zrniarka

Obsah

Zrniarka - podľa druhu škodí na hrachu, fazuľach alebo bôbe

( Bruchidae )

Zrniarky ( Bruchidae ) sú čeľadí chrobákov , ktorá zahŕňa viac ako 1 200 druhov . Sú to drobné chrobáky, ktorých larvy sa živia semenami rastlín, najmä strukovinami.

Dospelé zrniarky sú obvykle malí, merajú len niekoľko milimetrov . Majú tvrdý vonkajší pancier a často majú tmavú alebo hnedú farbu. Majú tiež krátke a silné tykadlá. Samičky majú zvláštny výbežok na zadočku, ktorý im umožňuje klásť vajíčka priamo do semien rastlín.

Larvy zrniarok parazitujú na semenách. Samička kladie vajíčka na semená hostiteľskej rastliny a vyliahnuté larvy sa potom živia vo vnútri semien. Larvy sú dobre prispôsobené k životu vo vnútri semien a majú špeciálne štruktúry, ktoré im umožňujú využívať živiny obsiahnuté v semenách.

Zrniarky môžu byť škodcami pre poľnohospodárske plodiny, najmä pre strukoviny, ako sú fazuľa, hrach, sója alebo šošovka. Poškodzujú semená tým, že sa živia ich obsahom, čo môže spôsobiť zníženie ich klíčivosti alebo kvality. Zrniraky môžu byť tiež problémom v skladovacích zariadeniach, kde môžu spôsobovať straty v zásobách potravín.

Na ochranu proti zrniarkam sa používajú rôzne metódy, vrátane chemického ošetrenia, kontroly teploty a vlhkosti v skladovacích priestoroch alebo používania biologickej kontroly, napríklad pomocou prirodzených predátorov zrniarek.

Zrniarka - Bruchidae

Zrniarka hrachová

Zrniarka hrachová sa špecializuje iba na hrách . V semenách necháva vyhryznuté otvory, väčšinou po jednom, hrach potom vyzerá ako malé prederavené korálky. Zrniarka hrachová sa do strukov a semien dostáva už za vegetačného obdobia rastliny, napáda semená a prežiera ich. Hrach je nepožívateľný, pretože poškodené semená obsahujú jedovatý alkaloid kontraridín . Dobrou prevenciou proti zrniarke hrachové je včasný výsev hrachu, ihneď po zbere rýchla orba alebo zrytie záhonu, ďalej skladovanie hrachu pri teplote vyššej ako 20 °C.

Zrniarka hrachová

Zrniarka fazuľová

Zrniarka fazuľová napadá nielen fazule, ale aj hrach, šošovku a bôb . U nahryznutých fazulí môže byť aj viac ako desať vyhrýzaných dier . Zrniarka fazuľová napadá semená až počas skladovania.

Prevenciou je včasný zber fazule, vhodné je tiež uložiť semená na 8 až 10 hodín do mrazničky (neznižuje sa tým klíčivosť) a potom skladovať v dobre uzavretých nádobách pri čo najnižšej teplote. Jedine tak sa zrniarky k fazuliam nedostanú.

Zrniarka fazuľová

Zrniarka postrek

Proti zrniarke nie je odporúčaný žiadny postrek. Pri veľkom napadnutí by asi bolo možné použiť povolené insekticídy, ale lepšou ochranou je prevencia:

  • nakupovať zdravú sadbu,
  • striedať plodiny,
  • dodržiavať včasný výsev plodín (hrach, fazuľa, šošovica, bôb, sója),
  • po zbere dôkladne ihneď zryť alebo zorať záhony.

Okrem chemickej ochrany sa odporúča aj biologická ochrana, a to pomocou dravých roztočov. Proti zrniarkám môžu pomôcť aj hmyzožravé vtáky , ktoré prilákate do záhrady tak, že im ponúknete náustok, krmítko, možnosť úkrytu a zároveň ich nebudú na vašej záhrade plašiť mačky.

Ďalšou možnosťou ochrany plodín je použitie organického hnojiva – viď ďalej.

Zrniarka ochrana

Ako dobrá alternatíva najmä k chemickým postrekom sa odporúča použiť prírodné organické hnojivo Hnojík . Hnojík obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Ak použijete Hnojík od začiatku sezóny, tj. doby, kedy sa zrniarky začínajú množiť a klásť vajíčka do strukov, pravidelne, potom sa najskôr vyhnete všetkým problémom, ktoré na vašich rastlinách spôsobujú títo odolní škodcovia.

Repelentný účinok proti škodcom má na svedomí chitín , ktorý je obsiahnutý vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín.

Navyše chitín pomáha vylepšovať štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny.

Hnojík - 1L

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: