Hnojivo na papriku

hnojivo na papriku

Ako na hnojenie papriky

Obsah

hnojivo na papriku

Paprika

Paprika ročná, latinsky Capiscum annuum, patrí do čeľade ľuľkovité a jej plody obsahujú najviac vitamínu C spomedzi všetkých druhov zeleniny. Okrem toho v nej nájdete aj veľké množstvo karotenoidov a v zelenej paprike tiež chlorofyl. V červenej paprike sa nachádza veľa betakaroténu a tiež lykopén, chrániaci pred niektorými druhmi rakoviny, oranžová v sebe ukrýva alfa- a gamakarotén a žltá paprika má v sebe luteín a zeaxantín, ktoré priaznivo vplývajú na zdravie našich očí.

Paprika má podľa všetkého svoj pôvod v oblasti Strednej a Južnej Ameriky, kde ju pestovali už mnoho rokov pred naším letopočtom. Pestovala sa však aj v oblasti Indie. Do Európy sa paprika dostala v roku 1493 vďaka Kolumbovi a pomerne rýchlo sa adaptovala na európske podmienky. V 17. storočí sa paprika pestovala nielen v Európe, ale rozšírila sa aj do Afriky a Ázie. Do Severnej Ameriky sa dostala s prvými kolonizátormi.

Ako pestovať papriku

hnojivo na papriku

Paprika je v našich končinách  obľúbená. Dorastá od 30 – 100 cm, výnimočne aj viac. A jej plody môžu mať rôzny tvar: od krátko alebo dlho kuzeľovitého, po kvadratický  alebo guľovitý. Farba plodov v technickej zrelosti môže byť biela, zelená, fialová aj hnedá. V botanickej zrelosti môžu byť plody červené, oranžové či žlté.

Uplatnenie našla čerstvá  v studenej kuchyni, v teplej kuchyni i ako korenie od sladkej až po nesmierne pálivu koreninu vďaka kapsaicínu. A neporovnateľne lepšie chutí, keď si ju vypestujeme samy. 

Papriku môžete vysádzať z priesad, ktoré si buď vypestujete sami, alebo ich kúpite už vypestované. Pozrime sa teda na niekoľko tipov, ako postupovať pri pestovaní papriky, a to pri sadení papriky zo semien a následne výsadbe priesad.

Výsev papriky s Hnojíkom

Papriku vysievame spravidla  v prvej polovici februára (ale môžeme aj neskôr – zvlášť v chladnejších oblastiach). Je vhodné využiť substrát pre výsev a množenie, pretože je vhodný na klíčenie semien, ale aj na pikírovanie (presádzanie) priesad, ktoré nám vyrástli.

Vysievať papriky môžeme do rôznych nádob na spôsob miniparenísk. K substrátu primiešame Hnojík, ktorý je vhodný ako hnojivo na papriku, premiešame so zeminou a jemne utlačíme.

Jednotlivé semiačka dávame zväčša vedľa sebe, tak aby rozostupy boli približne 0,5 až 3 cm. Odporúča sa ich potom zvlhčiť rozprašovačom a zakryť vrstvou zeminy asi 0,3 až 0,5 mm a opäť použiť rozprašovač na zvlhčenie. Miniparenisko potom zakryjeme vrchnákom a dáme do miestnosti, v ktorej je stála teplota.

hnojivo na papriku

Ideálna teplota pre klíčenie paprík je okolo 25 stupňov, ale stačí im aj teplota okolo 21 stupňov. Dôležité je, aby malo parenisko vrchnák s otvormi.

Zídené rastlinky potom pikírujeme napríklad do kelímkov od jogurtov s prepichnutým dnom, prípadne do kvetináčov s priemerom asi 6 až 10 cm. A opäť do zeminy primiešame Hnojík pre výživu, ale aj imunitu priesady a ochranu pred chorobami či škodcami. 

Jedným z častých problémom pri pestovaní papriky zo semiačok býva zaplesnutie zeminy, čo spôsobí, že sa pleseň následne prenesie aj na priesady. Pomocou posypu Hnojíkom na  zeminu, na ktorej sa začína tvoriť pleseň, máme v tomto boji účinný nástroj na záchranu priesad. 

Presádzanie papriky a hnojenie

Sadenice paprík môžete presadiť do skleníka už 3 mesiace od výsevu. Ak chceme sadiť papriky priamo do záhrady alebo do fóliovníka, odporúča sa presadiť ich v druhej polovici mája, respektíve keď už nehrozia prízemné mrazy.

Miesto na vysádzanie paprík treba správne vybrať a vopred pripraviť. Vhodná pôda zásadne ovplyvňuje ako zdravie a vitalitu rastlín, tak aj ich úrodnosť. Na výsadbu papriky si preto vyberáme slnečné miesto s dobre zavlažovanou, avšak priepustnou pôdou, na ktorom sme predtým papriku nepestovali. Pôda by mala byť bohatá na živiny, no a v prípade, že to tak nie je, treba jej živiny doplniť. Môžeme tak urobiť kompostom, maštaľným hnojom, prírodným hnojivom na papriky či Hnojíkom, ktorý je vhodným  organickým hnojivom na papriky.  

Pred vysádzaním priesad nezabudneme pôdu odburiniť, prekypriť, pohnojiť a priesady následne výdatne zaliať.  Ja osobne do každej jamky ku korienkom priesad sypnem  Hnojík. U Hnojíka nehrozí prehnojenie, spálenie koreňov, ale zabezpečí dostatočný prísun živín pre papriku. A ak mi újde ruka a sypnem ho viac, rastlinkám to neublíži, ale bude ich o niečo dlhšie vyživovať.

Pred vysadením priesad ich postupne otužujeme, po oteplení ich vystavujeme vonkajším podmienkam na pár hodín denne. Odporúča sa tak robiť od 3 do 7 dní pred plánovanou výsadbou.

Vysádzame silné paprikové priesady po dve do jedného hniezda spone ideálne 50 x 50 cm (minimálne 40 x 40 cm). V prípade, že sadíme papriky s veľkými plodmi, je vhodné im poskytnúť oporu napr. bambusovú palicu.

Hnojenie papriky v kvetináči, hrantíku

hnojivo na papriku

Papriku, tak ako paradajky a niektoré ďalšie plodiny, môžeme pestovať aj v primerane veľkom kvetináči. A tak, ako každá zelenina, v kvetináči, hrantíku či inej nádobe, potrebuje takto pestovaná paprika častejšie hnojenie, ako tá, ktorá je zasadená v záhone.

Hnojík – České prírodné organické hnojivo – je vhodný ako hnojivo na papriku. Pre takéto pestovanie papriky je ideálne použitie nášho hnojiva vo forme zálievky 2x mesačne. Jeho veľká výhoda je v tom, že výluh zo zálievky poskytne okamžitú výživu a zvyšok nerozpusteného hnojiva zostane na povrchu zeminy, kde sa bude ešte 14 dní postupne rozkladať, a tak rastlinu stále vyživovať.

Ak by sa Vám zdalo, že Vaša paprika potrebuje ešte viac prihnojiť, alebo že ju napadli škodcovia alebo nejaká choroba, nemusíte sa báť častejšieho použitia Hnojíka. Aj keď na druhej strane to s hnojením netreba preháňať. Platí pravidlo – zvlášť pri škodcoch pri postreku – radšej menej a častejšie.

Choroby a škodcovia

Tak, ako väčšina rastlín,  aj paprika môže trpieť rôznymi chorobami a  škodcami.

Môže to byť vädnutie papriky spôsobené hubovitou fuzariózou; stolbur, ktorý prenášajú cikádky a za zdroj infekcie sa najčastejšie považuje pupenec roľný a ďatelina lúčna; suchá škrvnitosť  zapríčinená neharmonickou výživou, pri nedostatku vápnika, nedostatkom vlahy v období intezívneho rastu plodov a prehnojení dusíkom a draslíkom.

 Papriku môžu napadnúť aj biela, šedá a fytoftorová hniloba

Papriku ohrozujú aj škodcovia, najmä vošky, molice, strapky, roztočec, slimáci, hryzci a hraboši.

Okrem toho môže papriku potrápiť aj slnečný úpal, ktorý vzniká napríklad aj pri výsadbe sadeníc počas horúceho slnečného počasia. Príčinou však môže byť aj náhla zmena počasia, keď sa po niekoľkých zamračených dňoch náhle oteplí a svieti prudké slnko.

hnojivo na papriku

Na ceste za našou chutnou paprikou nás teda môže postretnúť viacero nepríjemností. Výhodou použitia nášho hnojiva na papriku je okrem iného aj v tom, že posilňuje imunitu rastlín, a tak im pomáha zdolať choroby. Repelentný účinok Hnojíka zase pomáha paprike zbaviť škodcov vďaka Chitínu. Ak Vás zaujíma, čo to Chitín je a ako účinkuje, môžete si o ňom prečítať tu: https://hnojik.sk/chitin-5/.

O tom, ako používať Hnojík pri rastlinách napadnutých škodcami píšeme v tomto článku: https://hnojik.sk/hnojenie-organickym-hnojivom/.

Odpovede na

Časté otázky

Pretože zbierate väčšiu úrodu. Hnojenie má vplyv na veľkosť a kvalitu plodov. Bez optimálnej výživy nebudú rastliny v dobrej kondícii, budú mať oslabenú imunitu, slabšie budú odolávať chorobám i škodcom,  a to sa podpíše aj na pozbieraných plodoch. 

Papriku môžete hnojiť všetkými bežnými spôsobmi. Na list, spoločne so zálievkou i zapracovaním hnojiva do pôdy. Použite spôsob, ktorý Vám je najbližší. HNOJÍK sa dá použiť aj v závlahovom kvetináči, hrantíku.

Kvapalné hnojivo alebo výluh z HNOJÍKA je možné aplikovať tiež na list s pomocou záhradného postrekovača. Túto možnosť majú v obľube najmä záhradkári, ktorí pôdu okolo paprík zakrývajú textíliou. 

Nemusíte nevyhnutne použiť HNOJÍK, môžete použiť aj iné hnojivá z kategórií

  • Pevné hnojiva
  • Kvapalné hnojiva
  • Ekologické hnojiva

Je potrebné mať na pamäti, že kvapalné hnojivo síce rastlinám pomôže ihneď, ale príliš dlho v pôde nevydrží, a tak je potrebné používať aj pevné hnojivá, ktoré budú papriku dlhodobo zásobovať živinami.

Zvyčajne je nutné hnojiť od začiatku vegetácia, v priebehu rastu až do kvitnutia a tvorby plodov, aby malo hnojenie papriky potrebný efekt.

HNOJÍK je jediné ekologické organické hnojivo, ktoré okrem živín poskytne paprikám prírodnú ochranu proti škodcom a plesniam. Má neutrálne PH a obsahuje Chitín, z ktorého papriky budú čerpať ďalšie benefity a ich pestovanie bude tak jednoduchšie.

Pre dosiahnutie vyššej úrodnosti sa odporúča odtrhnúť prvé kvety, aby mladú rastlinu papriky príliš nevyčerpali. Tým rastlina zosilnie a následne prinesie väčšie množstvo kvalitných plodov.

Vylamovanie papriky, ako to poznáme pri pestovaní rajčiakov, nie je potrebné. 

Je vhodné  z porastu odstraňovať rastlinné zvyšky, pretože môžu byť príčinou rôznych chorôb papriky.

Zaujímavosti

Radi experimentujete? O netradičnom pestovaní papriky si môžete pozrieť na videu a možno sa inšpirovať.

Zdroje informácii:

Výživa rastlín a hnojenie

Ako hnojiť na záhrade

Nákup v eshope