septorióza zeleru

Obsah

Septorióza zeleru - buľvový, listový aj stopkový zeler

( Septoria apiicola )

Septorióza zeleru ( Septoria apiicola ), tiež známa ako septorióza , je hubové ochorenie postihujúce všetky druhy zeleru (buľvový, listový i stopkatý) a niekedy aj kôpor. Je spôsobená patogénom Septoria apiicola, ktorý napáda listy a stonky zeleru.

Septoria apiicola spôsobuje vznik charakteristických škvŕn na listoch zeleru. Na listoch sa objavujú drobné, okrúhle alebo eliptické škvrny s hnedým alebo tmavým stredom obklopeným svetlejším okrajom. Škvrny sa postupne zväčšujú a môžu sa zlievať do väčších ložísk. Napadnuté listy postupne usychajú a opadávajú, čo môže viesť k strate výnosu.

Septorióza sa často šíri za vlhkého počasia , najmä pri dlhšie trvajúcich obdobiach dažďa. Patogén prežíva na napadnutých rastlinných zvyškoch, semenách av pôde. Infekcia sa šíri najmä prostredníctvom dažďových kvapiek a vetra, ktorý prenáša výtrusy huby.

Prevencia septoriózy zeleru zahŕňa používanie zdravého osiva, obmedzovanie vlhkosti na listoch (napríklad zalievanie zeme pod rastlinami, nie na list) a udržiavanie dostatočného priestoru medzi rastlinami pre dobré prúdenie vzduchu. Pri výskyte infekcie je vhodné odstraňovať napadnuté listy a rastlinné zvyšky a aplikovať vhodné fungicídy , ktoré môžu znížiť šírenie infekcie.

Septorióza zeleru - Septoria apiicola

Septóriová škvrnitosť listov zeleru

Septóriová škvrnitosť sa prejavuje najmä na listoch. Listy sú potom úplne nepoužiteľné , čo už řapíkatého a listového zeleru predstavuje vážny problém. Pri väčšom napadnutí sa však aj pri buľvovom zelere môže stať, že sú buľvy menšie a pretiahnutejšie, takže sú síce použiteľné, ale menej skladovateľné a takmer nepredajné.

Zeler by ste mali na rovnakom pozemku pestovať maximálne raz za 3 roky, pretože patogén prežíva v pôde asi tak dlho. Pomáha aj pestovaniu odolnejších odrôd a hlavne sadeniu zeleru dostatočne ďaleko od seba. Docela dobrou prevenciou je aj sadenie zeleru medzi sadenice uhoriek, pretože tým je dodržaná dostatočná vzdialenosť a navyše uhorky škvrnitosťou netrpia.

Septóriová škvrnitosť listov zeleru

Čo so septoriózou zeleru (Septoria apiicola)

Na septóriovú škvrnitosť listov zeleru existuje celý rad postrekov, väčšinou na báze medi. Postreky sa vykonávajú od prvých príznakov alebo preventívne od konca júna po 14 dňoch. Použiť môžete:

  • Brestan 60 WP (fentín-acetát + manieb) – 0,4 až 0,6 %,
  • Kuprikol 50 (oxylchlorid Cu) – 3,5 až 4%.
Aj zeler pestovaný v skleníkoch je možné postrekovať, a to rovnakými prostriedkami, len v iných pomeroch: Brestan – 0,025 % a Kuprikol 0,5 %.

Majte ale stále na pamäti, že postreky sú chemické látky, ktoré môžu byť potenciálne nebezpečné pre človeka, zvieratá aj okolitú prírodu.

Vždy používajte ochranné rukavice, ochranné okuliare a ochranný odev. Pri postreku nepite, nejedzte ani nefajčite.

Postrek aplikujte len za bezveterného počasia.

V skleníku dôkladne vetrajte počas postreku aj po ňom.

Septorióza zeleru ochrana

Vôbec najlepšie je však zvoliť biologickú a ekologickú ochranu rastlín, ktorú vám môže poskytnúť použitie organického hnojiva. Namiesto chemických prostriedkov teda odporúčame zeler a kôpor hnojiť Hnojíkom. Toto prírodné organické hnojivo totiž obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Ak použijete Hnojík po celú sezónu, najskôr sa vyhnete aj septoriovej škvrnitosti listov.

Repelentný účinok proti škodcom má na svedomí chitín , ktorý je obsiahnutý vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín.

Navyše chitín môže zlepšovať štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny. Hnojivo sa dá použiť ako sypké a zapraviť do pôdy, alebo ako roztok , ktorým môžete zeler zalievať alebo v prípade potreby aj postriekať. Vždy dbajte pokynov uvedených na obale.

Hnojík - 2L

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: