astra alpínska

Obsah

Astra alpínska pestovanie

( Aster alpinus )

Astra alpínska ( Aster alpinus ) je malý, vytrvalý kvet, ktorý sa vyznačuje svojimi atraktívnymi kvetmi s charakteristickou hviezdicovitou morfológiou. Pestovanie tejto rastliny je pomerne jednoduché, a pokiaľ sa postaráte o jej základné potreby, môžete ju výborne pestovať na skalke, alebo záhradke. Mali by ste sa držať nasledujúcich krokov:

 1. Výber vhodného stanovišťa : Astra alpínska preferuje slnečné alebo polotienisté miesto s dobre priepustnou pôdou. Vyhnite sa príliš vlhkým oblastiam, pretože to môže viesť k hnilobe koreňov.

 2. Príprava pôdy : Pôdu obohaťte kompostom alebo dobre rozloženým hnojom, aby bola pôda bohatá na živiny a zároveň dobre odvodnená. Jemne ju rozdrvte a odstráňte prípadné kamene alebo iné nečistoty.

 3. Výsev alebo výsadba: Astru alpínsku môžete pestovať buď z semienok, ktoré vysajete na jar, alebo zakúpiť už rastliny v kvetináčoch a vysadiť ich priamo na stanovište. Pri výsadbe ponechajte okolo 20 cm medzi jednotlivými rastlinami, aby mali dostatok priestoru na rast.

 4. Zálievka : Mladé rastliny treba pravidelne zalievať, aby sa ujali, ale vyvarujte sa premokreniu. Dospelé rastliny sú pomerne odolné voči suchším obdobiam, ale v horúcich obdobiach je vhodné ich pravidelne zásobovať vodou.

 5. Hnojenie : Kvety je možné raz za rok, ideálne na jar, prihnojiť organickým hnojivom (napríklad Hnojík) s vyšším obsahom fosforu a draslíka. To podporí kvitnutie a zdravý rast rastliny.

 6. Množenie : Astru alpínsku možno množiť aj delením trsov na jar alebo na jeseň. Stačí opatrne rozdeliť väčšie trsy na menšie a zasadiť ich na nové stanovište.

 7. Ochrana pred škodcami a chorobami : Astra alpínska všeobecne netrpí častými problémami so škodcami alebo chorobami. Pokiaľ sa nejaké objavia, je možné použiť bežné organické hnojivá alebo prírodné postreky, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu.

 8. Zazimovanie : Astra alpínska je odolná voči mrazu, ale v oblastiach s veľmi chladnými zimami je vhodné ju prikryť mulčovacím materiálom, ktorý pomôže chrániť korene pred namŕzaním.

Astra alpínska - Aster alpinus
Astra alpínska kvety - Aster alpinus

Astra alpínska plnokvetá

Mnoho záhradkárov a skalničkárov dáva prednosť plnokvetým variantom rastlín, a to sa týka aj astry alpskej. Astra alpínska plnokvetá sa od bežnej hviezdnice alpskej líši nasledujúcim spôsobom:

Rozdiel medzi astrou alpínskou (Aster alpinus) a astrou alpínskou plnokvetou (Aster alpinus plenum) je v kvetoch. Obe rastliny teda patria do rovnakého druhu, ale líšia sa vzhľadom kvetov.

Astra alpínska ( Aster alpinus ): Hviezdnica alpská je malá, vytrvalá rastlina s atraktívnymi kvetmi v tvare hviezdy. Tieto kvety majú typické rúrkovité kvetné lístky, ktoré sú obvykle modrej alebo fialovej farby, ale existujú aj biele a ružové odrody. Táto rastlina je známa svojou nenáročnosťou a schopnosťou rásť na horských svahoch a skalnatých oblastiach.

Astra alpínska plnokvetá ( Aster alpinus plenus ): Astra alpínska plnokvetá je tiež malá vytrvalá rastlina, ktorá patrí do rovnakého druhu ako astra alpínska, ale líši sa vzhľadom kvetov. Oproti bežným astrám alpínskym má táto odroda plnšie kvety, čo znamená, že ich kvetné lístky sú oveľa hustejšie usporiadané a vytvárajú plný okrúhly tvar kvetu. Tieto plnokveté kvety sú obvykle tiež v rôznych farbách, ako sú modrá, fialová, ružová a biela.

Obe tieto odrody sú obľúbené kvety pre skalky, záhony a okrasné záhrady. Astra alpínska plnokvetá môže byť považovaná za zvláštnu a dekoratívnejšiu verziu astier alpínskych, a to práve vďaka svojim bohatším a plnším kvetom.

Astra alpínska plnokvetá - Aster alpinus plenum

Astra alpínska biela

Astra alpínska biela ( Aster alpinus ‚White‘ ) je odroda astier alpínskych, ktorá je známa svojimi krásnymi bielymi kvetmi. Vzhľadom na to, že ide o odrodu tohto kvetu, môže sa vzhľad bielej astry alpínskej líšiť od bežných modrých alebo fialových variantov. Tu je popis typického vzhľadu astry alpínskej bielej:

 • Vzhľad/habitus : Astra alpínska je kompaktná a nízka rastlina, dosahujúca výšku obvykle okolo 15-30 cm.

 • Listy : Listy sú striedavé, tmavo zelené a majú charakteristický kopinatý tvar.

 • Kvety : Kvety astry alpínskej bielej sú okrúhle, poloplné alebo plnokveté, čo znamená, že majú hustejšie usporiadané kvetné lístky, tvoriace plný okrúhly tvar kvetu. Tieto kvety sú bielej farby, čo dodáva rastline jemný a elegantný vzhľad. Biele kvety sú obvykle menšie ako u modrých alebo fialových odrôd. Kvety vyrastajú vo vrcholových kvetenstvách, ktoré vytvárajú dojem prekrásnych zhlukov kvetov.

Táto odroda rovnako ako ostatné astry alpínske preferuje slnečné až polotienisté stanovište s dobre priepustnou pôdou a je relatívne nenáročná na starostlivosť.

Astra alpínska biela - Aster alpinus White

Astry alpínske ohrozenia

Astra alpínska sa vo voľnej prírode vyskytuje stále menej, a tak je radená ku kriticky ohrozeným druhom kvety v Českej republike. Preto dôrazne neodporúčame získavať nové rastliny z prírody, ale kupovať ich u overených predajcov. Astru si môžete zakúpiť ako semienka alebo ako hotové sadeničky. Akonáhle budete astru pestovať vo svojej skalke alebo záhradke, je pravdepodobné, že sa bude sama množiť vysemenenými semenami, alebo si ju budete môcť namnožiť delením trsov.

Veľmi zaujímavé sú kombinácie astry alpske s astrou alpínskou plnokvetou alebo astrou alpínskou bielou, kedy môžete dosiahnuť zaujímavé variácie s rôznymi kvetmi i farbami. Astru alpínsku potom môžete kombinovať takmer so všetkými skalničkami, ktoré vyžadujú slnečné až polotienisté stanovište a priepustnú pôdu.

Astra alpínska biela ohrozenia - Aster alpinus White

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: