Choroby sliviek

HMYZÍ TRUS ako HNOJIVO NA SLIVKY

Choroby sliviek

Obsah

Slivka

Slivka - plody v košíku
Choroby slieviek - Slivky Mirabelky

 Slivka domáca (Prunus domestica) je listnatý strom z rodu  Prunus. Pomerne dobre znáša zimu  či neskoré jarné mrazíky, preto sa v s obľubou pestuje i v chladnejších klimatických podmienkach  Jej plody, slivky,  patria medzi obľúbené kôstkové ovocie, ktoré si mnohí z nás pestujú vo svojich záhradách či ovocných sadoch. Keďže sú veľmi chutné, okrem konzumácie v surovom stave sú vhodné aj výrobu najrôznejších dobrôt v kuchyni, na zaváranie, mrazenie, výrobu lekvárov, či pálenie slivovice, ale i sušenie. Slivky sú  skutočný zázrak prírody. Čistia krv, znižujú vysoký krvný tlak aj vysoký cholesterol. Pomáhajú pri reume či ochoreniach pečene a obličiek. 

CHoroby sliviek - konár slivky s plodmi

Liečivé účinky sliviek ľudia poznali už pred viac ako 2 000 rokmi. Prvý kultivovaný strom slivky bol vypestovaný v Damasku. Odtiaľ sa pestovanie sliviek rozšírilo aj k nám, do Európy.  Jeho liečivé účinky poznali už starí  Rimania. V súčastnosti sa slivky stali súčasťou mnohých národných kuchýň a patria medzi najobľúbenejšie druhy ovocia.

Choroby sliviek

Škodcovia sliviek 1

Slivky – radosť z ich pestovania a ich úžitku nám môžu prekaziť choroby sliviek, ktorými môžu trpieť a spôsobiť ako oslabenie stromu, zníženie či zničenie úrody, tak aj odumretie časti či celého stromu. To sú nemilé záležitosti. Aké teda poznáme choroby sliviek? Nie je ich málo. U nás sa vyskytujú nasledujúce: šárka sliviek, monilióza kôstkovín, klasterosporióza, vírus zakrpatenosti sliviek, vírus nekrotickej krúžkovitosti sliviek, drobná škvrnitosť listov slivkovín, pevníkovec purpurový, hrdza slivková, grmaník slivkový, európska žltačka kôstkovín, červená škvrnitosť listov sliviek,  abiotická nekróza listov sliviek, bakteriálna rakovina a suchá škvrnitosť listov. Mnohé z týchto ochorení sú si podobné či už názvom alebo prejavmi. Je dobré zorientovať sa v tejto problematike a najlepšie snažiť sa im predchádzať.

Šárka sliviek

Šárka sliviek (Plum pox virus) je veľmi  vážne  vírusové ochorenie kôstkovín, ktoré patrí do rodu Potyvirus.  Jeho hlavnými prenášačmi sú druhy vošiek škodiacich na kôstkovinách a  infikovaný rastlinný materiál prenášaný do nových lokalít. Vírus šárky nepredstavuje nebezpečenstvo pre spotrebiteľov, ale môže zničiť úrodu ovocia tým, že spôsobuje ich predčasné opadnutie, kyslosť a deformácie. Symptómy napadnutia je možné sledovať na listoch, plodoch a výnimočne i kôstkach.  

Šárka sliviek vo všeobecnosti spôsobuje na listoch svetlozelené až žltozelené  škvrny nepravidelného tvaru a rôznej veľkosti, bez ostrého ohraničenia. Sú viditeľné od mája. Na plodoch sa prejavy ukazujú na začiatku ich dozrievania.  Vytvárajú sa nich škvrnité kresby, ktoré sa postupne prepadávajú. Dužina na mieste prepadlín je červenohnedá, nekrotická a pevne drží pri kôstke. V napadnutých plodoch je znížený obsah cukru a kyselín, sú tak bezcenné a dochádza k  ich predčasnému opadávaniu.

Hostiteľmi šarky môžu byť všetky slivkoviny, marhuľa, broskyňa, mandľa, trnka, višňa plstnatá. Prejavy tohto vírusového ochorenia sú preto veľmi variabilné a odlišujú v závislosti od druhu hostiteľa, jeho odrody a kmeňa vírusu. V súčasnosti je popísaných deväť kmeňov vírusu šárky sliviek, ktoré sa líšia ako agresivitou, tak aj symptomatickými prejavmi. Vo všeobecnosti platí, že najcitlivejšie sú mladé výsadby ovocných druhov. 

Prítomnosť šárky sliviek môže zosilniť účinky iných endemických vírusov infikujúcich rôzne druhy rodu Prunus. Vírus výrazne spomaľuje rast ovocných drevín a znižuje ich mrazuvzdornosť.

Šárka sliviek - príznaky infekcie na plodoch slivky

Šárka sliviek – príznaky infekcie na plodoch slivky

Zdroj fotiek: www.uksup.sk

Šárka sliviek - Príznaky na plodoch slivky japonskej cv. Červená krásavica. Choré ovocie sa porovnáva s dvoma zdravými plodmi vľavo

Šárka sliviek – Príznaky na plodoch slivky japonskej cv. Červená krásavica. Choré ovocie sa porovnáva s dvoma zdravými plodmi vľavo

Zdroj fotiek: www.uksup.sk

Šárka sliviek - Príznaky na plodoch a listoch sliviek

Šárka sliviek – Príznaky na plodoch a listoch sliviek

Zdroj fotiek: www.uksup.sk

Šárka sliviek - Príznaky infekcie na listoch slivky cv. Brompton, ukazuje žltkasté krúžky

Šárka sliviek – Príznaky infekcie na listoch slivky cv. Brompton, ukazuje žltkasté krúžky

Zdroj fotiek: www.uksup.sk

Sarka sliviek Listove priznaky infekcie na slivke cv. St Julien

Šárka sliviek – Listové príznaky infekcie na slivke cv. St Julien

Zdroj fotiek: www.uksup.sk

Monilióza kôstkovín

Monilióza kôstkovín (Monilinia laxa / Monilinia fructigena) je v našich končinách sa často vyskytujúce ochorenie, ktoré dokáže zničiť prevažnú časť kvetov a vetvičiek. Ešte viac ničivé je napadnutie dozrievajúcich a zrelých plodov.  Takéto plody sú úplne znehodnotené.  Napadnuté kvety a mladé plody hnednú a zaschýnajú. Listy, mladé výhonky a vetvičky vädnú a schnú, pričom sa často na postihnutých miestach objavuje glejotok. Napadnuté plody buď opadajú, alebo tzv. mumifikujú a ostanú v korune stromu. K ich napadnutiu dochádza najčastejšie pri ich poranení.

Huba Monilióza prezimuje ako podhubie v pletive napadnutých rastlinných častí – napadnuté vetvičky či mumifokované plody, ktoré ostali na strome. K infikovaniu moniliózou dochádza zväčša za chladného a vlhkého počasia.

Monilióza kôstkovín - mumifikované plody slivky so zdravým plodom

Monilióza kôstkovín – mumifikované plody slivky so zdravým plodom

Zdroj: M.Hluchý, P.Ackermann, M.Zacharda, Z.Laštůvka, M.Bagar, E.Jetmarová, G.Vanek: Ochrana ovocných dřevin a révy vinné v ekologické produkci. Biocont Laboratory, Modřice

Monilióza kôstkovín - Monilinia laxa vľavo a Monilinia fructigena vpravo

Monilióza kôstkovín – Monilinia laxa vľavo a Monilinia fructigena vpravo

Zdroj: M.Hluchý, P.Ackermann, M.Zacharda, Z.Laštůvka, M.Bagar, E.Jetmarová, G.Vanek: Ochrana ovocných dřevin a révy vinné v ekologické produkci. Biocont Laboratory, Modřice

monilioza na mladej vetvicke 2

Monilióza kôstkovín – na mladej vetvičke

Zdroj: Shuhrataxmedov – vlastné dielo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19462852

Monilióza kôstkovín - mumifikované plody na mladej vetvičke

Monilióza kôstkovín – mumifikované plody na mladej vetvičke

Monilióza kôstkovín - mikrozáber

Monilióza kôstkovín – mikrozáber

Monilióza kôstkovín - v Petriho miske

Monilióza kôstkovín – v Petriho miske

Klasterosporióza (dierkovitosť listov a škvrnitosť plodov)

Klasterosporióza (Clasterosporium carpophilum) – je hubovité ochorenie. Príznaky klastrosporiózy sa na listoch prejavujú skoro na jar, keď vypučia listy, vo forme okrúhlych, niekoľko milimetrov veľkých (asi 5 mm), oranžových škvŕn. Tie sú neskôr ostro ohraničené a ich farba prechádza do hnedej. Obranná reakcia hostiteľa v mieste infekcie vytvorí oddeľovaciu vrstvu, aby nedochádzalo k prenikaniu toxínov do zdravých pletív a následne takto oddelené škvrny vypadávajú z čepele listov. Od tohto je odvodený názov dierovitosť listov.

Druhý príznak hubového ochorenia klasterosporiózy sú drobné škvrny na plodoch – často sprevádzané glejotokom. Tmavé, hnedočierne škvrny prechádzajú do korkovitosti dužiny.

Na letorastoch a mladých konárikoch sa vyskytujú hrbolčeky, preliačiny a rôzne zdureniny hnedočervenej farby. Ich povrch býva popraskaný, zvráskavený a osídľujú ho saprofytické huby. Následkom napadnutia je zníženie intenzity fotosyntézy, zníženie násad kvetných pukov a tým aj plodov. Letorasty a konáriky zaostávajú v raste. Plody sa znehodnocujú, za vlhka hnijú, za sucha sa scvrkávajú. Vytvorené rany sa stávajú vstupnou bránou pre iné ochorenia. U mladých stromčekov môže dôjsť k ich odumretiu.

Klasterosporióza - na listoch

Klasterosporióza – na listoch

Klasterosporióza - na liste a plode

Klasterosporióza – na liste a plode

Klasterosporióza - na liste slivky

Klasterosporióza – na liste slivky

Klasterosporióza - detail na liste

Klasterosporióza – detail na liste slivky

Klasterosporióza - na liste2

Klasterosporióza – detail na liste slivky

Vírus zakrpatenosti sliviek

Vírus zakrpatenosti sliviek (Prune dwarf virus; PDV) – spôsobuje odumieranie púčikov a obrastu, oslabenie rastu a následné zníženie úrody. Objavuje sa na čepeliach listov ako svetlozelené, rôzne veľké kruhy, škvrny, pruhy či kresby. Takto napadnuté miesta od stredu nekrotizujú a listy sa deformujú. Spôsobuje nápadnú zakrpatenosť listov. Intenzita a prejavy tohto ochorenia sa líšia v závislosti od hostiteľa,  kmeňa vírusu a počasia. Pri nižších teplotách  sú prejavy viditeľnejšie. Vírus napadá ako slivky, tak aj čerešne, višne, marhule, broskyne a ďalšie príbuzné dreviny.  Prenáša sa vegetatívne skrz rub, očko, vegetatívnu odnož a u niektorých druhov aj peľom a semenami – najmä višňa a čerešňa. 

Vírus zakrpatenosti sliviek - napadnutý list

Vírus zakrpatenosti sliviek – napadnutý list

Zdroj: M.Hluchý, P.Ackermann, M.Zacharda, Z.Laštůvka, M.Bagar, E.Jetmarová, G.Vanek: Ochrana ovocných dřevin a révy vinné v ekologické produkci. Biocont Laboratory, Modřice

Vírus nekrotickej krúžkovitosti slivkovín

Vírus nekrotickej krúžkovitosti slivkovín

Vírus zakrpatenosti sliviek – napadnutý list

Zdroj: M.Hluchý, P.Ackermann, M.Zacharda, Z.Laštůvka, M.Bagar, E.Jetmarová, G.Vanek: Ochrana ovocných dřevin a révy vinné v ekologické produkci. Biocont Laboratory, Modřice

Vírus nekrotickej krúžkovitosti sliviek  (Prunus necrotic ringspot virus; PNRSV, Aplle mosaic virus; ApMV) – vytvára typické príznaky na listoch, ktoré sa vyvinuli na jar a začiatkom leta, kedy sú nižšie teploty.  Na listových čepeliach sú svetlozelené až jasnožlté ostro ohraničené škvrny, pruhy a kresby.  Pruhy zvyčajne vytvárajú tzv. dubolisté kresby.  Stromy pri silnom napadnutí majú výrazne menšie listy, kratšie prírastky a dávajú menšiu úrodu.  Tento vírus sa prenáša ako peľom, semenami i vegetatívnym množením očkom, rubom a vegetatívnou odnožou. 

Drobná škvrnitosť listov slivkovín

Drobná škvrnitosť listov slivkovín (Phyllosticta prunicola) – sa šíri predovšetkým počas vlhkého daždivého počasia. Väčšinou napáda listy, ale môže napadnúť aj plody a výnimočne aj letorasty. Zvyčajne sa na listoch objavia drobné, okrúhle, červenofialové až fialovošedé škvrny, ktoré sú často lemované tmavším okrajom s priemerom 1 až 2 mm. V prostriedku škvŕn sa vytvárajú plodničky, ktoré tvoria tmavé body.  Tieto škvrny od prostriedku zasychajú a vypadávajú. Listy, ktoré sú silne postihnuté predčasne opadávajú. Na plodoch sa pri napadnutí tvoria pravidelné malé šedozelené škvrny, častokrát lemované červenofialovým okrajom a postihnuté časti plodu postupne korkovatejú.  Škvrny drobnej škvrnitosti listov slivkovín sú veľmi podobné suchej škvrnitosti listov a presné určenie diagnózy si vyžaduje mikroskopické vyšetrenie.

Drobná škvrnitosť listov slivkovín na listoch

Drobná škvrnitosť listov slivkovín na listoch

Zdroj: M.Hluchý, P.Ackermann, M.Zacharda, Z.Laštůvka, M.Bagar, E.Jetmarová, G.Vanek: Ochrana ovocných dřevin a révy vinné v ekologické produkci. Biocont Laboratory, Modřice

Pevníkovec purpurový

Pevnikove purpurovy 1

Pevníkovec purpurový – spôsobuje strieborné listy

Zdroj: M.Hluchý, P.Ackermann, M.Zacharda, Z.Laštůvka, M.Bagar, E.Jetmarová, G.Vanek: Ochrana ovocných dřevin a révy vinné v ekologické produkci. Biocont Laboratory, Modřice

Pevníkovec purpurový (Chondrostereum purpureum) – je tzv. drevokazná huba, ktorá rastie počas celého roka, no najviac od jesene do jari. Okrem ihličnatých stromov napadá aj ovocné stromy a kríky, predovšetkým slivky. Spôsobuje bielu hnilobu dreva, pričom postihnutá môže byť iba časť stromu, ale aj celý strom. Kmeň napadnutej dreviny sa sfarbuje do hnedočervenej farby a listy sú striebristo lesklé. Napadnuté vetvy či stromy chradnú a môže odumierať.  Na odumretom dreve vyrastajú červené až fialové, neskôr hnedé plodnice tejto huby. Infekcie vznikajú na čerstvých ranách stromov a kríkov, zväčša do  1 týždňa od poranenia. Najčastejšie k tomu dochádza v období jari alebo jesene. Toxické látky vylučované do listov spôsobuje ich striebristé sfarbenie.

Pevníkovec purpurový

Pevníkovec purpurový  vo francúzskej záhrade v Massy. Táto huba spôsobuje ‘Strieborný list’.

Hrdza slivková

Hrdza slivková (Tranzschelia pruni-spinosae, Tranzschelia discolor) – je ochorenie, ktorého sprievodným prejavom je náhly opadnutie napadnutých listov. Okrem slivky domácej sú hostiteľskými rastlinami sú marhuľa obyčajná, trnka obyčajná, mandľa obyčajná, čremcha obyčajná a veternica iskerníkovitá.  Obdobie prezimovania na medzihostiteľovi  (veternica iskerníkovitá) je v štádiu mycélia. V oblastiach s teplejšou klímou môže hrdza sliviek prezimovať aj na neopadaných listoch a môže prerásť až do vetvičiek stromov, na ktorých prezimuje. Typické príznaky napadnutia sliviek hrdzou sú fialkasté alebo žltkasté škvrny, ktoré sa objavujú na vrchnej strane listov, často predĺžené v smere žiliek. Škvrny sú nepravidelne rozmiestnené, s rôznymi tvarmi a na ich spodnej strane sa v mieste škvŕn stretávame s drobnými, okrúhlymi a prášivými kôpkami uredospór, ktoré sú škoricovohnedej farby. Pri silnej infekcii postupne dochádza k predčasnému opadu listov. Od konca augusta  na spodných stranách listov je možné pozorovať čiernohnedé ložiská, ktoré sú v teleutospórovom štádiu.

Hrdza sliviek - vrchná strana listu

Hrdza sliviek – vrchná strana listu – Drobné, žlté, nepravidelné škvrny na vrchnej strane listov

Hrdza sliviek spodna strana listu

Hrdza sliviek – spodná strana listu – Drobné, okrúhle, prášivé kôpky spór huby

Hrdza sliviek na listoch

Hrdza sliviek na listoch

Zdroj: M.Hluchý, P.Ackermann, M.Zacharda, Z.Laštůvka, M.Bagar, E.Jetmarová, G.Vanek: Ochrana ovocných dřevin a révy vinné v ekologické produkci. Biocont Laboratory, Modřice

Grmaník slivkový

Grmaník slivkový (Taphrina pruni / Taphrina insititiae) –  v našich podmienkach sa vyskytuje zväčša vo vyšších oblastiach, kde je chladnejšie. Okrem slivky napáda aj na marhule a čerešne.  Napadnuté plody sú bez chuti, nedozrievajú a majú nízku kvalitu. V porovaní so zdravými plodmi po odkvitnutí dochádza u napadnutých plodov k zväčšovaniu a predlžovaniu. Farba plodov sliviek je zelená až žltozelená, dužina je tvrdá, bez šťavy a chuti, pričom plody sú pokryté belavým povlakom. Napadnuté plody od júla opadávajú. Nevytvára sa v nich kôstka a už nie sú použiteľné, ani sa nedajú ďalej spracovať. Pre grmaníka slivkového je typická deformácia plodov, ich abnormálne zväčšenie, predĺženie a preliačenie. Často býva napadnutá iba časť plodu a vytvárajú sa tak nepravidelné nádory na nich. Zdeformované plody sa postupne scvrkávajú a hnednú. 

Napadnutie grmaníkom slivkovým sa môže vyskytnúť aj na letorastoch stromov, ktoré následne hrubnú, krpatejú a skrúcajú sa. Pri silnom napadnutí letorastov dochádza k ich  postupnému uschýnaniu. Grmaník slivkový prezimuje mycéliom alebo blastospórami v napadnutých konároch, odkiaľ prerastá do listov a púčikov.Za vlhkého a chladného počasia počas skorej jari prerastá grmaník do mladých plodov a infikuje ich. Z infikovaných plodov sa v druhej polovici júla rozširujú pomocou vetra.

Choroby sliviek - Grmaník slivkový na slivke

Choroby sliviek – Grmaník slivkový na slivke

Zdroj: M.Hluchý, P.Ackermann, M.Zacharda, Z.Laštůvka, M.Bagar, E.Jetmarová, G.Vanek: Ochrana ovocných dřevin a révy vinné v ekologické produkci. Biocont Laboratory, Modřice

Choroby sliviek - Grmaník slivkový na trnke

Choroby sliviek – Grmaník slivkový na slivke

Zdroj: M.Hluchý, P.Ackermann, M.Zacharda, Z.Laštůvka, M.Bagar, E.Jetmarová, G.Vanek: Ochrana ovocných dřevin a révy vinné v ekologické produkci. Biocont Laboratory, Modřice

Grmaník slivkový - napadnutý deformovaný plod

Grmaník slivkový – napadnutý deformovaný plod

Grmaník slivkový - napadnutý deformovaný plod - prierez

Grmaník slivkový – napadnutý deformovaný plod – prierez

Európska žltačka kôstkovín

Európska žltačka kôstkovín (Apricot chlorotic leafroll phytoplasma, syn. European stone fruit phytoplasma – ESFY) –  je radená k fytoplazmám, ktoré sú známe tým, že nie sú ohraničené bunečnou stenou a nie je ich možné kultivovať na živných médiách, tak ako to je pri bežných baktériách. 

Hostiteľský okruh je relatívne úzky, nakoľko fytoplazma napáda predovšetkým druhy rodu Prunus. Na prenos, bez ľudského pričinenia, potrebuje fytoplazma bodavo-cicavý hmyz, v ktorom dokáže fytoplazma prežívať a množiť sa. Pri prijímaní potravy sa dostáva do ďalšej hostiteľskej rastliny. Doposiaľ jedinými známymi vektormi tejto fytoplazmy sú méra Cacopsylla pruni, ktorý preferuje rastliny z rodu Prunus  a cikádka Fieberiella florii. Najideálnejším časom na pozorovanie príznakov je obdobie pred kvitnutím hostiteľov a koncom leta. Symptómy infekcie sa líšia v závislosti od druhu infikovaného hostiteľa.

Príznakmi napadnutia na slivke obyčajnej je proliferácia vetiev, malý počet listov, mierna chloróza a presychanie koruny. Zvyčajne nasleduje postupné odumieranie vetiev, či odumieranie celého napadnutého stromu, a to v priebehu zimného alebo jarného obdobia. Ochorenie je charakteristické svojím rýchlym postupom. Broskyne, slivky a čerešne však nepodliehajú odumieraniu takou rýchlosťou ako marhule.

Zdroj: www.uksup.sk

Choroby sliviek - prenášač Európskej žltačky kôstkovín : Cacopsylla pruni

Prenášač Európskej žltačky kôstkovín : Cacopsylla pruni

Zdroj: www.biolib.cz

Choroby sliviek - prenášač Európskej žltačky kôstkovín : Fieberiella florii

Prenášač Európskej žltačky kôstkovín : Fieberiella florii

Zdroj: www.biolib.cz

Červená škvrnitosť listov sliviek

Červená škvrnitosť listov na slivke

Červená škvrnitosť listov na slivke

Zdroj: M.Hluchý, P.Ackermann, M.Zacharda, Z.Laštůvka, M.Bagar, E.Jetmarová, G.Vanek: Ochrana ovocných dřevin a révy vinné v ekologické produkci. Biocont Laboratory, Modřice

Červená škvrnitosť listov sliviek (Polystigma rubrum) – je hubovité ochorenie, ktoré napáda slivky a trnky. Prejavy ochorenia u sliviek sa líša podľa odrody sliviek. Červená škvrnitosť na listoch sliviek začína žltozelenými, neskôr tehlovočervenými, okrúhlymi, ohraničenými a vypuklými kožovitými škvrnami o veľkosti 0,5 až 1cm. Tie ku koncu vegetácie tmavnú a od svojho stredu černejú.  Pri silnom napadnutí sa listy deformujú, usychajú a predčasne opadávajú. Na takto opadnutých listoch huba prezimuje a krátko po odkvete hostiteľských rastlín sa vzdušnými prúdmi askospory huby prenášajú na nové mladé listy.  Rozmnožovanie a prenos askospór je počas teplého a daždivého počasia. Toto infekčné obdobie trvá zvyčajne 3 až 5 týždňov.

Červená škvrnitosť listov - silno napadnutá slivka

Červená škvrnitosť listov – silno napadnutá slivka

Zdroj: M.Hluchý, P.Ackermann, M.Zacharda, Z.Laštůvka, M.Bagar, E.Jetmarová, G.Vanek: Ochrana ovocných dřevin a révy vinné v ekologické produkci. Biocont Laboratory, Modřice

Abiotická nekróza listov slivky

Abiotická nekróza listov slivky – sa prejavuje náhlym zaschnutím okrajov, častí alebo celých listov. Takto napadnuté časti sú svetlohnedé a ostro ohraničené od zdravých zelených častí listov.  Najčastejšie bývajú postihnuté na strome časti koruny, ktoré sú vystavené pretrvávajúcemu vetru.  Vo výnimočných prípadoch môže dôjsť k poškodeniu celej koruny stromu.  Tento stav nie je vyvolaný hubovým, bakteriálnym ochorením ani ako následok napadnutia škodcom. Spôsobuje ho náhla nadmerná strata vody z pletív listov, kedy po dlhotrvajúcom období sucha nastane výdatný dážď. Ten spôsobí, že listy príjmu do seba veľa vody a následný teplý vietor ich príliš vysuší.  Ochranou proti abiotickej nekróze listov je preto zaistenie optimálneho fyziologického stavu rastliny s pravidelnou primeranou závlahou.

Abiotická nekróza listov

Abiotická nekróza listov na slivke

Zdroj: M.Hluchý, P.Ackermann, M.Zacharda, Z.Laštůvka, M.Bagar, E.Jetmarová, G.Vanek: Ochrana ovocných dřevin a révy vinné v ekologické produkci. Biocont Laboratory, Modřice

Bakteriálna rakovina

Bakteriálna rakovina (Pseudomonas syringae pv. syringae, Valsa cincta a Valsa leucostoma) –  postihuje všetky druhy pestovaných kôstkovín.  Vytvára na vetvách a kmeňoch stromov tmavo zafarbené miesta, ktoré sa mierne prepadávajú a postupne nekrotizujú.  Objavujú sa najčastejšie na mieste vetvenia alebo v okolí odumretých vetvičiek či poranení po reze. Časti stromu nad takouto nekrotizujúcou škvrnou  vädnú a usychajú. Pri chronickom prejave tvoria menšie, žltozelené listy a kratšie prírastky.  Na postihnutých miestach sa často vyskytuje silný glejotok. Bakteriálna rakovina môže spôsobiť odumretie celého stromu.   K infekciám dochádza  v období jesene ( pri opade listov) a jari (pred a pri rašení), zvlášť za daždivého počasia.

Choroby sliviek - Bakteriálna rakovina

Choroby sliviek – Bakteriálna rakovina

Zdroj: M.Hluchý, P.Ackermann, M.Zacharda, Z.Laštůvka, M.Bagar, E.Jetmarová, G.Vanek: Ochrana ovocných dřevin a révy vinné v ekologické produkci. Biocont Laboratory, Modřice

Suchá škvrnitosť listov

Suchá škvrnitosť listov (Stigmina carpophila) – je vážne hubovité ochorenie. Na listoch sú viditeľné okrúhle rôzne veľké žltozelené či červenofialové škvrny, ktoré majú často výrazné olemovanie.  Pri ich väčšom počte splývajú do jedného celku.  Neskôr tmavnú a medzi zdravým a napadnutým pletivom listu sa vytvára oddeľovacia vrstva, čo spôsobí, že uschnuté pletivá vypadávajú.  Ak sú v listoch napadnuté vodivé zväzky, listy žltnú, červenejú a predčasne opadávajú. 

Suchá škvrnitosť spôsobuje aj to, že na jar nerašia očká na jednoročných plodných vetvičkách a okolo očiek vznikajú 3 -10 mm veľké nekrotické oválne škvrny. Následne na odumretých častiach vyteká glejotok.  Pri silnom napadnutí zasychajú vetvičky.  Pri napadnutí mladých plodov sa najprv objavia drobné červenofialové škvrny, ktoré sa postupne zväčšujú a od stredu šednú. Ich okraj ostáva olemovaný na červenofialovo.  Neskôr sa na plodoch objavujú škvrny rôznych veľkostí s tmavým alebo svetlým olemovaním.  Pri ich väčšom počte splynú, plody sa zdeformujú a praskajú.

Prejavy napadnutia sa líšia podľa jednotlivých odrôd. Huba prezimuje v napadnutých púčikoch a vetvičkách. Za vlhkého počasia sa môže huba šíriť v priebehu celej vegetácie.

Suchá škvrnitosť listov - detail na liste

Suchá škvrnitosť listov – detail na liste

Zdroj: M.Hluchý, P.Ackermann, M.Zacharda, Z.Laštůvka, M.Bagar, E.Jetmarová, G.Vanek: Ochrana ovocných dřevin a révy vinné v ekologické produkci. Biocont Laboratory, Modřice

Suchá škvrnitosť listov 1

Suchá škvrnitosť listov

Zdroj: www.biolib.cz  Autor: Pavel Šinkyřík

Suchá škvrnitosť listov 3

Suchá škvrnitosť listov

Zdroj: zahradaweb.cz  Autor: Jílek Arnošt

Suchá škvrnitosť listov 2

Suchá škvrnitosť listov

Zdroj: www.biolib.cz  Autor: Pavel Šinkyřík

Suchá škvrnitosť listov - odumieranie púčika, nekróza glejotok

Suchá škvrnitosť listov

Zdroj: M.Hluchý, P.Ackermann, M.Zacharda, Z.Laštůvka, M.Bagar, E.Jetmarová, G.Vanek: Ochrana ovocných dřevin a révy vinné v ekologické produkci. Biocont Laboratory, Modřice

Ako na choroby sliviek

Ako na choroby sliviek?  Na výber sú ako prírodné, tak i chemické riešenia. Určite je jednoduchšie a zároveň i lacnejšie napadnutiu predchádzať budovaním zdravej silnej imunity rastlín a vytvorením optimálnych podmienok na ich pestovanie. Ak hľadáte prírodnú cestu, ktorou jednak dodáte potrebné vyvážené živiny, posilníte imunitný systém svojich stromov, a zároveň pomôžete, aby sa stromy prirodzene bránili, ponúkame vám Hnojík, české organické hnojivo s vyváženým obsahom živín a s repelentným účinkom na škodcov.

Aplikácia Hnojíka je možná ako posypom, zálievkou , tak i postrekom. Zálievka a postrek majú rýchlejší nástup účinku. Účinok posypu má dlhšie trvanie.  Ideálna je ich kombinácia. Ako na to? Ako použiť hnojivo Hnojik.SK? Spôsoby aplikácie i dávkovanie sa dozviete v nasledujúcom odkaze: https://hnojik.sk/hnojenie-organickym-hnojivom/.

 

Škodcovia sliviek - ako na nich? - Hnojik.sk
Škodcovia sliviek - ako na nich?
  • Zľava! české organické hnojivo 12L

    12L – České organické hnojivo (hmyzí trus, insect frass)

    38.00 
    Pridať do košíka
Hnojenie Vianočného kaktusu- Hnojík v odmerke
Hnojivo na paradajky - Hnojík v odmerke 2

FB skupinka o pestovaní s HNOJÍKom

Máme radi HNOJÍK

FB skupinka Máme radi Hnojík

Koľko stojí hnojenie s 20L balením za 42 €

Plodová zelenina

Dávka = 15 ml

Za rok = 6x

Celkom ročne = 90 ml

Cena za rok = 0,189

Koreňová zelenina

Dávka = 5 ml

Za rok = 4x

Celkom ročne = 20 ml

Cena za rok = 0,042 €

Izbová rastlina

Dávka = 5 ml

Za rok = 6x

Celkom ročne = 30 ml

Cena za rok = 0,063 €

Menší krík / stromček

Dávka = 30ml

Za rok = 8x

Celkom ročne = 240 ml

Cena za rok = 0,50 €

Väčší krík / strom

Dávka = 50 ml

Za rok = 8x

Celkom ročne = 400 ml

Cena za rok = 0,84 €

Trávnik 120 m2

Dávka = 4 L

Za rok = 4x

Celkom ročne = 16 L

Cena za rok = 33,60 €

Zdroje informácií

Mohlo by Vás zaujímať

Výživa rastlín a hnojenie