Nevädza

Obsah

Nevädza - Centaurea

Nevädza - Centaurea

Centaurea , bežne známa ako nevädza, je rod rastlín z čeľade astrovité (Asteraceae). Zahŕňa mnoho druhov bylín, ktoré sú pôvodné v Európe, Ázii a Afrike. Rastliny rodu Centaurea sú známe svojimi atraktívnymi kvetmi, ktoré často majú živé farby a zložité vzory.

Nevädza pestovanie

Centaurea je skupina rastlín, ktorá zahŕňa rôzne druhy a odrody, ako je nevädza lúčna (Centaurea jacea) alebo nevädza horská (Centaurea montana). Všeobecne platí, že pestovanie nevädze je relatívne nenáročné a môže byť vykonávané v rôznych typoch záhrad a záhonov. Tu je niekoľko tipov pre pestovanie nevädze:

  1. Stanovište: Väčšina druhov nevädze preferuje slnečné až polotienisté stanovište s dobre priepustnou pôdou. Niektoré druhy, ako je nevädza horská, sú adaptované na rast v horských oblastiach a preferujú chladnejšie podmienky.

  2. Pôda: Nevädza uprednostňuje pôdu s mierne kyslým pH a dobrou priepustnosťou. Pred výsadbou je vhodné pôdu obohatiť kompostom alebo iným organickým hnojivom.

  3. Zalievanie: Nevädza je pomerne odolná voči suchším podmienkam, ale pravidelné zálievky sú v prvom roku rastu dôležité pre zakorenenie rastliny. Potom je možné zalievanie redukovať.

  4. Mulčovanie: Mulčovanie okolo rastlín nevädze pomôže udržovať pôdu vlhkú, potláča rast burín a chráni korene rastliny pred extrémnymi teplotami.

  5. Hnojenie: Nevädza všeobecne nepotrebuje prílišné hnojenie, ale môže sa priaznivo odpovedať na ľahké aplikácie rovnovážneho hnojiva na jar.

  6. Množenie: Nevädza sa môže množiť zo semien alebo delením trsov. Semená sa obvykle vysievajú na jeseň alebo na jar priamo do zeme. Pre delenie trsov je najlepšie urobiť to na jar alebo na jeseň.

  7. Údržba: Nevädza je všeobecne nenáročná na údržbu. Odstránenie odkvitnutých kvetov (deadheading) podporuje ďalšie kvitnutie. V zime sa dá nevädza pristrihnúť k zemi, aby sa podporil rast nových výhonkov na jar.

Nevädza pestovanie

Nevädza modrá alebo nevädza poľná - Centaurea cyanus

Nevädza modrá alebo nevädza poľná - Centaurea cyanus

Modrá nevädza (Centaurea cyanus), je druh rastliny z rodu Centaurea. Jedná sa o jednoročnú bylinu, ktorá je pôvodom z Európy, ale je rozšírená aj v iných častiach sveta ako okrasná rastlina a tiež burina. Modrá nevädza je charakterizovaná svojimi typickými kvetmi s modrou korunou a tmavým stredom. Je obľúbená pre svoju krásu a často sa vysádza na záhradách av kvetinových záhonoch.

Nevädza lúčna - Centaurea jacea

Nevädza lúčna (Centaurea jacea) je druh rastliny z rodu Centaurea. Tento druh je trvalka, ktorá sa vyskytuje v Európe a niektorých častiach Ázie. Je to rastlina s priamou lodyhou a hlúbovitými kvetenstvami. Kvety nevädze lúčne sú fialové až ružové, často s tmavým stredom. Rastie prevažne na lúkach, pastvinách a okrajoch lesov. Je obľúbená pre svoju atraktívnu kvetinovú výzdobu a je tiež vítaným zdrojom nektáru pre včely a motýle.

Nevädza lúčna - Centaurea jacea

Nevädza horská - Centaurea montana

Nevädza horská - Centaurea montana

Nevädza horská (Centaurea montana) je druh rastliny z rodu Centaurea. Jedná sa o trvalku, ktorá je pôvodná v Európe, a je tiež obľúbená ako okrasná rastlina . Nevädza horská je charakterizovaná svojimi hlboko vykrajovanými listami a veľkými kvetenstvami zloženými z fialových až modrých kvetov. Rastie predovšetkým na horských svahoch, pastvinách a lesných lemoch . Kvety nevädze horské sú obľúbené u včiel a motýľov, a preto je často vysádzaná v záhradách a kvetinových záhonoch pre podporu biodiverzity a atraktivitu prostredia.

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje:

Zaujímavé odkazy