Pastinák

paštrnák

Obsah

Čo je pastinák

(Pastinaca sativa)

Pastinák siaty, ľudovo tiež pastier, alebo pastyniak, je vytrvalá byliny z čeľade miříkovitých, ktorá sa asi najviac podobá mrkve alebo o koreňovom petržlene.

Od mrkvy pastinák rozlíšite ľahko – podľa farby: zatiaľ čo mrkva je oranžová alebo inak farebná, pastinák je biely. Ale čo petržlen?

Pastinák petržlen rozdiel

Od petržlenu pastinák spoznáte, keď sa budete riadiť našimi radami. Jednak u petržlenu vyrastá vňať po celej vrchnej časti, u pastiera vyrastá len z jamky uprostred. Keď zrežete vňať petržlenu, bude rez skôr fialkastý, u pastináka svetlý. A napokon, keď ochutnáte petržlen – bude chutiť jednoducho ako petržlen, zatiaľ čo paštrnák bude sladký.

Pastinák obsahuje mnoho látok – z vitamínov sú to: C, B, karotén a niacín, z minerálnych látok potom sodík, draslík, vápnik, mangán či železo.

Pastinák

Zaujímavosť

Pastinák môžete pestovať aj ako liečivku . Má močopudné účinky, pomáha rozpúšťať obličkové kamienky, upokojuje nervovú sústavu (podobne ako napríklad medovka). Starí Rimania ho používali ako afrodiziakum .

História pestovania pastináku

Pěstování pastináku

História pestovania pastináku je bohatá, aj keď sme naň trochu zabudli.

Pochádza z celej Európy a Ázie, pôvodne skôr z miernych či subtropických oblastí. Veľmi často sa pestoval v Stredozemí, poznali ho starí Gréci aj Rimania, ktorí ho používali nielen ako zeleninu, ale aj ako liečivku alebo afrodiziakum.

S kolonizátormi sa dostal pastinák do Ameriky , ale tu je považovaný skôr za invazívny druh buriny.

Pastinák pestovanie dnes

Pestovanie pastináka nie je náročné a môžete si ho vypestovať prakticky na každej záhrade. Nie je potrebné osievať veľké záhony, stačí si vysiať alebo zasadiť pár rastlín či riadkov na spotrebu.

Pastinák nepestujte tam, kde vlani rástla, mrkva, petržlen, zeler, pastinák alebo fenikel.

Pastinák môžete vysievať rovno na záhon , a to koncom marca. Ideálna vzdialenosť medzi riadkami je 8 až 10 cm, aby mali korene dostatok priestoru. V apríli je potom potrebné rastliny vyjednotiť , a to na vzdialenosť 3 až 4 cm. Po vyjednotení paštrnák zalejte.

Paštrnák potrebuje vôbec dostatočnú zálievku – väčšiu ako mrkva alebo petržlen. Zalievajte ho vždy, keď je pôda na povrchu suchá. Medzitým tiež záhon okopávajte a odburiňujte. Nikdy nenechajte po daždi na záhone s pastierom vytvoriť škralúp!

Hnojenie pastináku

Pastinák potrebuje prihnojovanie najmä počas júna, júla a augusta, kedy korene narastajú a dozrievajú. Prihnojte ich posypom alebo rozpusteným hnojivom - Hnojíkom, pretože dodáva dostatok dusíka. Pastinák nepotrebuje ani tak draslík a fosfor, pretože sa nepestuje na kvety.

Kedy žať pastinák

Pastinák je najlepšie žať – rovnako ako mrkva a petržlen – na jeseň pred prvými mrazíkmi. Väčšinou to vyjde na október .

Pri zbere použite rýľ alebo rycie vidly a dávajte ich ďalej od koreňov, aby ste ich nepoškodili. Vňať môžete použiť ako krmivo pre zvieratá či domácich miláčikov.

Semienka

Ak ste si nechali pár rastliniek vykvitnúť a dozrieť semienka, ustrihajte celé zrelé kvetenstvo, zaveste ich hlavou dole a nechajte uschnúť.

TIP : Aby vám semienka nevyzerali na zem, je možné každé kvetenstvo zabaliť do pláteného vrecka – tým budete mať semienka rovno uschované.

Skladovanie

Pastinák sa dobre uchováva v skleníku , kde mu vykopete dostatočnú jamu a zasypete zeminou – z nej sú vidieť len vršky. Pred mrazom pastinák zakryte čečinou.

Ak nemáte skleník, môžete pastinák skladovať krátkodobo aj v pivnici v debničkách, pár koreňov sa zmestí aj do chladničky .

Pastinák použitie

Pastinák nie je tak známou zeleninou, a tak možno neviete, ako ho použiť v kuchyni. Inšpirujte sa nasledujúcimi receptami.

Pastinákové pyré

Pár koreňov pastiera oškrabeme a umyjeme. Nakrájame na kúsky a dáme variť do vriacej vody. Osolíme a uvaríme domäkka. Zlejeme vodu, pridáme trošku teplého mlieka a maslo. Rozmixujeme na kašu a podávame k pečenému mäsu a pod.

TIP : Do pastinákového pyré môžeme okrem pastináku pridať zeler – bude menej sladké.

Pečený paštrnák

Pastinák nakrájame na podlhovasté kúsky. Zmiešame med a olej a pokvapkáme ním pastinák na plechu. Potom osolíme a pridáme tymian. Pečieme do zmäknutia. Hodí sa ako príloha k mäsu pečenému, grilovanému, aj ako samostatná pochúťka.

Pastinákové hranolky

Pastinák nakrájame do tvaru hranoliek, dáme do misy, pridáme karí, soľ, korenie, popr. kurkumu alebo chilli. Preložíme na vymastený plech a pečieme na 180 ° C asi 25 minút. Je to výborná pochúťka – ako samotná, tak ako príloha tam, kde bežne používate hranolky.

Paštrnák pečený na sladko

Pastinák nakrájame na väčšie kúsky, pridáme na kúsky nakrájané jablká alebo hrušky (alebo oboje), pridáme vlašské alebo lieskové orechy, pokvapkáme medom a olejom. Pečieme do zmäknutia pastináka. Podávame ako zákusok. Môžeme zdobiť šľahačkou a lístkom mäty.

Pečený pastinák
Pastinákové pyré

Zdroje:

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články