Hnojivo na čučoriedky

HMYZÍ TRUS AKO HNOJIVO NA ČUČORIEDKY

čučoriedky

Obsah

hnojivo na čučuriedky

Čučoriedky - aké poznáme

Čučoriedky – sladké, chutné, zdravé –  kto by ich nemal rád?  Mne osobne sa spájajú s detstvom.  Ale čo sú to vlastne čučoriedky?

Čučoriedkou je bežne označovaných viacero druhov:

hnojivo na čučoriedky
 • lesné čučoriedky (Vaccinium angustifolium) s botanickým názvom brusnica čučoriedková, ktoré rastú vo voľnej prírode v lesných podrastoch.
 • záhradné veľkoplodé kanadské čučoriedky (Vaccinium corymbosum) s botanickým názvom brusnica chocholičnatá
 • zemolez kamčastký (Lonicera kamtschatica) ľudovo nazývaný kamčatské čučoriedky
 • a nakoniec muchovník (Amelanchier), ktorý má ľudový názov indiánske čučoriedky. 

V tomto článku sa zameriame na dve najznámejšie čučoriedky, a to lesnú a kanadskú.

Brusnica čučoriedková (Vaccinium angustifolium)
- čučoriedka lesná

Brusnica čučoriedková – čučoriedka je nízky krík dorastajúci do výšky 40 cm. Patrí do čeľade vresovcovité. Kvitne v máji až júni a plody dozrievajú najčastejšie v júli a auguste. Krík je hustý so vzpriamenými vetvami, listy sú krátke a s vajcovito okrúhlou čepeľou, pričom na zimu opadávajú.  Najcharakteristickejšou časťou kríku sú plody v tvare bobúľ v tmavomodrej farbe, ktoré majú niekoľko semien. Plody čučoriedky sú veľké ako hrášok. Sú sladké a silne farbia na tmavo modro až fialovo.

Tento krík, ktorý sa vyskytuje v celej Európe, ale aj v Severozápadnej Amerike a na severe Ázie, pričom v minulosti sa čučoriedky používali v starovekom Grécku ako výborné farbivo na látky. U nás sa najčastejšie čučoriedky vyskytujú vo vyššie položených oblastiach, najmä v podhorskom a horskom pásme, ale je možné ich nájsť aj na okraji lesov, kde obvykle vytvárajú súvislý porast.

hnojivo na čučoriedky

POUŽITIE

U čučoriedky  sa využívajú ako plody, tak aj listy. Na liečebné účely a sušenie do čajov a odvarov sa používajú plody aj listy. V teplej a studenej kuchyni, na mrazenie, zaváranie či výrobu džemov sa používajú plody. Ale plody sú aj kvalitným prírodným farbivom. No tak ako všetko ovocie a zelenina, aj čerstvo odtrhnuté plody čučoriedky sú pre nás najzdravšie.

ZBER

Ak sa rozhodnete nazbierať si zdravé lesné čučoriedky, je dôležité, aby ste sa nevybrali na miesto, ktoré je zákonom chránené. Lebo namiesto lahodných plodov by ste mohli prísť k finančnej pokute.

hnojivo na čučoriedky

Zákaz zbierať lesné plody platí v treťom až piatom stupni ochrany, kde je prioritou ochrana rastlín a živočíchov, ktoré sa tu nachádzajú. Ministerstvo životného prostredia upozorňuje, že na väčšine územia národných parkov Slovenska je zber týchto lesných plodov zakázaný a apeluje na všetkých návštevníkov, aby svojím konaním neohrozovali prírodu a správali sa zodpovedne.

Výnimkou sú len národné parky Slovenský raj, Slovenský kras a Veľká Fatra. Aj tu je však zber povolený len na vyhradených miestach a pre vlastnú spotrebu.” (www.minzp.sk

Našťastie miest, kde je povolené zbierať lesné čučoriedky, je stále dostatok. A tak si pri pohybe uprostred prírody pri nádhernej symfónii lesných zvukov môžeme dopriať tento skvelý dar prírody.

Brusnica chocholičnatá (Vaccinium corymbosum)
- čučoriedka kanadská

hnojivo na čučoriedky

Brusnica chocholičnatá je známa ako kanadská čučoriedka a patrí do čeľade vresovcovitých . Pochádza zo Severnej Ameriky a v Európe zdomácnela a je s obľubou pestovaná.

Je to opadavý ker dorastajúci  podľa odrody do výšky 1,5 až 3,5 m. Listy sú eliptické alebo vajcovité, na stonke striedavo postavené. Kvety sú stopkaté, zvončekovité, v hroznovitom kvetenstve. Farba kvetu je biela cez ružovkastú až po ružovú. Kvitne v rozmedzí apríl, máj. Plody sú väčšie ako plody brusnice čučoriedky s priemerom od 6 do 20 mm podľa odrody a dozrievajú priebežne počas leta. Ich farba je modrá až fialová. Ale existuje odroda, ktorá má ružové plody. 

Na rozdiel od lesných čučoriedok, plody sú väčšie a po prekrojení je stred plodu biely.  Nie je však pravda, že by neboli zdravé. Obsah vitamínov, minerálnych látok, antioxidantov a ďalších prospešných látok je veľmi vysoký a koncentrovaný.

Domovskou oblasťou  sú vlhké lesy, lúky a rašeliniská vo východnej časti severoamerického kontinentu. Poznali ich rôzne indiánske kmene severnej Ameriky pre jej sladké plody už pred mnohými storočiami a tvorili dôležitú súčasť ich jedálnička.

 Od začiatku 20. storočia sa začalo s jej šľachtením.  Dnes je najvýznamnejšou komerčne pestovanou čučoriedkou v USA. Je však rozšírená aj v Európe, Japonsku, na Novom Zélande, a to nielen ako úžitková plodina, ale aj v okrasných záhradách.

Niektoré odrody sú samosprašné, ale vo všeobecnosti sa odporúča vysadiť aspoň dva kríky blízko seba. Vyžaduje výrazne kyslú pôdu (pH 4,5÷5,5).

hnojivo na čučuriedky

Pestovanie

Ako teda na kanadské čučoriedky? Aby nám prinášali radosť  a bohatú úrodu, stačí dodržať pár základných zásad.

Pri výbere odrôd je dobré si uvedomiť, že ak si chceme predĺžiť obdobie zberu o niekoľko týždňov a zároveň podporiť opeľovanie, je vhodné vysádzať viac rôznych kultivarov.

Ideálnym miestom je slnečné stanovište, prípadne jemný polotieň. V silnom polotieni rastlina nemusí až tak prosperovať a plody môžu zle dozrievať. Sú to kyslomilné rastliny, preto pri ich  vysádzaní použijeme rašelinu premiešanú s Hnojíkom. V prípade ak použijete iné prírodné hnojivo na čučoriedky, je potrebné riadiť sa odporúčaným použitím a dávkovaním. V rámci hnojenia je vhodné pridať aj rohovinu. Teda už pri výsadbe je nutné použiť hnojivo na čučoriedky.

Vysádzacia jama by nemala mať hĺbku menej ako 40 – 50 cm a priemer pokojne 80 – 100cm, keďže sú to plytko koreniace rastliny.  Je vhodné jamu po bokoch oddeliť nopovou fóliou od okolia, aby nedochádzalo k premiešaniu rašeliny s okolitou zeminou. Ak máte kvetináč či nádobu s takýmito rozmermi, môžete čučoriedky pestovať aj na balkóne či terase.

Pri výsadbe prelievame vrstvy rašeliny, aby nám nevznikali suché miesta, skrz ktoré voda nepretečie ku koreňom rastlín. Vlaha je zvlášť dôležitá pri dozrievaní, aby plody boli dostatočne veľké a šťavnaté.

Takto vysadené čučoriedky budú pri správnej starostlivosti prosperovať niekoľko desiatok rokov. Starostlivosť, ktorú si následne okrem zálievky vyžadujú,  je hnojenie, jarný rez a občasné doplnenie rašeliny, prípadne mulču a ručné vytrhanie buriny. 

Rašelina neobsahuje žiadne živiny, takže by sme každoročne mali myslieť na hnojenie nielen na začiatku sezóny, ale aj v jej priebehu. Osvedčilo sa hnojene zálievkou Hnojíka na jar alebo jeseň, prípadne hnojenie posypom na zem, alebo na list viackrát počas vegetácie.

Viac  o aplikácii Hnojíka si môžete prečítať na Použitie hnojiva.

hnojivo na čučoriedky
hnojivo na čučoriedky
hnojivo na orchidey
hnojivo na čučoriedky

Ako na jarnú starostlivosť rezom u kamčatských čučoriedok si môžete pozrieť vo videu Pavla Chlouby. Dozviete sa v ňom základné informácie o reze, ktorý je nevyhnutný pre bohatú úrodu. Aplikuje sa pred vypučaním listov na jar a odstraňujú sa najmä staré, slabé, križujúce sa a poškodené výhony. 

Zaujímavosti

Vedeli ste, že: 

 • Čučoriedkovému kru trvá 2 až 3 roky kým začne produkovať bohatú úrodu.
 • Kým dorastie do finálnej výšky môže prejsť aj 10 rokov.
 • Vďaka neskorému kvitnutiu nebýva ohrozovaná jarnými mrazmi.
 • Čučoriedky neokopávame, keďže majú plytký koreňový systém. Burinu odstraňujeme ručne a ďašiemu rastu burín bránime nastieľaním (mulčovaním). 

Choroby a škodcovia

Čučoriedky pri pestovaní v záhradách spravidla netrpia chorobami. Môže sa však vyskytnúť nedostatok železa alebo nadbytok vápnika, čo sa môže prejaviť žltnutím listov.  Nadbytok vápnika spôsobuje nedostatočné vstrebávanie železa u čučoriedky, preto je potrebné ho doplniť, napr. FerumOil postrekom na list. Základom je teda vysadiť čučuriedky do rašeliny. ale ako je vyššie napísané, keďže rašelina nemá živiny,  je treba ich dostatočne hnojiť.

Nepriateľom pre čučoriedky môžu byť aj zvieratá, ktoré môžu poškodiť vetvičky alebo bobule. Napríklad škorce s obľubou vyjedajú dozreté plody čučoriedky. Ich maškrteniu na čučoriedkach je vhodné prechádzať vytvorením konštrukcie so sieťou – tá ochráni plody pred vtákmi a aj pred krupobitím.

Aj keď je to málo časté, niekedy sa na čučoriedkach môžu objaviť vošky či roztoče. Zvlášť v rokoch, keď sú škodcovia extrémne premnožený.  V takom prípade odporúčame použitie Hnojíka, zvlášť posypom na vlhký list alebo postrekom na list. Viac o jeho aplikácii si môžete prečítať tu.

Hnojivo na cibuľoviny Hnojík
Odpovede na

Časté otázky

Keďže čučoriedky sa vysádzajú do rašeliny, ktorá neobsahuje pre nich dostatok živín, je nevyhnutné používať hnojivo na čučoriedky. Bez dopĺňania živín nie je možné mať zdravé rastliny so silnou imunitou, krásne a bohato kvitnúce a  veľkú a bohatú úrodu s vysokou nutričnou hodnotou. Zvlášť to platí pre čučoriedky pestované v kvetináčoch. Bez optimálnej výživy nebudú rastliny v dobrej kondícii, budú mať oslabenú imunitu, slabšie budú odolávať ako poveternostným vplyvom, tak aj i škodcom, chorobám  a to sa podpíše aj na celej rastline i množstve a kvalite plodov. 

Prvýkrát je Hnojík ako hnojivo na čučoriedky nutné použiť pri výsadbe, zamiešaním do rašeliny. Prípadne následným pridaním rohoviny.

Pravidelne Hnojík  aplikujeme na  jar po jarnom reze a následne počas vegetácie až do jesene pravidelne pridaním hnojiva do vody, s ktorou budete zalievať raz za 1 až 2 týždne, podľa potreby. Zalievame ku koreňom.

Kvapalné hnojivo alebo výluh z HNOJÍKA je možné aplikovať tiež na list s pomocou záhradného postrekovača.

Hnojík je možné tiež aplikovať posypom a zapracovať do pôdy.

Nemusíte nevyhnutne použiť HNOJÍK, môžete použiť aj iné hnojivá z kategórií

 • Pevné hnojiva
 • Kvapalné hnojiva
 • Ekologické hnojiva

Je potrebné mať na pamäti, že kvapalné hnojivo síce rastlinám pomôže ihneď, ale príliš dlho v pôde nevydrží, a tak je potrebné používať aj pevné hnojivá, ktoré budú dlhodobo zásobovať živinami.

Zvyčajne je nutné použiť hnojivo na čučoriedky od začiatku vegetácia, v priebehu rastu až do dozretia plodov, aby malo hnojenie čučoriedok potrebný efekt a oni prinášali očakávanú radosť z ich vitality a bohatej úrody.

HNOJÍK je jediné ekologické organické hnojivo, ktoré zabezpečuje dostatok kvalitných živín, vďaka čomu pomáha k silnej imunite a vitalite rastlín, a zároveň poskytne prírodnú ochranu proti škodcom a pomáha bojovať rastlinám s ochoreniami. Obsahuje aj Chitín, z ktorého rastliny budú čerpať ďalšie benefity a ich pestovanie bude tak jednoduchšie.

Zdroje informácii:

Ako hnojiť na záhrade

Nákup v eshope