červená škvrnitosť

Obsah

Červená škvrnitosť slivky, červená škvrnitosť listov sliviek

( Polystigma rubrum )

Červená škvrnitosť listov sliviek, známa tiež ako Polystigma rubrum, je hubová choroba postihujúca slivky a iné druhy rodu Prunus (napríklad trnky). Táto choroba je pomerne bežná a je rozpoznateľná podľa charakteristických červených škvŕn na listoch.

Pôvodcom červenej škvrnitosti listov sliviek je huba Polystigma rubrum. Vlhké a daždivé jar a skoré leto sú ideálne podmienky pre vývoj tejto choroby . Huba napáda listy sliviek a vytvára na nich drobné, červené škvrny. Škvrny sa postupne zväčšujú a môžu sa spojiť, čo spôsobuje hnedé nekrotické oblasti na listoch. V neskorších štádiách choroby sa na spodnej strane listov objavujú čierne plodničky huby.

Červená škvrnitosť listov slivky spôsobuje estetické poškodenie rastliny, ale všeobecne sa nepovažuje za závažnú chorobu , ktorá by mala významný vplyv na zdravie alebo výnos slivky. Avšak opakované infekcie môžu oslabiť rastliny a zvýšiť ich náchylnosť k ďalším chorobám a škodcom.

Prevenciou proti červenej škvrnitosti listov sliviek je dôkladné zhrabanie opadaného lístia na jeseň , pretože v ňom môžu prezimovať plodničky huby. Ďalej je dôležité vytvoriť dostatočný priestor medzi rastlinami na lepšiu cirkuláciu vzduchu a zníženie vlhkosti. V prípade silného napadnutia môžu byť použité fungicídy , ktoré obsahujú účinné látky ako napríklad meď.

Červená škvrnitosť slivky - polystigma rubrum

Červená škvrnitosť broskyne

Trochu inou chorobou je tzv. červená škvrnitosť broskyne , ktorá sa prejavuje pokrútenými listami s vystúpenými škvrnami. Ide o pomerne časté ochorenie broskýň. Huba napáda najmä mladé listy, ktoré potom predčasne opadávajú. Strata listov prispieva k oslabeniu stromu, spôsobuje opad mladých plodov a niekedy aj podstatné zníženie úrody. Je to teda choroba oveľa škodlivejšia ako červená škvrnitosť listov sliviek .

K rozvoju choroby prispieva nižšia teplota a daždivé počasie koncom zimy, alebo v štádiu pučania a krátko po vypučení listov. Huba prezimuje v šupinách pukov.

Je ale možné zabrániť šíreniu choroby aj ekologickým spôsobom: Z mladých drevín môžete poškodené listy odstraňovať ručne. Ľudové povery odporúčajú pestovať chren medzi broskyňami, ktorý vraj šíreniu huby zabraňuje.

Ako vždy je najdôležitejšia prevencia , teda vysádzať rezistentné odrody, pravidelné odstraňovať napadaného lístia, likvidovať choré, odumreté a poškodené vetvy a listy. Používanie hnojív s nižším obsahom dusíka alebo všeobecne organických hnojív – viď ďalej je tiež veľmi účinnou metódou, ako stromy ochrániť.

Červená škvrnitosť broskyne

Červená škvrnitosť listov jahôd

Listy jahôd v skutočnosti trpia zase inou chorobou, ktorá však tiež pripomína červené alebo červenofialové škvrny . Listy neskôr zasychajú a škvrny sú pomerne veľké, s hnedými stredmi. Počet škvŕn sa časom zväčšuje a jednotlivé škvrny sa spájajú. Choroba môže napadnúť aj listové stopky alebo kvetné stonky, na ktorých potom majú škvrny pretiahnutý tvar .
Ošetrenie proti tejto chorobe sa vykonáva po zbere plodov. V prípade potreby sa ošetrenie raz až dvakrát opakuje, a to v intervaloch 10 až 14 dní. Odporúčanými postrekmi sú Kupricol 50 alebo Score 250 EC.
Červená škvrnitosť listov jahôd

Červená škvrnitosť listov ochrana

Hoci je každá z vyššie uvedených chorôb spôsobená inou hubou a aj sa inak prejavuje, najdôležitejšia je prevencia, teda vysádzanie rastliny dostatočne ďaleko od seba, likvidácia opadaného lístia na jeseň a odstraňovanie napadnutých listov počas rastu . Veľmi dobrú službu vám v prevencii urobí aj používanie organických hnojív , ktoré rastlinám dodajú potrebné živiny, neprehnojujú ich dusíkom a hlavne: dodávajú im aj potrebnú obranyschopnosť, to znamená, že rastliny (slivone, jahody aj broskyne) sa dokážu chorobám brániť samy.

Namiesto fungicídnych prostriedkov odporúčame ovocné dreviny hnojiť Hnojíkom. Toto prírodné organické hnojivo totiž obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Repelentný účinok proti škodcom aj chorobám má na svedomí chitín , ktorý je obsiahnutý vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín.

Navyše chitín môže zlepšovať štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny.

Hnojivo sa dá použiť ako sypké a zapraviť do pôdy, alebo ako roztok , ktorým môžete ovocné stromy, kríky i rastliny zalievať alebo v prípade potreby aj postriekať. Vždy dbajte pokynov na obale. Neprekračujte odporúčané dávkovanie.

Hmyzí trus Hnojík - České organické hnojivo

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: