Acaena

Obsah

Acaena acaena

( Acaena )

Acaena ( Acaena ) je rod rastlín patriaci do čeľade ružovitej ( Rosaceae ). Tento rod zahŕňa asi 100 až 120 druhov trvaliek a bylín, ktoré sú prevažne pôvodné v Austrálii, Novom Zélande a Južnej Amerike. Niektoré druhy acaeny sú tiež nájdené v južných oblastiach Severnej Ameriky a iných častiach sveta.

Acaeny majú obvykle malé listy a kvety, ktoré nie sú tak výrazné ako u iných rastlín . Sú známe pre svoj nízky, vankúšovitý rast a vytvárajú husté koberce. Ich kvety môžu byť drobné, červené alebo hnedé, ale nie sú príliš nápadné. Na druhú stranu majú dekoratívne plody , ktoré môžu byť tvarom a farbou podobné ježkom (odtiaľ tiež názov „acaena“, čo je označenie pre ježka v niektorých jazykoch).

Acaeny sú často využívané na zakrývanie pôdy, ako krycie rastliny v záhradách, verejných parkoch a pod. Vďaka svojmu nízkemu vzrastu a rozrastaniu sa stávajú vynikajúcimi rastlinami na zakrývanie plôch, kde je ťažké udržiavať iné druhy rastlín alebo trávnik.

Niektoré druhy acaeniek môžu byť invazívne v niektorých oblastiach, najmä ak sú zavedené do nových prostredí, kde nemajú prirodzené predátormi alebo obmedzenia. V takýchto prípadoch môžu ľahko vytlačiť pôvodné rastliny a stať sa problémovými burinou. Preto je dôležité vyberať miestne prispôsobené druhy a kontrolovať ich šírenie, najmä v ekosystémoch, kde nie sú pôvodné.

Acaena
Acaena

Acaena pestovania

Acaeny ( Acaena ) sú relatívne nenáročné rastliny, ktoré možno ľahko pestovať, najmä ako zakrývajúce alebo okrasné rastliny. Pokiaľ plánujete pestovať acaeny na skalke, riaďte sa nasledujúcimi radami:

 1. Stanovište : Acaeny preferujú slnečné až polotienisté stanovište. Dobre rastú na miestach s dostatočným svetlom, ale môžu zniesť aj mierny tieň. Ich nízky vzrast je vhodný na zakrývanie plôch pod kríkmi alebo stromami.

 2. Pôda : Acaeny uprednostňujú mierne kyslú a priepustnú pôdu. Dobré odvodnenie je kľúčové pre prevenciu zamokrenia a hniloby koreňov. Pôda by mala byť bohatá na organickú hmotu. Ak máte ťažšiu ílovitú pôdu, môžete ju zlepšiť pridaním kompostu alebo perlitu.

 3. Zálievka : Acaeny sú pomerne odolné voči suchším podmienkam, ale počas prvého rastového obdobia (najmä ak sadíte mladé rastliny) av období sucha môžete zalievať pravidelne. Sledujte vlhkosť pôdy a vyhnite sa premokreniu.

 4. Hnojenie : Acaeny nevyžadujú silné hnojenie. Vhodné je pridať trochu kompostu alebo univerzálneho hnojiva do pôdy na začiatku rastového obdobia na jar.

 5. Rez : Acaeny nepotrebujú častý rez, ale pokiaľ rastlina začne byť príliš rozložitá alebo nevzhľadná, môžete ju po odkvitnutí ľahko prerezať, aby sa podporil nový rast.

 6. Rozmnožovanie : Acaeny je možné rozmnožovať semenami alebo delením trsov. Semená získate z rastliny po odkvitnutí a niekedy sa môže aj vysemeniť sama. Rozmnožovanie delením je rýchlejší a jednoduchší spôsob, ako získať nové rastliny. Delenie vykonávajte na jar alebo na jeseň.

 7. Invazívne rastliny : Niektoré druhy acaeniek môžu byť invazívne v niektorých oblastiach, najmä ak sú zavlečené do prostredia, kde nie sú pôvodné. Preto je dôležité vyberať miestne prispôsobené druhy a monitorovať ich rozrastanie, aby sa zabránilo ich nekontrolovanému šíreniu.

Pestovanie acaeny je relatívne jednoduché a vždy prinesie atraktívne zakrývajúce rastliny a zároveň aj okrasný prvok do vašej záhrady.

acaeny na skalke

Acaena na slnko

Acaena (Acaena) môže zniesť slnko, ale jej tolerancia na slnko sa môže líšiť v závislosti od druhu a miestnych klimatických podmienkach. Väčšina druhov bedierok uprednostňuje polotienisté stanovište, čo znamená, že dobre rastú na miestach s dostatočným svetlom, ale môžu tiež zniesť mierny tieň.

V miernom podnebí a miernejšom letnom slnku acaeny obvykle prospievajú aj na plnom slnku. V týchto podmienkach môže slnko podporiť ich rast a kvitnutie. Naopak v horúcich oblastiach alebo počas extrémneho leta , kedy sú teploty extrémne vysoké, by acaeny mohli lepšie prospievať na miestach s polotieňom alebo chránenými pred priamym slnečným svetlom.

Je dôležité sledovať reakciu vašich acaeniek na slnko a upraviť ich stanovište, ak si všimnete príznakov spálenia listov alebo stresu . Môžete tiež použiť mulč alebo okolité rastliny na poskytnutie čiastočného tieňa, ak máte obavy o prílišné slnečného žiarenia.

Celkovo možno povedať, že acaeny sú pomerne tolerantné rastliny a môžu sa dobre prispôsobiť rôznym svetelným podmienkam, čo ich robí užitočnými a obľúbenými rastlinami pre rôzne záhrady a krajinářské projekty.

Acaena zazimovanie

Acaeny ( Acaena ) sú v závislosti od konkrétneho druhu a miestnych klimatických podmienok pomerne odolné rastliny . V miernych podmienkach a teplejších oblastiach s miernymi zimami nie je zazimovanie acaeniek nutné, pretože väčšina druhov znesie mierne mrazy a nadzemné časti môžu zostať zelené po celý rok.

Avšak, ak žijete v oblasti s chladnejšou klímou alebo s mrazivými zimami, zazimovanie by mohlo byť pre acaeny užitočné a pomôže ochrániť rastlinu pred poškodením spôsobeným mrazmi. Uvádzame pár tipov, ako zazimovať acaenu:

 1. Mulčovanie : Mulčovanie okolo acaeniek pomôže udržať pôdu vlhkú a izolovať korene. Môžete použiť organický mulč, ako je lístie, rašelina alebo piliny, aby sa znížila expozícia koreňov mrazu.

 2. Krytie : Pokiaľ sa predpovedajú mrazy, môžete acaenu pokryť netkanou textíliou alebo špeciálnymi krycími materiálmi, aby sa znížilo vystavenie chladu. Uistite sa, že krytie je dostatočne vzdušné, aby zabránilo hromadeniu vlhkosti pod ním.

 3. Presadenie do kvetináčov: Pokiaľ máte acaenu pestovanú vonku v záhrade alebo v skalke a nie je jej veľa, môžete ju presadiť do kvetináča a preniesť do chránenejšieho miesta počas zimy. Kvetináč môže byť umiestnený na nevykurovanom balkóne, terase alebo v nevykurovanom skleníku.

 4. Kontrola zálievky : Počas zimného obdobia znížte zálievku, pretože acaeny vyžadujú menej vody počas pokojového obdobia.

Je dôležité si uvedomiť, že jednotlivé druhy acaeny môžu mať odlišné nároky na zimnú starostlivosť. Pokiaľ nie ste si istí, či je zazimovanie potrebné alebo ako postupovať, môžete sa poradiť s miestnymi záhradníkmi alebo vyhľadať informácie o špecifickom druhu acaeny, ktorú máte na svojej záhrade.

Acaena zazimovanie

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: