Osmanthus

Obsah

Osmanthus - Krása, Vôňa a História

Osmanthus je nádherná rastlina, ktorá sa teší obľube po celom svete vďaka svojmu pôvabu a vôni. Táto rastlina je členom čeľade olivovníkovitých (Oleaceae) a pochádza z Ázie, najmä z Číny a Japonska. Osmanthus sa teší uznanie nielen kvôli svojim okúzľujúcim kvetom , ale aj vďaka svojim liečivým účinkom a historickému významu.

Osmanthus sa vyznačuje drobnými, ale nádhernými kvetmi , ktoré rozkvitajú na vždyzelených kríkoch či stromoch. Kvety majú často bielu alebo žltkastú farbu , ale existujú aj odrody s ružovými alebo oranžovými odtieňmi. Okrem toho je ich vôňa nezabudnuteľná – sladko kvetinová s nádychom ovocných tónov. Osmanthus kvety sú tak obľúbené, že sa často využívajú v parfumérii a kozmetickom priemysle na vytváranie jemných a príjemných vôní.

História osmanthusu siaha až do tisícročia späť . V tradičnej čínskej medicíne boli kvety osmanthusu využívané pre svoje liečivé účinky, ako sú upokojovanie, podpora dýchania a zlepšenie trávenia . Často boli tiež pridávané do čajov alebo vína na zvýšenie ich arómy. V čínskej kultúre sú kvety osmanthusu často spájané s dlhovekosťou a harmóniou.

V tradičnej čínskej literatúre a poézii sa kvety osmanthusu často spomínajú ako symboly krásy a čistoty. Osmanthus sa tiež stal obľúbeným motívom v čínskom umení, maľbách a sochách . V japonskej kultúre je osmanthus známy ako „kinmokusei“ a bol obľúbeným motívom v tradičných japonských záhradách a architektúre.

osmanthus - strom

Kvety osmanthusu sú v tradičnej ázijskej kuchyni využívané na prípravu sladkých dezertov a nápojov . Sú pridávané do čaju, ryžových koláčov, džemov, medu a mnohých ďalších pochúťok. Kvety osmanthusu sú tiež základom na výrobu osmanthusového oleja, ktorý sa používa ako dochucovadlo v niektorých pokrmoch.

Vďaka svojmu pôvabu a vôni sa osmanthus stal obľúbeným v krajinárstve a záhradnej architektúre. Môžeme ho nájsť v mnohých záhradách po celom svete, či už ako solitérne stromy alebo súčasti kvitnúcich kríkov. Je to rastlina, ktorá je ľahko pestovateľná , a preto si našla miesto aj v záhradách začínajúcich záhradkárov.

Osmanthus pestovanie

Osmanthus je skvelá rastlina, ktorú je možné pestovať v záhradách, na terasách, či dokonca aj v nádobách. Pokiaľ chcete začať s pestovaním osmanthusu, tu sú niektoré tipy a odporúčania:

  1. Stanovište : Osmanthus preferuje slnečné až polotienisté stanovište, ale znáša aj mierny tieň. Vyhnite sa miestam s priamym a silným slnečným žiarením alebo plným tieňom.

  2. Pôda : Osmanthus uprednostňuje dobre priepustnú pôdu, ktorá je vlhká, ale nezaťažená vodou. Môžete použiť kvalitnú záhradnú pôdu zmiešanú s kompostom alebo rašelinou.

  3. Zálievka: Osmanthus potrebuje pravidelnú zálievku, najmä počas letných mesiacov. Uistite sa, že pôda je vlhká, ale nie namočená. Mláďatá osmanthusu môžu vyžadovať častejšiu zálievku ako staršie rastliny.

  4. Hnojenie: Pravidelne hnojte osmanthus počas vegetačného obdobia (jar a leto). Použite rovnovážne hnojivo pre kvitnúce kríky alebo kompost.

  5. Rez: Osmanthus znáša rez a tvarovanie. Ak potrebujete orezať rastlinu, urobte to po odkvitnutí. Môžete ju tvarovať tak, aby mala kompaktný a príťažlivý tvar.

  6. Mrazuvzdornosť: Väčšina druhov osmanthusu je mrazuvzdorná, ale pokiaľ žijete v oblasti s extrémnymi mrazmi, môžete rastlinu ochrániť mulčovaním v zime.

  7. Prenos: Pokiaľ si kúpite osmanthus v kvetináči, presádzajte ju do väčšej nádoby alebo do zeme čo najskôr po zakúpení. Mladé rastliny obvykle lepšie znáša transplantáciu ako zrelé.

  8. Množenie: Osmanthus možno množiť rezkovaním. Mladé výhonky môžete odrezať a umiestniť do vlhkého, rašelinového piesku alebo do vody, kde zakrátko vyrastie koreň.

Dôležité je sledovať potreby rastliny a prispôsobiť starostlivosť podľa konkrétnych podmienok vašej záhrady alebo terasy. Pokiaľ sa o osmanthus dobre postaráte, budete si užívať jeho krásne kvety a vonnú atmosféru, ktorú do vášho prostredia prinesie.

Osmanthus

Vonokvetka cesmínolistá - Osmanthus aquifolium

Osmanthus aquifolium je vždyzelený ker alebo strom z čeľade olivovníka (Oleaceae). Má lesklé, kožovité listy s ostro zubatými okrajmi , podobné listom cezmíny ostrolistej (Ilex aquifolium).

Vonokvetka cesmínolistá, teda Osmanthus aquifolium, je známa svojou nádhernou vôňou a okúzľujúcimi kvetmi. Kvety vonokvetky cesmínolisté sú často biele alebo žltkasté a majú sladkú kvetinovú vôňu s ovocnými tónmi . Táto vôňa je tak príjemná, že sa kvety často používajú v parfumérii a kozmetike.

Vonokvetka cesmínolistá je obľúbená rastlina v krajinárstve a záhradnej architektúre pre svoju atraktívnu podobu a vôňu. Je ľahko pestovateľná a môže byť využitá ako solitérna rastlina alebo súčasť záhradného kompozície. Je to rastlina, ktorá prináša krásu a vôňu do prostredia, a preto je obľúbenou voľbou medzi záhradkármi a záhradníkmi.

Osmanthus aquifolium

Vonokvetka rôznolistá - Osmanthus heterophyllus

Osmanthus heterophyllus je vždyzelený ker alebo strom, ktorý pochádza z Ázie, najmä z Japonska.

Tento druh osmanthu je známy pre svoje pestrofarebné listy , ktoré majú rôznorodý tvar. Mladé listy sú obvykle ostro zubaté a podobné listom cezmíny ostrolisté (Ilex aquifolium), zatiaľ čo staršie listy majú hladké okraje a sú celistvé alebo málo zubaté. Vďaka tejto variabilite vzhľadu listov má táto rastlina dekoratívnu hodnotu po celý rok.

Podobne ako u iných druhov osmanthu sú aj kvety Osmanthus heterophyllus drobné a vonné. Kvety bývajú biele alebo žltkasté a majú sladkú kvetinovú vôňu s nádychom ovocných tónov. Tieto vonné kvety sú cenené pre svoje využitie v parfumérii a kozmetike.

Osmanthus heterophyllus je obľúbenou rastlinou v záhradách a krajinárstve. Ľahko sa pestuje a môže byť využitá ako živý plot, solitérna rastlina alebo súčasť záhradných kompozícií . Vďaka svojim dekoratívnym listom a vonným kvetom prináša do záhrad krásu a vôňu, čo ocení každý záhradkár.

Osmanthus heterophyllus

Vonokvetka Burkwoodova - Osmanthus burkwoodii

Vonokvetka Burkwoodova je ďalším názvom pre hybridnú rastlinu Osmanthus x burkwoodii. Jedná sa o kríženca medzi dvoma druhmi osmanthu – Osmanthus decorus a Osmanthus delavayi.

Osmanthus x burkwoodii je vždyzelený ker s lesklými, kožovitými listami, ktoré majú podobnosť s listami cezmíny ostrolistej (Ilex aquifolium) alebo cezmíny vencovej (Ilex cornuta). Tento hybrid má vôňu kvetov, ktorá je silnejšia ako u mnohých iných druhov osmanthu . Kvety Osmanthus x burkwoodii sú často biele a majú intenzívnu sladkú vôňu , čo prispieva k ich obľube v záhradnej architektúre.

Vonokvetka Burkwoodova je obľúbenou rastlinou pre svoju dekoratívnu hodnotu a vôňu . Je ľahko pestovateľná a vyžaduje si miesto s dostatočným slnkom a dobre priepustnú pôdu. Kvety vonokvetky Burkwoodovej rozkvitajú na jar a niekedy aj na jeseň , čo pridáva do záhradných kompozícií stále premenlivý a krásny vzhľad.

Osmanthus burkwoodii

Vďaka svojej schopnosti znášať strih a tvarovanie môže byť vonokvetka Burkwoodova použitá ako živý plot alebo základný prvok v záhradných výsadbách. Je tiež vhodná na vytváranie aromatických záhrad alebo ako solitérna rastlina, ktorá vynikne svojou vôňou a okúzľujúcimi kvetmi.

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: