Alternáriová škvrnitosť

Obsah

Alternáriová škvrnitosť hlúbovín

( Alternaria brassicicola a Alternaria brassicae )

Alternáriová škvrnitosť je choroba spôsobená hubou Alternaria brassicicola alebo Alternaria brassicas, ktorá postihuje rastliny z čeľade kapustovitých ( Brassicaceae ), ako sú napríklad kapusta, kel, reďkovky alebo brokolica, ale vôbec najviac útočí na pekinskú kapustu. Táto choroba je široko rozšírená a môže spôsobiť značné škody na plodinách.
 
Symptómy alternáriovej škvrnitosti sa zvyčajne prejavujú na nadzemnej časti rastliny . Na listoch sa tvoria tmavé škvrny nepravidelného tvaru, ktoré sa postupne zväčšujú a menia farbu zo žltej na hnedú alebo čiernu. Škvrny sú často obklopené žltým nekrotickým pásmom a môžu sa zlievať do väčších nekrotických oblastí. Infikované listy môžu žltnúť, usychať av krajných prípadoch môžu opadávať. Choroba sa tiež môže prejaviť na lodyhách, kvetoch a plodoch , kde sa objavujú podobné tmavé škvrny.
 
Alternáriová škvrnitosť sa šíri hlavne prostredníctvom vetra, dažďa, alebo mechanicky pri manipulácii s rastlinami alebo nástrojmi. Infekcia nastáva, keď sporové konídia huby preniknú do rastliny cez poškodenú stenu či praskliny.
 
Prevencia a riadenie alternáriovej škvrnitosti zahŕňa používanie zdravého osiva a sadeníc , dôsledné striedanie plodín, odstránenie a likvidáciu rastlinných zvyškov , udržiavanie dostatočnej vzdialenosti medzi rastlinami, zavlažovanie rastlín zospodu , aby sa zabránilo zvlhčovaniu listov, a prípadne aplikácii fungicídov na obmedzovanie šírenia choroby.
Alternáriová škvrnitosť - Alternaria brassicicola

Alternáriová škvrnitosť kapusty

Alternáriová škvrnitosť kapusty, spôsobená hubou Alternaria brassicicola, je pomerne bežným ochorením, ktoré postihuje listy a hlávky kapusty . Takto spoznáte príznaky škvrnitosti na kapuste:

  1. Škvrny na listoch : Príznaky sa zvyčajne začínajú prejavovať na starších listoch. Na postihnutých listoch sa objavujú okrúhle až oválne škvrny. Škvrny sú pôvodne malé a tmavo zelené, neskôr sa zväčšujú a sfarbujú sa do hnedej alebo šedej farby. Škvrny majú často žltý alebo svetlejší okraj a stred môže byť šedý alebo biely.

  2. Vývoj škvŕn na hlávkach Ak infekcia postupuje, môžu sa škvrny objaviť aj na vonkajších listoch hlávok kapusty. Škvrny sú tu obvykle väčšie a môžu spôsobiť hnedé alebo šedé sfarbenie a deformácia hlávky.

  3. Postupný rozpad tkanív : Škvrny sa často šíria a spájajú, čo vedie k smrti tkanív. Postihnuté listy a hlávky môžu postupne strácať svoju štruktúru a stať sa mäkkými a hnilobnými.

  4. Príznaky na kvetovej hlávke : U niektorých kapusty sa môžu objaviť aj škvrny na kvetovej hlávke. Tieto škvrny sú obvykle malé a hnedé.

Je dôležité si všimnúť, že príznaky alternatívnej škvrnitosti na kapustu sa môžu líšiť v závislosti od druhu a odrody kapusty, rovnako ako na konkrétnych podmienkach rastu. Na potvrdenie diagnózy a presnú identifikáciu patogénu je najlepšie konzultovať s odborníkom na rastlinné choroby alebo agronómom.

Alternáriová škvrnitosť kapusty

Alternáriová škvrnitosť rajčiaka

Trochu inou alternatívnou škvrnitosťou trpia paradajky, ktorým bude venovaný samostatný článok. Tu si len uvedieme, že túto škvrnitosť spôsobuje tentoraz Alternaria solani . Slovensky sa jej tiež hovorí čerň baklažán a jedná o bežnú chorobu, ktorá sa vyskytuje celosvetovo.

Vyskytuje sa nielen na paradajkách, ale na všetkých ľuľkovitých plodinách (zemiaky). Škvrny sú tiež hnedé a postupne nekrotizujú. Postihnuté môžu byť aj kvety a plody, ktoré môžu až opadávať. Podľa veľkosti napadnutia sa potom počítajú škody, rozhodne ide vždy o zníženie úrody a zníženie kvality plodov .

Alternáriová škvrnitosť hlúbovej zeleniny - ochrana

Najlepšou ochranou je prevencia . Sem patrí používanie zdravého osiva alebo rastlín, pestovanie odolnejších odrôd, dôsledné striedanie plodín (najlepšie po 4 rokoch), pestovanie plodín na vzdušných miestach a dostatočne ďaleko od seba, udržiavanie priestorovej izolácie od repky, likvidácia všetkých napadnutých častí aj pozberových zvyškov a popr. ošetrenie fungicídy (Gesagard 80 WP, Bitres, Semeron 25 WP ai)

Namiesto fungicídnych prostriedkov však odporúčame kapustovité plodiny hnojiť Hnojíkom. Toto prírodné organické hnojivo totiž obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Repelentný účinok proti škodcom má na svedomí chitín , ktorý je obsiahnutý vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín.

Navyše chitín môže zlepšovať štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny.

Hnojivo sa dá použiť ako sypké a zapraviť do pôdy, alebo ako roztok , ktorým môžete kapustovitú zeleninu zalievať alebo v prípade potreby aj postriekať. Vždy dbajte pokynov na obale.

Hnojík - 1L

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: