erinus

Obsah

Erinus ​​- jednoduchá skalnička s krásnymi kvetmi

( Erinus )

Erinus ​​( Erinus ) je rastlina z čeľade zvonkovitých ( Plantaginaceae ), ktorá je často pestovaná pre svoje nádherné kvety a schopnosť pokryť plochy skaliek alebo záhonov kvetinovým kobercom. Táto rastlina je trvalka, ktorá sa vyznačuje drobnými kvetmi a tmavo zelenými listami.

Ako erinus ​​vyzerá

Erinus ​​má drobné, päťpočetné kvety, ktoré môžu byť rôznych farieb, ako je biela, ružová, fialová alebo modrá. Kvety vytvárajú husté kvetenstvá a dodávajú záhrade pekný efekt kvitnúceho koberca. Listy sú malé, oválne a tmavo zelenej farby. Celkovo je erinus ​​nenáročným druhom s príťažlivým vzhľadom.

Erinus ​- Erinus

Erinus ​​pestovanie

Pestovanie tejto rastliny je veľmi jednoduché a hodí sa aj pre začínajúcich záhradníkov. V každej záhrade urobí krásny koberec nežne kvitnúcich skalničiek.

Stanovište: Erinus ​​preferuje slnečné až polotienisté stanovište. Pestuje sa v dobre priepustnej pôde, ktorá nemá príliš vysoký obsah živín. Ideálna je piesočnatohlinitá pôda s dobrou drenážou.

Zalievanie: Erinus ​​nepatrí medzi rastliny, ktoré potrebujú pravidelne udržiavať vlhkosť pôdy. Má radšej suchšie podmienky, takže zalievanie by malo byť umiernené. Pri zalievaní je dôležité zabrániť premokreniu.

Množenie: Erinus ​​sa môže množiť pomocou semienok alebo rezňov. Semená môžete vysievať na jar do kvetináčov s substrátom pre semenáče. Rezne sa obvykle odoberajú na jar alebo na jeseň a vsádzajú sa do vlhkého substrátu. Akonáhle zakorení, môžete ich vsádzať na konečné stanovište.

Ďalšia starostlivosť: Erinus ​​je skôr nenáročná rastlina. Pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov môže podporiť ďalšie kvitnutie. Staršie rastliny môžete občas presvetľovať a omladzovať, aby ste udržali zdravý a bohatý rast.

Zazimovanie: Niektoré druhy erinusa sú odolnejšie voči chladu ako iné. Pri pestovaní v chladnejšom podnebí môže byť vhodné rastliny chrániť mulčovaním alebo pokrytím napríklad čečinou, aby sa predišlo namŕzaniu.

Je dôležité mať na pamäti, že presné pokyny pre pestovanie môžu závisieť od konkrétneho druhu erinusa, ktorý sa rozhodnete pestovať, a na podmienkach vašej záhrady . Odporúčame informovať sa u miestnych odborníkov na zahradničení alebo pestovateľov rastlín, ktorí majú skúsenosti nielen s daným druhom erinusa, ale aj s podmienkami vo vašej oblasti.

Erinus pestovanie

Erinus ​​množenie

Najlepším spôsobom množenia erinusa je množenie semenami. Keď budete postupovať podľa nášho návodu, určite sa vám množenie podarí a táto drobná rastlinka vám bude robiť radosť na skalke, v záhonoch, v záhradke aj v nádobách.

  1. Zber semien: Zbierajte semená erinusa alpského po odkvitnutí. Semená by mali byť suché a ľahko hnedé. Semená môžete získať tým, že opatrne odstránite suché kvety a získate semená zo zrelých plodov.

  2. Príprava substrátu (na jar): Pripravte substrát pre semenáče, ktorý by mal byť ľahký a dobre priepustný. Môžete použiť zmes rašeliny a perlitu alebo iný vhodný substrát.

  3. Výsev semien: Semená erinusa alpského sú veľmi malé, takže s nimi pracujte opatrne. Rozprestrite semená rovnomerne po povrchu substrátu. Nie je nutné ich príliš zahrabávať do pôdy, stačí ich ľahko pritlačiť na povrch substrátu.

  4. Zálievka: Jemne zalejte substrát s výsevom, aby sa semená zafixovali na mieste. Neprelievajte však, pretože by sa semená mohli spláchnuť alebo začať plesnivieť.

5. Zakrytie: Vytvorte vlhkú mikroklímu na klíčenie semien tým, že prikryjete nádobu s výsevmi priehľadnou fóliou alebo sklom. To pomôže udržať vlhkosť a teplo.

6. Klíčenie: Umiestnite nádobu s výsevmi na svetlé miesto, ale chráňte ich pred priamym slnkom. Teplota na klíčenie by mala byť okolo 18-20 °C. Klíčenie môže trvať niekoľko týždňov.

7. Presadenie: Akonáhle sa semenáčiky rozrastú a budú mať niekoľko pravých listov, môžete ich presadiť do samostatných kvetináčov alebo vonkajších stanovíšť.

8. Postupné zvykanie: Pred definitívnym vysadením vonku je vhodné rastliny postupne zvykať na vonkajšie podmienky tým, že ich najskôr umiestnite na vonkajšie miesto na kratšiu dobu a postupne predlžujete čas vonku.

9. Výsadba do záhrady: Keď sú rastliny dostatočne zosilnené a vonkajšie podmienky príhodné, môžete ich presadiť do záhrady na konečné stanovište.

10. Po presadení rastliny dôkladne zalejte , potom už im toľko vlahy dávať nemusíte.

Erinus ​​alpínsky

Erinus alpínsky ( Erinus alpinus ) je obľúbená trvalka, ktorá pochádza z horských oblastí Európy. Je to drobná rastlina s krásnymi kvetmi, ktorá sa často pestuje v záhradách, skalkách alebo na kamenných múrikoch.

Ako erinus alpínsky pestovať

Stanovište: Erinus alpínsky preferuje slnečné až polotienisté stanovište. Môže sa pestovať aj v tienistejších oblastiach, ale na plnom slnku bude kvitnutie bohatšie. Vyhnite sa príliš zatieneným miestam, kde by rastlina mohla trpieť nedostatkom svetla.

Pôda: Ideálna pôda pre erinus alpínsky je dobre priepustná a mierne kyslá až neutrálna. Pôda by mala byť chudobná na živiny a mala by dobre odvádzať vodu, aby nedochádzalo k premokreniu koreňov.

Polievanie: Erinus alpínsky má rád skôr suchšiu pôdu než premokrenú. Pri zalievaní sa snažte udržiavať pôdu mierne vlhkú, ale nezalievajte príliš často. Pokiaľ rastlina dorastie a dobre zakorení, môže vydržať aj krátkodobo suché obdobie.

Výsev a množenie: Najbežnejším spôsobom množenia erinusa alpínskeho je výsev semien. Semená môžete zasievať na jar do kvetináčov s ľahkým substrátom pre semenáče. Po vyklíčení môžete mladé rastlinky presadiť do trvalých stanovíšť.

Ďalšia starostlivosť: Odstraňujte odkvitnuté kvety, aby ste podporili ďalšie kvitnutie. Pravidelne sa starajte o rastlinu, odstraňujte prípadné buriny a kyprite pôdu okolo rastliny. Mladé rastliny môžu byť náchylné na plesňové choroby, preto je dôležité zabezpečiť im dostatočnú cirkuláciu vzduchu.

Zazimovanie: V miernejších oblastiach môže byť erinus ​​alpínsky vždyzelený a odolný proti mrazu. Pokiaľ však žijete v oblasti s tuhými zimami, môže byť vhodné rastliny chrániť mulčovaním, aby sa minimalizovalo riziko namŕzania.

Erinus alpínsky - Erinus alpinus

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: