Izbové rastliny do tieňa

Obsah

Izbové rastliny

izbové rastliny v interiéri

Izbové rastliny označujú skupinu rastlín pestovaných v interiéroch. Zvyčajne neznášajú veľké výkyvy teplôt. Patria tu najmä rastliny okrasné, pretože ich účel je predovšetkým estetický, ale  nie je to pravidlo. Ako izbové rastliny môžete pestovať aj bylinky. 

Izbové rastliny do tieňa

Prírodný prvok, ktorý dodá vášmu domovu nádych osobnosti a charizmy sú rastliny. Niektoré sú náročnejšie na starostlivosť, iné menej. Niektoré potrebujú intenzívnejšie svetlo, iným vyhovuje polotieň či tieň. Ak chcete do svojho priestoru pridať trochu prírody, pozrite sa na náš zoznam izbových rastlín, ktoré sú vhodné do tmavých zákutí. Mnohé z nich patria medzi nenáročné izbové kvety.

Zelenec chochlatý

Zelenec chochlatý (Chlorophytum comosum) je druh vždyzelenej trvácej kvitnúcej rastliny z čeľade Asparagaceae. Môžete ju nájsť pod mnohými menami ako pavúčia rastlina, pavúkovitý brečtan či pásová rastlina. Zelenec chochlatý je pôvodom  z Afriky, ale ako izbová rastlina sa rozšíril po celom svete a je obľúbený pre svoju odolnosť. Ako izbová rastlina sa hodí na pestovanie do závesných košíkov a vytváraním mladých rastliniek, vytvára príjemnú živú dekoráciu.

Dorastá do výšky približne 60 cm. Korene má mäsité, hľúzovité a dlhé  5 až 10 cm. Listy sú úzke a dlhé 20 až 45 cm a široké cca 6 až 25 mm. Kvety vznikajú na rozvetvenom kvetenstve dlhom až do 75 cm. Jednotlivé kvety sú zeleno-biele so stopkami asi 4 až 8  mm dlhé. Každý má 6 trojitých žilkovaných lístkov dlhých 6 až 9 mm. 

Na koncoch stoniek, kde vyrastajú rozvetvené súkvetia kvietkov sa postupne tvoria malé dcérske rastliny.  Vyzerajú ako miniatúry materskej rastliny. Vďaka nim môžete svoje rastliny rozmnožovať.  Druhou možnosťou na rozmnožovanie je rozdeliť hustý trs materskej rastliny na  menšie časti pri zachovaní dostatočného koreňového systému. Takto získate  nové samostatné rastliny. Nezabudnite pri presádzaní pridať do pôdy Hnojík, ktorý od začiatku poskytne rastlinkám dostatok vyvážených živín.

Izbové rastliny do tieňa Zelenec - Chlorophytum detail kvetu

Zdroj: wikipedia.org Autor: Wildfeuer

  Zelenec chochlatý je obľúbená izbová rastlina do tieňa. Prvý popis pochádza z roku  1794 od švédskeho prírodovedca Carla Petra Thunberga. Odroda zelenca s celozelenými listami tvorí len malý podiel predávaných rastlín. Viac rozšírené sú dva pestré kultivary: ‚Vittatum‘ so stredne zelenými listami so širokým stredovým bielym pruhom a dlhými bielymi stonkami. Existuje aj „kučeravá“ verzia s týmto typom prúžkov a kompaktnou veľkosťou. Kultivar ‚Variegatum‚ má tmavšie zelené listy s bielym okrajom a vo všeobecnosti je menší  a dlhé stonky má zelené.

Keďže pochádza z dažďového pralesa, obľubuje vyššiu vlhkosť  teploty  medzi 18 °C až 32 °C. Neznáša priame slnečné žiarenie, avšak má rada nepriame svetlo, ale bez problémov zvláda aj polotieň či tieň. Je vhodná do spálne či kúpelne, kde môže byť slabšie osvetlenie.  Zelenec môžu poškodiť vysokými hladinami fluoridu alebo bóru. V období od marca do septembra odporúčame hnojenie 1x týždenne prírodným Českým organickým hnojivom Hnojík.

Pavúkovitý brečtan vám prinesie ďalšiu výhodu. Vedecká štúdia NASA  zamerané na čistenie vzduchu ukázala, že táto rastlina účinne odstraňuje zo vzduchu bežné domácich toxíny formaldehydu xylénu.

Potosovec zlatý

potosovec v pohári s vodou

Zdroj: wikipedia.org Autor: Jubair 1985

Potosovec alebo Divný Janko je veľmi vďačná nenáročná izbová rastlina do tieňa. Znáša ako sucho, tak i premočenú pôdu, ba dokáže rásť i vo vode. Je to veľmi odolná rastlina, ktorú zvládne aj úplný začiatočník. No zároveň je potosovec veľmi dekoratívny a svojím plazivým rastom dokáže vytvoriť zaujímavú živú dekoráciu. Jeho variácie sú obľúbené najmä pre srdcový tvar listov ako nenáročná izbová rastliny vhodná do tmavých kútov. 

Neznáša priame slnečné žiarenie, ktoré môže poškodiť jeho listy. Patrí medzi rastliny čistiace vzduch. Potosovcu doprajte zálievku 1x za týždeň.Vhodná je zálievka z Hnojíka, ktorú si jednoducho pripravíte. Ako na to? Nech sa páči: Ako na použitie Hnojíka.  

Difenbachia

Difenbachia (Dieffenbachia ) je rod rastlín, ktorý patrí do čeľade árónovité. Sú to pomerne robustné  exotické rastliny vhodné do polotieňa a tieňa. Ich široké listy dosahujú až 30 cm. Zvyčajne majú v strede svetlé mramorovanie a vyrastajú z centrálnej hrubej stonky. 

Rod Difenbachia zahŕňa asi 30 druhov veľmi obľúbených izbových rastlín ozdobných listom. Vnáša tropickú atmosféru, čo podčiarkuje veľkosťou, do ktorej dokáže narásť. 

 Pri jej pestovaní si však treba dávať pozor na toxickú miazgu, ktorú obsahu a umiesťniť ju mimo dosah detí a zvierat.

Izbové rastliny do tieňa Difenbachia

Zdroj: wikipedia.org Autor: Jerzy Opioła

Aralka / Polyscias scutellaria

Izbové rastliny do tieňa - polyscias scutellaria Balfourii - Balfour aralia

Zdroj: pinterest.com

Aralka / Polyscias scutellaria patrí do čeľade Araliaceae.  Je to krásna solitérna rastlina. Jej kmienok a konáre sú pokryté veľkými, okrúhlymi listami. Polyscias dobre prosperuje v polotieni, ale dokáže sa prispôsobiť aj úplnému tieňu. Preto je vhodná do tmavých zákutí, kde potrebuje priestor vyplniť vyššou tieňomilnou rastlinou. Rastie pomaly, ale v dospelosti môže dorásť do 1 až 2 metrov pri šírke 50 cm.

Rastliny rodu polyscias sú citlivé na suché prostredie, ktoré im môže spôsobiť opadávanie listov. Pre ich zdravý rast im doprajte 1x mesačne dávku Hmyzieho trusu Hnojík, ktorý zabezpečí prísun vyvážených kvalitných živín. Venujte jej starostlivosť odstraňovaním prachu z listov pri minimálnej teplote 15°C s miernou zálievkou a odvďačí sa vám svojou krásou. Ako zálievka je vhodný výluh z Hnojíka. Ako na jeho prípravu sa dozviete tu: Použitie hnojiva

Dracéna sanderová

Dracéna sanderová, či Šťastný bambus  latinsky Dracaena sanderiana, patrí čo čeľade Asparagaceae a medzi nepravé palmy. Býva označovaná ako Dračinec či Šťastný bambus. Je to obľúbená príjemná rýchlo rastúca rastlina do stiesnených priestorov bez priameho slnečného svetla. Rod dracéna obsahuje veľkú skupinu izbových rastlín do tieňa. Podľa druhu môžu dorastať aj niekoľko metrov, ale je možné upravovať ich veľkosť rezom. Avšak väčšina dracén pestovaných ako izbové rastliny nedosahuje takých obrovských rozmerov. Dracéna sanderová obľubuje teplotu od 15 do 22 °C.

Šťastný bambus je možnée pestovať ako v pôde, tak i vo vode. Je na vás, ktorý spôsob si vyberiete. Ale pre obidva spôsoby pestovania platí, že potrebuje pravidelné dopĺňanie živín, napríklad nami odporúčaný je Hnojík, hnojivo pre nenáročné izbové rastliny, ku ktorým dracéna jednoznačne patrí.

Viac o jej pestovaní sa dozviete v tomto článku

Nenáročné izbové rastliny do tieňa dracéna sanderová

Zdroj: wikipedia.org   Autor: SeanMack

Zamiokulkas

Izbové rastliny do tieňa - Zamioculcas zamiifolia

Zdroj: wikipedia.org   Autor: WeFt

Zamiokulkas  s botanickým názvom Zamioculcas zamiifolia  patrí do čeľade Araceae. Je to pomaly rastúci druh dlhovekej rastliny. Dalo by sa povedať, že je to takmer nezničiteľná rastlina. Dokáže zniesť nedostatok svetla, nešetrné zaobchádzanie i dlhé obdobie bez vody. Ak odrežete jeho stonku, zostane krásne zelená celé týždne aj bez vody. Pri pestovaní zamiokulkasu však teplota vzduchu nesmie klesnúť pod 7  °C.

Táto nádherná listami atraktívna rastlina. Napriek svojej kráse patrí medzi jedovaté rastliny, ktorým by sa mali vyhýbať ako deti, tak i zvieratá. Zamiokulkas dorastá do výšky i šírky 1 metra. Zvláda ako tieň, tak i slnečné stanovište. Zálievku mu doprajte, keď oschne jeho pôda. Vhodný je výluh z Hnojíka, odporúčaného ako hnojivo pre nenáročné izbové rastliny do tieňa. Ako si pripravíte zálievku z výluhu Hnojíka zistíte na tomto odkaze.

Chamédorea úhľadná Chamaedorea elegans

Lopatkovec wallisov Spathiphyllum wallisii

calathea makoyana

Maranta rebernatá Maranta leuconeura

Filodendron Philodendron

Aspidistra elatior

Monstera, Asparagus, Palma areka, Aglaonema, Pieprovec ,Brečtan, Howea, Microsorum, a mnoho iných výnimočných izboviek do tieňa.

Zdroje informácií:

3. Hnojivo pre izbové rastliny

pokojove rostliny

Hmyzí trus je vhodný ako hnojivo pre izbové rastliny. Jeho hodnoty zodpovedajú slepačiemu trusu, ale narozdiel od slepačieho ho netreba nijako riediť a nastavovať.

Hnojenie izbových rastlín je samozrejmosťou a malo by byť pravidelné. Keďže izbovky rastú len v “ohraničenom” priestore (mobilnej nádobe), veľmi vyčerpávajú zeminu. Korene sú prerastené, a preto je potrebné tieto rastliny presadiť do väčších nádob – doplniť čerstvou zeminou. Zároveň ošetrujeme aj ich korene a pridávame vhodné hnojivo. Pokiaľ chceme urobiť hnojivovú zálievku, je ideálna k večeru. Hnojíme iba zdravé rastliny, keď rastú a kvitnú. Častejšie sa hnoja rýchlo rastúce rastliny. Kvitnúce izbovky je potrebné najviac hnojiť v období nasadzovania pukov.

hnojivo pre izbové rastliny

7. Nenáročné izbové rastliny

Výhody pestovania izbových rastlín sú nesporné. Nie každý však má čas, energiu, skúsenosti alebo podmienky na to, aby sa venoval ich náročnej údržbe. Máme však aj dobré správy. Existujú aj nenáročné izbové rastliny, ktoré sú odolné, vyžadujú minimálnu starostlivosť a zvládajú nepriaznivé podmienky. Stačí si len vybrať.

nenáročná izbová rastlina kaktus

Sukulenty

Ak hľadáte nie veľkú, ale atraktívnu rastlinu, ktorá si vyžaduje minimálnu údržbu, sukulenty sú ideálnou voľbou. Sú krásne na pohľad a takmer nezničiteľné. Sú to rastliny s hustými mäsitými orgánmi na zásobovanie vodou. Ukladajú ho v listoch, stonkách alebo koreňoch. Prispôsobili sa na prežitie v suchých podmienkach na celom svete. Preto nepotrebujú veľa vody, ale je pre ne vhodná drenáž. Pri ďalšom zalievaní by mala byť pôda suchá. Výluh z hnojovice je vhodný ako prihnojovanie a odporúča sa ako hnojivo pre nenáročné izbové rastliny. Do pôdy ho možno zapracovať aj v suchom stave, aby sa dosiahla vyvážená výživa rastlín. Viac informácií o ich hnojení nájdete v nižšie uvedenom pláne hnojenia izbových rastlín.

Sukulenty milujú dostatok svetla, preto im vyhovuje slnečné miesto. Ak nemáte pre svoju rastlinu dostatočne osvetlený priestor, môžete použiť pestovateľské svetlo s požadovanou intenzitou svetla.

Adaptačný mechanizmus sukulentov viedol k neuveriteľnej rozmanitosti zaujímavých foriem listov a tvarov rastlín. Nájdete tu obrovské množstvo druhov aloe, agáve a kaktusov.

kaktusy rôzne druhy
aloe vera kvet
sukulenty  2
skalnice / skalní růže
aloe vera
mix sukulentů
Velikonoční kaktus (Schlumbergera russelliana)
sukulent v miske
hylocereus undatus - detail květu
agave univittata
sukulent (pachyphytum oviferum purpus)
juka - detail květu

Hoja/Hoya/Voskovka

Nenáročné, ale krásne sú aj rastliny Hoja alebo podľa staršieho názvu voskovka. Je to rod rastlín patriaci do čeľade Apocynaceae a zahŕňa 200 až 300 druhov. Sú to popínavé rastliny, ktoré vytvárajú niekoľko metrov dlhé výhonky s mäsitými listami usporiadanými v pároch na stonke. Kvety v tvare hviezdy vyzerajú, akoby boli vytlačené z vosku alebo porcelánu. Zvyčajne sú v strapcoch po 12-15 (niektoré až 40) v guľovitom tvare a majú širokú škálu farieb: od bielej cez krémovú a ružovú až po vínovú s výraznejšou škvrnou uprostred. Kvety produkujú nektár s príjemnou sladkou vôňou.

Hoja je atraktívna aj svojimi listami, dlhými 2 – 20 cm a širokými približne 1,5 – 6 cm, ktoré majú rôzny tvar od jednoduchých oválnych až po vlnovité alebo srdcovité, mäsité alebo tenšie listy s výraznou žilnatinou, so žltými okrajovými lopatkami alebo bielymi škvrnami. Môžete ho umiestniť do závesného kvetináča alebo výhonky voľne tvarovať pomocou jednoduchého dizajnu.

Má rád svetlo bez priameho slnečného žiarenia. Ideálna teplota preň je 20 – 24 °C.

Neznáša zamokrenie. Pokiaľ nie je vyslovene horúco (v lete), stačí rastliny zaliať 1x týždenne. V zime sa zalievajú ešte menej – raz za 14 dní. Rovnako ako pri sukulentov, i tu je vhodná zálievka s Hnojíkom, ktorý je odporúčaný ako hnojivo pre nenáročné izbové rastliny. O hnojení si môžete prečítať v Pláne hnojenia izbových rastlín.

hoje vosková
hoje vosková (hoya australis)
hoje vosková (hoya carnosa)
hojí vosková žlutá (Hoya ilagiorum "yellow") - detail květu
hoje vosková bordó (hoya carnosa)
hoje vosková (hoya lacunosa Blume)
hoje voskova ružová (hoya carnosa)
hoje vosková bílá (hoya carnosa)
hoje vosková žlutá (Hoya ilagiorum "yellow")
hoje vosková růžová (hoya carnosa)
hoje vosková zelená (hoya acuminata)
hoje vosková (hoya carnosa)