Hnojenie záhradných rastlín

Obsah

1. Hnojenie zeleniny podľa tratí

Potreba hnojenia 100%
rostliny 1 trate

1 trať

Náročnosť na živiny

Pred sezónou hojne hnojíme a počas sezóny prihnojujeme čerstvým hnojom.

paradajky, paprika, uhorky, baklažán, cuketa, tekvica, karfiol, kapusta, kel, zeler, pór, zemiaky, tekvica, patizóny, kapusta, baklažány, kukurica

Potreba hnojenia 60%
rostliny 2 trate

2 trať

Stredne náročné na živiny

Rok po prvej skladbe. Pred sezónou (výsadbou) pridávame kompost, ale plodiny nehnojíme.

mrkva, petržlen, reďkovka, reďkovky, červená repa, brokolica, kaleráb, šalát, špenát, mangold, mangold, čierny koreň, pór, pažítka, šalotka, šalotka, fenikel, čakanka, melóny, cesnak, cibuľa, topinambury

20%
rostliny 3 trate

3 trať

Žiadna hnojacia príprava.

Žiadny prípravok na hnojenie. Na konci sezóny sa trať nanovo pohnojí a tým ju pripravíme 1. trať pre ďalšiu sezónu.

hrach, fazuľa, šošovica, bôb, sója, šalotka, bôb, špenát, jahody, špargľa (viacročné plodiny), šalát, hlávkový šalát, poľný šalát, bylinky

v prípade potreby môžeme použiť aj niektoré rastliny z druhej trate, napríklad mrkvu, reďkovky, špenát, cibuľu, fazuľu a cesnak

2. Hnojenie plodovej zeleniny

hnojeni plodovych rostlin

Do 1. trate patria tie najnáročnejšie plodiny. Pôda pre tieto plodiny sa musí pripraviť na jeseň zapracovaním dostatočného množstva hnoja, kompostu alebo organických hnojív. Tieto plodiny je zvyčajne potrebné počas pestovania hnojiť.

rajce

Paradajky

Paradajky majú rady bohatú pôdu a pred výsadbou si vyžadujú hnojenie. Najlepším spôsobom je hĺbkové obrábanie záhonu na konci sezóny s pridaním organického hnojiva. Hnojte 2-4 krát mesačne.

hnojení cuket

Cukety

Cukety sú náročné na živiny, najmä na dusík, takže si vyžadujú hnojenie každé dva až tri týždne. Najjednoduchšie je zásobovať ich tekutým hnojivom - napríklad hnojovicovou zálievkou - ako inak :).

paprika

Papriky

Paprika je citlivá na minerálne hnojivá, preto sa držte organických hnojív. Papriky hnojte vždy po odkvitnutí, hneď ako začnú plodiť, rovnako ako paradajky, t. j. 2-4 krát mesačne.

okurka

Uhorky

Vzhľadom na slabší koreňový systém je náročná na dostatok dostupných živín a vyvážený vlahový režim. Pravidelne hnojte paradajky a papriku 2-4 krát mesačne, v závislosti od výživy pôdy.

lilek

Baklažán

Baklažány potrebujú veľa živín. Pri výsadbe dávajte (hoci to nerád hovorím) anorganické hnojivo bohaté na Cererit. Rastliny baklažánu zalievajte menej často, ale výdatnejšie. Do polovice mája hnojte raz týždenne organickým hnojivom. Potom zmiernite až na 2× mesačne. Fosfor obsiahnutý v našom hnoji je pre rastliny prospešný. Dva týždne pred zberom nie je potrebné hnojiť.

hnojení Dýně

Tekvica

Tekvice pozitívne reagujú na organické hnojivo alebo dobre rozložený kompost. Rovnako ako pri predchádzajúcich plodinách sa odporúča zaoranie hnojiva na jeseň pred sezónou.

hnojení květáku

Karfiol

Karfiol potrebuje neustále hnojenie. Pridajte kompostovaný hnoj alebo organické hnojivo bohaté na dusík. Hnojivo aplikujte okolo rastliny bez priameho kontaktu s listami. Opätovne hnojte 2-4 krát mesačne.

hnojení hlávkového zelí

Kapusta

Kapusta je náročná na živiny. Pôda by preto mala byť kvalitná a výživná. Pôdne ph by malo byť najlepšie medzi 6,5 a 7, aby kapusta netrpela vypuklosťou. Hnojte ako všetky predchádzajúce plodiny 2-4 krát mesačne.

kapusta

Kapusta

Kapusta je veľmi náročná na hnojenie a dostatočnú zálievku. V prípade ružičkového kelu hnojte krátko pred výsadbou. Pred výsadbou nepoužívajte čerstvý hnoj, aby boli rozety pevné. Aj v tomto prípade hnojte pravidelne 2-4 krát mesačne.

tykve

Tekvica

Tekvice produkujú veľa organických látok, a preto si vyžadujú priepustnú pôdu s veľkým množstvom humusu a bohatú na živiny. Pozitívne reagujú na organické hnojivo alebo dobre rozložený kompost. Aj v tomto prípade hnojte pravidelne 2-4 krát mesačne.

patizony

Patizón

Vhodné je organické hnojenie maštaľným hnojom alebo dobre rozloženým kompostom. Skvelú prácu odvádza aj trus hmyzu. Počas vegetačného obdobia hnojte dvakrát mesačne, rovnako ako cukety.

kukurice

Kukurica

Organické hnojivá sa bežne používajú na hnojenie kukurice, najmä na pôdach s nižšou úrodnosťou. Jesenná aplikácia je zvyčajne vhodnejšia, len na ľahkých pôdach je možné tolerovať jarné hnojenie.

3. Hnojenie koreňových rastlín

hnojeni korenovych rostlin

Väčšina koreňovej zeleniny patrí do druhej až tretej skupiny, ale existujú aj výnimky ako zeler v prvej skupine. Preto je potrebné nehnojiť priamo a najlepšie je použiť pôdu z prvej cesty z predchádzajúcej sezóny.

Skladba 1

celer

Zeler

Zeler je náročný na živiny. Pri presádzaní preto musíme vykopať väčšie jamy, aby sme na ich dno mohli dať organické hnojivo. Zeler znáša aj čerstvý hnoj alebo kurací hnoj. Na hnojivo nasypte vrstvu zeminy, prelejte ho a potom zasaďte samotný zeler. Ak vysadíte zeler na organické hnojivo, môžete sa zaobísť bez hnojenia počas väčšiny sezóny. Ak zeler nebol vysadený na hnojenie, je potrebné dodávať živiny v tekutej forme raz za 2 týždne. V auguste obmedzte hnojenie a v septembri ho ukončite.

brambory

Zemiaky

Zemiaky patria do dobre hnojenej a prevzdušnenej pôdy. Prvá orba sa vykonáva na jeseň s aplikáciou organických hnojív a druhá na jar s hnojením. Hnojenie zvyšuje stabilitu úrody zemiakov.

Skladba 2

porek

Pór

Ako cesnak patrí do druhej stopy. Vzhľadom na dlhé vegetačné obdobie dokáže pór spotrebovať živiny aj z pomalšie rozpustných hnojív. Počas vegetačného obdobia by sa malo do pôdy aplikovať 13 g/m2 dusíka, 10 g/m2 fosfátu a 28 g/m2 draselnej soli v troch opakovaniach. Prvé hnojenie pred výsevom pridáva vyšší podiel dusíka a menej draselných solí a fosforečnanov, druhé hnojenie po troch týždňoch a tretie hnojenie vo fáze niekoľkých plne vyvinutých listov pridáva najvyšší podiel draslíka a fosforu, zatiaľ čo posledná dávka dusíkatého hnojiva by mala byť najnižšia.

hnojení ředkviček

Reďkovky

Dostatok vlahy je dôležitejší ako hnojivo. Vysaďte reďkovky do primerane obohatenej pôdy, ale počas vegetačného obdobia ich ďalej nehnojte. Ak je to možné, nevysádzajte do pôdy ošetrenej pre prvú stopu.

redkev

Reďkovka

Neznáša priame organické hnojenie. To spôsobuje horkú chuť a štipľavosť. Rastliny vysádzajte skutočne v druhom slede a hnojte 1-2 krát mesačne.

topinambur

Topinambur

Rovnako ako zeler, aj zeler vysádzajte do pôdy s dostatkom živín, ale potom už nie je potrebné rastlinu hnojiť.

červená řepa

Červená repa

Červená repa neznáša priame hnojenie, a to ani organickými hnojivami. Je dobré vysádzať ju do druhého riadku po skorých zeleninách (napr. zemiakoch). Aplikujte 1-2 krát mesačne počas vegetačného obdobia.

cesnek

Cesnak

Cesnak nemá rád priame hnojenie čerstvým hnojom, ale je aj dosť náročný na obsah živín v pôde, preto sa zaraďuje do druhej alebo tretej línie. Pred výsadbou môžete na pozemok aplikovať maštaľný hnoj alebo naše organické hnojivo, ak je rovnomerne premiešané s vrchnou vrstvou pôdy. Výhodou trusu hmyzu je, že sa nemusí nechať usadiť a môže sa použiť kedykoľvek.

Skladba 3

cibule

Cibuľa

Ak sme pôdu na pestovanie cibule vopred správne pripravili, nemusíme ju hnojiť. Pred výsadbou primiešajte do pôdy primerané množstvo organického hnojiva a neskôr už nehnojte. Cibuľa má krátke vegetačné obdobie, a preto nepotrebuje veľa živín. Neznáša priame hnojenie hnojom.

cerny koren

Čierny koreň

Vyžaduje hlboko vyvinutú pôdu a neznáša kyslé pôdy ani priame hnojenie hnojom alebo dusíkatými hnojivami (negatívny vplyv na chuť a štruktúru dužiny). Počas vegetačného obdobia nie je organické hnojenie v poriadku. Na jeseň pred sezónou použite kvalitný kompost alebo organické hnojivo ako pri prvom slede, ale nehnojte neskôr ako pri treťom slede.