Trnka

Obsah

Trnka - Pôvabná ovocná rastlina s mnohými tvárami

Trnka (Prunus) je rozsiahla rodina rastlín zahŕňajúca mnoho druhov, ktoré sú obľúbené pre svoje ovocné plody, dekoratívne kvety a listy. Táto rastlina patrí do čeľade ružovitých (Rosaceae) a má dlhú históriu využívania človekom po celom svete. Trnky sú rozšírené v Severnej Amerike, Európe, Ázii a severnej Afrike. Napriek tomu, že sa niektoré druhy trniek stali obľúbenými ovocnými stromami a kríkmi, niektoré z nich sú považované za invázne druhy vo svojich nových ekosystémoch.

Trnky sú najznámejšie pre svoje ovocné plody, ktoré sú často malé, okrúhle a červené alebo oranžové farby . Ovocie trniek sú bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty , čo ich robí atraktívnymi pre konzumáciu ako pre ľudí, tak aj pre zvieratá. Z ovocných plodov sa často pripravujú džemy, marmelády, kompóty a ďalšie dobroty. Trnky sú tiež obľúbeným zdrojom potravy pre mnoho druhov vtákov a cicavcov, čo pomáha šíreniu semien týchto rastlín v prírode.

Existuje mnoho druhov trniek, ktoré majú svoje vlastné charakteristiky a využitie. Niektoré z najznámejších druhov sú:

Trnka - Prunus
 1. Trnka obyčajná (Prunus spinosa) : Táto druh je bežná v strednej a západnej Európe. Je známa pre svoje ostré tŕne a veľmi tvrdé drevo, ktoré bolo tradične používané na výrobu drevených nástrojov a rukovätí. Plody trnky obyčajné sa používajú na výrobu likérov, vína a tradičných liekov.

 2. čerešňa mahalebková (Prunus mahaleb) : Táto druh je pôvodná v južnej Európe a juhozápadnej Ázii. Je známa pre svoje malé tmavo červené plody s jemnou chuťou. Extrakt z jadier týchto plodov sa používa na aromatizáciu potravín a likérov.

 3. Čremcha obyčajná (Prunus padus) : je pôvodná v Európe a Ázii. Táto druh má krémové biele kvety a modročierne plody. Plody sú mierne jedovaté, ale vtáky ich konzumujú bez problémov. Má tiež význam v tradičnej medicíne.

 4. Slivka domáca (Prunus domestica) : Slivka je ázijský druh trniek, ktorý je považovaný za predka našich dnešných sliviek. Je to populárny ovocný strom, známy pre svoje sladké plody, ktoré sa konzumujú surové alebo z ktorých sa pripravujú rôzne pochúťky.

Dekoratívna hodnota

Trnky sú tiež považované za atraktívne záhradné rastliny kvôli svojim nádherným kvetom a listom. Niektoré druhy trniek majú veľmi voňavé kvety, ktoré sú obľúbené u včiel a ďalších opeľovačov. V záhradách sú trnky vysádzané ako solitérne stromy alebo v živých plotoch pre svoju estetickú hodnotu a ako zdroj potravy pre zvieratá.

Invazívne trnky

Aj keď sú trnky obľúbené pre svoje plody a dekoratívnu hodnotu, niektoré druhy sa stali inváznymi mimo svojho pôvodného prostredia. Niektoré invázne druhy trniek majú tendenciu rýchlo sa šíriť a vytvárať husté porasty, ktoré môžu vytlačiť pôvodné rastliny a ohrozovať biodiverzitu ekosystémov.

Trnka pestovania

Pestovanie trnky (Prunus spinosa) môže byť relatívne jednoduché, pretože ide o odolnú rastlinu, ktorá je schopná sa prispôsobiť rôznym podmienkam. Trnka je opadavý ker alebo malý strom, ktorý je obľúbený pre svoje krásne kvety, zaujímavý vzhľad a lahodné plody. Tu sú základné kroky a tipy pre úspešné pestovanie trnky:

1. Výber stanovišťa: Trnka je veľmi nenáročná rastlina, ale najlepšie sa jej darí na slnečnom až polotienistom stanovisku. Dokáže sa prispôsobiť rôznym pôdnym typom, ale uprednostňuje mierne vlhkú a dobre priepustnú pôdu.

2. Výsadba: Výsadba trnky sa obvykle vykonáva na jeseň alebo na jar, kedy je pôda dostatočne vlhká. Vyberte zdravé sadenice s dobre vyvinutými koreňmi. Jamu na výsadbu pripravte dostatočne veľkú, aby korene mali priestor na rozrastanie, aspoň o 2x väčšie ako korene sadenice. Po výsadbe dôkladne zalejte.

3. Zálievka: Trnka je odolná proti suchším, ale v prvých dvoch rokoch po výsadbe ju pravidelne zalievajte, najmä v horúcich a suchých obdobiach.

4. Hnojenie: Trnka nepotrebuje príliš hnojenie, ale je vhodné doplniť živiny do pôdy na jar, aby podporili jej rast a vývoj.

5. Rez: Trnka sa obvykle rezujem po odkvitnutí, čo pomáha udržiavať jej tvar a podporuje tvorbu kvetných púčikov pre ďalší rok. Odstráňte suché a poškodené vetvy, aby sa zlepšila cirkulácia vzduchu okolo rastliny.

6. Ochrana proti škodcom a chorobám: Trnka má väčšinou len malú náchylnosť k škodcom a chorobám, ale môže byť napadnutá hubovými chorobami, ako je napríklad šarca. Pokiaľ zaznamenáte príznaky infekcie, postihnuté časti rastliny odstráňte a uistite sa, že okolitá pôda nie je príliš vlhká.

7. Zber plodov: Plody trnky dozrievajú na jeseň, obvykle v septembri a októbri. Zbierajte ich, keď sú zrelé, tmavo modrej až čiernej farby a ľahko sa odtrhnú od vetiev.

Pamätajte si, že trnka rastie v krovitom hábite, takže ju môžete pestovať aj vo forme živého plotu alebo solitérneho stromu v záhrade. Vzhľadom k jej vlastnostiam a jednoduchosti pestovania je trnka obľúbená rastlina, ktorá môže ozdobiť vašu záhradu a priniesť lahodné plody na rôzne kulinárske účely.

Trnka pestovanie

Trnka obyčajná alebo slivka trnková - Prunus spinosa

Trnka obyčajná (Prunus spinosa) je fascinujúci druh trniek, ktorý má dlhú históriu využitia v rôznych oblastiach ľudského života. Táto rastlina je považovaná za pôvodný druh v Európe a zasahuje až do západnej Ázie. Vďaka svojim charakteristickým vlastnostiam a výnimočným plodom sa stala obľúbenou súčasťou krajinného designu, ľudskej stravy a tradičnej medicíny.

Trnka obyčajná je opadavý ker alebo malý strom dorastajúci do výšky až 4 metre. Má hustú a vetvenú korunu s výraznými tŕňmi , čo jej dodáva obranný charakter. Listy sú oválneho tvaru s pílovitým okrajom a na jeseň nadobúdajú nádherné odtiene žltej, oranžovej až červenej farby. Kvety sú biele, jednoduché a rozkvitajú v ranom jarnom období pred rašením listov. Sú veľmi cenné pre včely a ďalších opeľovačov, ktorí sa v tomto čase prebúdzajú z dlhej zimnej hibernácie.

Ovocné plody trnky obyčajnej sú okrúhle a tmavo modrej až čiernej farby . Sú relatívne malé a majú kyslú chuť , ktorá je však veľmi obľúbená na prípravu rôznych delikates. Trnky sú bohaté na vitamíny C a K, vlákninu a ďalšie živiny , čo z nich robí atraktívnu surovinu na výrobu džemov, marmelád, kompótov, sirupov a tradičných likérov . Ovocie môže byť zbierané na jeseň, hoci môže byť mierne horké , čo sa však dá ľahko eliminovať niekoľkými úpravami pri príprave.

Vďaka svojmu kompaktnému vzrastu a atraktívnym kvetom a listom sa trnka obyčajná často vysádza v záhradách ako okrasná rastlina . Je vhodná do živých plotov alebo slúži ako solitérny strom v rôznych zákutiach záhrady. Tŕne jej zaisťujú zaujímavý textúrny prvok, ktorým môžeme záhrady oživiť.

Trnka obyčajná má dlhú históriu použitia v tradičnej medicíne . Plody sa používali ako účinný prostriedok proti hnačke a bolestiam brucha , a boli tiež cenené pre svoje protizápalové účinky . Navyše sa verilo, že trnka môže pomôcť pri prechladnutí a zlepšuje imunitný systém.

V minulosti bola trnka obklopená radom povier a povestí. Keďže kvitne veľmi skoro na jar, bola vnímaná ako symbol nového začiatku a obnovy. Bola tiež spájaná s ochranou a odhodlaním, čo odráža jej tŕnitú povahu.

Trnka obyčajná - Prunus spinosa

Čerešňa mahalebková - Prunus mahalieb

Čerešňa mahalebková , vedecky známa ako Prunus mahalieb, je malý strom alebo ker patriaci do rodu Prunus, čeľade ružovitých (Rosaceae). Táto rastlina je pôvodná v juhovýchodnej Európe a juhozápadnej Ázii, ale bola zavlečená a naturalizovaná aj v iných častiach sveta. Čerešňa mahalebková má dlhú históriu využitia v rôznych oblastiach, najmä v potravinárstve a spracovaní dreva.

Čerešňa mahalebková je opadavý strom alebo ker dorastajúci do výšky obvykle medzi 4 až 8 metrami . Má hladkú šedú kôru a drobné oválne listy, ktoré sú zvrchu lesklé a spodná strana listov je svetlejšia. Kvety mahlebky sú biele a tvoria bohaté kvetenstvá , ktoré sa objavujú na jar. Plody sú drobné, okrúhle a tmavo červené až čierne kôstkovice, ktoré majú špecifickú vôňu a chuť.

Čerešňa mahalebková - Prunus mahalieb

Čerešňa mahalebková je cenená najmä pre svoje plody, ktoré sú využívané v kulinárstve . Plody majú lahodnú a aromatickú chuť, ktorá sa niekedy opisuje ako mandľová s nádychom višní . Mahlebka je obľúbená v tradičnej kuchyni niektorých krajín na Strednom východe av juhovýchodnej Európe. Plody sa často pridávajú do pečiva, koláčov, dezertov, marmelád a likérov, aby dodali jedinečnú chuť a vôňu.

Drevo mahlebky je tvrdé, ťažké a má jemnú textúru, čo ho robí atraktívnym na spracovanie dreva. Bolo využívané na výrobu drobných drevených predmetov, drevených rukovätí nožov, ale aj na výrobu hudobných nástrojov , ako sú napríklad flauty a gajdy. Ďalším významným produktom je olej z kôstok , ktorý má výraznú chuť po horkých mandliach a používa sa predovšetkým v tradičnej medicíne av aromaterapii.

Mahlebka má dlhú históriu v tradičnej medicíne niektorých kultúr. Olej z kôstok sa používal ako liek na rôzne tráviace problémy a bol využívaný ako prírodný prostriedok proti bolestiam hlavy a na odstránenie únavy. Extrakt z kvetov bol používaný ako sedatívum a bol využívaný na liečbu nespavosti a úzkosti.

Aj keď sú plody a extrakty z mahlebky obľúbené pre svoju chuť a liečebné vlastnosti, je dôležité upozorniť, že niektoré časti rastliny môžu obsahovať látky s potenciálne toxickými účinkami . Preto by sa mala konzumácia plodov a použitie extraktov z mahlebky vykonávať s opatrnosťou av súlade s odporúčaniami odborníkov

Trnky recepty

Trnky sú lahodné plody s charakteristickou chuťou, ktorú môžete využiť v rôznych receptoch. Tu je niekoľko zaujímavých a chutných nápadov, ako pripraviť jedlá a nápoje s trnkami:

1. Trnkový džem: Zloženie:

 • 500 g trniek (očistených a bez kôstok)
 • 300 g cukru
 • 1 vanilkový struk (voliteľne)
 • Šťava z polovice citróna

Postup: a) Trnčeky dôkladne umyte, očistite od stopky a kôstok. b) V hrnci zmiešajte trnky s cukrom a citrónovou šťavou. c) Za stáleho miešania varte na strednom ohni, kým sa trnky nerozvaria a zmes zhustne (asi 20-30 minút). d) Ak chcete pridať vanilkovú chuť, otvorte struk a vyškriabte semienka do džemu. e) Prelejte do sterilizovaných pohárov a zatvorte viečkom. Skladujte v chladničke.

2. Trnkový koláč: Zloženie:

 • 200 g trniek (očistených a bez kôstok)
 • 200 g hladkej múky
 • 100 g masla
 • 100 g cukru
 • 2 vajcia
 • 1 lyžička prášku do pečiva
 • 1 vanilkový cukor
 • Soľ
 • Maslo na vymazanie formy

Postup: a) Rúru predhrejte na 180 °C. Plech alebo formu na koláč vymažte maslom. b) V mise zmiešajte maslo a cukor dohladka. Pridajte vajcia, vanilkový cukor a štipku soli a premiešajte. c) Pridajte múku a prášok do pečiva a premiešajte do hladkého cesta. d) Nasypte cesto do formy a rovnomerne rozotrite. e) Na cesto položte očistené trnky. f) Pečte v predhriatej rúre po dobu 25-30 minút alebo pokiaľ nie je koláč zlatistý.

3. Trnkový likér: Zloženie:

 • 500 g trniek (očistených a bez kôstok)
 • 300 g cukru
 • 700 ml vodky alebo iného alkoholu (vysokopercentného)
 • Poháre s uzáverom (napr. zaváracie poháre)

Postup: a) Trnky dajte do pohára a zalejte ich vodkou. b) Pohár uzavrite a nechajte nápoj lúhovať na tmavom a chladnom mieste po dobu najmenej 2 týždňov, ideálne 4-6 týždňov. c) Potom zmes sceďte a odstráňte pečky. d) V hrnci rozpustite cukor vo vode za miešania, nechajte trochu vychladnúť a pridajte k nápoju. e) Nalejte do fliaš a uchovávajte v chladničke.

Trnkové víno

Trnkové víno je lahodný a aromatický alkoholický nápoj vyrobený z trniek. Tento tradičný nápoj je obľúbený v niektorých regiónoch, kde sú trnky hojné, a je jedným z možných spôsobov, ako využiť plody tejto rastliny. Nasleduje základný postup, ako si vyrobiť trnkové víno doma:

Suroviny:

 • 1 kg trniek (očistených a bez kôstok)
 • 1 kg cukru (alebo podľa chuti)
 • 4-5 litrov vody
 • Viečka alebo kvasinky na kvasenie (voliteľné)

Postup:

 1. Očistite trnky od stopky a kôstok. Môžu byť mierne horké, takže môžete ochutnať pár trniek, aby ste zistili, koľko cukru potrebujete, aby ste dosiahli požadovanú sladkosť.

 2. V hrnci zmiešajte vodu s cukrom a priveďte do varu. Varte asi 5 minút alebo pokiaľ sa cukor úplne nerozpustí.

 3. Pridajte očistené trnky do vriaceho cukrového sirupu a varte na strednom ohni asi 20-30 minút. Trnky by mali byť úplne zmäknuté.

 4. Odstráňte hrnček so šťavou z tepla a nechajte ho vychladnúť na izbovú teplotu.

 5. Akonáhle je šťava dostatočne ochladená, nalejte ju do veľkej sklenenej nádoby, napríklad do demijohnu, a zakryte nádobu utierkou alebo gázou.

 6. Nádobu so šťavou nechajte odpočívať a fermentovať na temnom a chladnom mieste po dobu asi 2 týždňov. V priebehu fermentácie sa môže tvoriť pena, čo je normálny proces.

 7. Po dvojtýždňovom kvasení zlejte šťavu z nádoby, aby ste oddelili trnky od tekutiny.

 8. Ak chcete, môžete pridať viečka alebo kvasinky do zliatanej šťavy, čo urýchli proces kvasenia. Viečka alebo kvasinky nájdete v obchodoch s vinárskymi potrebami.

 9. Nalejte šťavu späť do demijohnu alebo inej veľkej sklenenej nádoby a nechajte ju fermentovať ďalších 1-2 týždne.

 10. Potom, čo je fermentácia hotová, môžete preliať trnkové víno do fliaš, zataviť ich a uložiť na chladnom mieste.

Trnkové víno má typicky jemne ovocnú chuť s nádychom po trnkach a môže byť podávané ako dezertný nápoj alebo k sladkým dezertom. Vychutnajte si ho v miernom množstve as chuťou!

Trnkové víno

Zdroje:

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články