Premýšľate o vstupe do novej pestovateľskej sezóny s novou záhradou?

Vsádzať svoje vlastné sadeničky, doma zakladať vlastnú sadbu, siet na záhonoch semienka šalátov, reďkoviek, hrachu a žať hojnú úrodu? Poradíme vám pár rád pri robení záhrady a odporučíme čisto prírodný a univerzálny produkt, ktorý pomáha záhradníkom s celkovou starostlivosťou o záhradu a interiérové rastliny. Pozrieme sa aj na pár aktivít, ktoré môžete o slnečné zimné dni vo svojej záhradke vykonávať.

Ak už nová zimná záhrada bola zhotovená a možno ste sa aj dnes prechádzali po vašom trávniku medzi steblami so zvyškami snehu, povedali ste si: „tu v kútiku by mohla byť japonská záhrada a tu umiestnim napríklad Zen dekorácie na záhradu“. Klanili ste sa pod konármi stromov s myšlienkou, ako prepletiete laná pre detské ihrisko na záhradu, kam dáte základy detského domčeka na záhradu a možno ste už aj plánovali v domčeku rodinnú oslavu.

Ste šťastní ľudia a prajeme vám veľa radosti vo vašom novom zelenom raji.

V prípade, že ešte hľadáte medzi inzerátmi záhrady na predaj a rozhodujete sa, či áno alebo nie, poradíme vám pár bodov, na ktoré sa zamerať pri pátraní a riešení misie nový domov pre nás a mnoho ďalších tvorov, kvetov, rastlín, stromov a kríkov .

Určite pred kúpou si vyjasnite vlastnícke pomery pozemku, prejdite si územie v katastrálnych mapách a aj naživo v teréne , odporúčame nepreberať záhradu len na základe odporúčaní, alebo písanej ponuky s fotografiami.

Hodnotu záhradného pozemku, ovplyvňuje hladina spodnej vody. Ak je hladina spodnej vody príliš vysoká, býva náročné problém riešiť a odvodňovanie záhrady nesie nemalé finančné náklady. Naopak príliš nízka hladina spodnej vody vám prináša skutočnosť, že do pestovania svojho zeleného raja musíte pripočítať vyššie finančné náklady za spotrebu vody. Ak sa na pozemku nachádza vrt na vodu alebo studňa – veľký plus pre vás, kúpte čerpadlo do vrtu a nádrž na vodu. Vhodné je umiestniť napríklad pod odkvap pri domčeku aj nádrž na dažďovú vodu.

Kontrolujte prítomnosť vodovodnej a elektrickej prípojky na kupovaný pozemok. Táto absencia sa dá nahradiť čerpaním vody z vrtu, dať solárne panely na strechu, umiestniť solárne svetlá na záhradu, atď. alternatívy existujú.

Preskúmajte druh pôdy , celkové umiestnenie pozemku, a premyslite si veľkosť záhrady. Veľkosť plochy na pestovanie pre jednu rodinu postačí napríklad 400 m2. Počítajte aspoň s 50 m2 plochy na jednu osobu. Starostlivosť o túto celkovú plochu zeleninových záhonov vám v sezóne v mesiacoch od marca do júla môže zabrať až 200 hodín práce a aktivít okolo zelene.

Záhrada prináša radosť a čerstvé plody, znáša však aj svoje finančné náklady. Neponáhľajte sa záhradnými úpravami. Rozdeľte si záhradné úpravy do viacerých rokov , pokiaľ nemáte v pláne investovať veľkú finančnú čiastku do tvorby okrasnej záhrady, nákupu a premýšľaním nad témou aké okrasné stromy do malých záhrad ľudia kupujú, netrápte sa a vysadajte pôdu obyčajnými rastlinami, aby len tak neležala úhorom. Zemiaky, strukoviny, jahody, atď. sú napríklad vhodnými plodinami, ktoré nezaťažia bankové konto a prinesú vám úrodu. Radíme začať stávkovať s rozvahou alebo vyhľadať radu odborníka, ktorý vám rád pomôže.

Trendom dnešnej doby je začleňovať do záhrad štýl prírodný. Štýl, ktorý naláka užitočné živočíchy a pomôže im aj vám spoločne žiť v podmienkach, v ktorých sa budete cítiť spolu dobre. Pohľad na ježkovú rodinku, ktorá sa prejde cez trávnik s rastúcim lúčnym kvetom, motýle poletujúce nad kvetmi a sadajúce na položené misky s vodou, čmeliaky a včely bzučiace pri kvitnúcich kríkoch a mnohí ďalší spoločníci vám veľmi spríjemnia dni. Premýšľajte nad záhradou ako nad miestom relaxácie pre ľudí a zároveň aj miestom pre voľne žijúce drobné cicavce, vtáky a veľkého množstva hmyzu prínosných pre obe strany. V celkovom pohľade na svet je štýl prírodnej záhrady cestou pre zlepšenie životného prostredia a nášho života, nie štýl záhrady vysekané a upratané do posledného lístka.

Šťastlivci sa tiež stávate v prípade nájdenia kompostu na novej záhrade, gratulujeme!

Domáci kompost ak je dobre udržiavaný, vám šetrí  investície do zeminy nové. Kompost ľahko premeníte na hodnotnejšie vykonávaním pravidelnej starostlivosti. V zime je dobrý čas na zimné prehadzovanie kompostu. Všetko, čo ležalo na stranách a hore sa prevrství do spodu a naopak. Ideálna výkompostu je 1-1,5 m. Vypomôcť vám môže prekopávač kompostov, človek si predsa rád ušetrí sily, keď existuje možnosť pomôcť. Zmrznuté hrudy zo strán rozbite na menšie hrudky a hoďte do stredu, zaistíte si tým vzduchové vrecká a tým dobré prevzdušnenie kompostu a následný lepší proces tlenia.

Nezúfajte pokiaľ ste nenašli žiadny hnoj, kompost na pozemku, všetko sa dá realizovať a založiť si vlastný. Rozmyslite vhodné stanovište a začnite so zhromažďovaním vhodných materiálov, odpadov smerujúcich na kompost.

Čo patrí do kompostu? Dostatok dusíka nájdu baktérie k procesu tlenia v drevnatých kusoch rastlín , v suchom lístia a slame. Nutný dusík do procesu dodávajú najmä zelené časti rastlín .

Ako založiť kompost? Aká nádoba na kompost je vhodná?

K dostaniu na trhu je celý rad kompostérov (Lidl komposter, Obi komposter, Baumax komposter, atď), ktoré jednoducho umiestnite na záhradu a kompostujete.

Finančne menej nákladné je postaviť si napríklad z dreva „ohrádku“ alebo takzvaný drevený kompostér na odhadzovanie prírodného materiálu. Pokiaľ vám nevadí rozľahlosť hromady na záhrade, môžete v pokoji aj voľne vrstviť materiál na hromadu a nechať ho voľne tliť a zrieť. Vznik kompostu je časovo dlhší a vyžaduje dobu minimálne 6 mesiacov na možné využitie u rastlín.

Kým sa kompost dostatočne odleží, sú na svete aj iné riešenia, ako byť úspešným pestovateľom a záhradníkom. Svojej zeleni môžete dopriať a zlepšiť jej rast, vitalitu a ochranu hnojením prírodným hnojivom. Organické hnojivo Hnojík, ktoré je univerzálne, vhodné ako pre vonkajšie rastliny, stromy, trávnik, kríky atď., tak aj pre rastliny izbové, je parádnou voľbou. Tento pomocník pre vašu záhradu, balkón aj obývačku je zároveň aj pre ekologické poľnohospodárstvo. Máte tu istotu z pohľadu neutrálneho PH, že zeleň neprehnojíte a istotu bezpečnosti pre ľudí aj zvieratá. Plusom pre tento produkt je repelentný účinok na škodcov, choroby a plesne rastlín. Nemusíte sa u neho ani báť nepeknej vône po hnojení, Hnojík je úplne bez zápachu.

Vynikajúci na produkte Hnojík je skutočnosť vhodnosti aplikovania aj práve do vášho kompostu v záhradke. Hnojík urýchľuje proces tlenia, jedná sa teda o skvelý urýchľovač kompostov. Prirodzene podporuje život v pôde a dodáva dostatok živín, ochrany a sily. Odporúčame organické hnojivo využiť aj pri zimnom prehadzovaní kompostu, prisypaním do vrstiev.

Nezabudnite, že po roku od založenia kompostu, pokiaľ ste už kompost nerozviezli a nijako nestihli využiť, je potrebné ho kvôli prevzdušneniu prehádzať. Ak necháte kompost nehybne ležať bez prevzdušnenia ďalší rok, znižuje sa jeho kvalita. Bez prísunu vzduchu sa humus už začne v druhom roku rozkladať a strácať svoju hodnotu.

Zima je vhodnou dobou na čítanie kníh a hľadanie novej inšpirácie na pestovanie v sezóne. Ideálny čas na pátranie po nových semienkach rastlín, prírodných hnojivách, nových sadbových kvetináčikov, hrantíkov, na kontrolu záhradného náradia a stavieb, ktoré máte na pozemku a na obstaranie všetkých vecí, ktoré na jar budete potrebovať. Zamysleli ste sa niekedy akým iným aktivitám sa venujete, keď záhrada odpočíva a nepotrebuje toľko vašej starostlivosti? Využite posledné zimné týždne na odpočinok, regeneráciu a striedanie sily na záhradné, pestovateľské radovánky. Skočte skontrolovať zásobu prírodného hnojiva a sadivo paprík, či má dostatok vlahy, aby recept “ plnené papriky Zdeněk Pohlreich „mohol byť po zbere papričiek uvarený.“