Hnojenie izbových rastlín

Hnojivo na izbové rastliny

Ako na rýchlo rastúce izbové rastliny?

Obsah

Hnojivo pre izbové rastliny

hnojenie izbových rastlín

Hmyzí trus je vhodný ako hnojivo pre izbové rastliny. Jeho hodnoty zodpovedajú slepačiemu trusu, ale narozdiel od slepačieho  ho  netreba nijako riediť a nastavovať. 

Hnojenie izbových rastlín je samozrejmosťou a malo by byť pravidelné. Keďže izbovky rastú len v “ohraničenom” priestore (mobilnej nádobe), veľmi vyčerpávajú zeminu.

Korene sú v nej prerastené a preto je potrebné tieto rastliny presádzať do väčších nádob – doplňovať im čerstvú zeminu. Zároveň ošetrujeme aj ich korene a pridávame vhodné hnojivo. Pokiaľ chceme urobiť hnojivovú zálievku, je ideálna k večeru. Hnojíme iba zdravé rastliny, keď rastú a kvitnú. Častejšie sa hnoja rýchlo rastúce rastliny. Kvitnúce izbovky je potrebné najviac hnojiť v období nasadzovania pukov.

Hnojiť nesmieme v dobe odpočinku rastlín, na konci leta a na jeseň. Hnojiť sa nesmú nezakorenené a choré rastliny, rovnako tak nesmieme polievať hnojivovou zálievkou rastliny v suchej zemine, najprv je potrebné rastlinu zavlažiť zhora. Čiže nehnojíme rastliny v dobe kľudu, pred obdobím kľudu a na konci obdobia ich rastu. Nesmieme hnojiť čerstvo presadené rastliny či čerstvo kúpené. Hnojenie je možné až po dvoch týždňoch. Nehnojíme tiež choré rastliny, u ktorých ešte nepoznáme príčinu choroby a rastliny s chorými koreňmi (koreňovou hnilobou). A pozor – kaktusy nesmieme hnojiť organickými hnojivami.

Informácie prevzaté z iného webu TU.

Tabuľka stručne zobrazujúca potrebu a množstvo hnojenia izbových rastlín. 

Ako sa zistiť, že rastlina potrebuje hnojivo

Nie je jednoduché rozpoznať, kedy izbovej rastline chýbajú živiny. Rastlina nám to nedokáže povedať tak, ako naše deti. Je to dosť mätúce, pretože príčina vädnutia môže mať súvislosť  s niečím iným. Vedieť, kedy je čas prihnojiť izbové rastliny, je náročná vec i pre dlhoročných pestovateľov izbových rastlín. Rád by som sa teraz podelil s vami o pár základných informácií o tom, ako a kedy hnojiť vaše izbové rastliny.

Izbové rastliny vädnú, keď potrebujú vodu. Ich listy zblednú a vytiahnu sa, ak nemajú dostatok slnečného svetla. Pri nízkej vlhkosti im krehnú listy. Naopak pri príliš vysokej vlhkosti sa u nich môže prejaviť hniloba. Ako ale poznať, kedy je potrebné prihnojiť? Neexistuje jasný signál, ktorý by vám rastlina oznámila. “Hej dala by som si rezeň”. Jediný náznak prejavu je v spomalenom alebo stagnujúcom raste, ktorý je pre väčšinu ľudí dosť náročné postrehnúť. Preto je lepšie namiesto čakania na signál, vziať záležitosť do svojích rúk a hnojiť rastliny podle plánu, ktorý je založený na ich rastovom cykle.

Každá izbová rastlina má mierne odlišné potreby, pokiaľ ide o množstvo a frekvenciu hnojení. To však nie je dôvod prihnojovanie príliš komplikovať. Áno, je možné si preštudovať každý jeden druh, o ktorý sa staráte a určiť jeho špecifické nutričné potreby. Ale pravdou je, že drvivá väčšina bežných izbových  rastlín má požiadavky na hnojivo natoľko podobné, že k ich prihnojovaniu môžete pristúpiť rovnakým spôsobom. Je pravdou, že niektoré rastliny se vymykajú a potrebujú viac nutričných látok a iné naopak menej. Preto tabuľka v odstavci 4 by Vás mala vedieť spoľahlivo zorientovať v tom, ako často k tej či onej rastline by ste so zálievkou mali pricupitať. 

Toto je podľa môjho najlepší plán hnojenia pre väčšinu bežných izbových rastlín. Je založený na cykle vegetačného obdobia, ktorý ovplyvňuje vonkajšie i izbové rastliny rovnakým spôsobom hoci domáce rastliny majú konzistentnú teplotu bez výkyvov.

 

Plán hnojenia izbových rastlín

Toto je podľa mňa  najlepší plán hnojenia pre väčšinu bežných izbových rastlín. Je založený na cykle vegetačného obdobia, ktorý ovplyvňuje vonkajšie i izbové rastliny rovnakým spôsobom hoci izbové rastliny majú konzistentnú teplotu bez výkyvov.

Jarné hnojenie

hnojivo pre izbové rastliny

Izbové rastliny začnite hnojiť asi 8 týždňov pred posledným očakávaným jarným mrazom. Napríklad u nás to býva okolo 15.  mája. To znamená, že začnem prihnojovať svoje izbové rastliny v polovici marca. To je doba, kedy sa dni začínajú citeľne predlžovať a izbové rastliny prechádzajú z polospiaceho stavu do obdobia aktívneho rastu.
Prvé tri aplikácie hnojív by mali byť polovičné oproti doporučenej dávke. Takto prihnojujte rastliny v dobe, kedy sa pripravujú na aktívny rast a ešte nevyžadujú väčšie množstvo živín pre samotný plodný rast.

Letné hnojenie

hnojenie izbových rastlín

S príchodom leta je čas prejsť na pravidelnejší program hnojenia izbových rastlín. Frekvencia hnojenia záleží tiež od typu hnojiva. Tekuté sa používajú častejšie ako granulované. Niekedy dvakrát týždenne či mesačne. Náš hmyzí trus sa rozkladá postupne, takže nie je potrebné hnojiť tak často, ako je to potrebné u vyrábaných tekutých hnojív. Hmyzí trus sa postupne rozkladá a uvoľňuje svoje živiny v malom množstve po dlhšiu dobu. Jedna aplikácia tak môže vydržať dlhšie než je uvádzané v odstavci 4. T.j. kde sa doporučuje hnojiť 2x za mesiac, môžete s naším hnojivom hnojiť kľudne 1x mesačne.

Postupujte podľa tohoto plánu bez ohľadu na to, či svoje izbové rastliny na leto presúvate von. Izbové rastliny sú v stave aktívneho rastu, keď je vysoká úroveň letného svetla, a to bez ohľadu na to, či sú v stálej izbovej  teplote alebo na terase.

Jesenné hnojenie

plán hnojenia

Asi 8 týždňov pred prvým očakávaným mrazom na jeseň zredukujte množstvo a frekvencie hnojív pre izbové rastliny. U nás to znamená, že od polovice  augusta znížim množstvo hnojiva na polovicu a začnem predlžovať dobu medzi hnojením asi na 3-4 aplikácie do príchodu zimy.

Zimné hnojenie

hnojivo na izbové rastliny

V zime rastliny nehnojte. Izbové  rastliny nie sú v zimnom období v stave aktívneho rastu, a preto by nemali byť hnojené.

Kedy hnojiť izbové rastliny

Potreba hnojenia 90%
Šáchor

Šáchor (mačacia tráva)

Hnojiť 2x týždenne, ale v zime len 1x mesačne.

Potreba hnojenia 90%
Aloe Vera

Aloe Vera

Hnojiť 2x týždenne.

Potreba hnojenia 85%
Chamaedorea sličná

Chamaedorea pekná

Hnojiť 2x týždenne od marca do augusta.

Potreba hnojenia 80%
Areka palma zlatoplodá

Areka palma zlatoplodá

Od marca do augusta prihnojte 1x za týždenne.

Potreba hnojenia 80%
Podeňka světlá "Quadricolor"

Podeňka svetlá „Quadricolor“

Hnojte vo fáze rastu 1x za týždenne.

Potreba hnojenia 80%
Kávovník

Kávovník

Prihnojiť 1x týždenne.

Potreba hnojenia 80%
Strelície královská

Strelicia kráľovská

Prihnojiť 1x týždenne.

Potreba hnojenia 80%
Zelenec Variegatum

Zelenec Variegatum

Prihnojiť 1x týždenne.

Potreba hnojenia 70%
Fíkus

Fikus malolistý „Jutový kmeň“

Hnojiť v období rastu 2x mesačne.

Potreba hnojenia 70%
Dračinec

Dračinec

Hnojiť 2x mesačne v priebehu rastu.

Potreba hnojenia 70%
Juka

Juka

Hnojit 2x mesačne v priebehu rastu do konca augusta.

Potreba hnojenia 70%
Chrysalidokarpus

Chrysalidokarpus žltkastý

Hnojiť 2x mesačne.

Potreba hnojenia 70%
2021 02 23 12 36 44 pd1wi8h173idky38tcng0z4ao1e6oq7lwzciwhs0k8

Bonsaj „Ficus Ginseng“

Hnojiť v lete 2x mesačne.

Potreba hnojenia 70%
Břečťan popínavý

Brečtan popínavý

Hnojiť 2x mesačne.

Potreba hnojenia 70%
Filodendron

Filodendron

Hnojiť 2x mesačne.

Potreba hnojenia 60%
Tauerie

Taueria (Monstera Deliciosa)

Hnojiť 2x mesačne od jari do jesene.

Potreba hnojenia 60%
Monstera

Monstera „Leichtlinii“

Hnojiť 2x mesačne slabou dávkou. V zime 1x za dva mesiace.

Potreba hnojenia 70%
Zelenec chocholatý

Zelenec chocholatý (Hawaiian)

Hnojiť od marca do septembra 1x týždenne.

Potreba hnojenia 70%
Ledviník

Ľadviník

Hnojiť od marca do októbra 1x týždenne.

Potreba hnojenia 60%
Domácí štěstí

Domáce šťastie

Hnojiť 1x za 2-3 týždne.

Potreba hnojenia 50%
Starček

Starček

Hnojiť od apríla do septembra 1x mesačne.

Potreba hnojenia 50%
Kulkas zamiolistý

Kulkas zamiolistý

Hnojiť od jari do jesene1x mesačne.

Potreba hnojenia 50%
Orchidej můrovec

Orchidea lišajovec

Hnojiť 1x mesačne.

Potreba hnojenia 50%
Bonsai

Bonsai

Hnojiť medzi jarou a jeseňou 1x mesačne.

Potreba hnojenia 40%
Pilea peperomioides

Pilea peperomioides (palacinková rastlina)

Hnojiť 1x mesačne.

Potreba hnojenia 40%
Justice

Justícia

Hnojiť 1x mesačne.

Potreba hnojenia 40%
Tchýnin jazyk

Svokrin jazyk

Vo fázy rastu hnojiť 1x mesačne.

Potreba hnojenia 20%
Lopatkovec

Lopatkovec

Hnojiť skôr na jar a v lete polovičnou dávku oproti ostatným rastlinám 1x mesačne.

Potreba hnojenia 0%
Mucholapka podivná

Mucholapka podivná

Nie je potrebné hnojiť.

Ďalšie doporučené články

Nákup v eshope