hnedá bakterióza

Obsah

Hnedá bakterióza hlúbovín

( Xanthomonas campestris )

Hnedá bakterióza hlúbovín, je choroba spôsobená baktériou Xanthomonas campestris . Táto choroba postihuje rastliny z čeľade kapustovitých, ako je kapusta, reďkovky, kel, brokolica a ďalšie.

Hnedá bakterióza sa prejavuje ako čierne nekrotické žilky alebo prúžky na listoch a stonkách rastlín. Tieto žilky môžu byť viditeľné na povrchu listov ako čierne línie, ktoré sa tiahnu pozdĺž cievneho systému. Infikované rastliny môžu tiež vykazovať vznik hnedých nekrotických škvŕn, ktoré sa môžu postupne rozrastať a spájať. Ak je choroba silná, môže dôjsť k vädnutiu a usychaniu rastliny.

Hnedá bakterióza sa šíri najmä prostredníctvom vody, dažďa, vetra a kontaminovaného osiva. Baktérie prenikajú do rastlín cez poranenia na listoch, kvetoch alebo ranách. Optimalizácia vlhkosti a teploty, ako sú vlhké a teplé podmienky, podporujú šírenie baktérie a rozvoj choroby.

Prevencia a kontrola hnedej bakteriózy zahŕňajú opatrenia, ako je výber odolných odrôd, dezinfekcia osiva, dodržiavanie správneho postupu striedania plodín, odstránenie a zničenie infikovaných rastlín, dodržiavanie správnych poľnohospodárskych postupov a minimalizácia vlhkosti a kontaminácia vody.

Vzhľadom na to, že hnedá bakterióza je spôsobená baktériou, nie je liečba fungicídmi účinná . Je dôležité prijať preventívne opatrenia a starostlivo sledovať rastliny, aby sa prípadný výskyt choroby rýchlo identifikoval a zabránilo sa jej šíreniu.

Hnedá bakterióza hlúbovín

Ako napáda rastliny hnedá bakterióza

Baktérie Xanthomonas campestris , spôsobujúce bakteriálnu hnedú bakteriózu hlúbovín, vniká do rastlín cez rôzne vstupy, ako sú poranenia, rezy, rané štádiá rastu alebo prirodzené otvory.

Existuje niekoľko spôsobov, ako baktérie preniká do rastlín:

  1. Poranenia na listoch : Baktérie môže vniknúť do rastliny cez poranenia na listoch, ktoré môžu vzniknúť napríklad mechanickým poškodením alebo napadnutím hmyzom.

  2. Rezy a rané štádiá rastu: Baktérie môže prenikať do rastliny počas sadenia alebo pri manipulácii s mladými sadenicami, kedy sú rastliny citlivé a môžu mať poranenia alebo otvory, ktorými môžu baktérie preniknúť.

  3. Prirodzené otvory : Baktérie môže vnikať do rastlín prostredníctvom prirodzených otvorov, ako sú napríklad prieduchy na listoch.

Akonáhle baktérie prenikne do rastliny, začína sa množiť a šíri sa cievnym systémom, čo vedie k vzniku charakteristických príznakov hnedej bakteriózy na listoch, stonkách a ďalších častiach rastliny.

Dôležité je minimalizovať faktory, ktoré môžu spôsobiť poranenie rastlín a poskytnúť príležitosti na vstup baktérií. Dodržiavanie správnych poľnohospodárskych postupov, ako je opatrné zaobchádzanie s rastlinami, správna hygiena a prevencia mechanického poškodenia, môže pomôcť znížiť riziko infekcie bakteriálnou čiernou žilkovitosťou.

Dôležité je uvedomiť si, že baktéria je naozaj veľmi škodlivá a prenosná, pretože za kritické sa považuje výskyt jedného infikovaného semienka na 10 000 semien.

Hnedá bakterióza - ako napáda rastliny

Hnedá bakterióza hlúbovín prevencia

Hlavnými preventívnymi prostriedkami sú:

  • nákup zdravého osiva od overených predajcov,
  • likvidácia zvyškov rastlín po zbere,
  • dôsledná likvidácia kapustovitých burín,
  • obmedzenie zálievky postrekom, zalievať len ku koreňom,
  • dôsledné striedanie plodín (aspoň po 4 rokoch).

Kapustovité buriny sú buriny, ktoré patria do čeľade kapustovitých ( Brassicaceae ). Niektoré z najčastejších kapustovitých burín uvádzame nižšie:

  1. Horčica ( Sinapis spp .): Horčica je ďalší príklad kapustovitej buriny. Patria sem rôzne druhy rastlín, ktoré majú žlté kvety a vytvárajú veľké množstvo semien. Horčica môže byť obzvlášť problematická v poľnohospodárskych oblastiach, kde sa pestujú plodiny ako repka olejná alebo obilniny.

  2. Repka poľná ( Brassica rapa ): Repka poľná je druh kapustovitej buriny, ktorá sa často vyskytuje na poliach pestovaných plodín ako sú obilniny a strukoviny. Má žlté kvety a tvrdé semeno. Repka poľná môže vytvárať rozsiahle porasty a konkurovať pestovaným plodinám.

Hnedá bakterióza hlúbovín ochrana

Pretože proti hnedej bakteriózy hlúbovín neexistuje ochrana pomocou fungicídov, odporúčame okrem vyššie uvedených preventívnych postupov hnojiť kapustovité plodiny Hnojíkom. Toto prírodné organické hnojivo totiž obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Repelentný účinok proti škodcom, ale aj chorobám má na svedomí chitín , ktorý je obsiahnutý vo svlečkách. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín.

Navyše chitín môže zlepšovať štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny. Hnojivo môžete použiť ako sypké a zapraviť do pôdy, alebo ako roztok , ktorým môžete kapustovitú zeleninu zalievať alebo v prípade potreby aj postriekať. Vždy však dbajte pokynov na obale.

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: