pleseň sivá

Obsah

Pleseň sivá na jahodách

( Bortytis cinerea )

Pleseň sivá, alebo tiež botrytída napáda hlavne jahody , ale môže napadnúť celý rad iných rastlín – viniča, ruže, černice, maliny… Táto choroba napáda pletivá rastliny, objavuje sa najmä na zrelých plodoch a znižuje kvalitu a výnos úrody .

Symptómy plesne sivej sa najčastejšie prejavujú na kvetoch, plodoch a lístkoch jahôd . Postihnuté časti rastliny sa postupne pokrývajú sivým plstnatým povlakom a majú unikátny vzhľad. Infikované kvety a plody hnijú a sú mäkké. Pleseň sivá môže tiež napádať stonky a korene rastliny, čo môže viesť k odumieraniu celej rastliny.
Prevencia plesne sivej spočíva v odstraňovaní a likvidácii infikovaných častí rastliny, udržiavaní rastlín v dobrom zdravotnom stave a posilňovaní imunity rastlín pomocou vhodnej výživy a ošetrenia. Dôležité je tiež zaistiť pre pestovanie vzdušné miesto a snažiť sa znižovať vlhkosť v oblasti, kde jahody pestujete. Ideálne je pestovať odrody odolnejšie voči tejto chorobe (Emily, Honeoye, Karmen, Pegasus).
Na kontrolu plesne sivej sú k dispozícii fungicídy , ktoré môžu byť aplikované preventívne alebo po výskyte choroby. Dôležité je však zabezpečiť, aby bol fungicíd aplikovaný včas av súlade s odporúčaním výrobcu, pretože účinnosť môže byť ovplyvnená podmienkami okolia a pokročilosťou choroby.
Pleseň sivá - Bortytis cinerea

Pleseň sivá na viniči

Rovnako ako na jahodách sa pleseň sivá môže objaviť na viniči. Stáva sa tak za daždivého počasia a pokiaľ sú kríky viniča vysadené príliš blízko pri sebe. Plesní nahráva aj príliš veľké nasadenie kvetov a plodov, kedy sa jednotlivé hrozno dotýkajú.

Pre boj s plesňou sivou na viniči je najlepšie ihneď pri prvom výskyte odstraňovať všetky napadnuté plody, vinič dostatočne prerezávať, odstraňovať nadbytočné hrozno, pestovať vinič na vzdušnom mieste a brániť prílišnej vlhkosti. Pri väčšom napadnutí zase možno použiť fungicídy.

Pri veľmi daždivom lete môže pleseň sivá napáchať na viniči také škody, že je všetka úroda zničená .

Pleseň sivá - choroby viniča

Pleseň sivá na paradajkách

Na úvod je potrebné povedať, že na paradajkách sa nevyskytuje táto pleseň Botrytis cinerea , hoci príznaky plesne paradajok môžu byť veľmi podobné. Pleseň na paradajkách spôsobuje najčastejšie pleseň zemiaková alebo huba Alternaria .

Príznaky plesne na paradajkách sú najprv škvrny na listoch a neskôr biela až šedá pleseň na plodoch.

Proti plesni na paradajkách je potrebné bojovať preventívne – sadiť paradajky dostatočne ďaleko od seba, na vzdušných stanovištiach, chrániť ich pred prílišnou vlhkosťou, rozhodne nezalievať cez listy, ale len ku koreňom, paradajky pestované v skleníkoch je nutné často vetrať. Poškodené listy aj plody treba ihneď odstraňovať a pri väčšom napadnutí použiť fungicídy – rovnaké ako pri plesni sivej.

Pleseň sivá na ružiach

Pleseň sivá na ružiach

Pleseň sivá je asi najobávanejšou chorobou ruží. Na mladších listoch vytvára belavý až sivobiely povlak . Napadá však hlavne kvetné kalichy, mladé puky, rovnako ako mladé výhony.

Infekcia vzniká za daždivého vlhkého počasia – ideálna vlhkosť na šírenie plesne šedej je cez 85%.

Prevenciou je rovnako ako u iných rastlín sadenie ruží dostatočne ďaleko od seba, na vzdušných stanovištiach, odstraňovanie poškodených listov aj pukov , dôkladný rez ruží na jar aj na jeseň. Fungicídy sú možné, ale len v najzávažnejších prípadoch. Povolenými fungicídmi sú napr. Dithane M 45 alebo Novozir MN 80 NEW.

Pleseň sivá ochrana

Už vyššie bolo spomenuté, že jedným z preventívnych opatrení je správna výživa rastliny. To dosiahnete najlepšie použitím prírodných organických hnojív. Preto vám namiesto fungicídnych prostriedkov odporúčame všetky rastliny hnojiť Hnojíkom. Toto prírodné organické hnojivo totiž obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . A ak použijete Hnojík po celú sezónu, najskôr obmedzíte aj pleseň šedú na svojej záhrade.

Repelentný účinok proti škodcom a chorobám má na svedomí chitín , ktorý je obsiahnutý vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín.

Navyše chitín môže zlepšovať štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny. Hnojivo sa dá použiť ako sypké a zapraviť do pôdy, alebo ako roztok , ktorým môžete rastliny zalievať alebo v prípade potreby aj postriekať. Vždy dbajte pokynov na obale.

Hnojík - 1L

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: