áron

Obsah

Áron - zaujímavá rastlina na skalku aj záhradu

( Arum )

Áron ( Arum ) je rod rastlín z čeľade áronovité ( Araceae ). Tieto rastliny sú známe svojim neobvyklým vzhľadom a charakteristickými kvetenstvami, ktoré sa skladajú z klásku a kvetného plášťa.

Ako áron vyzerá

 • Listy: Listy áronov sú veľké, široké a často srdcovitého tvaru. Sú umiestnené na dlhých stonkách a vytvárajú atraktívnu a dekoratívnu zelenú vegetáciu.

 • Kvetenstvo: Najcharakteristickejšou časťou áronov je ich kvetenstvo, ktoré sa skladá z dvoch hlavných častí – klásku (kvetenstvo samčej časti) a kvetného plášťa (kvetenstvo samičej časti). Klások môže byť tenký, vysoký stvol s drobnými kvetmi, zatiaľ čo kvetný plášť je veľký, listovitý a obvykle výrazne sfarbený. Kvetný plášť slúži na prilákanie hmyzu na opelenie.

 • Farba: Kvetný plášť áronov môže byť rôznych farieb, vrátane bielej, zelenej, purpurovej alebo červenej.

Ako sa áron pestuje

Árony preferujú polotienisté a tienisté stanovištia. Sú vhodné pre záhrady, kde je dostatočne vlhká pôda a ochrana pred priamym slnečným žiarením.

Tieto rastliny majú rady vlhkú, dobre odvodnenú pôdu bohatú na organickú hmotu.

Pôdu udržujte stále vlhkú , ale nie podmáčanú. Árony majú rady vlhké prostredie, ale prebytočná voda môže viesť k hnilobe koreňov.

Odporúča sa pravidelne hnojiť organickým hnojivom na jar av lete.

Árony sa môžu rozmnožovať semenami alebo delením trsov. Semená sa najčastejšie vysievajú na jar. Delenie trsov môžete vykonať na jar aj na jeseň.

Pamätajte, že niektoré druhy áronov môžu obsahovať látky, ktoré sú pre človeka toxické, a môžu spôsobiť podráždenie kože a slizníc . Pri pestovaní áronov je teda dôležité dodržiavať opatrenia na ochranu kože a slizníc a manipulovať s nimi opatrne.

Áron
Áron - listy

Áron plamatý

Áron plamatý ( Arum maculatum ) je druh rastliny z čeľade áronovitej ( Araceae ). Tento druh je považovaný za pôvodný druh v Európe a niektorých častiach Ázie . Najčastejšie sa tiež pestuje na našich záhradách av skalkách.

Listy:

 • Listy áronu plamatého sú srdcovitého tvaru, často tmavo zelenej farby a majú charakteristické biele alebo svetlo zelené škvrny alebo kresby na povrchu listu. Tieto škvrny sú nápadné a dali rastline druhové meno „plamatý“.
 • Listy sú umiestnené na dlhých stonkách a vytvárajú atraktívny zelený podrast.

Kvetenstvo:

 • Kvetenstvo áronu plamatého sa skladá z klásku (kvetenstvo samčej časti) a kvetného plášťa (kvetenstvo samičej časti). Klások je tenký, vysoký stvol, na vrchole ktorého sú drobné kvety.
 • Kvetný plášť má výraznú, podlhovasté a listovitú podobu. Môže byť biele, krémové alebo zelenkavé farby.
 • Kvety v kvetenstve vytvárajú zaujímavý kontrast medzi kláskom a kvetným plášťom.

Plody:

 • Po opelení sa môžu na kvetenstvo vytvoriť oranžové bobule, ktoré obsahujú semená.

Pestovanie:

 • Áron plamatý je tieňomilná rastlina, ktorá sa najlepšie cíti na polotienistom až tienistom stanovisku s vlhkou pôdou.
 • Rastlina sa môže množiť semenami, ktoré môžu byť vysievané na jeseň alebo na jar, alebo tiež delením trsov na jar či na jeseň.
 • Treba si dať pozor na to, že niektoré časti rastliny (najmä bobule) sú pre človeka toxické a môžu spôsobiť podráždenie kože a slizníc.

Áron plamatý je zaujímavá rastlina s charakteristickými listami a kvetenstvom. Je obľúbeným druhom medzi záhradníkov, ktorí hľadajú netradičné a dekoratívne rastliny pre tienisté časti záhrady, predzáhradky či skalky.

Áron

Áron taliansky

Áron taliansky ( Arum italicum ) je ďalším druhom z rodu Arum , ktorý má zaujímavý vzhľad a je považovaný za okrasnú rastlinu.

Ako áron taliansky vyzerá

Listy: Listy áronu talianskeho sú stredne veľké a srdcovito tvarované. Majú tmavo zelenú farbu a často biele alebo svetlo zelené škvrny, ktoré sú výraznejšie na povrchu listu. Škvrny môžu byť rôznych tvarov a veľkostí, čo dodáva listom atraktívny vzhľad.

Kvetenstvo: Kvetenstvo áronu talianskeho sa skladá z dvoch častí – klásku (kvetenstvo samčej časti) a kvetného plášťa (kvetenstvo samičej časti). Klások je krátky, valcovitý a nápadne tmavý. Kvetný plášť má podobu zeleného lístka, ktorý obklopuje klások . Môže byť biely, krémový alebo zelenkavý.

Plody: Po opelení sa na kvetenstvo talianskeho áronu obvykle vyvinú oranžové alebo červené bobule, ktoré obsahujú semená.

Ako sa áron taliansky pestuje

Áron taliansky preferuje polotienisté až tienisté stanovištia s dobre odvodnenou pôdou.

Rastlina môže kvitnúť na jar až na začiatku leta a potom vytvára plody, ktoré sú dekoratívne po ďalšiu časť roka.

Ostatné podmienky sú rovnaké ako u áronov všeobecne.

Rovnako ako pri iných druhoch áronov, je dôležité si dať pozor na toxické vlastnosti niektorých častí rastliny.

Áron taliansky je obľúbenou okrasnou rastlinou pre záhrady a parky. Jeho unikátne listy a kvetenstvo pridávajú do záhradného designu zaujímavý a dekoratívny prvok, najmä v polotienistých a tienistých oblastiach.

Áron východný

Ďalším z druhov áronov je áron východný ( Arum cylindraceum , syn. Arum alpinum alebo Arum orientale ). je to tiež vytrvalá rastlina s vajcovitým podzemkom. Listy má stopkaté, striedavé, s listovými pošvami. Čierne škvrny na čepeli vždy chýbajú – na rozdiel napr. od áronu plamatého.

Ide o jednodomú rastlinu s jednopohlavnými kvetmi. Kvety sa nachádzajú v kvetenstvách, v klasoch, ktoré sa nazývajú palice. Kvetenstvo je podoprené listenom, ktorý pripomína túlec.

Kvetenstvo sa skladá z mnohých kvetov, ktoré sú usporiadané do špirály . Naspodku palice sú samičie kvety, nad nimi je úsek samčích kvetov. Plodom sú červené bobule.

Árón východný rastie v Európe, predovšetkým v jej východnej, juhovýchodnej a južnej časti. V Českej republike sa vyskytuje aj skôr vo východných častiach, kde nahrádza áron plamatý. Dá sa dobre pestovať na skalkách a záhradách a má rád podobné podmienky ako ostatné druhy áronov.

Áron východný

Zdroje:

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články