Antraknóza orecha

Obsah

Antraknóza orecha - Marssonina junglandis

( Gnomonia leptostylla )

Antraknóza orecha, lat. Marssonina junglandis, je choroba spôsobená hubou Gnomonia leptostylla .

Tento druh napáda orechy a výnimočne aj ďalšie druhy, ako sú lieskové kríky. Choroba sa prejavuje ako škvrnité nekrózy na listoch, ktoré sa postupne zväčšujú až do štádia, kedy celý list uschne a opadne. Na letorastoch sú tiež tmavé, rôzne veľké škvrny. Tiež môže mať vplyv na kvalitu a výnos plodov, pri veľkom napadnutí sú plody celé tmavo hnedé a nepožívateľné.

Patogén prezimuje v napadnutých opadnutých listoch a choroba sa samozrejme najviac šíri za vlhkého počasia.

Prevenciou tejto choroby je odstraňovanie infikovaných rastlín a dodržiavanie správneho spôsobu hospodárenia s orechmi, ako je napríklad pravidelné odstraňovanie suchých a poškodených vetiev, udržiavanie rastlín v suchých podmienkach a používanie fungicídov na prevenciu a liečbu infekcie.

Antraknóza orecha - Marssonina junglandis

Antraknóza orecha vs bakteriálna škvrnitosť orecha

Antraknóza najviac postihuje orechy, ale môže postihnúť aj lieskové oriešky (liesku). Je tiež možné si ju pomýliť s inou chorobou týchto orechových rastlín, a to s bakteriálnou škvrnitosťou orecha, ktorá je spôsobená hubami Xanthom onas arbicola alebo Xanthomonas campestris alebo Xanthomonas juglandis . Bakteriálna škvrnitosť orecha sa však trochu líši – najviac sa prejavuje na plodoch, kde sa objavujú černajúce škvrny, preniká však aj do plodov, ktoré následne černajú. Je vidieť aj na listoch, na ktorých sú však HRANATÉ škvrny. Na letorastoch sú tiež škvrny a letorasty môžu zasychať.

Orech antraknóza vs bakteriálna škvrnitosť orecha
Orech antraknóza vs bakteriálna škvrnitosť orecha

Antraknóza orecha postrek

Hoci antraknózu orecha je najlepšie riešiť presvetlením koruny , môže sa stať, že už ste to nestihli a je potrebné použiť nejaký postrek. Používajú sa fungicídy a odporúčané sú tieto:

  • Copag WG,
  • Kuprikol 50,
  • Champión 50 WG,
  • Champión 50 WP.

Nezabúdajte na to, že postreky sú nebezpečné pre človeka, zvieratá a prírodu okolo.

Vždy používajte ochranné rukavice, ochranné okuliare a ochranný odev. Pri aplikácii postrekov nejedzte ani nepite a po aplikácii si dôkladne umyte ruky.

Postreky používajte len za bezveterného počasia.

Antraknóza orecha ochrana

Ešte jednou možnosťou, ako sa zbaviť antraknózy, je používanie organických hnojív namiesto tých chemických. Organické hnojivá totiž dodajú rastlinám presne tie správne látky bez toho, aby ich prehnojovali. Navyše organické hnojivá môžu vylepšiť obranyschopnosť rastlín tak, že tie sa potom samé ubránia chorobám a škodám.

Namiesto fungicídnych prostriedkov teda odporúčame hnojiť stromy Hnojíkom. Toto prírodné organické hnojivo totiž obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Ak použijete Hnojík po celú sezónu, sa vám podarí orechy „vyliečiť“ aj z antraknózy.

Repelentný účinok proti škodcom a chorobám má na svedomí chitín , ktorý je obsiahnutý vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín.

Navyše chitín môže zlepšovať štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny.

Hnojivo sa dá použiť ako sypké a zapraviť do pôdy, alebo ako roztok , ktorým môžete orechy zalievať alebo v prípade potreby aj postriekať. Vždy dbajte pokynov na obale.

Hnojík - 2L

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: