podbelica

Obsah

Podbelica - skalnička pod ihličnanmi

( Homogyne)

Podbelica ( Homogyne ) rod rastlín z čeľade hviezdnicovité ( Asteraceae ). Rod podbelica ( Homogyne ) zahŕňa iba tri druhy, a rastie výhradne v Európe. Najznámejšia je však podbelica alpská ( Homogyne alpina ).

Táto rastlina je malá až stredne veľká bylina s kvetmi podobnými kvetom hviezdnice. Listy sú stopkaté v prízemnej ružici. Úbor je malý, má jednoradový zákrov, ktorý je zložený z mnohých celokrajných listeňov. Na okraji úboru sa nachádzajú samičie kvety s fialovou korunou, v strede kvetu sú potom obojpohlavné kvety s trubkovitou korunou.

Čo sa týka rozšírenia, podbelica chlpatá ( Homogyne alpina ) je endemická v alpských oblastiach, kde rastie na horských lúkach, sutinách a skalných svahoch. Táto rastlina je špecializovaná na alpské prostredie a nevyskytuje sa mimo tejto oblasti.

Podbelica

Podbelica alpská

Podbelica alpská ( Homogyne alpina ) je špecifický druh rastliny, ktorý je endemický v alpských oblastiach a špecializovaný na alpské prostredie. Pestovanie tejto rastliny mimo prírodného prostredia môže byť ťažké a nie je príliš bežné. Ak by ste si napriek tomu priali vyskúšať pestovanie podbelice alpskej vo svojej záhrade alebo na balkóne, tu sú niektoré rady:

 1. Výber stanovišťa: Zvoľte miesto s chladnejšou klímou, ktoré má podobné podmienky ako alpské oblasti. Malo by to byť slnečné až polotienisté stanovište.

 2. Pôda: Pripravte pôdu, ktorá je dobre odvodnená a chudobná, podobne ako alpská pôda. Pokiaľ je pôda príliš živinami bohatá, mohlo by to ovplyvniť rast a kvitnutie rastliny.

 3. Polievanie: Podbelica alpská preferuje striedanie sucha a vlhka , typické pre alpské prostredie. Nie je potrebné ju pravidelne zalievať. Dodržujte prirodzené kolísanie vlahy.

 4. Rozmnožovanie: Rastlinu môžete množiť zo semien , ktoré by ste mali získať získať z opelených kvetov. Môžete tiež skúsiť množenie pomocou delenia alebo rezkovania , ak máte dostatok rastlín k dispozícii.

 5. Zazimovanie: Ak ste v oblasti s chladnou klímou, podbelica alpská by mala byť schopná prezimovať bez problémov.

 6. Ochrana: Keďže podbelica alpská je endemická a chránená rastlina v alpských oblastiach, majte na pamäti, že zber semien alebo rastlín môže byť obmedzený alebo regulovaný zákonmi ochrany prírody.

Majte stále na pamäti, že pestovanie endemických druhov mimo ich prirodzeného prostredia môže byť náročné a môže vyžadovať špecifické znalosti a starostlivosť. Môže byť tiež dobré konzultovať s miestnymi odborníkmi alebo botanickými záhradami, pokiaľ máte záujem pestovať takéto špecializované druhy.

Podbelica alpská

Ako množiť alpskú podbielicu

Podbelica alpská ( Homogyne alpina ) možno množiť niekoľkými spôsobmi, a to buď semenami, delením trsov alebo rezkovaním. Pretože je to špecifický druh rastliny, je vhodné množenie vykonávať s ohľadom na prírodné prostredie a podmienky, ktoré tomuto druhu vyhovujú. Tu sú rôzne metódy množenia podbelice alpskej:

Množenie zo semien:

  • Semená by mali byť zberané z dozretých kvetov.
  • Semená by mala byť seta na povrch vlhkej pôdy. Neprekrývajte ich pôdou.
  • Následne je vhodné mať siatie nádobu alebo substrát v studenom a vlhkom prostredí, aby sa napodobnila alpská klíma.
  • Klíčenie môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov . Akonáhle sa semenáčiky objavia, je možné ich postupne zvykať na bežné podmienky.

Delenie ružice:

   • Delenie sa vykonáva na jar alebo na jeseň, keď rastlina nie je v aktívnom raste.
   • Ružicu opatrne vyberte z pôdy a robte to opatrne, aby neboli poškodené korene.
   • Delené časti môžete znova zasadiť na vhodné stanovištia.

Riezkovanie:

  • Rezne môžu byť odoberané na jar alebo na jeseň z rastliny.
  • Mladé rezne by mali byť zakopané do vlhkého substrátu a udržiavané v chladnejšom a vlhkom prostredí, aby sa podobali podmienkam alpského prostredia.

Podbelica alpská - využitie v záhrade

Podbelica alpská ( Homogyne alpina) je špecifický druh rastliny, ktorý je endemický v alpských oblastiach a špecializovaný na alpské prostredie. Využitie podbelice alpskej v záhrade môže byť ťažké, najmä mimo prírodného prostredia, kde je táto rastlina najvhodnejšia. Ak máte záujem o pestovanie tejto rastliny v záhrade, tu sú niektoré spôsoby, ako by mohla byť využitá:

 1. Alpská záhrada alebo skalka: Ak máte priestor, kde môžete vytvoriť prostredie podobné alpským oblastiam, môžete podbielicu alpskú zaradiť do alpskej záhrady alebo skalky. Skalky obvykle obsahujú rastliny, ktoré sú prispôsobené chladnejším podmienkam a môžu dobre prosperovať na skalných svahoch.

 2. Botanická záhrada: Ak máte botanickú záhradu alebo ste vášnivými zberateľmi endemických druhov rastlín, môže podbelica alpská byť zaujímavým doplnkom pre vašu zbierku. Je však dôležité zabezpečiť, že sa pestovanie uskutoční s ohľadom na prirodzené podmienky tohto druhu.

 3. Pôdopokryvná rastlina pod ihličnanmi: Pretože podbelica je plazivá rastlinka, ktorá dorastá len nízkych vyššie, hodí sa pod stromy vo väčšej skalke alebo záhrade. Dobre rastie tam, kde by sa nedarilo trávniku. Miluje zatienené miesta a je vhodná na pestovanie pod zakrpatenými ihličnanmi.

Vzhľadom na to, že podbelica alpská je endemická a špecializovaná rastlina, je dôležité si uvedomiť, že pestovanie môže byť ťažké a vyžaduje si špecifické znalosti a starostlivosť. Pokiaľ si nebudete niečím istí, obráťte sa na odborníka v botanike alebo napríklad na botanickú záhradu.

Podbelica ako skalnička

Zdroje:

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články