Hnojenie organickým hnojivom

Obsah stránky

Hnojenie rastlín v kvetináčoch

Každá rastlina potrebuje pravidelný prísun živín, aby dobre prosperovala a prinášala nám  žiadaný výsledok, či už vo forme potešenia, skrášlenia, alebo praktického zužitkovania v akejkoľvek podobe. Zvlášť to platí pre rastliny s obmedzeným životným priestorom, ktoré sú pestované v kvetináčoch, hrantíkoch, či obdobných nádobách, kde sa pôda oveľa rýchlejšie vyčerpáva.  Rozdiel  je aj v tom, či je rastlina zdravá, alebo napadnutá nejakými škodcami , prípadne trpí určitým ochorením. 

Zdravé rastliny v kvetináčoch stačí prihnojovať HNOJIKom vo forme zálievky v koncentrácii 1 čajovej lyžičky hnojiva (5ml) na 1L vody. Premiešajte v krhle, vedierku alebo pretrepte v PET fľaši. Pri zdravých rastlinách nie je až tak dôležité hnojivo poriadne vyluhovať, preto stačí ho nechať odstáť 30 minút . Sediment, ktorý po zálievke ostane, môžete využiť  ako povrchové hnojivo na pôdu. Hnojaci a repelentný účinok nastúpi za niekoľko dní tým, ako sa hnojivo začne postupne rozkladať a uvoľňovať živiny.

Hnojenie rastlín napadnutých škodcami

Pokiaľ máte na rastlinách škodcov alebo pleseň, či iné ochorenie, tak je vhodné koncentráciu hnojiva HNOJIK v zálievke zvýšiť a časť vody zo zálievky použiť v postrekovači na listy napadnutej rastliny.

Koncentrácia zálievky je ideálne 1 polievková lyžica (15ml) hnojiva na 1L vody. Premiešajte v krhle, vedierku, alebo pretrepte v PET fľaši a nechajte minimálne 4 hodiny alebo cez noc luhovať. Úplne skvelým riešením je nechať hnojivo prebublať v nádobe pomocou akvarijného vzduchovania.

Bežné hnojenie posypom na záhrade

Aplikácia posypom  sa hodí na väčšie plochy a záhradu, kde stačí prevencia pred škodcami. Dajte polievkovú lyžicu hnojiva ku stonke rastliny v jemnej vrstve. Hnojivo sa bude vďaka zalievaniu a dažďu  postupne rozkladať po dobu cca 14 dní a zásobovať rastliny živinami.

Hnojenie záhradných plodín

Hnojenie záhradných rastlín

Hnojenie stromov

Ďalší spôsob vyskúšaný na malej hruške zákazníčkou bol taký, že postriekala listy vodou a posypala listy hnojivom. Potvrdila, že hnojivo postupne zmizlo a hruška sa vyliečila z vošiek. Možno je to dobrý spôsob na stromčeky a kríky. Je to spôsob, ktorý sme osobne nevyskúšali, ale dosť nás zaujal a určite ho vyskúšame.

Čo sme vyskúšali, je vyrobiť zálievku a z tej vziať vodu do postrekovača, z ktorého postriekate listy stromu. Ten posyp listov nám však príde ako intenzívnejší spôsob, ako dostať do stromu látky pre získanie ochrany.  Tešíme sa na ďalšie recenzie týchto postupov.

Klasikou je posyp okolo stromu a vstrebávanie živín pomocou závlahy a dažďov.

Videa z aplikácie hnojiva

Premiešanie so zeminou

Cca 1% hnojiva v zemine. Premiešajte 250 ml (hrnček) hnojiva s 30 litrami zeminy (kocka o hrane 31cm). Je možné prisypať viac hnojiva podľa potreby. Všeobecne je užitočný pomer 1-5%. Pri silnejšej koncentrácii kvety nespálite, ale je zbytočné hnojiť tam, kde to nie je  nevyhnutné. Odporúčam prečítať si naše články o výžive rastlín.

Zálievka – Kvetináče, hrantíky, stromy a kríky

Pridajte 4 čajové lyžičky hnojiva  do 4 litrov vody (1 čajová lyžička hnojiva / 5ml na liter vody). Premiešajte a nechajte 30 minút odstáť. Aplikujte krhlou a nepolievajte na požívateľné časti rastlín (listy šalátov atď.). Ako správne hnojiť izbové rastliny sa dozviete v jednom z článkov.

Povrchová aplikácia pre plodovú zeleninu a trávniky

Posypte okolo rastlín alebo priamo na trávniky a dôkladne zalejte vodou. Nesypte na požívateľné časti rastlín (listy šalátov – zle to oprší, listom sa nič nestane). Hnojte skôr menej ako na videu. Vrstva hnojiva nech nie je príliš hrubá. Lepšie sa potom rozloží. 

V prípade trávnika na aprílové hnojenie [4-5g N/m2] potrebujete 1,43L hnojiva na 100 m2 trávnika. Ako na hnojenie trávnika sa dozviete v jednom z článkov.

Hmyzí čaj / koreňová zálievka

Použite 250 ml hnojiva na 60 litrov vody. Hnojivo nechajte vylúhovať  pomocou akváriového vzduchovania po dobu 24 hodín, aby ste dosiahli hubový hmyzí čaj. Výluh použite ako koreňovú zálievku. Vylúhované hnojivo, ktoré vám ostane z vyluhovacích vrecúšok môžete použiť ako povrchové hnojivo.

Naše prírodné organické hnojivo pod mikroskopom

Budeme radi, ak sa s nami podelíte o vaše skúsenosti. Ak máte otázky,  môžete sa na nás obrátiť aj na telefónnom čísle : +421 940 074 054 alebo emailom na farma@hnojik.sk alebo na našej facebookovej stránke https://www.facebook.com/hnojik.sk  

Nákup v eshope