Bocianik

Obsah

Bocianik skalnička

( Eródium )

Bocianik ( Erodium ) je rod rastlín z čeľade kakostovité ( Geraniaceae ). Jedná sa o byliny, ktoré sú prevažne pôvodné v Európe, Afrike, Ázii a Severnej Amerike. Rastliny tohto rodu sú známe svojimi rôznorodými tvarmi listov a kvetov.

Čeľaď Geraniaceae obsahuje okrem rodu Erodium aj rod Geranium. Tieto rody sa od seba môžu líšiť. Medzi oboma rodmi existujú niektoré rozdiely v tvare kvetov, listov a iných charakteristikách.

V nasledujúcom prehľade uvádzame niektoré známe druhy rodu Erodium :

 1. Bocianik rozpukovitý ( Erodium cicutarium ) – Tento druh má jemne zubaté listy a ružové kvety. Je rozšírený v Európe, Ázii a Severnej Amerike.

 2. Pižmo ( Erodium moschatum ) – Táto rastlina má listy, ktoré vonia po pižme, a biele kvety s fialovými pruhmi. Je pôvodná v Južnej Amerike a rozšírila sa do iných častí sveta.

 3. Erodium Manescavii ( Erodium manescavii ) – Táto rastlina má striebristé listy a ružové až fialové kvety. Je pôvodná v juhozápadnej Európe a je pestovaná pre svoj okrasný vzhľad.

 4. Bocianik ružový ( Erodium chamaedryoides ) – Tento druh má malé, šedozelené listy a ružové kvety. Pochádza z Južnej Afriky a je obľúbenou skalničkou alebo okrasnou rastlinou.

 5. Erodium reichardii ( Erodium reichardii ) – Táto rastlina má podlhovasté listy a ružové až fialové kvety. Pochádza z východnej časti Stredomoria.

Bocianiky majú význam ako pre záhradníkov, tak aj pre prírodné ekosystémy. Niektoré druhy sú pestované ako okrasné rastliny pre svoje kvety a listy, zatiaľ čo iné sú považované za buriny alebo invazívne druhy v niektorých oblastiach.

Bocianik -Erodium
Bocianik -Erodium

Bocianik všeobecné účinky

Bocianik rozpukovitý ( Erodium cicutarium ) je druh bocianika, ktorý je rozšírený v Európe, Ázii a Severnej Amerike. Jedná sa o jednoročnú bylinu s charakteristickými listami a kvetmi.

Bocianika rozpukovitého poznáte podľa týchto charakteristických rysov:

 • Listy : Listy bocianika rozpukovitého sú striedavé, sperene zložené a majú jemné zubaté okraje.

 • Kvety : Kvety sú malé, ružové alebo fialové, a majú päť okvetných lístkov, ktoré sú často zvinuté dozadu. Kvety sú usporiadané v stopkatých kvetenstvách.

 • Plody : Plodom sú dlhé a tenké a vyzerajú ako zoban, ktorý sa pri dozrievaní zakrivuje.

Bocianik rozpukovitý je bežná rastlina na trávnatých lúkach, poliach, neobrábaných pôdach a okrajoch ciest. Jej drobné kvety sú atraktívne pre opeľovače, ako sú včely a motýle.

Bocianik rozpukovitý sa oddávna zbieral ako liečivka. Tradične bola v niektorých kultúrach využívaná ako liečivá rastlina s rôznymi účinkami. Jeho listy, kvety i semená boli používané na liečbu zažívacích ťažkostí, hojenie rán, zmiernenie zápalov alebo ako tonikum.

Je však dôležité zdôrazniť, že používanie bocianika rozpukovitého ako liečivky by malo byť vykonávané s opatrnosťou a len za poradenstvo odborníka. Mnoho liečivých účinkov bocianika nebolo vedecky preukázaných a môže existovať riziko vedľajších účinkov alebo alergických reakcií.

Bocianik rozpukovitý - Erodium cicutarium

Bocianik Pižmo

Pižmo ( Erodium moschatum ), je zaujímavou a dekoratívnou rastlinou. Pochádza z Južnej Ameriky, ale bola zavlečená do ďalších častí sveta, kde sa miestami vyskytuje ako invazívny druh. Má charakteristické listy, kvety a silný pižmový zápach, ktorý sa uvoľňuje, keď sa dotknete listov.

Pižmo spoznáte podľa nasledujúcich znakov:

 • Listy pižma sú zložené z piatich lalokov , ktoré sú usporiadané ako prsty na dlani. Listy sú striedavé a majú šedozelenú farbu. Povrch listov je pokrytý drobnými chĺpkami.

 • Kvety sú malé, ružové až svetlo fialové a majú päť lístkov , ktoré sú často zahnuté dozadu. Kvety sú usporiadané v kvetenstvách na dlhých stopkách.

 • Najviac charakteristickým rysom tejto rastliny je jej silný pižmový pach, ktorý je cítiť, keď sa dotknete listov alebo rastliny ako celku. Táto vôňa je spôsobená živicovými žľazami na listoch a vetvách.

Pokiaľ by ste chceli túto rastlinu pestovať na skalke a nevadí vám pižmový pach, postupujte podľa nášho návodu:

 1. Stanovište : Pižmo preferuje slnečné až polotienisté stanovište. Má rado teplé a suché podmienky, ale znesie aj mierny tieň.

 2. Pôda : Rastlina uprednostňuje priepustnú pôdu s dobrým odvodnením. Dobre rastie v piesočnatohlinitej alebo štrkovitej pôde.

 3. Zálievka : Tento druh je pomerne odolný voči suchším podmienkam a znáša obdobie sucha. Zalievame, až keď je pôda výrazne suchá.

 4. Množenie : Pižmo môžete množiť semenami, ktoré vysievate na jar alebo na jeseň. Semená môžu potrebovať svetlo na klíčenie, takže ich nesajte príliš hlboko.

 5. Údržba : Pižmo také nepotrebuje intenzívnu údržbu. Jej listy a kvety sú dekoratívne a nevyžadujú časté zákroky.

Bocianik slezolistý

Bocianik slezolistý ( Erodium malacoides ) je ďalším zaujímavým druhom rodu Erodium . Táto rastlina pochádza aj z Južnej Ameriky, ale bola zavlečená do iných častí sveta (dnes ju nájdeme napríklad v Španielsku a Libabone), kde sa niekedy vyskytuje ako invazívny druh. Bocianik slezolistý je trvalka, ktorá však môže byť pestovaná ako jednoročná rastlina.

Charakteristické znaky bocianika slezolistého sú:

 • Listy bocianika slezolistého sú striedavé, zložené z piatich až siedmich úkrojkov, ktoré pripomínajú listy slezu, čo jej vynieslo názov „slezovitá“. Listy sú jemné a majú šedozelenú farbu.

 • Kvety sú malé, biele alebo ružové a majú päť lístkov, ktoré sú často zahnuté dozadu. Kvety sú usporiadané v kvetenstvách na dlhých stopkách.

 • Bocianik slezolistý sa rozmnožuje semenami, ktoré sú rozptyľované na okolité plochy vetrom alebo vodou.

Pri pestovaní bocianika slezolistého postupujte nasledovne:

 1. Stanovište : Bocianik slezolistý preferuje slnečné až polotienisté stanovište. Znáša mierny tieň, ale kvôli svojmu pôvodu v teplejších oblastiach, lepšie rastie na slnečných miestach.

 2. Pôda : Rastlina uprednostňuje dobre priepustnú a suchú pôdu. Dobre rastie v piesočnatohlinitej alebo štrkovitej pôde.

 3. Zálievka : Bocianik slezolistý má rad suchšie podmienky a znáša obdobie sucha. Nepotrebuje častú zálievku.

 4. Množenie : Bocianik slezolistý môžete množiť semenami, ktoré vysievate na jar alebo na jeseň. Semená klíčia dobre na voľných plochách.

 5. Ďalšia starostlivosť : Bocianik slezolistý je relatívne nenáročná rastlina a nepotrebuje intenzívnu starostlivosť. Ak sa vyskytuje v oblastiach, kde nie je žiaduce, mala by byť pravidelne sledovaná a odstraňované semenáčiky, aby sa zabránilo nekontrolovanému šíreniu.

Bocianik slezolistý je zaujímavou voľbou pre záhradníkov, ktorí hľadajú nenáročnú a dekoratívnu rastlinu pre slnečné plochy . Jeho listy a kvety sú atraktívne a príjemne oživia okolie. Avšak ako u všetkých exotických rastlín je dôležité sledovať jej rast a šírenie, aby sme zabránili negatívnemu vplyvu na miestne ekosystémy.

Bocianik slezolistý - Erodium malacoides

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: