Papuľka

Obsah

Papuľka - skalnička s jemnými kvetmi

( Cheanorrhinum )

Rastliny z rodu papučiek ( Chaenorrhinum ) sú byliny patriace do čeľade skorocelovité ( Plantaginaceae ). Názov „hľadíček“ sa niekedy používa pre druhy z tohto rodu kvôli vzdialenej podobnosti kvetov s očami.

Ako papuľky vyzerajú

Celkový habitus: Papuľky sú väčšinou jednoročné alebo dvojročné byliny. Rastú prevažne na piesočnatých pôdach, niekedy aj v skalnatých oblastiach, kde môžu vytvárať nízke vankúše alebo husté skupiny rastlín.

Kvety : Kvety papučíkov sú charakteristické svojou špecifickou štruktúrou, ktorá im dáva vzhľad „očí“. Majú dvojpyský tvar a často sú rôzne sfarbené (najobvyklejšia je biela, modrá a fialová farba), čím pôsobia veľmi dekoratívne.

Listy : Listy papučíkov sú obvykle striedavé, zelené a môžu mať rôzne tvary, od úzkych po široko laločnaté.

Rozšírenie : Rastliny tohto rodu sa vyskytujú predovšetkým v Európe a na Blízkom východe, a to v rôznych typoch prostredí, ako sú lúky, pastviny, lesné okraje a skalnaté svahy.

Ekologický význam : Niektoré druhy papučíkov môžu byť považované za burinové rastliny, zatiaľ čo iné môžu byť cenené pre svoju estetickú hodnotu a využívané v zahradničení a krajinnom dizajne.

Papuľka

Papuľka pestovanie, papuľka výsev

Papuľky ( Chaenorrhinum ) sú dekoratívne rastliny, ktoré môžu byť pestované vo vašej záhrade alebo na balkóne. Pokiaľ sa chcete pustiť do ich pestovania, nasledujte náš návod:

 1. Výber stanovišťa: Papuľky preferujú slnečné až polotienisté stanovištia. Vyberte miesto s dobrou priepustnosťou pôdy, ideálne mierne piesočnatou alebo dobre odvodnenou.
 2. Príprava pôdy: Pôdu pripravte tým, že ju prevzdušníte a odstránite väčšie kamene či iné nečistoty. Prípadne môžete pridať kompost alebo iný organický materiál, aby sa zlepšila pôdna štruktúra a výživnosť. Hnojík znášajú papuče výborne a môžete ním aj sporadicky prihnojovať.
 3. Výsev: Papuľky môžete buď vysievať priamo do voľnej pôdy vonku, alebo predpestovať v kvetinových nádobách . Semienka papučíkov sa obvykle vysievajú na povrch pôdy, ktorý je jemne uhladený. Pokiaľ predpestovávate, vysaďte mladé rastlinky von, až keď je vonkajšia teplota stabilnejšia.
 4. Zálievka: Udržujte pôdu vlhkú, ale nepremokrenú. Zalievanie je dôležité najmä počas klíčenia a po výsadbe mladých rastlín.
 5. Ďalšia starostlivosť: Pravidelne odstraňujte burinu, ktorá by rastliny ochudobňovala o živiny a priestor. Po odkvitnutí môžete odstrániť uschnuté kvety, čo môže podporiť nové kvitnutie.
 6. Zazimovanie: Väčšina hľadíčkov sú jednoročné alebo dvojročné rastliny. Ak chcete mať papuľky aj v nasledujúcej sezóne, budete musieť znova vysiať semienka.
 7. Rozmnožovanie: Papuľky sa najčastejšie množia semenami. Semienka môžete zbierať z dozretých kvetov na konci sezóny.

Papuľka menší

Papuľka menší ( Chaenorrhinum minor) je druh rastliny patriaci do rodu Chaenorrhinum . Ide skôr o burinový druh, ale môže byť aj zaujímavou súčasťou skalky, ak ho nenecháte prerásť.

Ako papuľka menší vyzerá

 • Papuľka menší je jednoročná alebo dvojročná bylina.
 • Rastlina dosahuje výšku obvykle medzi 10 a 30 cm, a má vzpriamený, niekedy rozvetvený lodyhu.
 • Listy sú striedavé, úzke a podlhovasté.

Kvety:

 • Kvety sú charakteristicky dvojpyské a majú tvar, ktorý pripomína oči, čo je vlastnosť spoločná všetkým druhom rodu Chaenorrhinum .
 • Kvety menšieho hľadíčka sú rôznofarebné, bývajú v odtieňoch modrej, fialovej, ružovej alebo bielej.
 • Kvetenstvo sa skladajú z niekoľkých kvetov, ktoré vytvárajú jednostranný klások.

Rozšírenie:

 • Papuľka menší je pôvodným druhom v Európe, vrátane Stredomoria.
 • Tento druh rastie na suchých a piesočnatých stanovištiach, ako sú poľné cesty, medzí, skalnaté svahy, úhory a podobne.

Ekologický význam:

 • Papuľka menší môže byť považovaný za burinnú rastlinu na poliach a záhradách, pretože sa môže rýchlo rozširovať a súťažiť s ostatnými rastlinami o živiny a priestor.

Ak máte záujem o pestovanie hľadíčka menšieho, mali by ste zvážiť podmienky vo vašom regióne a zvoliť vhodné stanovište s dobrou priepustnosťou pôdy . Výsev semien hľadíčka menšieho je veľmi jednoduchý a môže byť vykonávaný na jar alebo na jeseň, v závislosti od miestnych klimatických podmienok.

Papuľka menší

Papuľka dobromyslolistý

Papuľka dobromyslolistý ( Chaenorhinum origanifolium ) je ďalším druhom rodu Chaenorhinum . Tento hľadíček je ešte vhodnejší do záhrad a je veľmi krásny a estetický.

Ako tento papuľka vyzerá

 • Papuľky dobromyslolistý je trvalka , čo znamená, že môže rásť viac ako jeden rok, na rozdiel od jednoročných alebo dvojročných druhov.
 • Rastlina dosahuje výšku obvykle medzi 10 až 30 cm.
 • Listy sú podobné listom dobromysle, odtiaľ pochádza aj druhové meno „dobromyslolistý“.
 • Kvety sú dvojpyské , podobne ako u iných druhov rodu Chaenorhinum. Mávajú rôzne odtiene fialovej, modrej, bielej alebo ružovej.

Rozšírenie: Papuľka dobromyslolistý je endemickým druhom , čo znamená, že je prirodzene rozšírený len v určitom geografickom regióne. Konkrétne sa vyskytuje na Kanárskych ostrovoch patriacich Španielsku.

Ako sa tento papuľka pestuje

 • Pokiaľ chcete pestovať papuľky dobromyslolistý ako trvalku, musíte mu prispôsobiť podmienky tak, aby zodpovedali jeho prirodzenému prostrediu.
 • Môžete ho skúšať pestovať ako letničku alebo predpestovávať v kvetinových nádobách , ktoré môžete udržiavať v teplejších podmienkach. Rovnako ich môžete na zimu dávať do prostredia, kde nemrzne.

Za zmienku stojí, že pestovanie endemických druhov mimo ich prirodzeného prostredia môže byť náročné a vyžadovať špecifickú starostlivosť a podmienky. Pred začatím pestovania hľadíčka dobromyslolistého by ste mali overiť, či sa vôbec dá pestovať vo vašom regióne, alebo zvážiť možnosť jeho pestovania v kontrolovanom prostredí, ako sú kvetinové nádoby alebo skleníky . Dobre môže prospievať aj v zimnej záhrade.

Papuľka dobromyslolistý

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: