Vistéria

Obsah

Vistéria

Vistária (Wisteria) je často považovaná za jednu z najkrajších kvitnúcich rastlín na svete. Je to popínavá rastlina, ktorá môže dorásť až do výšky 10 metrov a šírky 5 metrov. Pôvodne pochádza z Ázie a Severnej Ameriky a patrí do čeľade bôbovitých rastlín.

Vistária je populárny kvet kvôli svojim veľkým, vonným kvetom , ktoré môžu byť bielej, ružovej, fialovej alebo modrej farby. Kvety sa objavujú v neskorej jari alebo skoro v lete a trvajú až niekoľko týždňov. Listy sú tmavo zelené a môžu byť veľké až 30 cm. Rastlina Wisteria je opadavá, čo znamená, že listy opadávajú na jeseň.

Vistária je rastlina veľmi obľúbená v záhradách a parkových úpravách. Rastlina sa dá použiť ako popínavá rastlina na stene, pergoly, stĺpiky a ďalšie konštrukcie. Na pestovanie Wistéria je potrebné mať vhodné miesto, kde bude mať dostatok priestoru a svetla. Rastlina potrebuje dobre odvodnenú pôdu a pravidelnú zálievku. Pri pestovaní na pergole alebo stĺpikoch je potrebné ju pravidelne rezať , aby sa udržala v požadovanom tvare.
Vistária je v Japonsku veľmi obľúbená a často sa používa ako súčasť tradičných japonských záhrad. V japonskej kultúre symbolizuje Vistária tradičné hodnoty, ako sú láska, priateľstvo a nevinnosť. Vistária je tiež často zobrazená v japonskej literatúre a umení.
Existujú rôzne druhy Vistárie, vrátane ázijských a amerických druhov. Medzi najpopulárnejšie druhy patrí Wisteria floribunda, Wisteria sinensis a Wisteria frutescens.

Vistéria kvetnatá

Vistária kvetnatá (Wisteria floribunda) je rastlina, listnatá opadavá drevina z čeľade bobovitej ( Fabaceae ). Kvitne od mája do júna hroznovitým kvetenstvom. Vistária kvetnatá je pôvodným druhom v Japonsku. Druh môže byť zamieňaný za iné druhy toho istého rodu, napríklad vistáriu čínsku.

Druh je pestovaný ako okrasná rastlina . Vistária kvetnatá je veľmi agresívna, bujne rastúca liana , nie je vhodná na malé plochy a ani slabšie drevené konštrukcie. Preferuje slnečné polohy a vlhké priepustné pôdy s dostatkom vápnika, ale znesie dobre aj polotieň . Dobre znáša krátkodobé sucho a málo dusíka. Množia sa semenami a rezkovaním. Je pestovaných niekoľko kultivarov.

wisteria tree blooming close up natural background

Vistéria čínska

wisteria tree blooming close up natural background 1 1

Wisteria sinensis , bežne známa ako vistéria čínska , je druh kvitnúce rastliny z čeľade hrachorov , pôvodom z Číny v provinciách Guangxi , Guizhou , Hebei , Henan , Hubei , Shaanxi a Yunnan . Dorastá do výšky 20–30 m (66–98 stôp) a je to opadavá liana. Je široko pestovaný v miernych oblastiach pre svoje skrútené stonky a množstvo vonných kvetov v závesných hroznách na jar.

Vistária čínska je závislá na podporných rastlinách alebo konštrukciách. Listy sú lesklé, zelené, sperene zložené, 10–30 cm dlhé, s 9–13 podlhovastými lístkami, každý 2–6 cm dlhý. Kvety sú biele, fialové alebo modré, vznikajú na 15–20 cm dlhých hroznách pred rašením listov na jar. Kvety na každom hrozne sa otvárajú súčasne, než sa listy rozšíria, a majú výraznú vôňu podobnú vôni hrozna. Aj keď má kratšie hrozno ako Wisteria floribunda (vistária kvetnatá), často má väčšie množstvo hrozna. Ovocie je sploštený, hnedý, zamatový struk podobný fazule 5–10 cm dlhý so silnými diskovitými semenami s priemerom okolo 1 cm, rovnomerne vo vnútri rozmiestnenými; dozrievajú v lete a praskajú a otvárajú sa, aby sa uvoľnili semená.

Všetky časti rastliny obsahujú glykozid zvaný wisterín, ktorý je pri požití toxický a môže spôsobiť nevoľnosť, zvracanie, bolesti žalúdka a hnačku. Vistárie spôsobili otravu u detí v mnohých krajinách a vyvolali miernu až ťažkú gastroenteritídu .

Vistéria krovitá

Wisteria frutescens , bežne známa ako vistária krovitá, alebo tiež vistária americká je drevitá, opadavá, vytrvalá popínavá liana, jedna z rôznych vistárií z čeľade Fabaceae . Pochádza z vlhkých lesov a brehov potokov na juhovýchode Spojených štátov.

Vistária Krovitá môže vyrásť až do dĺžky 15 m . Koncom jari až začiatkom leta vytvára husté zhluky modrofialových dvojpyskových kvetov o šírke 2 cm na hroznách dlhých 5–15 cm.

Listy pozostávajú z lesklých, tmavo zelených, sperene zložených listov s dĺžkou 10–30 cm. Listy nesú 9–15 podlhovastých lístkov, každý s dĺžkou 2–6 cm. Nesie tiež početné jedovaté , fazuľovité semenné struky 5–10 cm dlhé , ktoré dozrievajú v lete a pretrvávajú až do zimy. Struky sú v mladosti ochmýřené a zelenohnedé, ale v období zrelosti sú lesklo hnedé a hladké. Semená sú veľké a hnedé. Americká vistária preferuje vlhké pôdy. Je považovaný za tolerantný voči tieni, ale bude kvitnúť iba vtedy, keď je vystavená čiastočnému alebo plnému slnku.

Niekoľko charakteristík odlišuje americkú vistáriu od jej ázijských náprotivkov. Dorastá iba do dvoch tretín veľkosti, jej hrozno je polovičné ( najkratšie z čeľade vistárie ) a doba jej kvetu je niekedy kratšia ako u mnohých ázijských odrôd.

vistárie křovitá wisteria frutescens

Vistéria pestovania

Pri pestovaní Vistárie je potrebné byť opatrný, pretože sú niektoré časti rastliny jedovaté . Listy a semená obsahujú látku, ktorá môže byť pre človeka nebezpečná. Ak sa rozhodnete pestovať Vistáriu, je dôležité byť opatrný a nechať rastlinu mimo dosahu detí a domácich maznáčikov . Okrem toho je tiež dôležité si uvedomiť , že Vistária môže byť veľmi agresívne a môže spôsobiť poškodenie okolitých stromov a rastlín . Je teda dôležité pravidelne monitorovať a rezať rastlinu, aby sa zabránilo jej nekontrolovanému rastu .

V oblastiach, kde sa Vistária pestuje ako invazívny druh, môže byť potrebné ju odstrániť. To môže byť ťažké, pretože Vistária má silné korene a môže byť ťažké ju vykopať. Ak máte podozrenie, že sa Vistária šíri mimo vašej záhrady, mali by ste kontaktovať miestne úrady a požiadať o pomoc s odstránením rastliny.
Celkovo možno povedať, že Vistária je krásna kvetina, ktorá môže byť skvelou voľbou pre vašu záhradu, pokiaľ ju pestujete správne as opatrnosťou. Pokiaľ máte záujem o pestovanie Wisterie, poraďte sa s odborníkom na záhradníctvo a zaistite si, že máte vhodné miesto pre rast tejto nádhernej rastliny.

Hnojenie stromov a kríkov s Hnojikom

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články