Fikus

Obsah

Figovník kaučukový alebo fikus kaučukový - Ficus elastica

Izbové rastliny sa stali neodmysliteľnou súčasťou našich interiérov, prinášajúc do našich domovov nielen krásu, ale aj zlepšenie ovzdušia a príjemnú atmosféru. Jednou z najzaujímavejších a neobvyklých voľb medzi izbovými rastlinami je figovník kaučukový , vedecky známy ako Ficus elastica . Jeho unikátny vzhľad a relatívne jednoduchá starostlivosť ho robí obľúbenou voľbou medzi záhradkármi aj začiatočníkmi.

Figovník kaučukový pochádza pôvodne z tropických lesov juhovýchodnej Ázie , kde rastie ako vyrastený strom s vysokými stonkami a robustnými listami. Táto rastlina patrí do rozsiahlej čeľade Moraceae a je blízkym príbuzným druhov, ako je napríklad figovník obyčajný ( Ficus carica ).

Čo robí figovníka kaučukového tak zaujímavým, sú jeho listy. Sú tuhé, lesklé a tmavo zelené , často s charakteristickými žilkami a nápadnými červenými alebo hnedými odtieňmi . Tieto listy môžu byť veľké až 20 cm a majú jedinečný tvar. To dáva rastline dojem exotického vzhľadu , ktorý si ľahko získa pozornosť.

Figovník kaučukový - fikus kaučukový - Ficus elastica

Figovník maloplodý alebo fikus maloplodý - Ficus microcarpa

Izbové rastliny majú schopnosť nielen ozdobiť naše interiéry, ale aj nám umožniť nahliadnuť do krás prírody. Medzi týmito pokladmi prírody je aj fikus maloplodý , vedecky známy ako Ficus microcarpa . Jeho nezameniteľný charakter a schopnosť byť formovaný do bonsai štýlov ho robí jedným z najobdivovanejších izbových rastlín medzi milovníkmi bonsai a záhradnými nadšencami.

Fikus maloplodý je druh figovníka, ktorý pochádza z Ázie a oblasti južnej Číny a Taiwanu. Jeho stromovitý habitus a drobné, okrúhle plody sú jeho význačné rysy. Keď je pestovaný ako bonsai, môže dosiahnuť veľkosť od niekoľkých desiatok centimetrov až po niekoľko metrov , v závislosti od štýlu a veku.

Jednou z charakteristických vlastností figovníka maloplodého sú jeho lesklé, tmavo zelené listy, ktoré majú oválny alebo vajcovitý tvar. Figy maloplodého sú veľmi drobné, čo ich robí zvlášť vhodnými pre bonsai, kde sú proporcie dôležité.

Figovník maloplodý - fikus maloplodý - Ficus microcarpa

Pestovanie ako bonsaj:

Fikus maloplodý je veľmi obľúbený medzi pestovateľmi bonsai, pretože jeho stromovitý tvar a schopnosť byť tvarovaný sa skvele hodí pre rôzne bonsai štýly. Tu sú niektoré zásady pestovania tohto druhu ako bonsai:

1. Krajina a nádoba: Voľte vhodnú pôdu pre bonsai, ktorá zaisťuje dobrý odvod vody. Nádoba by mala byť proporcionalná k veľkosti bonsai a mala by mať dierky na odvod vody.

2. Rez: Pravidelný rez je kľúčový pre udržanie tvaru bonsai. Môžete vykonávať tvarovanie, redukciu vetiev a spôsobovať rast v správnych smeroch.

3. Zálievka: Dôkladne zavlažujte, ale nedopustite, aby pôda bola dlhodobo premokrená. Uistite sa, že bonsai nevysychá.

4. Svetlo: Bonsai potrebuje dostatok svetla. Postavte ho na svetlé miesto, ale vyhnite sa priamemu slnku počas horúcich letných dní.

5. Zimná starostlivosť: Ak pestujete fikus maloplodý ako bonsai vonku, je dôležité ho chrániť pred mrazmi počas zimy.

Figovník drobnolistý alebo fikus drobnolistý - Ficus benjamina

Figovník drobnolistý (Ficus benjamina) je strom z čeľade morušovitej (Moraceae) a pochádza z juhovýchodnej Ázie a Austrálie. Je známy pre svoje elegantné, lesklé a drobné listy , ktoré môžu byť tmavo zelené až takmer biele alebo žlté, a preto patria medzi obľúbené rastliny pestované ako izbové rastliny alebo v teplejších klimatických podmienkach aj vonku.

Názov „fígovník“ je zavádzajúci, pretože Ficus benjamina nie je tým typickým figovníkom, ktorý nesie plody, ktoré sa podobajú fígam. Má však podobný spôsob rastu a vetvenia. Jeho vetvy sú tenké a vzpriamené, až šikmé, a vytvára hustý, guľovitý alebo stĺpovitý tvar.

Figovník drobnolistý - fikus drobnolistý - Ficus benjamina

Fikus pestovania

  1. Svetlo: Fikus uprednostňuje svetlé, nepriame svetlo. Vyhnite sa umiestnenie na priame slnko, pretože to môže spôsobiť spálenie listov. Umiestnite rastlinu blízko okna s jasným, filtrovaným svetlom, alebo na miesto s rozptýleným svetlom.

  2. Teplota: Táto rastlina preferuje teploty medzi 18-24 °C. Vyhnite sa vystaveniu náhlym teplotným zmenám alebo prievanu.

  3. Zálievka: Udržujte pôdu mierne vlhkú, ale nezalievajte ju príliš. Nechajte vrchnú vrstvu pôdy mierne uschnúť medzi zálievkami. V zimnom období znížte zálievku.

  4. Vlhkosť vzduchu: Fikus preferuje vyššiu vzdušnú vlhkosť. Môžete umiestniť rastlinu na podnos s vodou alebo použiť zvlhčovač vzduchu, najmä v zime, keď je vykurovaním vzduch suchý.

  5. Hnojenie: Počas obdobia aktívneho rastu (jar a leto) hnojte fikus každé 2-4 týždne hnojivom pre izbové rastliny. V zime znížte alebo pozastavte hnojenie.

  6. Presádzanie: Mladé fikusy presádzajte každé 1-2 roky, staršie rastliny menej často. Presádzajte na jar a používajte dobre priepustnú pôdu.

  7. Rez: Fikus (v závislosti na odrode) znesie rez na udržiavanie tvaru. Môžete odstraňovať suché alebo príliš dlhé vetvy. Rez robte na jar.

  8. Problémy: Rastlina môže byť náchylná k voškam, roztočom a iným škodcom. Pravidelne kontrolujte listy a prípadne použite vhodné opatrenia.

Fikus pestovania

Hnojenie izbových rastlín

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: