begónia

Obsah

Begónia - záplava kvetov nielen na oknách

( Begonia )

Begónie sú rozmanitou skupinou rastlín, ktoré patria do rodu Begonia a čeľade Begoniaceae . Existuje viac ako 1 800 druhov begónií, a preto sa ich vzhľad a pôvod môžu líšiť. Avšak môžeme dať dohromady niektoré všeobecné charakteristiky begónií.

Vzhľad begónií :

 • Listy : Begónie majú obvykle rôzne tvarované listy, ktoré môžu byť okrúhle, srdcovité, kopijovité alebo iné tvary. Listy môžu byť zelené, ale mnoho druhov má atraktívne listy s rôznymi vzormi a farbami, vrátane striebristých prúžkov alebo bodiek.
 • Kvety : Kvety begónií sú často atraktívne a majú rôzne farby, vrátane bielej, ružovej, červenej, oranžovej a ďalšie. Kvety môžu byť jednoduché alebo plné, a ich vzhľad sa líši podľa druhu a odrody.

Pôvod begónií : Pôvodné oblasti, kde begónie rastú, sú tropické a subtropické oblasti po celom svete . Begónie sú pôvodnými rastlinami hlavne z Ameriky, Afriky a Ázie. Niektoré druhy begónií sú endemické a rastú len v určitých oblastiach.

Amerika : Väčšina druhov pochádza z tropických a subtropických oblastí Ameriky, najmä z Južnej Ameriky. Brazília je jednou z krajín s bohatou biodiverzitou begóniou.

Afrika : Niektoré druhy begónií sú pôvodnými rastlinami subsaharskej Afriky, napríklad Begonia dregei.

Ázia : Begónie sú tiež rozšírené v Ázii, vrátane oblastí ako je Indonézia a India.

Vďaka svojim atraktívnym listom a kvetom sú begónie populárnymi okrasnými rastlinami a často sa pestujú v záhradách, na terasách alebo ako izbové rastliny. Existuje mnoho rôznych odrôd a krížencov begónií , čo znamená, že môžete nájsť begónie s rôznymi vlastnosťami a vzhľadom, ktoré zodpovedajú vašim preferenciám.

Begónia listy - Begonia
Begónia kvety - Begonia

Begónie pestovania

Pestovanie begónií pre vás bude ľahké ľahké, ak dodržíte základnú starostlivosť a potreby tejto rastliny. Nižšie nasleduje niekoľko všeobecných pokynov pre pestovanie begónií:

 1. Svetlo : Begónie potrebujú svetlé, ale nepriame slnečné svetlo. Umiestnite ich na miesto, kde dostanú dostatok svetla, ale vyhnite sa priamemu slnečnému svetlu, ktoré by mohlo spáliť listy. V izbových podmienkach môže byť dobrým miestom okno so svetlom filtrovaným záclonou alebo iným tieniacim materiálom. Vonku na okne je potom lepšia severná alebo východná strana.

 2. Teplota : Väčšina begónií preferuje teplotu medzi 18-24 °C počas dňa a miernejšie teploty v noci. Vyhnite sa prievanu a teplotám pod 10 °C.

 3. Polievanie : Zalievajte begónie pravidelne, ale nedovoľte, aby substrát bol premokrený. Nedovoľte, aby korene boli dlhodobo v záplave. Nechajte substrát na povrchu mierne uschnúť medzi zalievaním.

 4. Vlhkosť : Begónie môžu prosperovať pri vyššej vzdušnej vlhkosti. Pokiaľ máte suchý vzduch v miestnosti, môžete okolo rastliny umiestniť nádobu s vodou alebo ju občas postrekovať vodou.

 5. Hnojenie : Begónie môžete hnojiť v období rastu (obvykle od jari do leta) tekutým hnojivom pre izbové alebo kvitnúce rastliny. Hnojenie Hnojíkom úplne vyhovuje ich potrebám. Postupujte podľa odporúčaní na etikete hnojiva.

 6. Pôda : Použite dobre priepustnú pôdu s dobrou odvodňovacou schopnosťou. Mix pre kvetinové izbové rastliny alebo priamo pre begónie bude rozhodne vhodný.

 7. Presádzanie : Begónie nepotrebujú časté presádzanie. Presádzajte ich, keď sa korene stali príliš veľkými pre aktuálnu nádobu, obvykle každé 2-3 roky. Cibuľa begónií môžete cez zimu uchovávať vo vlhkom substráte alebo piesku a na jar ich zase vysadiť do kvetináča.

 8. Rez a starostlivosť o kvety : Odstraňujte uschnuté alebo poškodené listy a kvety, aby ste podporili zdravý rast a kvitnutie.

 9. Rozmnožovanie : Begónie môžete rozmnožovať odrezkami alebo oddeľovaním výhonkov. To vám umožní získať nové rastliny z materskej rastliny.

Existuje mnoho druhov begónií a niektoré majú špecifické požiadavky, takže je vždy dobré zistiť konkrétne požiadavky pre druh begónie, ktorý máte. S vhodnou starostlivosťou by begónie mali vytvárať krásne kvety a udržiavať svoj dekoratívny vzhľad aj mnoho rokov.

Begónia kvet

Begónie druhy

Rod begónií ( Begonia ) je veľmi rozmanitý a zahŕňa mnoho druhov, odrôd a hybridov. Ďalšie odrody sa stále šľachtia a zdá sa, že mnoho begónií sa neustále rozrastá.

 • Begónia kráľovská (Begonia rex) : Táto begónia je známa pre svoje nádherne pestrofarebné listy a je pestovaná predovšetkým kvôli svojmu listovému ozdobnému efektu.
 • Begónie kontinuálne kvitnúce (Begonia x semperflorens-cultorum) : Begónie semperflorens sú obľúbené letničky, ktoré kvitnú nepretržite a majú kvety v rôznych farbách.
 • Begónia hľuznatá (tuberhybridná begónia) : Táto skupina begónií je pestovaná pre svoje veľké, krásne kvety a je často obľúbenou voľbou pre vonkajšie záhradné záhony a kvetinové nádoby.

 • Begónie vždykvitnúca (Begonia semperflorens) : Táto begónia je známa pre svoje listy s viacpočetnými lalokmi a kvetmi v rôznych farbách.

 • Begónia elatior (Begonia elatior) : Táto begónia je často pestovaná ako izbová rastlina a má kvety v rôznych odtieňoch ružovej, červenej a bielej.

 • Begónia odolná (Begonia grandis) : Táto begónia má listy podobné listom papradí a vytvára krásne kvetenstvo na vysokých stonkách.

 • Begónie hybrida (hybridné begónie) : Existuje mnoho hybridných odrôd begónií, ktoré boli vytvorené skrížením rôznych druhov a odrôd begónií. Tieto hybridy môžu mať rôzne vlastnosti a vzhľad.

Toto je iba malý zoznam begónií, ale existuje mnoho ďalších druhov a hybridov begónií s rôznymi charakteristikami, kvetmi a listami. Každý druh begónie môže vyžadovať špecifickú starostlivosť, takže je dobré sa zoznámiť s potrebami konkrétneho druhu alebo odrody begónie, ktorú máte, a to najlepšie hneď pri nákupe.

Begónia kráľovská

Begónia kráľovská ( Begonia rex ) je populárna okrasná begónia kvôli svojim nádherným listom. Táto begónia je cenená pre svoje atraktívne a pestrofarebné listy, a aj keď môže kvitnúť, sú hlavným dôvodom, prečo je pestovaná. Tu je popis vzhľadu begónie kráľovskej:

 • Listy : Listy begónie kráľovskej sú veľké, okrúhle a majú charakteristický nádherný vzor a farby. Môžu byť v rôznych odtieňoch zelené, a na ich povrchu sa objavujú rôzne vzory a škvrny. Listy môžu mať farby ako tmavo zelená, strieborná, fialová, ružová alebo červená. Vzory a farby sa líšia podľa odrody a variety begónie kráľovskej.

 • Kvety : Kvety begónie kráľovskej sú menšie ako listy a sú obvykle výraznejšie v bielej, ružovej alebo červenej farbe. Kvety vyrastajú na stonkách nad listami a priťahujú pozornosť vďaka kontrastu s farebnými listami.

 • Rastlina : Begónia kráľovská je nízka rastlina s krátkymi stonkami. Je ideálny ako izbová rastlina alebo rastlina do kvetinových aranžmánov.

Celkovo má begónia kráľovská krásny vzor listov a farby, ktoré sú veľmi dekoratívne a vďaka tomu je obľúbenou okrasnou rastlinou. Táto begónia je pestovaná predovšetkým pre svoje listy, ktoré môžu byť naozaj ohromujúce a rôznorodé vďaka rôznym odrodám a hybridom. Vyberte si ten svoj, ktorý sa bude hodiť do vašej záhrady!

Begónia kráľovská - Begonia rex

Begónia previsnutá

Begónia previsnutá ( Begonia pendula) je druh begónie, ktorý má charakteristický habitus svojimi previsnutými alebo visiacimi výhonkami. Táto begónia je obľúbenou voľbou pre závesné koše, nádoby alebo kvetináče na terasy, balkóny a vonkajšie záhrady. Begónia previsnutá je často pestovaná pre svoje kvety a listy, ktoré vytvárajú dekoratívny efekt.

Nižšie prinášame niektoré charakteristiky begónie previsnuté:

 1. Listy : Begónia previsnutá má obvykle striedavé listy, ktoré môžu byť rôznych tvarov a farieb, vrátane zelenej, striebornej, fialovej alebo sfarbené vzory. Listy sú často veľmi atraktívne a prispievajú k estetickému vzhľadu rastliny.

 2. Kvety : Kvety begónie previsnuté môžu byť rôznych farieb, vrátane bielej, ružovej, červenej alebo oranžovej. Tieto kvety vytvárajú elegantné kvetenstvo a priťahujú pozornosť.

 3. Rastový habitus : Begónia previsnutá má habitus s previsnutými alebo visiacimi výhonkami , čo z nej robí skvelú voľbu pre závesné koše alebo nádoby. Jej výhony môžu dosiahnuť dĺžku niekoľkých centimetrov až niekoľko desiatok centimetrov. Je vždy potrebné hrantíky s previsnutými begóniami zabezpečiť pred prevrátením.

 4. Pestovanie : Begónia previsnutá sa často pestuje vonku na slnečných alebo polotienistých miestach, ale tiež môže byť pestovaná ako izbová rastlina na dobre osvetlenom mieste.

 5. Starostlivosť : Starostlivosť o begónie previsnutú zahŕňa pravidelné zalievanie, udržiavanie pôdy mierne vlhké, hnojenie počas rastového obdobia a odstraňovanie uschnutých kvetov a listov.

Begónia previsnutá je obľúbenou voľbou pre tých, ktorí hľadajú dekoratívnu a visiacu rastlinu do závesných nádob, a jej krásne listy a kvety ju robia výraznou a atraktívnou rastlinou pre zahradničení a dekoráciu exteriérov a interiérov.

Begónia previsnutá - Begonia pendula

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: