Smútivky

Smútivky a ako sa ich zbaviť

Obsah článku

1. Smútivky

Smútivky škodcovia
Smútivky larva škodcovia

Smútivky na rastlinách

  • Popis dospelej smútivky

Smútivky(Sciaridae) sú malé mušky nápadne pripomínajúce tmavé komáre. Dospelé smútivky sú malé tmavé mušky dlhé 1-11 mm. Najčastejšie do 5mm. Majú charakteristické žilnaté krídla. Sú známe z hubových fariem a bežných kvetináčov domácností. 

  • Popis larvy smútivky

 Larvy smútivky sú štíhle a nemajú nohy. Sú biele s čiernou hlavičkou a ich koža je mierne priehľadná, takže je vidieť obsah ich čriev. Sú dlhé 5mm, napádajú korene mladých klíčiacich rastliniek. Môžu tak zdecimovať Vašu sadbu. Smútivky uprednostňujú vlhšie prostredie.

  • Životný cyklus smútivky

Životný cyklus len niekoľkých druhov bol podrobne študovaný, najmä tých, ktoré sú škodcami komerčne pestovaných hub. Larvy smútivky sa často vyskytujú v rozkladajúcej sa rastlinnej hmote, ako je zhnté drevo alebo pod kôrou spadnutých stromov, ale možno ich nájsť aj vo zvieracích výkaloch alebo hubách. Druh Austrosciara termitophila je inquiline v termitích hniezdach, zatiaľ čo rod Vulagisciara je hosťom v mravčích rastlinách čelede Rubiaceae. Niektoré druhy tiež ťažia v rastlinných častiach nad a pod zemou. Larvy hrajú dôležitú úlohu pri premene lesného lístia na pôdu.

Dospelé samice kladú asi 200 priehľadných vajíčok (každé asi 1 mm; 1⁄32″ dlhé) do vlhkej pôdy. Zhruba po týždni sa vyliahnu larvy. Asi 90 % larieu sú samičky. Až 2 500 na m² . Niekoľko druhov, najmä Sciara militaris, migruje v procesiách dlhých až 10 metrov, ktoré obsahujú tisíce jedincov. Tieto migrácie sa konajú od mája do júna v strednej Evrópe. Larvy sa kuklia od júla do augusta.

Dospeláci so svojím charakteristickým tanečným letom nehryzú. Prijímajú len tekutiny a žijú len tak dlho, aby sa párili a produkovali vajíčka. Zomrú asi po piatich dňoch.

  •   Výskyt smútivky
 
Smútivky sa vyskytujú po celom svete, dokonca i v extrémnych stanovištiach, ako sú subantarktické ostrovy a horské oblasti nad 4 000 m. Iné (napr. Parapnyxia) sa vyskytujú v púšťach, kde sa pri extrémnych teplotách zarývajú do piesku. Niekoľko druhov žije výhradne v jaskyniach. Väčšina druhov však žije v lesoch, močiaroch a vlhkých lúkach, kde žijú v lístí. Často ich tiež nájdeme v kvetináčoch. Vo vlhkých a tienistých oblastiach môže byť až 70 % všetkých dvojkrídlových druhov smútivky. Sú distribuované vetrom a unášaním, napríklad na mrtvom dreve, a často sú zavlečené ľuďmi prostredníctvom prepravovaného humusu atď.
 
Smútivka patrí do čeľade Dioptera. V súčasnej dobe je popísaných na 1700 druhov, ale odhadom 20000 čaká na objavenie, a to predovšetkým v trópoch. V Európe je známych na 600 druhov.

2.Ako sa zbaviť smútivky

Smútivky škodcovia

Smútivky patria k tým odolnejším, kedy nemusí samotný HNOJÍK zabrať a je potrebné k nemu primiešať zvlečky. Ak nechcete práve hnojiť rastliny, tak stačí použiť len zvlečky.

Posypom proti smútivkám

Jedná sa o účinný spôsob, ktorého výsledok sa dostaví o 4 dni neskôr oproti výluhu. Odhrňte trochu zeminy okolo rastlín a  nasypte zvlečky (15ml na kvetináč). Potom rastliny zalievajte a do týždňa by ste sa mali dočkať výsledku.

Postrek na smútivky

Zvlečky s HNOJÍKoM v koncentrácii 15ml na 1L vody (tj. napr. 10ml hnojíka+5ml zvlečkov, alebo 15ml zvlečkov) vylúhujte  ideálne pomocou akvarijného vzduchovania po dobu 12 hodín. Tento výluh vylejte na rastlinu aj na listy. Môžete samozrejme použiť vodu z výluhu do postrekovača a zvyšok vyliať okolo rastlín. Ak nemáte akvarijné vzduchovanie, tak premiešavajte ručne niekoľkokrát v priebehu nasledujúcich hodín a potom použite rovnakým spôsobom. Aplikujte 2-3 dni po sebe v rozumnej dávke.

3. Zákazníci z facebooku

Na FB skupinke je možné hľadať  príspevky podľa tém “škůdci”. Máme tam reakcie zákazníkov také, že niektorí píšu, že im HNOJÍK na smútiky nepomohol, alebo pomohol len krátko. Nižšie sú reakcie dvoch, ktorým HNOJÍK na smútivky pomohol vrátane jedného negatívneho komentára od Jarmily. Pokiaľ Vám nič iného na smútivky nepomáha, tak stojí za to skúsiť postup aký uvádzajú tí, čo sa úspešne zbavili smútiviek.

Snag fed392a
Snag fedab8b
Snag ff60462

Prepis obrázkov

Miroslava Čermáková:
Zatiaľ len pozitívne skúsenosti. Doma mi zmizli smútiky.
 
Hnojík.CZ
Dobrý deň, práve nedávno sme mali debatu na túto tému. Nie úplne každému to pomohlo. Môžete mi prosím preto napísať, ako ste vy konkrétne aplikovala?

Miroslava Čermáková:
Použila som hnojivo v zálievke, takže na povrchu zeminy zostala slabá vrstvička hnojíka. Nebolo ich tu moc ale teraz mi tu nelieta ani jedna. A gloxínia, ktorá celý rok nekvitla, pretože púčiky vždycky uschli, naraz kvitne.
Jarmila Hrtusová:
Bohužiaľ nezabral hnojík ani zvlečky.
 
Eva Ambrozová:
Pomohol 100% proti smútivkám v supermarkete kúpené orchidejovej kôre. po týždni sú preč (zatiaľ), uvidíme za mesiac…
 
Dana Kohoutová:
Zdravím. Zatiaľ som hnojila len dvakrát a bez zvlečkov, už je nemám v káve. Úplne asi ešte nezmizli, ale ich množstvo kleslo. Chce to pridať aj zvlečky. Ja ich zase až tak neriešim pokiaľ kvety rastú.
 
Petr Volšanský:
Smútiviek som sa zbavil tak, že som zasypal povrch hliny v kvetináči 4cm vrstvou perlitu, aby som peerušil rozmnožovací cyklus smútiviek, inak by sa množili furt a furt. A rozmiestnil som okolo žlté lepiace doštičky na ktoré sa prilepí dospelá smútivka. Je to boj na niekoľko týždňov, ale dá sa vyhrať. Hnojík by mohol svojím repelentným účinkom pomoci tiež.

4.Ďalšie články o škodcoch

5. Mohlo by Vás zaujímať