tučnica

Obsah

Tučnica - zaujímavá skalnička

( Pinguicula )

Tučnica ( Pinguicula ) je rod mäsožravých rastlín, ktorý zahŕňa viac ako 80 druhov. Tieto rastliny sú známe svojou schopnosťou lapať hmyz a ďalšie malé bezstavovce živočíchy vďaka lepkavým listom. Vzhľad tučníc sa môže medzi druhmi líšiť, ale nižšie uvádzame niektoré všeobecné rysy:

 1. Listy tučníc sú obvykle mäsité a majú charakteristický lepkavý povrch, ktorý slúži na zachytenie hmyzu. Listy sú často zelené a majú tvar lyžice alebo lopatky, ale ich tvar môže byť rôzny medzi druhmi.

 2. Tučnica má kvety, ktoré sú obvykle jednoduché a môžu mať rôzne farby, ako sú biela, fialová alebo žltá. Kvety vyrastajú na dlhých stopkách nad listami.

 3. Veľkosť tučníc sa líši podľa druhu. Niektoré druhy sú menšie a majú drobné listy a kvety, zatiaľ čo iné môžu byť väčšie a majú robustnejšie listy.

 4. Tučnice sú často nájdené na vlhkých stanovištiach, ako sú rašeliniská, vlhké lúky alebo okraje jazier a potokov. Sú adaptované na chudobné pôdy a často rastú na miestach, kde sú obmedzené výživné látky.

 5. Tučnice sú rozšírené na rôznych kontinentoch, vrátane Európy, Severnej Ameriky a Južnej Ameriky. Každý druh môže mať svoje špecifické rozšírenie.

Tučnice sú fascinujúce rastliny pre svoju schopnosť loviť hmyz a prežívať na miestach, kde sú iné rastliny obmedzené nedostatkom živín. Ich jedinečný vzhľad a spôsob života je zaujímavým príkladom prispôsobenia rastlín k extrémnym podmienkam. V skalkách sa dajú pestovať, ale radšej aj v nádobách, aby ste ich mohli na zimu preniesť domov.

Tučnica - Pinguicula

Tučnica pestovania

Pestovanie tučníc (Pinguicula) môže byť zaujímavým a odmeňujúcim zážitkom, a to najmä pre milovníkov mäsožravých rastlín. Prinášame vám všeobecné pokyny, ako pestovať tučnice doma:

 1. Vybranie vhodného nádoby: Tučnice je možné pestovať v kvetináčoch, ktoré majú otvory na odtok vody. Dôležité je, aby nádoba nebola príliš veľká, aby sa minimalizovalo zadržiavanie vody.

 2. Pripravená pôda: Tučnice preferujú špecifický typ pôdy. Najlepšie je použiť zmes rašeliny a perlitu alebo piesku, aby bola pôda dobre odvodnená a kyslá. Môžete si tiež zakúpiť hotovú zmes pre mäsožravé rastliny.

 3. Umiestnenie: Tučnice potrebujú dostatok svetla, ale nie priame slnko. Umiestnite kvetináč na miesto s dostatočným svetlom, ale chráneným pred priamym slnečným žiarením. Okno s jemným dopoludňajším alebo večerným slnkom je ideálne.

 4. Polievanie: Tučnice majú rady vlhkú pôdu, ale nie premokrenú. Zalievajte rastlinu destilovanou alebo dažďovou vodou, aby sa minimalizoval obsah minerálov vo substráte. Kvetináč by mal byť umiestnený nad nádobou s vodou, aby sa udržala vlhkosť vzduchu okolo rastliny.

 5. Kŕmenie: Ak máte tučnicu doma, môžete ju kŕmiť hmyzom, ako sú malé muchy alebo komáre. Listy by mali hmyz chytiť a tráviť samy, ale môžete im pomôcť pridaním malých korisťou na listy.

 6. Čas pokoja: Niektoré druhy tučníc môžu potrebovať obdobie pokoja počas zimy, kedy im môže byť poskytnutá nižšia teplota a menej svetla. To bude však závisieť od konkrétneho druhu, ktorý pestujete – informujte sa ihneď pri nákupe u predajcu.

 7. Rozmnožovanie: Tučnice sa môžu množiť semenami alebo delením trsov. Semená môžu byť ťažké na získanie, ale mnoho druhov možno úspešne množiť delením trsov.

Je dôležité poznamenať, že rôzne druhy tučníc môžu mať rôzne nároky na starostlivosť. Preto je vhodné zistiť konkrétne požiadavky pre druh, ktorý pestujete. Starostlivosť o tučnice môže byť trochu náročnejšia ako starostlivosť o bežné izbové rastliny, ale pre milovníkov mäsožravých rastlín je to zaujímavý koníček.

Tučnica kvet - Pinguicula

Tučnica obyčajná

Tučnica obyčajná ( Pinguicula vulgaris) je jedným z druhov tučníc a je známa svojimi kvetmi a lepkavými listami určenými na lov hmyzu.

Ako tučnica obyčajná vyzerá

 • Listy : Listy tučnice obyčajnej sú malé a majú tvar lyžice alebo lopatky. Sú zelené a majú lepkavý povrch, ktorý slúži na zachytenie hmyzu. Listy majú výrazné žľazy, ktoré produkujú lepkavú látku, ktorá zaistí, že hmyz, ktorý na list narazí, zostane prichytený.
 • Kvety : Kvety tučnice obyčajnej sú drobné a majú obvykle fialovú alebo ružovú farbu. Kvety vyrastajú na stopkách nad listami a sú jednoduché, ale veľmi dekoratívne.

Pestovanie tučnice obyčajnej:

Nádoba a substrát: Zvoľte kvetináč alebo nádobu s otvorom na odtok vody, aby sa zabránilo premokreniu pôdy. Substrát by mal byť zmesou rašeliny a perlitu alebo piesku, aby bola pôda dobre odvodnená a kyslá.

Stanovište : Tučnica obyčajná potrebuje dostatok svetla, ale nemá rada priame slnečné lúče. Umiestnite ju na svetlé miesto, ktoré je chránené pred silným slnečným žiarením, napríklad na východnom alebo západnom okne.

Polievanie: Zalievajte destilovanou alebo dažďovou vodou. Pôda by mala byť stále vlhká, ale nie premokrená. Kvetináč by mal stáť nad nádobou s vodou, aby sa udržovala vlhkosť vzduchu okolo rastliny.

Kŕmenie: Tučnica obyčajná dokáže lovom hmyzu získať potrebné živiny. Avšak, ak je rastlina vo vnútornom prostredí, môžete jej pridávať malé muchy alebo komáre, aby ju podporili v raste.

Rozmnožovanie: Tučnicu obyčajnú možno rozmnožovať semenami alebo delením trsov. Semená môžu byť ťažké na získanie, takže delenie trsov je častejším spôsobom rozmnožovania.

Tučnica mexická

Tučnica mexická ( Pinguicula moctezumae ) je ďalším druhom tučnice, ktorý tentoraz pochádza z Mexika. Mnoho ďalších tučníc pochádza zo strednej a Južnej Ameriky a väčšina má podobné nároky ako táto. Táto rastlina má niektoré špecifické nároky na pestovanie. Nasledujú pokyny, ako by ste mali pestovať tučnicu mexickú:

Ako tučnica mexická vyzerá

 • Listy : Listy tučnice mexickej sú svetlo zelené a majú tvar lopatky. Sú lepkavé a slúžia na lov hmyzu. Listy majú tiež charakteristický tvar a farbu, ktorá pomáha rastline napodobniť kamenný povrch a maskovať sa pred korisťou.
 • Kvety : Kvety tučnice mexickej sú obvykle fialové alebo ružové a vyrastajú na stopkách nad listami. Sú jednoduché, ale pôsobia veľmi dekoratívne.

Pestovanie tučnice mexickej:

 1. Nádoba a substrát: Zvoľte kvetináč alebo nádobu s otvorom na odtok vody. Substrát by mal byť zložený z rašeliny a perlitu alebo piesku, aby bol dobre odvodnený a kyslý. Tučnica mexická preferuje pôdu s vyšším obsahom minerálov ako niektoré iné druhy tučníc.

 2. Umiestnenie: Tučnica mexická potrebuje svetlé, ale nepriame svetlo. Ideálne je umiestniť ju na východné alebo západné okno, kde dostane dostatok svetla, ale nie je vystavená priamym slnečným lúčom.

 3. Zalievanie: Rastlinu zalievajte destilovanou alebo dažďovou vodou. Pôda by mala byť stále vlhká, ale nikdy premokrená. Rovnako ako u iných tučníc je vhodné mať kvetináč stojaci nad nádobou s vodou, aby sa udržala vlhkosť vzduchu okolo rastliny.

 4. Kŕmenie: Tučnica mexická má lepkavé listy, ktoré chytajú hmyz. Môžete ju nechať chytiť hmyz samotnú, ale môžete ju tiež občas kŕmiť malými muchami alebo komármi.

 5. Teplota: Táto tučnica preferuje mierne teplú klímu. Optimálna teplota na pestovanie sa pohybuje okolo 18-24 °C, hoci môže prežiť krátkodobé teploty nad a pod týmto rozmedzím.

 6. Rozmnožovanie: Tučnicu mexickú možno rozmnožovať semenami alebo delením trsov. Semená možno získať zo zrelých kapsúl rastliny.

Pestovanie tučnice mexickej môže byť náročnejšie ako niektoré iné izbové rastliny kvôli jej špecifickým požiadavkám na svetlo, substrát a vlhkosť. Avšak, ak tieto podmienky poskytnete, môžete si vychutnať krásu a jedinečnosť tejto mäsožravej rastliny.

Tučnica mexická - Pinguicula moctezumae

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: