Skvelé vlastnosti a jednoduchá aplikácia na cesnak

Pri sadbe dajte štipku Hnojíka do jamky. Pravidelne ľahko hnojte 1x za mesiac.

Skrátka, cesnak vyžaduje minimálnu starostlivosť, pokiaľ ide o hnojenie. Kľúčom je poskytnúť správne množstvo živín v pravý čas a zaistiť, aby rastliny neboli prehnojené. Rastli by príliš do zelenej časti a menej do strúčikov.

Koľko hnojivá potrebujete

Bezpečné pre ľudí a zvieratá

Fotografie od zákazníkov

Cesnak

česnek

Cesnak , odborne nazývaný cesnak kuchynský alebo cesnak siaty (Allium savitum L.) z čeľade amarylkovitých je druh zeleniny, ktorý je celosvete známy. Tvorí cibuľu , ktorá je zložená zo strúčikov . Je to oddávna používaná zelenina , korenie a zároveň liečivá rastlina , ktorá sa adaptovala od chladného až po tropické podnebie.

Prvé historicky doložené zmienky o cesnaku sú staré 6000 rokov . U nás, v strednej Európe sa používa minimálne od doby bronzovej.

Niektorí vedci sa domnievajú, že cesnak pochádza z Ázie, z územia Hodvábnej cesty. Vďaka nej sa dostal do Babylonu, Sumerskej ríše a následne do Egypta, kde bol veľmi vzácny. Z Egypta sa cesnak dostal do Grécka, Rímskej ríše a ďalej do Európy.

Cesnak, nazývaný tiež smradľavá ruža , v minulosti ľudia používali aj ako afrodiziakum. Z oblasti povier a mýtov mu pripisovali ochranné účinky proti upírom, vlkolakom či démonom. V praktickom živote ho používali aj na opravu skla či porcelánu či ako odpudzovač hmyzu, krtkov a veveričiek. Vojaci ho dostávali na podporu odvahy na bojisku a pre robotníkov či otrokov znamenal podporu sily a fyzickej zdatnosti. Z tradícií, ktoré pretrvali u nás sa dodnes používa v predvečer Vianoc pri štedrovečernej večeri spolu s kúskom chleba a štipkou soli.

Po tisícročia je známy ako zdroj liečivých látok . Používal sa na nespočet zdravotných problémov. Na niektoré z nich vedci potvrdili účinky cesnaku, iné vyvrátili. Ale vo výskume účinnosti cesnaku sa naďalej pokračuje.

Vedecké štúdie preukázali, že obsahuje antioxidačné, protizápalové, antibakteriálne, antifungálne, imunomodulačné, kardiovaskulárne ochranné, protirakovinové, antidiabetické, protiopatické, hepatoprotektívne, neuroprotektívne bioaktívne zložky.

paličky česneku
kuchyňský česnek

Cesnak ako štipľavý, chutný, živinami nabitý zdroj energie, je životne dôležitý v nespočetných receptoch.

Druhy cesnaku

Pri cesnaku sa vyvinul celý rad odrôd a genotypov vhodných pre naše mierne pásmo. Je to plodina, ktorá sa množí klonálne (vegetatívne, nepohlavne) a stratila schopnosť kvitnúť.

Z botanického hľadiska existuje v dvoch základných mofrotypoch:

  • paličák (Allium sativum var. ophioscorodon) – tvoria výrazné kvetné stonky guľovitého tvaru s pacibuľkami. Jeho genetický základ je totožný s genetickým základom pôvodného divokého cesnaku (A. satívum var. longicuspis.)
  • nepaličák (Allium sativum var. sativum) – nevytvára kvetné stonky, má spoľahlivejší výnos, lepšie sa prispôsobuje prostrediu, v priemere má vyššiu skladovateľnosť a tvorí väčší počet strúčikov

Z pestovateľského hľadiska delíme odrody:

Podľa tvaru listov:

  • úzkolistý
  • širokolistý

– Podľa výsadby:

  • jesenné odrody – vysádzajú sa na jeseň
  • jarné odrody – vysádzajú sa na jar

Jarný cesnak

Príprava pôdy na výsadbu jarného cesnaku začína už na jeseň. Dôkladné prepracovanie, preoranie či prerývanie pôdy, kam plánujeme na jar cesnak vysadiť ich samozrejmosťou. V osevnom postupe ho zaraďujeme do II. trate, pričom platí, že najlepšie sa mu darí po strukovinách, zemiakoch a listovej zelenine.

Jesenný cesnak

Jesenná výsadba cesnaku by ideálne mala byť v čo najneskorší termín, čo znamená, deň pred zamrznutím pôdy. To je ideál. Otázka však je, kedy taký deň nastane. Preto sa zvykne jesenný cesnak vysádzať na prelome októbra a novembra. Taká neskorá výsadba zabraňuje cesnaku, aby predčasne začal klíčiť.

jarní česnek nepaličák

Jarný cesnak nepaličák

černý česnek

Čierny cesnak

jarní česnek nepaličák

Jesenný cesnak biely zviazaný do vrkočov

jarní česnek nepaličák

Jesenný cesnak fialový zviazaný do vrkoča

Podzimní česnek hůlka 

Jesenný cesnak prútik

Medvedí cesnak

Medvedí cesnak sa opäť stáva vyhľadávaným pre svoje liečivé účinky aj chuť. Pôvodne sa vyskytovala v divokej prírode, ale v poslednom období je vyhľadávaná záhradkármi, ktorí si ju s obľubou pestujú. Cesnak medvedí (latinsky Allium ursinum / Allium latifolium / Allium nemorale / Ophioscorodon ursinum ) je liečivá rastlina z rodu cesnak ( Allium ). Je to vytrvalá, asi 13-52 cm vysoká bylina s podzemnou cibuľou. Jej cibuľa je podlhovastá, asi 4 – 6 cm dlhá a 1 – 2 cm hrubá. Medvedí cesnak patrí medzi významné včelárske rastliny.

Medvědí česnek u kmene stromu

Medvedí cesnak pri kmeni stromu

Medvědí česnek u kmene stromu

Kvitnúce medvedí cesnak

Medvědí česnek v lese

Medvedí cesnak v lese

Medvědí česnek – sběr listů

Medvedí cesnak – zber listov

Chléb s pomazánkou a medvědím česnekem

Chlieb s nátierkou a medvedím cesnakom

Morenie cesnaku

Na morenie cesnaku sa názory odborníkov rozchádzajú. Ing. KOZÁK na otázky ohľadom morenia odpovedá:

„Najväčšie škody na cesnaku po zbere spôsobuje vlnovník cesnakový, ktorý sa ľahko šíri vzduchom. Odporúčam sadbový cesnak rozdeliť na strúčiky a namoriť už v auguste (resp. hneď po doručení sadiva), teda v čase hlbokej dormancie (tj stav vegetačného pokoja, ktorý je v rastline geneticky zafixovaný). Do doby výsadby ho skladujte na suchom vzdušnom mieste pri bežnej vonkajšej teplote. Namorený cesnak treba skladovať v malej vrstve, pretože medzi rozdelenými strúčikmi vzduch prúdi pomaly. Pred výsadbou namočte cesnak na 1-2 hodiny do vody. Strúčiky vysaďte hneď po osušení. Druhý termín je krátko (max.24 hodín) pred výsadbou…

Sulka pôsobí veľmi dobre proti vlnovníku cesnakovému (Aceria tulipae) vrátane jeho vajíčok. Pretože vlnovník je hlavne škodcom v sklade, odporúčame morenie v Sulke už v auguste alebo septembri. Na tohto roztoča spoľahlivo stačí doba morenia 2 hodiny. “

Moření česneku – dělení hlávek česneku na stroužky

Morenie cesnaku – delenie hlávok cesnaku na strúčiky

Moření česneku – česnek rozdělený na stroužky

Morenie cesnaku – cesnak rozdelený na strúčiky

Moření česneku – stroužky česneku se moří po dobu 2 hodin

Morenie cesnaku – strúčiky cesnaku sa moria po dobu 2 hodín

Moření česneku – namořené stroužky česneku se přesuší a skladují v tenké vrstvě

Morenie cesnaku – namorené strúčiky cesnaku sa presušia a skladujú v tenkej vrstve

Kedy vsádzať cesnak

Jesenné odrody cesnaku sa vysádzajú na jeseň , čo najneskôr, keď denné teploty klesnú pod 9°C, aby mrazy v zime nepoškodili ich vyrastené lístky. To by mohlo ovplyvniť úrodu. Vysádzajú sa do hĺbky 8 cm aj hlbšie. Vzdialenosť strúčikov cesnaku v riadku je 10 – 15 cm a medzi riadkami 20 – 40 cm, teda spôn výsadby je 20 x 10 cm až 40 x 15 cm.

Jarné odrody cesnaku vysádzame na jar, čo najskôr , hneď po rozmrznutí pôdy. Stavia sa plytšie ako jesenné odrody, a to do hĺbky 5 – 6 cm . Vzdialenosť medzi strúčikmi cesnaku v riadku má byť 10 – 15 cm a medzi riadkami 20 – 40 cm, teda spôn 20 x 10 cm až 40 x 15 cm.

U paličiarov a širokolistých odrôd sa odporúča vysádzať ich vo vzdialenosti minimálne 40 x 12 cm . U nepaličiakov a úzkolistých odrôd cesnaku 30 x 10 cm . Pri každom cesnaku platí, že príliš hustá výsadba znižuje jeho výnos .

Paličiarom, ktorým vyrastá kvetná stonka s pacibuľkami sa pre zvýšenie výnosnosti odporúča táto kvetná stonka vylamovať . Viac živín tak zostáva v cibuli. V prípade, že necháme na kvetnej stonke dorásť pacibuľky , môžeme ich zasadiť av prvom roku nám z nich narastú jednostrúčkové cibuľky. V nasledujúcich rokoch sa rozdelí do viacerých strúčikov.

Sadenie cesnaku

Cesnak sa môže pestovať v rôznych typoch pôdy na slnečnom stanovisku . Pôda by mala byť však úrodná , bohatá na organické zložky a živiny a priepustná , aby nedochádzalo k dlhodobému premokreniu cesnaku. V rámci prípravy pôdy na vysádzanie cesnaku sa odporúča hlboké prekyprenie , odburinenie a dodanie dostatočného množstva živín organického pôvodu . Je vhodné do pôdy vopred zapracovať Hnojík , odporúčané organické hnojivo na cesnak .

Pri výbere pôdy na pestovanie cesnaku je však potrebné zvážiť aj takzvanú predplodinu , ktorá sa na danej pôde pestovala.

Rozhodujúce pre voľbu predplodiny by malo byť následné zaburinenie, včasné zapravenie, minimalizácia rezíduí herbicídov a množstvo rastlinných zvyškov či zvyškov organických hnojív.

Jak zasadit česnek – správná orientace stroužku česneku při výsadbě

Ako zasadiť cesnak – správna orientácia strúčika cesnaku pri výsadbe

Odporúča sa vyhnúť predpodinám: hrachu, bôbu, fazuľám, paradajkám a cibuľovinám . Predplodina by mala byť nenáročná na živiny.

Vhodnékoreňová, listová zelenina, ozimíny (vhodné len pri jarnom cesnaku), uhorky, horčica, vika huňatá . Veká a horčica sú vhodné ako zelené hnojenie, pričom zapracovať ich do pôdy je dôležité minimálne 2 mesiace pred výsadbou cesnaku.

Pestovanie cesnaku

Cesnak by sa na rovnaké miesto mal vysádzať až v 4 – 6-ročnom intervale . Výnos cesnaku ovplyvňuje aj správna orientácia strúčika cesnaku v pôde – podmačkám , teda častí, z ktorej vyrastú korienky, dole .

Výberu sadivového materiálu je potrebné venovať náležitú pozornosť a zohľadniť pôdne klimatické podmienky , podľa nich aj výber odrôd a prípravu pôdy. Strúčiky cesnaku by mali byť úplne zrelé a dobre vyvinuté , stredne veľkéveľké , bez chorôb a mechanického poškodenia . Niektorí odporúčajú ošetriť pred výsadbou cesnak morením, aby sa zbavil škodcov a chorôb prenášaných semenami. Strúčiky sa pred výsadbou sušia po namorení na vzduchu.

Dobré skúsenosti sú s mulčovaním vysadeného cesnaku v hrúbke 3 – 5 cm . Mulčovanie kontroluje vlhkosť pôdy a zabraňuje prerastaniu buriny .

Pri pestovaní cesnaku je dostatok vlahy nevyhnutný v koreňovej zóne počas vegetatívneho rastu. Frekvencia zavlažovania závisí od typu pôdy a výskytu zrážok počas vegetačného obdobia. Platí, že cesnak znesie skôr mierne sucho ako dlhodobé premokrenie.

sadba česneku
zasazený česnek
česnek v záhonu
česnek na jaře
zdravý česnek

Hnojenie cesnaku

Súčasťou efektívneho pestovania cesnaku je doplňovanie kvalitných živín. Zistilo sa, že ak sa aplikuje organické hnojivo na cesnak, jeho produkcia je efektívnejšia .

Pred vysadením cesnaku v rámci prípravy pôdy môžete použiť napríklad kompost aj zelené hnojenie vikou huňatou či horčicou. Do pôdy musia byť zaorané v hĺbke 25 cm najneskôr v polovici septembra . Pokiaľ by išlo o lúčny alebo trávny porast , ten sa má zapracovať do konca júla . Hnojenie hnojom nie je veľmi odporúčané, pretože nevyzretý hnoj nie je vhodný, pretože je príliš agresívny. Ako kompost, tak zelené hnojenie treba hĺbkovo vopred zapracovať do pôdy pred výsadbou cesnaku, aby sa predišlo možnému prenosu ochorenia.

Vybrať si môžete z organických hnojív , ktorých je na trhu dostatočné množstvo. Organické hnojivo na cesnak je aj Hnojík , ktorý odporúčame as ktorým máme výborné skúsenosti. Organické hnojivo na cesnak neposkytuje cesnaku len makro a mikro živiny , ale aj ďalšie prospešné mikroorganizmy . Tiež zlepšuje fyzikálne , chemické a biologické podmienky pôdy a nemá známy škodlivý vplyv na ekológiu ani na plodiny . Hnojík , ako organické hnojivo na cesnak zároveň vďaka Chitinu pôsobí repelentne na škodcov. Viac o Chitine a jeho účinkoch, vďaka ktorému Hnojík – České prírodné organické hnojivo, hnojivo na cesnak, je jedinečné v ponuke organických hnojív, sa môžete dočítať tu .

Prvé hnojenie cesnaku teda vykonávame pri príprave pôdy pred výsadbou. Ak sme vysádzali cesnak na jeseň, opakujeme hnojenie Hnojíčkom v jarnom období . Následne je možné prihnojovať podľa potreby . Posledné prihnojenie sa odporúča asi štyri týždne pred zberom . U paličiek tesne po vylámaní kvetných stoniek.

V prípade škodcov je vhodné použiť postrek alebo posyp na list. Viac o aplikácii Hnojíka sa dočítate na Použitie Hnojiva .

Zber cesnaku

Pre bohatý úžitok z úrody je dôležitý správny čas na pozbieranie úrody. Každá odroda má trochu odlišný čas. Všeobecne platí, že znaky pre zber cesnaku sú poľahanie cesnakovej vňate, žltnutie listov.

Pri prútiku môžeme nechať 1 – 2 kvetné stonky a keď sa začínajú vyrovnávať, je správny čas zberu. Keď pozbierame cesnak neskoro, budú sa rozpadať cibule na jednotlivé strúčiky a skráti sa ich skladovateľnosť.

Skladovanie cesnaku

Okrem podmienok, v ktorých skladujeme cesnak, ovplyvňuje skladovateľnosť cesnaku aj dosušenie a uskladnenie cesnaku. Dosušiť cesnak treba v tieni, s dostatočným prúdením vzduchu a suchu. Môžeme ho zapliesť do vrkočov alebo skrátime stonku na cca 3 cm a umiestnime v prepravkách.

Cesnaku vyhovuje chladné a suché miesto. Najvhodnejšie je uskladniť cesnak vo vzdušnej miestnosti s teplotou okolo 0 ° C pri čo najnižšej vlhkosti. Neodporúča sa dlhodobo skladovať cesnak v chladničke.

sběr česneku
sběr česneku
sušení česneku
sušení česneku
sesbíraný česnek

Zber cesnaku

Hubové ochorenia – biela skleróciová hniloba ( Sclerotium cepivorum Berk.), fuzáriová hniloba ( Fusarium oxysporum ) , sadzivitosť cesnaku ( Embellisia allii ), modrá hniloba ( Penicillium sp .), hrdza cesnaková ( Pucilium porc ) porri ).

Škodcovia cesnaku

Živočíšni škodcovia – roztoč vlnovník cesnakový (Aceria tulipae), strapky ( Thrips ), fúzy cesnakové ( Suillia lurida ), háďatko zhubné ( Ditylenchus dipsáciu ) , Mierka pórová ( Napomyza gymnostoma )

V prípade výskytu niektorého vyššie uvedeného škodcu je možné aplikovať Hnojík, hnojivo na cesnak ako hnojivo na výživu a podporu imunity rastlín, a vďaka jeho repelentným vlastnostiam aj podľa návodu u napadnutých rastlín, ktorý nájdete tu .

biela skrerociova hniloba b 36bab676f78db011
fuzavka cesnakova b 4f9d341cd11bc1d5
choroby b 4ec75b5e8ef930b7 hrdza cesnakova
napadnuty strucik b 2283ab1dd9b3bb35
strapka thrips
hadatko na cesnaku b 814b916c9f6ccbca

Zdroj fotiek: www.k-cesnak.sk

Zaujímavosti

Hnojivo na cesnak 16
černý česnek

… robotníci v Egypte stavajúci pyramídy časť mzdy dostávali v cesnaku.

… v Egypte si mohol človek za 7 kg cesnaku kúpiť otroka.

… Pytagoras, veľký grécky matematik pomenoval cesnak „Kráľom korenia“.

… sa vo svete cesnaky rozdeľujú nielen podľa typu, farby, počtu strúčikov, ale aj podľa pôdnych nárokov (pôdny typ, nadmorská výška) či dĺžka vegetačného obdobia.

… existuje aj čierny cesnak a je vyhľadávaný medzi kulinármi.

Ďalšie zaujímavé články

Komentáre zákazníkov na pestovanie HNOJÍK.SK

V skupine si môžete prezerať príspevky pestovateľov podľa tém, z ktorých jednou sú bylinky alebo bazalka atď.

Snag f345551