vírus mozaiky uhorky

Obsah

Vírus mozaiky uhorky postihuje uhorky alebo tekvice

( Cucumber mosaic virus )

Vírus mozaiky uhorky (CMV) je rastlinná vírusová infekcia , ktorá postihuje uhorky a ďalšie rastliny z čeľade Cucurbitaceae , ako sú tekvice alebo melóny. Táto vírusová choroba je spôsobená vírusmi z čeľade Bromoviridae , konkrétne skupinou vírusov zvanou Cucumber mosaic vírus.

CMV sa šíri predovšetkým hmyzom, ako sú vošky alebo chrobáky , ktorí prenášajú vírusy z infikovaných rastlín na zdravé rastliny. Vírus tiež môže byť prenášaný mechanicky pri manipulácii s rastlinami, napríklad pri používaní kontaminovaných nástrojov alebo pri dotyku s infikovanými rastlinami.

Symptómy infekcie CMV sa líšia v závislosti na rastline, ktorú postihuje, ale všeobecne zahŕňajú žlté a zelené mozaikovité škvrny na listoch, deformácie listov, skrútenie alebo zakrpatenie rastliny, nepravidelný rast plodov a zníženie výnosu. Infikované plody tiež často trpia stratou kvality, ako je zmena farieb alebo prílišná mäkkosť.

Bohužiaľ neexistuje žiadny špecifický liek alebo liečba pre CMV . Pri prevencii je dôležité dbať na hygienu a dodržiavať opatrenia, ako je používanie dezinfikovaných nástrojov, kontrola hmyzu a používanie odolných odrôd rastlín , pokiaľ sú k dispozícii. Pravidelná kontrola rastlín a okamžité odstránenie infikovaných jedincov môže tiež pomôcť obmedziť šírenie vírusu.

Vírus mozaiky uhorky - Cucumber mosaic virus

Vírus mozaiky uhorky na paprike

Vírus mozaiky uhorky (CMV) sa môže vyskytnúť aj na paprike. CMV je vírusová choroba, ktorá má široký hostiteľský rozsah a postihuje mnoho rastlín z rôznych čeľadí. Paprika ( Capsicum annuum ) je jednou z rastlín, ktoré sú náchylné na infekciu CMV.

Infekcia CMV u papriky môže spôsobiť rôzne symptómy, ktoré sa často podobajú tým, ktoré sú pozorované u infikovaných uhoriek. Medzi tieto symptómy patria žlté a zelené mozaikovité škvrny na listoch, deformácia listov, zakrpatenie rastliny, znížený rast a výnos, a zmena farby a tvaru plodov. Môže sa tiež objaviť úhyn mladých rastlín alebo strata klíčivosti semien.

Vírus CMV sa obvykle šíri hmyzom, ako sú vošky alebo chrobáky, ktorí prenášajú vírusy z infikovaných rastlín na zdravé rastliny. Môže sa tiež šíriť mechanicky pri manipulácii s rastlinami , napríklad pri používaní kontaminovaných nástrojov.

Prevencia infekcie CMV u papriky zahŕňa používanie odolných odrôd, kontrolu hmyzu a dodržiavanie hygienických opatrení pri práci s rastlinami. Dôležité je tiež odstránenie infikovaných rastlín a kontrola šírenia vírusu v škôlkach alebo záhradách.

Vírus mozaiky uhorky na paprike

Vírus mozaiky uhorky prevencia

Na vírusové nákazy u rastlín neexistujú postreky ani lieky . Je potrebné dbať predovšetkým na prevenciu. Najlepšie je nakupovať odolné druhy rastlín – uhorky, papriky, cukety alebo tekvice.

Ďalej je potrebné odstraňovať ihneď po napadnutí všetky napadnuté rastliny , aby sa vírus nemohol šíriť.

Rovnako tak je potrebná likvidácia vošiek a ďalšieho hmyzu , ktorý môže vírus prenášať.

Je tiež nutné dôkladne čistiť nástroje a náradie, ktoré používate na obrábanie pôdy.

Vírus mozaiky uhorky ochrana

Namiesto postrekov odporúčame zeleninu hnojiť organickým hnojivom, ktoré jej nielen dodá potrebné živiny, ale tiež umožní rastlinám, aby sa proti chorobám chránili samé. Vyskúšajte české prírodné hnojivo Hnojík. Toto prírodné organické hnojivo totiž obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Repelentný účinok proti škodcom a chorobám má na svedomí chitín , ktorý je obsiahnutý práve vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín. Navyše chitín môže zlepšovať štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny.

Hnojivo sa dá použiť ako sypké a zapraviť do pôdy, alebo ako roztok , ktorým môžete zeleninu zalievať alebo v prípade potreby aj postriekať. Vždy dbajte pokynov na obale a dodržujte odporúčané dávkovanie.

Ochrana - Hnojík

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: