Vŕtavka mrkvová

Obsah

Vŕtavka mrkvová - kedy vysadiť mrkva

(Chamaepsila rosae, syn. Psila rosae)

Vŕtavka mrkvová ( Chamaepsila rosae ) je druh muchy z čeľade pochmúrnatiek , ktorá sa vyskytuje v Európe, Ázii a Severnej Amerike. Dospelci sú čiernej alebo šedej farby s bielymi pruhmi na krídlach. Larvy vŕtavky mrkvovej napádajú korene a nadzemné časti rastlín z čeľade miříkovitých, najmä mrkvy, petržlenu, zeleru a pastináku.

Tieto rastliny sú pre larvy nevyhnutné pre vývoj, a larvy tak môžu spôsobiť významné hospodárske škody na týchto plodinách. Pri silnom napadnutí môže dôjsť k uschnutiu, alebo dokonca k úhynu rastliny.

Na zabránenie škodám, ktoré pácha vŕtavka mrkvová, sa často používajú insekticídy alebo biologická ochrana pomocou prirodzených nepriateľov, ako sú dravci, parazitoidi a mikroorganizmy.

Ale veľmi dôležité je aj striedanie plodín , ktoré budete dodržiavať a vždy budete na rovnakom mieste pestovať rovnakú plodinu až za 4 roky, rovnako tak budete mrkvovité rastliny pestovať čo najďalej od minuloročného porastu.

Vŕtavka mrkvová - Chamaepsila rosae, syn. Psila rosae

Vŕtavka mrkvová pri zelere

Vŕtavka mrkvová však neútočí len na mrkvu, ale aj na koreňový petržlen, pastinák alebo zeler. Zatiaľ čo pri mrkve, petržlene a pastináku sú príznaky veľmi podobné obrázku hore, pri zelere spoznáte vŕtavku mrkvovú podľa niečoho iného: Poškodené miesta v buľvách zeleru sa sfarbujú do fialovej farby a zeler môže byť čiastočne alebo aj celý nepožívateľný. Rozhodne klesá jeho kvalita.

Vŕtavka mrkvová pri zelere

Vŕtavka mrkvová postrek

Povolenými insekticídmi môžete vŕtavku postrekovať v máji a júni (prvá generácia lariev) a potom od augusta do konca septembra (druhá generácia lariev – je oveľa škodlivejšia). Patria sem:

  • Basudin 10 G (diazinon) – 0,8 g/1 m riadku,
  • Diazinon 10 G (diazinon) – 0,8 g/1 m riadku.
Nezabúdajte, že chemické postreky sú potenciálne nebezpečné pre človeka, domáce aj divé zvieratá i prírodu okolo. Preto by ste ich mali používať s rozvahou a snažiť sa ich nahradiť prírodnými prostriedkami, pokiaľ je to možné.
Pri používaní postrekov majte vždy ochranný odev, ochranné rukavice a ochranné okuliare. Postrekujte len za bezveterného počasia. Pri aplikácii postrekov nejedzte ani nepite. Po aplikácii si ihneď umyte ruky.

Okrem chemickej ochrany sa odporúča aj biologická ochrana, a to pomocou dravých roztočov.

Najdôležitejšia je však prevencia , tj.

  • nakupovať zdravú sadbu,
  • dodržiavať zásadu striedania plodín,
  • pestovať porasty čo najďalej od minuloročných,
  • pestovanie plodín v redších výsevoch,
  • dôsledná likvidácia burín,
  • pokrývanie porastov netkanou textíliou (v máji a júni proti prvej generácii lariev, a potom v auguste až septembri proti druhej generácii lariev,
  • používať kvalitné a hlavne organické hnojivá, ktoré dodajú rastlinám schopnosť brániť sa proti škodcom.

Vŕtavka mrkvová ochrana

Ako najlepšiu alternatívu vám odporúčame, aby ste vyskúšali prírodné organické hnojivo Hnojík . Hnojík obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Ak použijete Hnojík od začiatku sezóny, tj. doby, kedy sa vŕtavky začínajú množiť, pravidelne, potom sa najskôr vyhnete všetkým problémom, ktoré na vašich miříkovitých rastlinách spôsobujú títo škodcovia.

Repelentný účinok proti škodcom má na svedomí chitín , ktorý je obsiahnutý vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín. Navyše chitín vylepšuje štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny.

V prípade, že sa pochmurnatky už premnožili, musíte dostať chitín čo najrýchlejšie do jahôd. Preto H nojík so svlečkami lúhujte vo vode , aby sa účinné látky rozpustili, a týmto výluhom potom rastliny zalejte alebo postriekajte. Najlepšie je, keď sa látky cez listy aj korene dostanú čo najrýchlejšie do tela rastliny. Pri pochmúrnatke mrkvovej by mali stačiť tri takéto zálievky počas týždňa, aby sa dostavil požadovaný efekt.

Hnojík

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: