Muškáty

Obsah

Muškáty

Muškát previsnutý - Pelargonium peltatum

Muškáty,sú rastliny patriace do rodu Pelargonium, ktorý je súčasťou čeľade Geraniaceae. Muškáty sú veľmi obľúbené okrasné rastliny, ktoré sú pestované pre svoje atraktívne kvety a vôňu.

Existuje mnoho druhov muškátov , z ktorých každý má špecifické vlastnosti. Kvety muškátov môžu mať rôzne farby, ako sú ružová, červená, biela alebo fialová, a často majú výraznú a príjemnú arómu. Listy muškátov sú obvykle zelené a majú rôzne tvary, od hladkých až po zubaté alebo vlnité okraje.

Muškáty sú často pestované v záhradách, na balkónoch alebo vo vonkajších nádobách. Sú známe pre svoju schopnosť odolávať suchu a sú relatívne nenáročné na starostlivosť. Môžu byť tiež pestované ako izbové rastliny, ale vyžadujú dostatok svetla a dobre priepustnú pôdu.

Muškáty sú často množené rezkovaním, čo znamená, že sa z nových výhonkov odoberajú rezne a zakladajú sa nové rastliny. Existuje mnoho odrôd muškátov, ktoré sa líšia v tvare kvetu, vzrastu a vôni.

Muškáty druhy

Muškáty druhy
Muškáty druhy

Muškáty sú rozmanitou skupinou rastlín a existuje mnoho druhov muškátov. Tu je prehľad niektorých populárnych druhov muškátov:

 1. Pelargonium zonale : Muškát vzpriamený krúžkovaný, známy aj ako krúžkovaný alebo pásikavý muškát, má vzpriamený rast a okrasné listy s výraznou tmavou zónou uprostred. Kvety môžu byť rôznych farieb a sú často veľké a bohaté.

 2. Pelargonium peltatum: Muškát previsnutý, známy tiež ako muškát ťahavý, má previsnutý rast a dlhé, visiace výhony. Listy sú lesklé a kvety sú malé a často vytvárajú bohaté kvetinové trsy.

 3. Pelargonium grandiflorum: Muškát anglický, tiež nazývaný veľkokvetý muškát, má vzpriamený rast a veľké kvety s rôznymi farebnými kombináciami. Je známy pre svoju bohatú a dlhotrvajúcu kvitnúcu schopnosť.

 4. Pelargonium graveolens: Muškát voňavý, známy tiež ako pelargónia voňavá, má vzpriamený rast a listy s výraznou vonnou vôňou. Je často využívaný v parfumérii a aromaterapii.

 5. Pelargonium crispum : Muškát citrónový má vzpriamený rast a listy s jemnými vlnovitými okrajmi. Je obľúbený pre svoju citrónovú alebo mätovú vôňu.

 6. Pelargonium tomentosum: Muškát chlpatý, má vzpriamený rast a listy pokryté jemnými chlpmi. Listy majú silnú vôňu po mäti a sú často používané v bylinkových záhradách.

To je len niekoľko príkladov druhov muškátov, ktoré sú bežne pestované. Existuje mnoho ďalších odrôd a hybridov muškátov s rôznymi vlastnosťami a vôňami, ktoré môžu priniesť pestrosť do záhrad a kvetinových aranžmánov.

Muškáty pestovanie

Pestovanie muškátov je relatívne jednoduché a prináša radosť z bohatého kvitnutia a vône. Tu je niekoľko tipov pre úspešné pestovanie muškátov:

 1. Stanovište: Muškáty preferujú slnečné alebo polotienisté stanovište. Vyberte miesto, ktoré dostáva aspoň 4 až 6 hodín slnečného svetla denne. Vo veľmi horúcich oblastiach by mohlo byť prospešné poskytnúť muškátom trochu tienenie počas najteplejších hodín dňa.

 2. Pôda: Muškáty vyžadujú dobre priepustnú pôdu, ktorá zadržuje vlhkosť. Môžete použiť záhradnú zeminu zmiešanú s kompostom alebo hnojivom pre kvety, aby ste zvýšili jej živinovú hodnotu a zlepšili jej štruktúru.

 3. Zálievka: Udržujte pôdu rovnomerne vlhkú, ale nesmáčajte ju príliš. Nechajte povrch pôdy mierne preschnúť medzi zalievaním a vyhnite sa premokreniu, čo by mohlo viesť k hnilobe koreňov. V horúcich obdobiach bude pravdepodobne potrebná častejšia zálievka.

 4. Hnojenie: Muškáty môžete pravidelne hnojiť hnojivom pre kvety, ktoré obsahuje rovnováhu dusíka, fosforu a draslíka. Nasledujte pokyny na obale hnojiva pre správne dávkovanie. Hnojte muškáty približne raz za mesiac počas vegetačného obdobia. Vhodným príkladom hnojiva je Hnojík, nielen vďaka svojmu organickému zloženiu a obsahu potrebných látok, ale aj vďaka možnosti aplikácie ako zálievkou tak zapracovaním hnojiva do pôdy.

 5. Rezanie: Pravidelné rezanie muškátov pomáha udržovať ich tvar a podporiť bohatšie kvitnutie. Odstraňujte odkvitnuté kvety a suché alebo nezdravé listy. Pokiaľ sa stonky príliš preťahujú, môžete vykonať rez, aby ste podporili vetvenie a kompaktný rast rastliny.

 6. Množenie: Muškáty je možné množiť rezkovaním. Vyberte zdravé výhonky a odstráňte spodné listy. Zakoreňte rezne vo vlhkej pôde alebo v skleníku. Po ukotvení rezňov môžete nové rastliny presadiť do samostatných nádob.

 7. Zazimovanie: V chladnejších oblastiach, kde mráz hrozí, je vhodné muškáty cez zimu presunúť do chráneného priestoru, ako je skleník, nevykurovaná miestnosť alebo okno s dostatkom svetla. Zalievajte ich menej často a udržujte stredne vlhkú pôdu.

Dodržiavaním týchto tipov na pestovanie muškátov by ste mali mať zdravé a krásne kvitnúce rastliny. Sledujte ich potreby a prispôsobte starostlivosť podľa konkrétnych podmienok a prostredia, v ktorom rastú.

Muškáty pestovanie

Hnojivo na muškáty

Hnojík
Hmyzí trus hnojík

Na hnojenie muškátov sa odporúča používať hnojivo s vyváženým pomerom živín, ktoré obsahuje dusík (N), fosfor (P) a draslík (K). Nasledujúce sú niektoré tipy a odporúčania pre hnojenie muškátov:

 1. Druh hnojiva: Vhodné je používať hnojivá určené špecificky pre kvitnúce rastliny alebo pelargónie (muškáty). Tieto druhy hnojív majú obvykle vyvážený pomer živín na podporu zdravého rastu, bohatého kvitnutia a silných rastlín.

 2. Dávkovanie: Dodržujte pokyny na obale hnojiva pre správne dávkovanie. Prílišné množstvo hnojiva môže spôsobiť prebytky živín a poškodenie rastlín. Menej je často viac, takže radšej pridajte menej hnojivá a prípadne dávkujte častejšie.

 3. Frekvencia hnojenia: Muškáty obvykle potrebujú pravidelné hnojenie počas vegetačného obdobia, teda v období aktívneho rastu a kvitnutia. Odporúča sa hnojiť približne raz za 2-4 týždne. V období odpočinku, napríklad v zime, je potrebné znížiť frekvenciu hnojenia.

 4. Aplikácia hnojiva: Hnojivo môžete aplikovať buď vo forme granúl alebo vo forme tekutého hnojiva. Granulované hnojivo sa aplikuje na povrch pôdy a potom sa zapracuje do pôdy. Tekuté hnojivo sa obvykle aplikuje zalievaním, pri ktorom sa rozpúšťa vodou a dodáva sa rastline prostredníctvom zálievky.

 5. Dodatočné živiny: Muškáty občas môžu mať zvýšenú potrebu železa (Fe). Pokiaľ zaznamenáte, že listy muškátov strácajú zelenú farbu a žltnú, môže byť vhodné pridať hnojivo s vyšším obsahom železa.

Je dôležité sledovať reakciu rastliny na hnojenie a prispôsobiť dávkovanie a frekvenciu podľa ich potrieb. Pamätajte tiež na to, že hnojenie by malo byť doplnené správnou zálievkou a ďalšími aspektmi starostlivosti, ako je rezanie a odstraňovanie odkvitnutých kvetov, aby sa zaistil celkovo zdravý a vitálny rast muškátov.

Množenie muškátov - Rezkovanie muškátov, listov i množenie semenami

Muškáty je možné úspešne množiť niekoľkými spôsobmi. Tu sú najčastejšie používané metódy množenia muškátov:

 1. Rezkovanie: Rezkovanie je najbežnejší spôsob množenia muškátov. Proces začína odrezaním zdravých rezňov dĺžky 8-10 cm od materskej rastliny. Rezne by mali byť odrezané pozdĺž uzliny a odstráňte spodné listy. Potom rezne umiestnite do vlhkého piesku alebo rastlinného média na korenie. Udržujte ich v tienistom a teplom prostredí a zalievajte ich pravidelne. Počas niekoľkých týždňov by mali začať koreniť. Akonáhle sa korene vyvinú, môžu byť rezne presadené do samostatných kvetinových nádob alebo záhradného záhonu.

 2. Semená: Muškáty možno tiež množiť zo semien. Semená muškátov môžete získať z odkvitnutých kvetov na materskej rastline alebo zakúpiť v špecializovaných predajniach s rastlinami. Semená sa vysievajú do vlhkého a dobre priepustného pôdneho substrátu a pokryjú sa tenkou vrstvou pôdy. Udržujte substrát vlhký, ale nie premokrený, a umiestnite nádoby so sejbami na teplé a svetlé miesto. Počas niekoľkých týždňov by semená mali vyklíčiť. Akonáhle sadenice vyrastú a získajú dostatočnú silu, môžu byť presadené do samostatných kvetinových nádob alebo záhradného záhona.

 3. Rezkovanie listov: U niektorých odrôd muškátov je možné rozmnožovať ich pomocou rezňov z listov. Odrežte zdravý list s časťou stonky a umiestnite ho do vlhkého média na korenie. Uistite sa, že spodná časť listu je ponorená v pôde. Udržujte médium vlhké a umiestnite ho na teplé a svetlé miesto. Počas niekoľkých týždňov by mal list začať vytvárať nové korene. Potom ho môžete presadiť do samostatného kvetinového hrnca.

Dôležité je mať čisté a ostré nástroje na množenie muškátov, aby sa minimalizovalo riziko infekcie alebo poškodenia rastliny. Množenie muškátov vyžaduje trpezlivosť a starostlivosť, ale s týmito metódami môžete získať nové rastliny a rozšíriť svoju zbierku muškátov.

Množenie muškátov

Muškát previslý čiže muškát previsnutý - Pelargonium peltatum

Muškát previsnutý (Pelargonium peltatum) je konkrétny druh muškátu, ktorý je známy pre svoje previsnuté výhony a bohatý kvetenstvo. Jedná sa o vytrvalú rastlinu s plazivými alebo previsnutými stonkami, ktoré môžu dorastať až niekoľko metrov . Listy sú striedavé, srdcovitého tvaru, lesklej a zelenej farby.

Muškát previsnutý produkuje drobné kvety, ktoré môžu mať rôzne farby, ako sú ružová, červená, fialová alebo biela. Kvety sú usporiadané vo zväzočkoch alebo kvetenstvách a vytvárajú nádherný efekt pri zavesení cez okraj kvetinových nádob, záhonov alebo stien. Okrem svojho okúzľujúceho vzhľadu majú kvety často aj príjemnú vôňu.

Muškáty previsnuté sú obľúbené rastliny pre záhradníkov a záhradných nadšencov, ktorí hľadajú rastliny vhodné pre závesné koše, kvetinové nádoby alebo ako pokryvné rastliny . Sú odolné v teplom a miernom podnebí a preferujú slnečné alebo polotienisté polohy a dobre priepustnú pôdu.

Muškát previsnutý - Pelargonium peltatum

Anglický muškát - Pelargonium grandiflorum

Anglický muškát - Pelargonium grandiflorum

Anglický muškát (Pelargonium grandiflorum) je druh muškátu, ktorý je známy svojimi veľkými a nápadnými kvetmi. Je to vytrvalá rastlina so vzpriamenými stonkami, ktoré môžu dosiahnuť výšku až 60 cm. Listy sú striedavé, hlboko laločnaté a zelené farby.

Kvety anglického muškátu sú jedinečné a majú veľmi estetický vzhľad . Môžu byť jednoduché alebo plné, a ich farba sa pohybuje od bielej cez ružovú až po červenú . Kvety môžu mať aj jemnú vôňu. Anglický muškát je často pestovaný ako okrasná rastlina v záhradách, na terasách alebo na balkónoch.

Starostlivosť o anglický muškát je podobná ako u iných druhov muškátov. Rastlina preferuje slnečné alebo polotienisté stanovište a dobre priepustnú pôdu. Je dôležité pravidelne zalievať rastlinu , aby sa udržovala vlhkosť pôdy, ale je potrebné sa vyvarovať premokreniu. Na obohatenie kvitnutia je tiež vhodné pravidelne odstraňovať odkvitnuté kvety.

Muškát krúžkovaný - Pelargonium zonale

Muškát krúžkovaný (Pelargonium zonale) je populárna okrasná rastlina, ktorá je obľúbená pre svoje krásne kvety a dekoratívne listy. Táto rastlina je členom rodu Pelargonium a je považovaná za jednu z najrozšírenejších odrôd muškátov.

Muškát krúžkovaný je charakterizovaný vzpriameným rastom a stonkami, ktoré sa vyznačujú operenými listami. Listy sú obvykle sýto zelené a majú zakrivené okraje , čo im dodáva zaujímavý vzhľad. Kvety muškátov krúžkovaných sú veľké a môžu byť rôznych farieb, vrátane červenej, ružovej, fialovej, bielej a oranžovej. Tieto kvety sú často vonné a majú príťažlivý tvar.

Pestovanie muškátu krúžkovaného je relatívne jednoduché. Najlepšie je umiestniť rastlinu na slnečné miesto, ktoré dostáva dostatok svetla, ale je chránené pred priamym slnečným svetlom počas najsilnejšieho denného slnečného svitu. Muškáty krúžkované vyžadujú pravidelnú zálievku , ktorá udržuje pôdu rovnomerne vlhkú, ale nezaplavuje rastlinu. V lete môže byť potrebná častejšia zálievka.

Pravidelné hnojenie muškátov krúžkovaných je tiež dôležité pre ich zdravý rast a kvitnutie. Používajte hnojivo pre kvety s rovnováhou dusíka, fosforu a draslíka a dodržujte pokyny na obale pre správne dávkovanie.

Muškát krúžkovaný - Pelargonium zonale

Citrónový muškát - Pelargonium citronella

Citrónový muškát - Pelargonium citronella

Citrónový muškát (Pelargonium citronellum) je rastlina známa svojou silnou a sviežou citrónovou vôňou. Táto odroda muškátu je často pestovaná ako okrasná rastlina kvôli svojim dekoratívnym listom a vonným kvetom.

Citrónový muškát je vytrvalá bylina so vzpriameným rastom a zelenými, operenými listami. Kvety sú malé a majú ružovú až fialovú farbu. Hlavnou atrakciou tejto rastliny je však vôňa. Listy obsahujú éterický olej s výraznou citrónovou vôňou, ktorý sa uvoľňuje pri dotyku alebo trení listov.

Pestovanie citrónového muškátu je relatívne jednoduché. Rastlina preferuje slnečné alebo polotienisté stanovište a dobre odvodnenú pôdu s vyšším obsahom organického materiálu. Pravidelná zálievka a hnojenie pomáhajú udržiavať rastlinu zdravú a vitálnu.

Citrónový muškát možno tiež použiť ako prírodný repelent proti hmyzu , najmä proti komárom. Vonná vôňa citrónového muškátu odpudzuje muchy a komáre , čo je užitočné v letných mesiacoch, kedy je hmyz najaktívnejší.

Vďaka svojmu vzhľadu a vôni je citrónový muškát obľúbeným doplnkom pre záhradné terasy, balkóny a vonkajšie prostredie. Jeho vonný a osviežujúci charakter dodáva záhradám a vonkajším priestorom príjemnú atmosféru.

Ako zazimovať muškáty a kedy dať muškáty von

Muškáty nie sú odolné voči mrazu a preto je bežné ich zazimovať v chladnejšom období, aby prežili zimu a znovu vyrástli v budúcej vegetačnej sezóne. Tu je postup, ako zazimovať muškáty:

 • Pred zazimovaním je vhodné prezrieť rastliny a odstrániť všetky suché alebo poškodené listy , stonky alebo kvety.

 • Muškáty je možné zazimovať niekoľkými spôsobmi. Jedným z nich je presadenie rastliny do kvetinových nádob s dostatočným objemom, aby korene mali priestor. Pred presadením je vhodné skrátiť stonky na približne tretinu ich pôvodnej dĺžky.

 • Pri presádzaní muškátov je vhodné použiť novú, dobre priepustnú zeminu , ktorá pomáha zabrániť hnilobe koreňov. Zeminu je možné zmiešať s perlitom alebo pieskom , aby sa zvýšila priepustnosť.

 • Po presadení rastliny do nových kvetinových nádob je vhodné mierne zaliať , aby sa substrát rovnomerne zvlhčil. Neprelievajte , pretože nadmerná vlhkosť môže viesť k hnilobe koreňov.

 • Následne umiestnite muškáty na miesto, ktoré poskytuje dostatok svetla, ale nepriameho slnečného žiarenia. Ideálna teplota na zazimovanie muškátov je okolo 10-15 °C . Môžete ich umiestniť do chladnejšej miestnosti, pivnice alebo do skleníka.

 • V priebehu zimného obdobia treba rastliny len mierne zalievať, aby substrát nevysychal úplne. Uistite sa, že substrát je mierne vlhký, ale nie premočený.

 • Pravidelne kontrolujte rastliny, či netrpia napadnutím škodcami alebo chorobami . Ak sa objavia príznaky, treba ich riešiť čo najskôr.

 • Na konci zimy, obvykle v čase jari, kedy sa zlepší počasie a teploty sa zvyšujú, môžete muškáty opäť presadiť do väčších kvetinových nádob , skrátiť ich stonky a umiestniť ich vonku alebo na svetlé miesto, kde budú mať dostatok slnečného žiarenia.

Dodržiavaním týchto krokov a poskytnutím vhodných podmienok počas zimného obdobia by vaše muškáty mali prežiť zimu a znovu vyrašiť v ďalšej vegetačnej sezóne.

Ako zazimovať muškáty

Muškáty v kvetináči

Muškáty v kvetináči sú veľmi populárne a vhodná voľba pre záhradníkov, ktorí nemajú dostatok priestoru v záhrade alebo preferujú pestovanie rastlín vo výške. Tu je niekoľko tipov na starostlivosť o muškáty v kvetináči:

 1. Výber vhodného kvetináča: Muškáty potrebujú dostatok priestoru pre rast ich koreňového systému, takže vyberte dostatočne veľký kvetináč. Truhlík by mal mať drenážne otvory na dne na odvodnenie prebytočnej vody.

 2. Zemina : Použite kvalitnú zeminu pre kontajnerové rastliny, ktorá je dobre priepustná a zadržuje vlhkosť. Môžete tiež pridať malé množstvo kompostu alebo hnojivá na kvety, aby sa zvýšila živinová hodnota pôdy.

 3. Zálievka : Muškáty majú rady pravidelnú zálievku. Zalievajte rastlinu, keď vrchná vrstva pôdy v kvetináči vysychá, ale vyhnite sa nadmernému zalievaniu, ktoré by mohlo viesť k hnilobe koreňov.

 4. Slnečné svetlo : Muškáty vyžadujú dostatok slnečného svetla pre zdravý rast a kvitnutie. Umiestnite kvetináč na slnečné alebo polotienisté miesto, kde budú mať prístup k 4 až 6 hodinám denného slnečného svetla.

 5. Hnojenie: Pravidelne hnojte muškáty v kvetináči. Použite vyvážené hnojivo na kvety, ktoré obsahuje dusík, fosfor a draslík. Hnojte podľa pokynov na obale hnojiva.

 6. Rezanie: Pravidelne vykonávajte rezanie muškátov v kvetináči, aby ste udržali ich tvar a podporili bohatšie kvitnutie. Odstraňujte odkvitnuté kvety a suché alebo nezdravé listy.

 7. Zazimovanie : V období zimy je možné presunúť muškáty do chráneného priestoru, ako je skleník alebo svetlá miestnosť s teplotou okolo 10-15 °C. Zalievajte ich striedmo a znížte množstvo hnojenia. V niektorých oblastiach s miernym podnebím môžu muškáty prežiť aj vonku v kvetináčoch, ak sú chránené pred mrazom a vlhkosťou.

Dodržiavaním týchto tipov na starostlivosť o muškáty v kvetináči by ste mali mať zdravé a kvitnúce rastliny, ktoré dodajú farebný a atraktívny prvok do vašej záhrady alebo terasy.

Muškáty v kvetináči

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje:

Zaujímavé odkazy