HMYZÍ TRUS ako HNOJIVO NA BROSKVONE

Kderavosť broskýň a postrek proti kučeravosti

Obsah

Illustration Prunus persica0

Broskyňa

peach g7bfad12f6 640 1

Broskyňa ( Prunus persica ) Je listnatý strom plodiaci jedlé šťavnaté plody zvané broskyne . Patrí do rodu Prunus , do ktorého patria aj čerešne, marhule, mandle a slivky. Broskyňa je spolu s mandľou zaradená do podrodu Amygdalus , ktorý sa od ostatných podrodov odlišuje vlnitým obalom semien. Môže dorásť až do výšky 7 metrov. Hoci v súčasnosti sú rozšírené nízkokmeňové odrody. Broskyne a nektárinky , ktoré sú bežne označované iba ako podobné druhy kôstkového ovocia, sú v skutočnosti rovnaké druhy. Ich rozdielnosť je spôsobené mutáciou jedného génu.

Už minulosti bola broskyňa obľúbenou. Svedčia o tom, že starí Rimania ju označovali ako “ perzské jablko “ ( malum persicum ) a neskôr sa z nej stali francúzske pêche . Latinský názov persica odkazuje na jej rozšírené pestovanie v Perzii (dnešný Irán), odkiaľ sa mala následne rozšíriť do Európy. Genetické štúdie však naznačujú , že pochádza z Číny , kde sa vyskytovala už v období neolitu .

Broskyňa patrí medzi obľúbené ovocie. Ale radosť z ich pestovania a ich úžitku nám môžu prekaziť ako škodcovia, tak aj choroby. Spôsobujú ako oslabenie stromu, zníženie či zničenie úrody, tak aj odumretie časti či celého stromu. Najčastejšie vyskytujúce sa chorôb broskýň na našom území je kučeravosť broskýň .

Kaderiavosť broskýň

Kučeravosť broskýň, či kučeravosť listov broskyne ( Taphrina deformans) je hubové ochorenie broskýň, mandlí a príležitostne aj marhúľ. Infikuje prioritne listy a výhonky. Ale napáda aj plody a kvety, ako mladých, tak starších stromov. Jej následkom už v jarnom období opadávajú listy, čo nasleduje aj opadanie mladých plodov.

Taphrina deformans rastie medzi bunkami listov a stimuluje ich, aby sa delili vo zväčšenej miere. To spôsobuje deformácie listov. Červené rastlinné pigmenty sa hromadia v zdeformovaných bunkách a askospóry dávajú listom šedobiely, práškový alebo zamatový vzhľad. Ide o tzv. vlákna huby – mycélium. Askospóry sa uvoľňujú do ovzdušia, a tak sa prenášajú.

Na plodoch, ktoré neopadnú sa po napadnutí touto hubou objavujú červenofialové škvrny a praskajú. Mladé výhony prestávajú rásť, dochádza k ich zdureniu, deformáciám i následnému praskaniu a pri silnom napadnutí usychajú. Pri stromoch drevnaté časti horšie dozrievajú a často dochádza k ich vymŕzaniu. Pokiaľ s chorobou nebojujeme, môžeme prísť o celý strom.

Daždivé a chladné počasie od skorej do neskorej jari podporuje prepuknutie a rozšírenie tohto ochorenia. Najdôležitejšie z tohto pohľadu je čas od pučania do odkvetu kvetov.

1
Kderavosť broskýň – napadnutý list

Huba prezimuje v štádiu blastospór na kôre stromov a pod šupinami pukov. Sú veľmi odolné voči nepriaznivému počasiu a môžu prežiť aj viac ako 1 vegetačnú sezónu.

peach tree leaves curling

Kaderiavosť broskýň – letorád s napadnutými listami

D SF TDEF FO.005

Príznaky kučeravosti listov broskyne môžu spôsobiť zvlnenie a deformáciu listov.

Zdroj: ipm.ucanr.edu Autor: Jack Kelly Clark.

D SF TDEF FR.005

Príznaky napadnutia hubou Taphrina deformans na ovocí – korkový a popraskaný povrch .

Zdroj: ipm.ucanr.edu Autor: Jack Kelly Clark.

orezane 318306534 889733088868001 6255658667397604322 n

Kderavosť broskýň – detail poškodeného listu

Zdroj: M. Hluchý, P. Ackermann, M. Zacharda, Z. Laštůvka, M. Bagar, E. Jetmarová, G. Vanek: Ochrana ovocných drevín a viniča vínnej v ekologickej produkcii. Biocont Laboratory, Modrica

D SF TDEF BT.002

Príznaky kučeravosti listov broskyne typické pre závažnú infekciu hubou Taphrina deformans .

Zdroj: ipm.ucanr.edu Autor: Jack Kelly Clark.

orezane 318246288 1655557954901316 5141277758001477215 n

Kaderiavosť broskýň – napadnuté plody

Zdroj: M. Hluchý, P. Ackermann, M. Zacharda, Z. Laštůvka, M. Bagar, E. Jetmarová, G. Vanek: Ochrana ovocných drevín a viniča vínnej v ekologickej produkcii. Biocont Laboratory, Modrica

orezane 318087014 1514839572318623 3214400413823426300 n
Kaderiavosť broskýň – detail napadnutého listu – mycélium

Zdroj: M. Hluchý, P. Ackermann, M. Zacharda, Z. Laštůvka, M. Bagar, E. Jetmarová, G. Vanek: Ochrana ovocných drevín a viniča vínnej v ekologickej produkcii. Biocont Laboratory, Modrica

Kderavosť listov broskýň - liečenie

peach leaf curl disease
Kučeravosť broskýň – strom napadnutý kučeravosťou

Osvedčil sa výluh Hnojíka so svlečkami prebublávaný počas noci pomocou akváriového vzduchovania. Ak nemáte takúto možnosť, jednoducho výluh častejšie premiešajte, prípadne ho nechajte lúhovať 24 hodín.

Výluh sa aplikuje ako postrekom , tak aj zálievkou s dvojdňovým rozostupom . Ako rýchlo sa dokáže stromček z kučeravosti listov broskyne dostať, záleží na niekoľkých faktoroch , ako jeho veľkosť, rozsah napadnutia či ochorenia nepredchádzalo napadnutiu a poškodeniu škodcami či inými patogénmi a atp.

Ale určite platí, čím skôr začnete s chorobou bojovať, tým rýchlejšie a istejšie sa jej zbavíte .

Zo skúseností vyplýva, že do 1 až 3 týždňov (podľa rozsahu napadnutia) pomohol Hnojík stromom zbaviť sa kučeravosti .

Kaderiavosť broskýň - ochrana

Kučeravosť broskýň – ochrana stromov vyjde určite lacnejšie , je aj oveľa jednoduchšia a zároveň zaistí vytúženú úrodu , oproti tomu, keď už treba liečiť napadnutý strom a prísť aj o vynikajúce ovocie. Preto nie je potrebné zabúdať na vyváženú výživu , aby komplex živín obsiahnutý v Hnojíku posilňoval imunitu stromu (viď. Použitie hnojiva ) a Chitin podporil jeho obranu proti škodcom i patogénom .

Pri rozsiahlom napadnutí a výrazne oslabenej imunite stromu aj napriek všetkej snahe môže dôjsť k odumretiu stromu . Preto odporúčame používať Hnojík nielen na liečbu už napadnutého stromu, ale aj ako prevenciu a na posilnenie imunity stromov.

Vo videu nižšie si môžete pozrieť ako sa pripravuje postrek proti kučeravosti listov broskýň – prípravu výluhu Hnojíka a jeho aplikáciu na broskyňu napadnutú kučeravosťou.

Postrek proti kučeravosti

hmyzi trus v barelu s peciatkou 1
Hnojík v odměrce

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje informácií

Komentáre zákazníkov na pestovanie s HNOJÍK.CZ

V skupine si môžete prezerať príspevky pestovateľov podľa tém, z ktorých jednou sú bylinky alebo bazalka atď.

Snag f345551