia svojho nepriateľa, ako sú škodcovia a plesňové patogény.

Americká agentúra pre ochranu životného prostredia uvádza, že sa zdá, že chitín reguluje patogénne hlístice stimuláciou rastu určitých prirodzene sa vyskytujúcich mikroorganizmov v pôde, ktoré zase uvoľňujú látky, ktoré ničí patogénne hlístice a ich vajíčka. Hoci chitín nie je  rozpustný vo vode, tak ho rozkladajú ryzospherné (koreňové) baktérie tak, aby ho mohla rastlina vstrebať.

Vďaka Chitínu, ktorý je v našom hnojive obsiahnutý vďaka červým zvlečkom, sa rastliny bránia parazitom. 100% vás zbaví vošiek a molic do druhej zálievky rastliny a zdá sa, že účinkuje i na ďalších nepríjemných hmyzích žrútov úrody. Snažíme sa podporovať zákazníkov, čo majú nepríjemných hmyzích návštevníkov k vyskúšaniu nášho hnojiva, aby sme sa o jeho účinku na ďalších cudzopasníkov dozvedeli do budúcnosti viac.

Budeme radi, ak sa s nami podelíte o vaše skúsenosti. Ak máte otázky,  môžete sa na nás obrátiť na telefónnom čísle : +421 940 074 054 alebo emailom na farma@hnojik.sk alebo na našej facebookovej stránke https://www.facebook.com/hnojik.sk  

Nákup v eshope