hlaváčik

Obsah

Hlaváčik - v prírode chránená, na záhrade skalnička

( Adonis )

Hlaváčik ( Adonis ) je rod rastlín z čeľade iskerníkovitej ( Ranunculaceae ), ktorý zahŕňa niekoľko druhov. Hlaváčiky sú trvalky, ktoré majú väčšinou nápadné kvety a sú obľúbené medzi záhradkármi kvôli svojej kráse a nenáročnosti.

Ako hlaváčik vyzerá

Hlaváčiky majú typicky výrazné kvety s nápadnými žltými okvetnými lístkami a väčšinou zeleným stredom kvetu. Listy sú zložené , často členené do úzkych segmentov. Celkový vzhľad sa môže líšiť medzi rôznymi druhmi a odrodami.

Ako sa hlaváčik pestuje

Niektoré druhy hlaváčikov môžu byť úspešne pestované ako skalničky. Skalničky sú rastliny vhodné pre suché a slnečné polohy, čo často zodpovedá prirodzeným stanovištiam hlaváčikov. Pestovanie hlaváčikov má niekoľko kľúčových bodov:

    • Stanovište: Vyberte slnečné a dobre odvodnené miesto. Hlaváčiky majú rady dobre priepustnú pôdu, ktorá nezadržuje nadmerne vodu.

    • Pôda: Pripravte pôdu zmiešaním piesku, kameňa a prípadne humusu, aby bola pôda dobre priepustná. Hlaváčiky sa často vyskytujú na vápencových podložiach, takže pokiaľ máte také stanovište, bude to ideálne.

    • Zálievka: Hlaváčiky majú rady suchšiu pôdu, takže je zálievka menej častá ako u iných rastlín. Zalievajte skôr pravidelne, ale menšími dávkami vody.

    • Množenie: Hlaváčiky je možné množiť semenami alebo delením trsov na jar alebo na jeseň.

    • Zazimovanie: Väčšina druhov hlaváčikov je odolná proti chladu, ale môžete ich prikryť vrstvou mulča na zimu, najmä ak sú mladé rastliny.

Pamätajte, že presná starostlivosť môže závisieť od konkrétneho druhu hlaváčika, ktorý pestujete, a od klimatických podmienok vašej oblasti. Pri výbere druhu si určite zistite jeho špecifické požiadavky na pestovanie.

hlaváčik
hlaváčik

Hlaváčik jarný

Hlaváčik jarný ( Adonis vernalis ) je jedným z druhov rodu Adonis.

Ako hlaváčik jarná vyzerá

Habitus: Hlaváčik jarný je trvalka s nízkym, vankúšovitým rastom . Vytvára husté trsy listov a kvetov. Rastlina dorastá do výšky spravidla 10-30 cm.

Listy: Listy sú zložené a striedavé . Sú tvorené jemne členenými, úzkymi segmentmi, ktoré môžu byť striedavo usporiadané alebo vyrastať z jedného bodu.

Kvety: Hlaváčik jarný je známy najmä pre svoje nádherné kvety. Kvety sú veľké a majú nápadné žlté okvetné lístky. Okvetné lístky sú často oveľa väčšie ako samotné kvetné úbory. Stred kvetu môže byť tmavšieho zeleného alebo fialového odtieňa. Kvety sú väčšinou solitérne.

Plody: Po odkvitnutí sa kvety menia na drobné plodenstvo obsahujúce semená/nažky.

Kvitnutie: Hlaváčik jarnej kvitne spravidla v jarných mesiacoch, čo zodpovedá jeho názvu. Kvety môžu byť pozorované od marca do mája, v závislosti od klimatických podmienok.

Hlaváčik jarný je atraktívna rastlina, ktorá môže byť pestovaná na slnečnom stanovisku ako skalnička alebo v zmiešaných záhonoch. Je vhodný pre prírodné záhrady a miesta s výsadbou pôvodných druhov. Pri pestovaní hlaváčika jarného sa vždy informujte o konkrétnych požiadavkách na pestovanie a starostlivosť, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od miestnych podmienok a kultivaru.

Hlaváčik jarný

Hlaváčik letný

Hlaváčik letný ( Adonis aestivalis ) je ďalším druhom rodu Adonis

Ako vyzerá hlaváčik letný

Habitus: Hlaváčik letný je trvalka s pokrútenými a tenkými stonkami. Dosahuje výšku spravidla 20-40 cm.

Listy: Listy hlaváčika letného sú striedavé, zelené a môžu byť dvoj- alebo trojito členené na úzke segmenty. Listy vytvárajú jemný a hebký vzhľad rastliny.

Kvety: Kvety hlaváčika letného sú výrazné a majú oranžovočervené okvetné lístky. Kvety sú solitérne a vyrastajú na dlhých stonkách nad listami. Stred kvetu môže byť tmavšieho odtieňa ako okvetné lístky.

Plody: Po odkvitnutí sa kvety menia na malé plodenstvo s ostrými háčikmi, ktoré sa ľahko zachytávajú na srsti zvierat alebo na oblečení ľudí. Plodenstvo obsahuje semená/nažky.

Kvitnutie: Hlaváčik letný kvitne obvykle v letných mesiacoch, čo zodpovedá jeho názvu. Kvety môžu byť pozorované od júna do augusta .

Hlaváčik letný je zaujímavou rastlinou, ktorú môžete pestovať na skalke alebo v záhrade . Jeho kvety dodávajú jasné a krásne farby a môžu prilákať pozornosť. Okrem toho lákajú aj opeľujúci hmyz do vašej záhrady.

Hlaváčik letný

Hlaváčik amurský

Hlaváčik amurský ( Adonis amurensis ) je ďalším druhom rodu Adonis. Jedná sa o vzácnejší druh pochádzajúci z Mandžuska, kvitne veľmi skoro a poskytuje prvú potravu pre včely. Kvety sa objavujú už pred listami, tesne nad zemou, a sú veľmi podobné hlaváčik jarnému.

Habitus: Hlaváčik amurský je trvalka s nízkym a vankúšovitým rastom. Vytvára husté trsy listov a kvetov. Rastlina dosahuje výšku obvykle okolo 15-30 cm.

Listy: Listy sú striedavé, zelené a môžu byť trojito členené na úzke segmenty. Listy môžu byť ľahko chlpaté a vytvárajú atraktívnu zelenú podložku pre kvety.

Kvety: Kvety hlaváčika amurského sú nádherné a majú žlté okvetné lístky. Okvetné lístky sú výrazné a často oveľa väčšie ako samotný kvetný úbor. Stred kvetu môže byť tmavšie farby ako okvetné lístky. Kvety sú solitérne a nesené na dlhých stonkách nad listami.

Plody: Po odkvitnutí sa kvety menia na plodenstvo obsahujúce semená/nažky.

Kvitnutie: Hlaváčik amurský kvitne obvykle v jarných mesiacoch, približne v marci až apríli. Jeho kvety môžu vytvárať krásny pohľad, keď začína jar.

Hlaváčik amurský je atraktívna rastlina , ktorá môže byť pestovaná ako skalnička alebo v trvalkových záhonoch. Jej jasne žlté kvety prinášajú krásu a sviežosť do záhrady na začiatku jari. Okrem toho vám do záhrady priláka včely a motýle.

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: