NPK u hnojiva

Čo znamená NPK?

NPK je zmes minerálnych látok zložená prevažne z troch primárnych živín potrebných pre zdravý rast rastlín. Chemické hnojivá a organické hnojivá ukazujú svoj obsah živín troma tučnými číslami na obale. Tieto čísla predstavujú tri rôzne zlúčeniny: dusík, fosfor a draslík, ktoré môžeme tiež popísať písmenami NPK. Poľnohospodársky priemysel sa pri uspokojovaní globálnych dodávok potravín a zabezpečení zdravých plodín spolieha na používanie hnojív NPK.

Naše České organické hnojivo obsahuje pomer NPK 3-4-2.5 v balení vďaka čomu je hnojivo skutočne univerzálne. Pozri rozbor a certifikát .

shutterstock 382579432 scaled 1

N - dusík

Dusík je palivom pre rast rastlín. Prirodzene sa vyskytuje v pôde a urýchľuje rast listov. Ideálne je pre listovú zeleninu ako je kapusta. Užitočný je pri počiatočnej fáze rastu rastliny.

shutterstock 1812217768 scaled 1

P - fosfor

Fosfor je základným pilierom na stavbu tela rastliny. Rastliny využívajú fosfor na budovanie svojej stonkovej štruktúry. Fosfor je nevyhnutný na rozvoj koreňov a kvetov.

shutterstock 450792346 scaled 1

K - draslík

Draslík je dôležitý pre pevnosť a výnosnosť. Zlepšuje farbu kvetov a chuť jedlých plodov.

shutterstock 217676320 scaled 1

Dusík, fosfor a draslík sú veľmi dôležité prvky, ktoré potrebujete, aby vaše rastliny dobre rástli. V hre sú však aj ďalšie rovnako dôležité látky ako uhlík, vodík, kyslík, síra, horčík, meď, kobalt, sodík, bór, molybdén a zinok. Tieto prvky najlepšie získate práve pri výbere organického hnojiva, aby boli zastúpené vo svojej prirodzenej forme a podporili tak život v pôde. Vďaka tejto svojej komplexnosti kteoru organické hnojivá ponúkajú si udržíte pôdu stále produktívnu a nevyčerpáte ju tak ako sa tomu deje pri aplikácii minerálnych hnojív.

Rastliny potrebujú NPK dostať k svojim koreňom. Forma zálievky alebo hmyzieho čaju je tak ideálnym variantom aplikácie Českého organického hnojiva. Po aplikácii hnojiva posypom je potrebné rastliny dostatočne zaliať, aby sa živiny dopravili ku koreňom

shutterstock 403213498 scaled 1

NPK hnojivo - čo ostatné prvky?

Trh je dnes zaplavený chemickými hnojivami, ktoré sa používajú už dlho a negatívne ovplyvňujú pôdu. NPK hodnoty, ktoré vedia chymický priemysel vyrobiť umožnili dosiahnuť výsledky cez noc. Vďaka chemickým hnojivám je možné veľmi účinne zrýchliť kvitnutie a produkciu rastlín. Pri pohľade na štítky organických aj chemických hnojív si všimnete, že čísla NPK nepresahujú 100 percent. Z čoho sa teda skladá zvyšok hnojiva? To záleží na hnojive. Chemické hnojivá môžu obsahovať ľubovoľný počet ďalších prísad, vrátane nečistôt, piesku a dokonca aj materiálov, ktoré sú potenciálne nebezpečné pre vaše zdravie a životné prostredie. Tieto plnivá pre chemické hnojivá sú potrebné, aby živiny neboli tak koncentrované, aby nepoškodili alebo „nespálili“ vaše rastliny, pokožku a čokoľvek iného čoho sa dotknú. Organické hnojivá nemusia nutne obsahovať plnivá, pretože sú tvorené množstvom prírodných zložiek, ktoré tak či onak prospejú vašim rastlinám. Naše hnojivo neobsahuje žiadne prímesi a jedná sa o 100% hmyzí trus ktorý je Vašim rastlinám iba na prospech.

shutterstock 765020443 scaled 1

U organických hnojív sú v hre ďalšie rovnako dôležité látky ako uhlík, vodík, kyslík, síra, horčík, meď, kobalt, sodík, bór, molybdén a zinok. V organickom hnojive sú zastúpené vo svojej prirodzenej forme a podporujú tak život v pôde. Vďaka tejto svojej komplexnosti kteoru organické hnojivá ponúkajú si udržíte pôdu stále produktívnu a nevyčerpáte ju tak, ako sa tomu deje pri aplikácii minerálnych hnojív.

Čo samotná hodnota čísla v NPK znamenajú?

Na balíčkoch hnojív väčšinou nájdeme čísla v pomere ako 2-2-2 alebo to môže byť 5-1-2. Čo to znamená? V skutočnosti to predstavuje množstvo každého prvku prítomného v dodanom balení potrebnom pre vašu pôdu. Čím vyššie číslo, tým koncentrovanejšia živina je v hnojive. Napríklad ak čísla na hnojive sú uvedené ako 4-1-1, znamená to, že obsahuje štyrikrát viac dusíka ako fosforu a draslíka. Hnojivo 2-2-2 má dvakrát väčšiu koncentráciu všetkých troch živín ako hnojivo so značením 1-1-1. Čím vyššie číslo, tým koncentrovanejšia živina je v hnojive.

Z čísel hnojív je možné vypočítať, koľko hnojiva je potrebné aplikovať na zapravenie 1 kila živiny (napríklad dusíka) do pôdy. Ak sú teda čísla na hnojive 1-1-1, tak vykoná výpočet 10/1 = na pridanie pridania 1 kila živiny (dusíka, fosforu či draslíka) do pôdy potrebujete 10 kíl hnojiva. Ak bolo NPK 2-2-2, vydelíte 10/2 = a spočítate, že na pridanie 1 kila živiny do pôdy bude potrebné použiť 5 kíl hnojiva. Hnojivo, ktoré obsahuje iba jednu živinu, bude mať v ostatných hodnotách „0“. Napríklad ak je NPK uvedené ako 1-0-0, potom obsahuje iba dusík. Tieto čísla hnojív, nazývané aj hodnoty NPK, by sa mali objaviť na akomkoľvek zakúpenom hnojive, či už sa jedná o organické hnojivo alebo chemické hnojivo.

Rôzne využitie podľa pomerov NPK

Hodnoty NPK čísel sú uvádzané na rozpoznanie konkrétnej role, ktorú hrajú pri raste rastlín. Pochopenie hodnôt NPK je dôležitou súčasťou rozhodovania o tom, či je nami vybrané hnojivo vhodné na zvolený účel. Okrem ďalších vlastností dusík pomáha listom rásť do sily. Fosfor pomáha koreňom a stronkom rásť a rozvíjať sa. Draslík je dôležitý pre celkové zdravie rastlín. Je potrebné si uvedomovať, že hnojivá s vysokým obsahom dusíka prispejú k rýchlemu rastu, ale pre slabšie rastliny, ktoré sú náchylnejšie na napadnutie chorobami a škodcami nemusí byť podpora rýchleho rastu nutne tým najlepším. S naším hnojivom nemusíte túto dilemu tak zásadne riešiť, pretože vďaka Chitinu rastlinám zvýšite imunitu dostatočne na to, aby odolali nástrahám okolia.

Kvapka histórie

Nemecký vedec Justus Von Liebig bol zodpovedný za teóriu, že hladiny dusíka, fosforu a draslíka sú základom pre zdravý rast rastlín. Táto teória, ktorá sa datuje do 19. storočia, však neberie do úvahy desiatky ďalších živín a prvkov, ktoré sú nevyhnutné pre rast rastlín, ako je síra, vodík, kyslík, uhlík, horčík atď. Teória tiež nehovorí o dôležitosti prospešných pôdnych organizmov, ktoré pomáhajú vašim rastlinám prekvitať a bojovať proti škodcom a chorobám.