hnojivo na papriky

Ako na hnojenie papriky

Obsah

paprik3 e1687040720869

Téma papriky na FB skupinke

Paprika

Paprika ročná, latinsky Capiscum annuum , patrí do čeľade ľuľkovitej a jej plody obsahujú najviac vitamínu C zo všetkých druhov zeleniny . Okrem toho v nej nájdete aj veľké množstvo karotenoidov av zelenej paprike aj chlorofyl. V červenej paprike sa nachádza mnoho betakaroténu a tiež lykopén, chrániaci pred niektorými druhmi rakoviny, oranžová v sebe ukrýva alfa- a gamakarotén a žltá paprika má v sebe luteín a zeaxantín, ktoré priaznivo ovplyvňujú zdravie našich očí.

Paprika má podľa všetkého svoj pôvod v oblasti Strednej a Južnej Ameriky , kde ju pestovali už niekoľko rokov pred naším letopočtom. Pestovala sa však aj v oblasti Indie. Do Európy sa paprika dostala v roku 1493 vďaka Kolumbovi a pomerne rýchlo sa adaptovala na európske podmienky. V 17. storočia sa paprika pestovala nielen v Európe, ale rozšírila sa aj do Afriky a Ázie. Do Severnej Ameriky sa dostala s prvými kolonizátormi.

Ako pestovať papriky

hnojivo na papriky

Paprika je v našich končinách obľúbená. Dorastá od 30 – 100 cm, výnimočne aj viac. A jej plody môžu mať rôzny tvar: od krátko alebo dlho kuzelovitého, po kvadratický alebo guľovitý. Farba plodov v technickej zrelosti môže byť biela, zelená, fialová aj hnedá. V botanickej zrelosti môžu byť plody červené, oranžové alebo žlté.

Uplatnenie našla čerstvá v studenej kuchyni, v teplej kuchyni aj ako korenie od sladkej až po nesmierne pálivú korenie vďaka kapsaicínu. A neporovnateľne lepšie chutí, keď si ju vypestujeme sami.

Papriku môžete vysádzať z sadeníc , ktoré si buď vypestujete sami, alebo ich kúpite už vypestované. Pozrime sa teda na niekoľko tipov, ako postupovať pri pestovaní papriky, a to pri sadení papriky zo semien a následne výsadbe sadeníc .

Výsev papriky s Hnojíkom

Papriku vysievame spravidla v prvej polovici februára (ale môžeme aj neskôr – obzvlášť v chladnejších oblastiach). Je vhodné využiť substrát na výsev a množenie, pretože je vhodný na klíčenie semien, ale aj na pikírovanie (presádzanie) sadeníc, ktoré nám vyrástli.

Vysievať papriky môžeme do rôznych nádob na spôsob miniparenísk. K substrátu primiešame Hnojík, ktorý je vhodný ako hnojivo na papriku, premiešame so zeminou a jemne utlačíme.

Jednotlivé semienka dávame väčšinou vedľa seba, tak aby rozostupy boli približne 0,5 až 3 cm. Odporúča sa ich potom zvlhčiť rozprašovačom a zakryť vrstvou zeminy asi 0,3 až 0,5 mm a opäť použiť rozprašovač na zvlhčenie. Miniparenisko potom zakryjeme vekom a dáme do miestnosti, v ktorej je stála teplota.

pěstování paprik

Ideálna teplota na klíčenie paprík je okolo 25 stupňov, ale stačí im aj teplota okolo 21 stupňov. Dôležité je, aby parenisko malo veko s otvormi.

Zjazdené rastlinky potom pikírujeme napríklad do téglikov od jogurtov s prepichnutým dnom, prípadne do kvetináčov s priemerom asi 6 až 10 cm. A opäť do zeminy primiešame Hnojík pre výživu, ale aj imunitu prísady a ochranu pred chorobami či škodcami.

Jedným z častých problémov pri pestovaní papriky zo semienok býva zaplesnutie zeminy, čo spôsobí, že sa pleseň následne prenesie aj na sadenice. Pomocou posypu Hnojíkom na zeminu, na ktorej sa začína tvoriť pleseň, máme v tomto boji účinný nástroj na záchranu sadeníc.

Presadzovanie papriky a hnojenie

Sadenice paprík môžete presadiť do skleníka už 3 mesiace od výsevu . Ak chceme sadiť papriky priamo do záhrady alebo do fóliovníka , odporúča sa presadiť ich v druhej polovici mája , respektíve keď už nehrozia prízemné mrazy.

Miesto na vysádzanie paprík je potrebné správne vybrať a vopred pripraviť. Vhodná pôda zásadne ovplyvňuje tak zdravie a vitalitu rastlín, ako aj ich úrodnosť. Na výsadbu papriky si preto vyberáme slnečné miesto s dobre zavlažovanou , avšak priepustnou pôdou , na ktorom sme predtým papriku nepestovali. Pôda by mala byť bohatá na živiny, ale v prípade, že to tak nie je, treba jej živiny doplniť. Môžeme tak urobiť kompostom , maštaľným hnojom, prírodným hnojivom na papriky či Hnojíkom , ktorý je vhodným organickým hnojivom na papriky.

Pred vysádzaním sadeníc nezabudneme pôdu odburiniť, prekypriť, pohnojiť a sadenice následne výdatne zaliať . Ja osobne do každej jamky ku korienkom sadeníc sypnu Hnojík . U Hnojíka nehrozí prehnojenie, spálenie koreňov , ale zaistí dostatočný prísun živín pre papriku. A pokiaľ mi ujde ruka a sypnem ho viac , rastlinkám to neublíži , ale bude ich o niečo dlhšie vyživovať .

Pred vysadením sadeníc ich postupne otužujeme , po oteplení ich vystavujeme vonkajším podmienkam na pár hodín denne. Odporúča sa tak robiť od 3 do 7 dní pred plánovanou výsadbou.

Vysádzame silné paprikové sadenice po dve do jedného hniezda spone ideálne 50 x 50 cm (minimálne 40 x 40 cm). V prípade, že sadíme papriky s veľkými plodmi, je vhodné im poskytnúť oporu napríklad. bambusovú palicu.

Hnojenie papriky v kvetináči, kvetináči

papriky

Papriku, tak ako paradajky a niektoré ďalšie plodiny, môžeme pestovať aj v primerane veľkom kvetináči. A tak, ako každá zelenina, v kvetináči, kvetináči či inej nádobe, potrebuje takto pestovaná paprika častejšie hnojenie, než tá, ktorá je zasadená v záhone.

Hnojík – České prírodné organické hnojivo – je vhodný ako hnojivo na papriku. Na také pestovanie papriky je ideálne použitie nášho hnojiva vo forme zálievky 2x mesačne. Jeho veľká výhoda je v tom, že výluh zo zálievky poskytne okamžitú výživu a zvyšok nerozpusteného hnojiva zostane na povrchu zeminy, kde sa bude ešte 14 dní postupne rozkladať, a tak rastlinu stále vyživovať.

Ak by sa vám zdalo, že vaša paprika potrebuje ešte viac prihnojiť, alebo že ju napadli škodcovia alebo nejaká choroba, nemusíte sa báť častejšieho použitia Hnojíka. Aj keď na druhej strane to s hnojením netreba preháňať. Platí pravidlo – obzvlášť u škodcov pri postreku – radšej menej a častejšie.

Choroby a škodcovia

Tak ako väčšina rastlín, aj paprika môže trpieť rôznymi chorobami a škodcami.

Môže to byť vädnutie papriky spôsobené hubovitou fuzariózou; stolbur , ktorý prenášajú cikády a za zdroj infekcie sa najčastejšie považuje pupenec roľný a ďatelina lúčna; suchá škvrnitosť zapríčinená neharmonickou výživou, pri nedostatku vápnika, nedostatkom vlahy v období intenzívneho rastu plodov a prehnojenia dusíkom a draslíkom.

Papriku môžu napadnúť aj biela, šedá a fytoftorová hniloba.

Papriku ohrozujú aj škodcovia, najmä vošky, molice, strapky, roztočce, slimáky a hraboše .

Okrem toho môže papriku potrápiť aj slnečný úpal , ktorý vzniká napríklad aj pri výsadbe sadeníc počas horúceho slnečného počasia. Príčinou však môže byť aj náhla zmena počasia, kedy sa po niekoľkých zatiahnutých dňoch náhle oteplí a svieti prudké slnko.

hnojivo na papriky

Na ceste za našou chutnou paprikou nás teda môže stretnúť niekoľko nepríjemností. Výhodou použitia nášho hnojiva na papriku je okrem iného aj v tom, že posilňuje imunitu rastlín, a tak im pomáha zdolať choroby. Repelentný účinok Hnojíka zase pomáha paprike zbaviť škodcov vďaka Chitínu. Pokiaľ Vás zaujíma, čo to Chitín je a ako účinkuje, môžete si o ňom prečítať tu: https://hnojik.sk/chitin/ . O tom, ako používať Hnojík u rastlín napadnutých škodcami píšeme v tomto článku: https://hnojik.sk/aplikace-hnojiva/ .

Odpovedí na

Časté otázky

Papriku môžete hnojiť všetkými bežnými spôsobmi. Na list, spoločne so zálievkou i zapracovaním hnojiva do pôdy. Použite spôsob, ktorý Vám je najbližší. HNOJÍK sa dá použiť aj v závlahovom kvetináči, hrantíku. Kvapalné hnojivo alebo výluh z HNOJÍKA je možné aplikovať aj na list s pomocou záhradného postrekovača. Túto možnosť obľubujú najmä záhradkári, ktorí pôdu okolo paprík zakrývajú textíliou.

Papriku môžete hnojiť všetkými bežnými spôsobmi. Na list, spoločne so zálievkou i zapracovaním hnojiva do pôdy. Použite spôsob, ktorý Vám je najbližší. HNOJÍK sa dá použiť aj v závlahovom kvetináči, hrantíku. Kvapalné hnojivo alebo výluh z HNOJÍKA je možné aplikovať aj na list s pomocou záhradného postrekovača. Túto možnosť obľubujú najmä záhradkári, ktorí pôdu okolo paprík zakrývajú textíliou.

Nemusíte nevyhnutne použiť HNOJÍK, môžete použiť aj iné hnojivá z kategórií

  • Pevné hnojiva
  • Kvapalné hnojiva
  • Ekologické hnojiva

Treba mať na pamäti, že kvapalné hnojivo síce rastlinám pomôže ihneď, ale príliš dlho v pôde nevydrží, a tak treba používať aj pevné hnojivá, ktoré budú papriku dlhodobo zásobovať živinami.

Obvykle je nutné hnojiť od začiatku vegetácie, počas rastu až do kvitnutia a tvorby plodov, aby malo hnojenie papriky potrebný efekt.

HNOJÍK je jediné ekologické organické hnojivo, ktoré okrem živín poskytne paprikám prírodnú ochranu proti škodcom a plesniam. Má neutrálne PH a obsahuje Chitin, z ktorého papriky budú čerpať ďalšie benefity a ich pestovanie bude tak jednoduchšie.

Na dosiahnutie vyššej úrodnosti sa odporúča odtrhnúť prvé kvety, aby mladú rastlinu papriky príliš nevyčerpali. Tým rastlina zosilní a následne prinesie väčšie množstvo kvalitných plodov. Vylamovanie papriky, ako to poznáme pri pestovaní paradajok, nie je potrebné. Je vhodné z porastu odstraňovať rastlinné zvyšky, pretože môžu byť príčinou rôznych chorôb papriky.

Zaujímavosti

Radi experimentujete? O netradičnom pestovaní papriky si môžete pozrieť na videu a je možné sa inšpirovať.

Hnojenie zeleniny

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje informácií: