opuncia

Obsah

Opuncia - pestovanie na skalke

( Opuntia )

Opuncia sa dajú pestovať na skalkách a vytvoria nádherné zákutia napríklad v kombinácii s netraskami alebo inými kaktusmi. Sú teda vhodnejšie na suchú skalku. Ale pozor: opuncia má aj mnoho liečivých účinkov. A po slovensky sa jej niekedy hovorí aj nopál .

Opuncia ( Opuntia ) sú rod sukulentných rastlín z čeľade kaktusovitých ( Cactaceae ). Sú známe svojimi charakteristickými plochými a šťavnatými stonkami, ktoré sú pokryté tŕňmi a často majú veľké a výrazné kvety. Opuncie sú rozšírené v Amerike , najmä v púštnych a suchých oblastiach. Sú obľúbenou rastlinou v skalkách a zberateľských zbierkach kaktusov a sukulentov.

Ako opuncie vyzerá

 1. Stonky : Najvýraznejším rysom opuncie sú ploché, oválne alebo segmentované stonky , ktoré môžu byť rôznych tvarov a veľkostí. Tieto stonky sú obvykle pokryté tŕňmi alebo bodcami, čo pomáha rastline chrániť sa nielen pred živočíchmi, ale hlavne aj pred stratou vody.

 2. Kvety : Opuncie majú krásne a nápadné kvety. Kvety sú veľké a majú väčšinou živé farby, ako sú červená, oranžová, ružová alebo žltá. Kvety opuncií môžu byť jednotlivé alebo sa objavujú v skupinách.

 3. Plody : Po odkvitnutí sa na niektorých druhoch opuncie vyvíjajú plody, ktoré sú obvykle jedlé . Tieto plody sú známe ako opuncie alebo aj hrušky púštne. Sú bohaté na vitamíny a minerály a sú súčasťou tradičného jedálnička niektorých kultúr.

Opuncia kvet - Opuntia
Opuncia - opuntia

Opuncia účinky a ďalšie využitie

Opuncia má niekoľko využití a účinkov, medzi ktorými nájdeme obzvlášť tieto:

 1. Jedlé plody: Plody opuncie, ktoré sú niekedy nazývané hrušky púštne (angl. prickly pears ), sú jedlé a majú vysoký obsah vitamínov, minerálov a vlákniny. Sú bohaté na vitamín C, betakarotén a antioxidanty. Plody je možné konzumovať surové, pripravovať z nich džemy, džúsy alebo sirupy. Sú súčasťou miestnej kuchyne v niektorých častiach sveta.

 2. Liečebné účinky: Niektoré štúdie naznačujú, že opuncie má potenciálne liečebné účinky. Obsahuje antioxidanty a môže mať protizápalové vlastnosti. Tradičná medicína najmä v severoamerických kultúrach využíva opunciu na liečbu rôznych ochorení, vrátane tráviacich ťažkostí, cukrovky a problémov s krvotvorbou. Je však dôležité poznamenať, že vedecké dôkazy o týchto účinkoch sú stále obmedzené.

 3. Kozmetika: Opunciový olej sa používa v kozmetickom priemysle ako zložka krémov, olejov a šampónov. Obsahuje vitamíny a mastné kyseliny, ktoré prospievajú pokožke a vlasom.

 4. Farbenie textílií: V niektorých kultúrach sa opuncia využíva na farbenie textílií. Listy rastliny obsahujú pigmenty, ktoré možno použiť na získanie rôznych odtieňov žltej, zelenej alebo hnedej.

 5. Beztrnné opuncie sa používajú ako krmivo pre dobytok.

 6. Niekedy sa používa ako plot (živý), vetrolamy alebo rastliny, ktoré majú zabrániť erózii.
Opuncia

Opuncia figová

Opuncia figová (Opuntia ficus-indica) je druh opuncie známy pre svoje jedlé plody a rozsiahle využitie. Jeho pôvodnou krajinou výskytu je pravdepodobne Mexiko, odkiaľ má aj druhový názov.

Ako vyzerá opuncia figová

 1. Stonky: Opuncia figová má veľké, ploché, oválne a sukulentné stonky, ktoré sú typické pre rody Opuntia . Tieto stonky sú zelené a majú charakteristické ploché segmenty alebo články.

 2. Kvety: Kvety opuncie mexickej sú veľké a nápadné. Bývajú obvykle žltej alebo oranžovej farby a majú mnoho okvetných lístkov. Kvety sa objavujú na koncoch článkov a sú opeľované hmyzom.

 3. Plody:  Plody opuncie figovej sú známe ako “ tonas “ (angl.) alebo „opuncia“ a sú jedlé. Sú okrúhleho až oválneho tvaru a môžu mať rôzne farby, vrátane zelené, červené, oranžové a žlté. Plody sú obalené pevnou šupkou s tŕňmi, ktoré treba odstrániť, než ich možno konzumovať. Vnútri plodov sa nachádza šťavnatá dužina s drobnými semienkami.

4. Tŕne: Stonky opuncie figovej môžu byť pokryté malými tŕňmi alebo bodcami, čo je bežný obranný mechanizmus tejto rastliny proti živočíchom.

5. Listy: Opuncia figová má redukované listy, ktoré sú obvykle nepatrné alebo úplne chýbajú. Listová funkcia je prevzatá článkami (stonkami), ktoré vykonávajú fotosyntézu.

Opuncia figová je široko pestovaná pre svoje jedlé plody a má rozsiahle využitie v kuchyni rôznych kultúr. Plody je možné konzumovať surové, pripravovať z nich džúsy, marmelády, dezerty a mnoho ďalších pokrmov. Plody sa dajú aj páliť na alkohol .

Olej z opuncie figovej sa tiež extrahuje a používa v kuchyni a kozmetike. Táto rastlina je pre svoju schopnosť rásť v suchých podmienkach a výživné plody cenená v mnohých oblastiach sveta a tiež sa počas vývoja do mnohých oblastí rozšírila.

Opuncia vetevnatá

Opuncie vetevnatá je trochu iným druhom opuncie, ako napovedá aj jej odlišný rodový názov, ktorý ale v sebe obsahuje aj pomenovanie „Opuntia“.

Opuncia vetevnatá ( Austrocylindropuntia subulata ) je druh opuncie, ktorý má charakteristický vetevnatý rast a je známy pre svoje výrazné stonky a tŕne.

Ako vyzerá opuncia vetevnatá

 • Stonky: Opuncia vetevnatá má stonky, ktoré sú valcovitého tvaru a vetevnaté. Tieto stonky môžu dosahovať dĺžku od niekoľkých centimetrov až po niekoľko metrov, a sú obvykle zelené , ale môžu mať odtiene odtiene modrej alebo šedej.

 • Tŕne: Stonky opuncie vetevnaté sú pokryté tŕňmi alebo bodcami, ktoré môžu byť ostré a spôsobiť zranenie. Tŕne sú typické pre opuncie a slúžia ako ochrana pred bylinožravcami.

 • Kvety: Kvety tejto opuncie sú obvykle žlté, oranžové alebo červené a majú päťpočetné koruny. Kvety sa objavujú na koncoch vetiev a sú nápadné a krásne.

 • Plody: Plody opuncie vetevnaté sú oválneho tvaru a môžu byť zelené alebo oranžové, závisí to od stupňa zrelosti. Vnútri plodov sa nachádza dužina s drobnými semienkami.

Pestovanie: Pestovanie opuncie vetevnaté je všeobecne jednoduché, pretože je odolná voči suchu aj nízkym teplotám. Tu uvádzame niektoré základné rady pre pestovanie tejto opuncie:

 1. Stanovište: Opuncie vetevnatá preferuje slnečné až polotienisté stanovište . Dobre rastie na slnečnom okne alebo na vonkajšom stanovišti s dostatočným slnečným žiarením.

 2. Pôda: Rastlina potrebuje dobrú drenáž a piesočnatú, priepustnú pôdu. Môže rásť v kamenistých pôdach aj v suchých múrikoch.

 3. Zalievanie: Opuncia vetevnatá je sukulentná rastlina, čo znamená, že má rada obdobie sucha medzi zalievaním. Pri zalievaní dajte pozor, aby pôda medzi zalievaním vyschla.

 4. Množenie: Opuncia vetevnatá sa môže množiť rezne, ale aj semenami . Rezne umiestnite do pôdy a zalejte, až začnú koreniť. Semienka získavajte zo zrelých plodov a vysievajte do vlhkého substrátu.

 5. Starostlivosť: Pravidelne kontrolujte rastlinu na prítomnosť škodcov, ako sú vošky alebo hubové infekcie. Orezávajte staré alebo poškodené časti stoniek, ak je to nutné.

Opuncia vetevnatá je zaujímavá rastlina, ktorá môže byť ozdobou pre vašu záhradu alebo domov (možno ju pestovať aj v nádobách doma). Je dôležité dávať pozor na tŕne a nosiť rukavice pri manipulácii s touto rastlinou, aby ste sa neporanili.

Opuncia vetevnatá - Austrocylindropuntia subulata

Zdroje:

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články