červená nitkovitosť tráv

Obsah

Červená nitkovitosť tráv - pozor na trávniky na jeseň

( Leatisaria fuciformis )

Červená nitkovitosť tráv ( Laetisaria fuciformis ) je parazitická huba , ktorá postihuje rôzne druhy tráv a tráv. Táto choroba je známa svojimi charakteristickými príznakmi, ktoré zahŕňajú výraznú červenú alebo ružovkastú farbu na trávnom poraste. Jej výskyt je často viditeľný na trávnatých plochách, lúkach, golfových ihriskách a športových trávnatých ihriskách.

Choroba je spôsobená hubou Laetisaria fuciformis , ktorá infikuje listy a stonky tráv. Infikované trávy sa sfarbujú do odtieňov červenej, čo je dôsledkom produkcie pigmentov huby.

Choroba sa často vyskytuje na konci leta alebo na jeseň, v období teplého a vlhkého počasia, kedy sú ideálne podmienky na šírenie a rozvoj huby. Okrem toho môže byť prenos huby uľahčený aj mechanicky, napríklad pri kosení trávy alebo prenášaním infikovaných tráv na iné miesto.

Bohužiaľ neexistuje žiadna efektívna chemická liečba pre kontrolu červenej nitkovitosti tráv, na začiatku výskytu môžete skúsiť povolené fungicídy, ale ich účinnosť je veľmi nízka. Prevencia a správna starostlivosť o trávnaté plochy sú kľúčom k minimalizácii výskytu tejto choroby. Odporúča sa dodržiavať správne postupy na kosenie trávy, ako je pravidelné kosenie, udržiavanie zodpovedajúcej výšky trávy a používanie čistého a ostrého náradia. Dôležité je tiež poskytnúť trávnatým plochám dobrú drenáž a dostatočnú vzdušnosť, čo môže znížiť vlhkosť a potlačiť množenie huby.

červená nitkovitosť tráv

Červená nitkovitosť tráv - odolné trávy

Odolnosť voči červenej nitkovitosti tráv ( Laetisaria fuciformis ) sa môže líšiť medzi rôznymi druhmi tráv a tiež v závislosti od miestnych klimatických podmienok a pestovateľských podmienok . Všeobecne platí, že niektoré druhy tráv majú väčšiu odolnosť voči tejto hubovej chorobe ako iné. Nasledujúce druhy tráv sú známe ako relatívne odolné voči červenej nitkovitosti tráv:

  1. Ďatelina plazivá (Trifolium repens) : Ďatelina plazivá, často pestovaná ako súčasť trávnatého porastu, je známa svojou relatívnou odolnosťou voči niektorým hubovým chorobám, vrátane červenej nitkovitosti tráv.

  2. Ovsík obyčajný (Arrhenatherum elatius) : Ovsík obyčajný je tráva často využívaná v zmesiach na trávnaté porasty a je známa svojou odolnosťou voči niektorým chorobám vrátane červenej nitkovitosti.

  3. Mätonoh trváci (Lolium perenne) : Mätonoh trváci je jednou z najčastejšie používaných trv v zmesiach na trávnaté porasty. Hoci môže byť náchylný ku škodcom aj niektorým hubovým chorobám, je väčšinou dobre odolný voči červenej nitkovitosti tráv.

  4. Pýr plazivý (Elymus repens) : Pýr plazivý je vytrvalá tráva, ktorá má tendenciu byť pomerne odolná voči niektorým hubovým chorobám, vrátane červenej nitkovitosti tráv.

Vždy si však pamätajte, že odolnosť jednotlivých druhov tráv voči červenej nitkovitosti tráv môže byť regionálne špecifická a môže závisieť od konkrétnych podmienok pestovania a výskytu patogénu. Navyše, zatiaľ čo niektoré druhy tráv môžu byť odolnejšie, nie je žiadny druh trávy úplne imúnny voči všetkým chorobám. Pri výbere druhov tráv pre trávnatú plochu (vrátane výberu zmesí) je najlepšie poradiť sa s miestnym odborníkom alebo agronómom, pretože ti môžu poskytnúť odporúčania založené na miestnych podmienkach a špecifických požiadavkách.

Červená nitkovitosť tráv - odolné trávy

Červená nitkovitosť tráv prevencia

Najlepšou prevenciou proti červenej nitkovitosti tráv je udržovanie trávnika v dobrej kondícii. Sem patria:

  • vyrovnaná výživa s dostatkom dusíka,
  • optimálna závlaha – nikdy nenechať trávnik úplne vyschnúť, ale ani ho zbytočne nepremokrovať,
  • odstraňovanie machov – tzv. plstnatosti, to dosiahnete vertikutáciou počas jari a jesene,
  • intenzívne kosenie alebo kosenie – buď kosačkou s ostrými čepieľkami, alebo kosou, ak ste toho schopní.

Na začiatku výskytu môžete skúsiť použiť povolené fungicídy, ale majte na pamäti, že proti červenej nitkovitosti žiadny nefunguje stopercentne a navyše ide o potenciálne nebezpečné chemické látky.

Ďalším skvelým spôsobom, ako sa zbaviť červenej nitkovitosti tráv, je používanie organického hnojiva , ktoré dodá trávnikom požadované živiny, ale tiež im zaistí lepšiu obranyschopnosť proti chorobám a škodcom – viď ďalej.

Červená nitkovitosť tráv ochrana

My odporúčame trávniky hnojiť Hnojíkom, pretože toto prírodné organické hnojivo obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Repelentný účinok proti škodcom a chorobám má na svedomí chitín , ktorý je obsiahnutý vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín.

Navyše chitín môže zlepšovať štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny. Hnojivo sa dá použiť ako sypké a zapraviť do pôdy, alebo ako roztok , ktorým môžete trávniky zalievať alebo v prípade potreby aj postriekať. Vždy dbajte pokynov na obale a dodržujte odporúčané dávkovanie. Proti červenej nitkovitosti tráv sa osvedčilo postriekať/zaliať trávniky 3x týždenne počas posledného týždňa v auguste alebo prvého týždňa v septembri.

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: