Dokonalé prírodné hnojivo na čučoriedky
ale tiež vhodné pre všetky rastliny, či už vonku alebo doma.
🎁 10% zľava s kupónom: CUCORIEDKY ✨

Skvelé vlastnosti a jednoduchá aplikácia na čučoriedky

Prihnojte na začiatku jari kedy je vidieť rast čučoriedok. Ďalej po odkvitnutí čím podporíte rast plodov. Následne koncom leta pokiaľ si myslíte že je potrebné pridať ďalšie živiny. Pokiaľ je pôda kvalitná, nemusí byť toto hnojenie nevyhnutné. Ak chcete mať rýchly výsledok z hnojenia, tak používajte zálievku z Hnojíka a nie len posyp.

Spôsob hnojenia čučoriedok Hnojíkom je rovnaký ako hnojenie paprík na videu.

Koľko hnojivá potrebujete

Bezpečné pre ľudí a zvieratá

Fotografie od zákazníkov

2023 09 29 18 41 31
2023 09 29 18 41 57
2023 09 29 18 44 47
2023 09 29 18 45 28
2023 09 29 18 46 46

Čučoriedky - aké poznáme

Čučoriedky – sladké, chutné, zdravé – kto by ich nemal rád? Mne osobne sa spájajú s detstvom. Ale čo sú to vlastne čučoriedky?

Čučoriedkou je bežne označovaných niekoľko druhov:

blueberries gc8187600e 1920
 • lesné čučoriedky ( Vaccinium angustifolium ) s botanickým názvom brusnica čučoriedková, ktoré rastú vo voľnej prírode v lesných podrastoch.
 • záhradné veľkoplodé kanadské čučoriedky ( Vaccinium corymbosum ) s botanickým názvom brusnica chocholičnatá
 • zemolez kamčastký ( Lonicera kamtschatica ) ľudovo nazývaný kamčatské čučoriedky
 • a nakoniec muchovník ( Amelanchier ), ktorý má ľudový názov indiánskej čučoriedky .

V tomto článku sa zameriame na dve najznámejšie čučoriedky, a to lesnú a kanadskú.

Brusnica čučoriedka (Vaccinium angustifolium)
- čučoriedka lesná

Brusnica čučoriedková – čučoriedka je nízky ker dorastajúci do výšky 40 cm. Patrí do čeľade vresovcovité. Kvitne v máji až júni a plody dozrievajú najčastejšie v júli a auguste. Krík je hustý so vzpriamenými vetvami, listy sú krátke as vajcovito guľatou čepeľou, pričom na zimu opadávajú. Najcharakteristickejšou časťou kríka sú plody v tvare bobúľ v tmavo modrej farbe, ktoré majú niekoľko semien. Plody čučoriedky sú veľké ako hrášok. Sú sladké a silne farbia na tmavo modro až fialovo.

Tento ker, ktorý sa vyskytuje v celej Európe, ale aj v Severozápadnej Amerike a na severe Ázie, pričom v minulosti sa čučoriedky používali v starovekom Grécku ako výborné farbivo na látky. U nás sa najčastejšie čučoriedky vyskytujú vo vyššie položených oblastiach, najmä v podhorskom a horskom pásme, ale možno ich nájsť aj na okraji lesov, kde obvykle vytvárajú súvislý porast.

autumn-g40d4cfb09_1920.jpg

POUŽITIE

Pri čučoriedke sa využívajú ako plody, tak listy. Na liečebné účely a sušenie do čajov a odvarov sa používajú plody aj listy. Napríklad na dezinfekciu ústnej dutiny, hrtana a na problémy s oparmi, či na plesňové ochorenia, ekzémy. V teplej a studenej kuchyni, na mrazenie, zaváranie či výrobu džemov sa používajú plody. Ale plody sú tiež kvalitným prírodným farbivom. No tak ako všetko ovocie a zelenina, aj čerstvo odtrhnuté plody čučoriedky sú pre nás najzdravšie.

ZBER

Pokiaľ sa rozhodnete nazbierať si zdravé lesné čučoriedky, je dôležité, aby ste sa nevybrali na miesto, ktoré je zákonom chránené. Alebo namiesto lahodných plodov by ste mohli prísť k finančnej pokute.

blueberry g7a3e58f22 1920

„Zákaz zbierať lesné plody platí v treťom až piatom stupni ochrany , kde je prioritou ochrana rastlín a živočíchov, ktoré sa tu nachádzajú. Ministerstvo životného prostredia upozorňuje, že na väčšine územia národných parkov Slovenska je zber týchto lesných plodov zakázaný a apeluje na všetkých návštevníkov, aby svojim konaním neohrozovali prírodu a správali sa zodpovedne. Výnimkou sú len národné parky Slovenský raj, Slovenský kras a Veľká Fatra. Aj tu je však zber povolený iba na vyhradených miestach a pre vlastnú spotrebu.“ (www.minzp.sk)

Našťastie miest, kde je povolené zbierať lesné čučoriedky, je stále dostatok. A tak si pri pohybe uprostred prírody pri nádhernej symfónii lesných zvukov môžeme dopriať tento skvelý dar prírody.

Brusnica chocholičnatá (Vaccinium corymbosum)
- čučoriedka kanadská

blueberry ged7a1484c 1920

Br usinka chocholičná je známa ako kanadská čučoriedka a patrí do čeľade vresovcovitých. Pochádza zo Severnej Ameriky av Európe zdomácnela a je s obľubou pestovaná.

Je to opadavý ker dorastajúci podľa odrody do výšky 1,5 až 3,5m. Listy sú eliptické alebo vajcovité, na stonke striedavo postavené. Kvety sú stopkaté, zvonkovité, v hroznovitom kvetenstve. Farba kvetu je biela cez ružovkastú až po ružovú. Kvitne v rozmedzí apríl, máj. Plody sú väčšie ako plody brusnice čučoriedky s priemerom od 6 do 20 mm podľa odrody a dozrievajú priebežne počas leta. Ich farba je modrá až fialová. Ale existuje odroda, ktorá má ružové plody.

Na rozdiel od lesných čučoriedok, plody sú väčšie a po prekrojení je stred plodu biely. Nie je však pravda, že by neboli zdravé. Obsah vitamínov, minerálnych látok, antioxidantov a ďalších prospešných látok je veľmi vysoký a koncentrovaný.

Domovskou oblasťou sú vlhké lesy, lúky a rašeliniská vo východnej časti severoamerického kontinentu. Poznali ich rôzne indiánske kmene severnej Ameriky pre jej sladké plody už pred mnohými storočiami a tvorili dôležitú súčasť ich jedálnička. Od začiatku 20. storočie začalo s jej šľachtením. Dnes je najvýznamnejšou komerčne pestovanou čučoriedkou v USA. Je však rozšírená aj v Európe, Japonsku, na Novom Zélande, a to nielen ako úžitková plodina, ale aj v okrasných záhradách. Niektoré odrody sú samosprašné, ale všeobecne sa odporúča vysadiť aspoň dva kríky blízko seba. Vyžaduje výrazne kyslú pôdu (pH 4,5÷5,5).

blueberries g6a742a022 1920

Hnojenie čučoriedok a ich pestovanie

Ako teda na kanadské čučoriedky? Aby nám prinášali radosť a bohatú úrodu, stačí dodržať pár základných zásad.

Pri výbere odrôd je dobré si uvedomiť, že ak si chceme predĺžiť obdobie zberu o niekoľko týždňov a zároveň podporiť opeľovanie , je vhodné vysádzať viac rôznych kultivarov .

Ideálnym miestom je slnečné stanovište , prípadne jemný polotieň. V silnom polotieni rastlina nemusí až tak prosperovať a plody môžu zle dozrievať. Sú to kyslomilné rastliny , preto pri ich vysádzaní použijeme rašelinu či hrabanku z ihličia premiešanú s Hnojíkom . V prípade, že použijete iné prírodné hnojivo na čučoriedky, je treba riadiť sa odporúčaným použitím a dávkovaním. V rámci hnojenia je vhodné pridať aj rohovinu. Teda už pri výsadbe je nutné použiť hnojivo na čučoriedky.

Vysadzovacia jama by nemala mať hĺbku menej ako 40 – 50 cm a priemer pokojne 80 – 100 cm, pretože sú to plytko koreniace rastliny. Je vhodné jamu po bokoch oddeliť nopovou fóliou od okolia, aby nedochádzalo k premiešaniu rašeliny s okolitou zeminou. Pokiaľ máte kvetináč či nádobu o takých rozmeroch, môžete čučoriedky pestovať aj na balkóne či terase.

Pri výsadbe prelievame vrstvy rašeliny, aby nám nevznikali suché miesta, cez ktoré voda nepretečie ku koreňom rastlín. Vlaha je obzvlášť dôležitá pri zrení, aby plody boli dostatočne veľké a šťavnaté.

Takto vysadené čučoriedky budú pri správnej starostlivosti prosperovať niekoľko desiatok rokov. Starostlivosť, ktorú si okrem zálievky vyžadujú, je hnojenie, jarný rez a občasné doplnenie rašeliny, prípadne mulče a ručné vytrhanie buriny.

Rašelina neobsahuje žiadne živiny, takže by sme každoročne mali myslieť na hnojenie nielen na začiatku sezóny, ale aj v jej priebehu. Osvedčilo sa hnojene zálievkou Hnojíka na jar alebo jeseň, prípadne hnojenie posypom na zem, alebo na list viackrát počas vegetácie.

bee ge5c9edd2e 1920
blueberry g37fd726ce 1920
blueberries g3ef566d76 1280
berries on hand gb4a0ab88f 1920

Ako na jarnú starostlivosť rezom pri kamčatských čučoriedkach si môžete pozrieť vo videu Pavla Chlouby. Dozviete sa v ňom základné informácie o reze, ktorý je nevyhnutný pre bohatú úrodu. Aplikuje sa pred vyrašením listov na jar a odstraňujú sa najmä staré, slabé, križujúce sa a poškodené výhony.

Zaujímavosti

Vedeli ste, že:

 • Čučoriedkovému kríku trvá 2 až 3 roky, kým začne produkovať bohatú úrodu.
 • Než dorastie do finálnej výšky môže prejsť aj 10 rokov.
 • Vďaka neskorému kvitnutiu nebýva ohrozovaná jarnými mrazmi.
 • Čučoriedky neokopávame, pretože majú plytký koreňový systém.
 • Burinu odstraňujeme ručne a ďalšiemu rastu burín bránime nastielaním (mulčovaním).

Choroby a škodcovia

Čučoriedky pri pestovaní v záhradách spravidla netrpia chorobami. Môže sa však vyskytnúť nedostatok železa alebo nadbytok vápnika , čo sa môže prejaviť žltnutím listov . Nadbytok vápnika spôsobuje nedostatočné vstrebávanie železa u čučoriedky, preto ho treba doplniť. FerumOil postrekom na list. Základom je teda vysadiť čučoriedky do rašeliny. ale ako je vyššie napísané, pretože rašelina nemá živiny, treba ich dostatočne hnojiť.

Nepriateľom pre čučoriedky môžu byť aj zvieratá , ktoré môžu poškodiť vetvičky alebo bobule. Napríklad škorce s obľubou vyjedajú dozreté plody čučoriedky. Ich maškrtenie na čučoriedkach je vhodné prechádzať vytvorením konštrukcie so sieťou – tá ochráni plody pred vtákmi aj pred krupobitím.

Aj keď je to málo časté, niekedy sa na čučoriedkach môžu objaviť vošky či roztoče . Zvlášť v rokoch, keď sú škodcovia extrémne premnožení. V takom prípade odporúčame použitie Hnojíka, zvlášť posypom na vlhký list alebo postrekom na list. Viac o jeho aplikácii si môžete prečítať tu .

odpovede na

Časté otázky

Keďže čučoriedky sa vysádzajú do rašeliny, ktorá neobsahuje pre nich dostatok živín, je nevyhnutné používať hnojivo na čučoriedky. Bez doplňovania živín nie je možné mať zdravé rastliny so silnou imunitou, krásne a bohato kvitnúce a veľkú a bohatú úrodu s vysokou nutričnou hodnotou. Zvlášť to platí pre čučoriedky pestované v kvetináčoch. Bez optimálnej výživy nebudú rastliny v dobrej kondícii, budú mať oslabenú imunitu, slabšie budú odolávať ako poveternostným vplyvom, tak aj škodcom, chorobám a to sa podpíše aj na celej rastline aj množstve a kvalite plodov.

Prvýkrát je Hnojík ako hnojivo na čučoriedky nutné použiť pri výsadbe, zamiešaním do rašeliny. Prípadne následným pridaním rohoviny. Pravidelne Hnojík aplikujeme na jar po jarnom reze a následne počas vegetácie až do jesene pravidelne pridaním hnojiva do vody, s ktorou budete zalievať raz za 1 až 2 týždne, podľa potreby. Zalievame ku koreňom. Kvapalné hnojivo alebo výluh z HNOJÍKA je možné aplikovať aj na list s pomocou záhradného postrekovača. Hnojík je možné tiež aplikovať posypom a zapracovať do pôdy.

321 / 5,000

Translation results

Nemusíte nevyhnutne použiť HNOJÍK, môžete použiť aj iné hnojivá z kategórií
 • Pevné hnojiva
 • Kvapalné hnojiva
 • Ekologické hnojiva
Treba mať na pamäti, že kvapalné hnojivo síce rastlinám pomôže ihneď, ale príliš dlho v pôde nevydrží, a tak treba používať aj pevné hnojivá, ktoré budú dlhodobo zásobovať živinami.

Obvykle je nutné použiť hnojivo na čučoriedky od začiatku vegetácie, v priebehu rastu až do dozretia plodov, aby malo hnojenie čučoriedok potrebný efekt a oni prinášali očakávanú radosť z ich vitality a bohatej úrody.

HNOJÍK je jediné ekologické organické hnojivo, ktoré zaisťuje dostatok kvalitných živín, vďaka čomu pomáha k silnej imunite a vitalite rastlín, a zároveň poskytne prírodnú ochranu proti škodcom a pomáha bojovať rastlinám s ochoreniami. Obsahuje aj Chitin, z ktorého rastliny budú čerpať ďalšie benefity a ich pestovanie bude tak jednoduchšie.

Zdroje informácii:

Nákup na eshope