marinka

Obsah

Marinka vonná pestovanie

( Gálium odoratum )

Marinka vonná ( Gálium odoratum ) je starší názov bylinky lipkavec vonný , ktorý sa ale v niektorých oblastiach stále používa. Patrí do čeľade morenovitej ( Rubiaceae ).

Jedná sa o obľúbenú bylinu v tradičnej medicíne, ale aj v zahradničení. Pestovanie marinky vonnej je pomerne jednoduché, a preto ju radi pestujú ľudia na svojich skalkách, záhradkách či predzáhradkách. Stačí na to dodržať pár základných pravidiel:

 1. Výber miesta: Marinka vonná preferuje polotienisté až tienisté miesta, kde je vlhká pôda. Ideálnym stanovišťom je miesto pod stromami, kde dostane trochu ranného slnka, ale bude chránená pred priamym slnečným žiarením počas horúcich hodín dňa.

 2. Pôda: Marienka vonná uprednostňuje vlhkú, humóznu a dobre priepustnú pôdu. Odporúča sa pridať do pôdy kompost alebo rašelinu, aby sa zlepšila jej schopnosť udržovať vlhkosť.

 3. Výsadba: Najlepšie sa marinka vonná množí pomocou podzemkov alebo rezňov. Môžete ju zakúpiť ako sadenice alebo získať podzemky od ostatných záhradkárov. Výsadba sa vykonáva na jar alebo na jeseň. Dbajte na to, aby medzi rastlinami bol dostatočný priestor, pretože marinka vonná sa rýchlo rozrastá.

 4. Polievanie: Pôdu okolo marinky udržujte pôdu stále vlhkú, ale nie premokrenú.

 5. Hnojenie: Stačí hnojiť raz za rok na jar organickým hnojivom. Nadmiera hnojenia by mohla spôsobiť príliš rýchly rast a stratu charakteristickej vône listov.

 6. Zaburinenie: Marinka vonná má tendenciu sa rýchlo šíriť a vytvárať husté koberce. Pokiaľ chcete jej rast obmedziť, pravidelne ju prerezávajte. To tiež pomáha udržať rastlinu bujnú a zdravú.
 7. Zimovanie: Marinka vonná je vytrvalá rastlina, ktorá by mala byť schopná prečkať zimu bez problémov. Ak máte výsadbu vo väčších nádobách, môžete ich na zimu premiestniť na chránené miesto.

marinka vonná

Marinka vonná účinky

Marinka vonná ( Galium odoratum ) má dlhú históriu v tradičnej medicíne a ľudovom liečiteľstve kvôli svojim rôznym účinkom. V nasledujúcom texte uvádzame niektoré z hlavných účinkov marinky vonnej:

 1. Sedatívne účinky: Marinka vonná je známa svojimi miernymi sedatívnymi účinkami. Jej aróma a obsah rôznych látok môžu pomôcť uvoľniť napätie, znížiť stres a zlepšiť kvalitu spánku. Bola tradične používaná na podporu relaxácie a pokoja.

 2. Diuretické účinky: Marinka vonná má diuretické vlastnosti, čo znamená, že môže podporovať tvorbu moču a odstraňovanie toxických látok z tela. Tento účinok je dôležitý pri podpore funkcie obličiek a očisty tela.

 3. Tráviace účinky: Marinka vonná tradične bola a dodnes je používaná na podporu tráviaceho systému a zlepšenie trávenia. Extrakt z marinky vonnej pomáha upokojiť zažívacie problémy, ako sú plynatosť, nadúvanie alebo zažívacie kŕče.

 4. Kardiovaskulárne účinky: Niektoré štúdie naznačujú, že marinka vonná môže mať pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém. Môže pomáhať regulovať srdcový rytmus a podporovať zdravý krvný tlak.

 5. Protizápalové účinky: Rastlina obsahuje bioaktívne zlúčeniny, ktoré majú protizápalové vlastnosti. To pomáha pri zmiernení zápalov v tele a podpore celkového zdravia.

 6. Antiseptické účinky: Marinka vonná má antiseptické vlastnosti, ktoré môžu pomôcť pri dezinfekcii a hojení rán a drobných poranení.

 7. Lymfatický systém: V tradičnej medicíne sa marinka vonná používala na podporu lymfatického systému, čo je súčasť imunitného systému, ktorá pomáha odstraňovať toxíny z tela. Z marinky je na tento účel najlepší čaj alebo odvar.

Marinka vonná sirup

Výroba sirupu z marinky vonnej je pomerne jednoduchá a navyše je to spôsob, ako si na zimu uchovať jej liečivé vlastnosti.

Čo budete potrebovať:

 • 2 hrsti čerstvých alebo sušených lístkov marinky vonnej,
 • 2 šálky vody,
 • 2 šálky cukru (alebo podľa chuti),
 • šťavu z 1-2 citrónov.

Postup:

 1. Pokiaľ používate čerstvé lístky marinky vonnej, opláchnite ich pod tečúcou vodou a nechajte ich odkvapkať. Ak používate sušené lístky , môžete ich jednoducho odmerať.

 2. Vo veľkom hrnci zmiešajte vodu a lístky marinky vonnej. Priveďte do varu a nechajte variť asi 10-15 minút .

 3. Potom odstráňte hrniec z platničky a nechajte zmes vychladnúť. Potom sceďte byliny pomocou sita alebo gázy, aby ste získali bylinný výluh.

 4. Bylinný výluh vrátime späť do hrnca a pridáme cukor. Pomaly ohrievame zmes a miešame, kým sa cukor úplne nerozpustí.

 5. Akonáhle je cukor rozpustený, pridajte šťavu z citrónov do zmesi. Citrónová šťava nielen dodá sirupu osviežujúcu kyslosť, ale tiež pomôže predĺžiť trvanlivosť sirupu.

 6. Potom pomaly varte zmes na strednom stupni, kým sa sirup nezahustí na požadovanú konzistenciu. Majte na pamäti, že sirup bude po vychladnutí ešte hustejší.

 7. Ešte teplý sirup prelejte do sterilizovaných liekoviek . Pevne ich zatvorte a nechajte vychladnúť na izbovú teplotu. Potom uložte fľaštičky s sirupom do chladničky.

Sirup z marinky vonnej môžete využívať ako sladidlo do nápojov, koktailov, dezertov, ovocných šalátov a ďalších pokrmov. Ale inak je výborný na všetky vyššie uvedené ťažkosti, ktoré marinka lieči.

Marinka vonná sirup​
marinka v kvetináči

Marinka farbiarska - úplne iný druh

Marinka farbiarska ( Asperula tinctoria ) je úplne iným druhom marinky, ktorá si svoje meno zachovala dodnes a je to tiež rastlina patriaca do čeľade morenovitá ( Rubiaceae ). Táto bylina je tradične využívaná pre svoje farbiace vlastnosti a bola používaná na získavanie prírodných farieb pre tkaniny a potraviny.

Hlavným dôvodom, prečo bola marienka farbiarska historicky pestovaná a zbieraná, je obsah chemických látok, ktoré slúžia ako prírodné farbivá . Je možné z nej získať rôzne odtiene od svetlo fialovej až po modrú, v závislosti od spôsobu spracovania a kombinácií s ďalšími látkami.

Keby ste si chceli ešte dnes pripraviť prírodné farbivo, postupujte takto:

 1. Nazbierajte kvety a listy marinky farbiarskej, najlepšie počas obdobia kvetu, kedy sú rastliny najbohatšie na farbivá.

 2. Nazbierané kvety a listy môžete namočiť vo vode, alkohole alebo inom rozpúšťadle. To pomôže uvoľniť farbivo z rastliny.

 3. Zmes pomaly zahrievajte, ale nenechajte ju variť. Tým sa uvoľnia a aktivujú farbiace látky.

 4. Scedením alebo filtráciou odstránite kvety a listy a získate tekutinu obsahujúcu prírodné farbivo.

 5. Získané farbivo môžete použiť na farbenie tkanín, vlny, papiera alebo potravín. V závislosti od pH a iných faktorov môžete dosiahnuť rôzne odtiene farieb.

Prírodné farbivá sú krásne a dodajú vám pocit, že ste si niečo vyrobili sami, ale dbajte na to, že používanie prírodných farbív je obmedzené v odolnosti proti vyblednutiu a starnutiu , a tak výsledná farba môže byť menej stála ako komerčné syntetické farbivá.

Marinka farbiarska

Zdroje:

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články