Chitín

čo je to

Chitín

Chitín je látka, ktorá vyzdvihuje náš hmyzí trus nad ostatné hnojivá. Jedlý hmyz používa vláknitý materiál Chitín k vytvoreniu štruktúry svojich exoskeletonov. Chitín môžno nájsť v exoskeletonoch hmyzu, schránkach kôrovcov a dokonca i v krídlach šupín motýľa. V celom svete hmyzu sa používajú rôzne upravené verzie chitínu, ktoré umožňujú mať napríklad silný exoskelet chrobáka a tiež ich možno použiť k vytvoreniu pružných tiel viditeľných u húseníc. Do našho hmyzieho trusu primiešavame zbytky exoskeletonov múčnych červov (tzv. zvlečky), ktoré obsahujú spomínaný chitín. Ten pomáha rastlinám brániť sa pred škodcami a patogénmi. Zo skúseností zákazníkov môžeme potvrdiť, že chráni rastliny pred voškami, molicami, skočkami, nosánikom, krytonoscami, strapkami i roztočmi. Ďalších škodcov otestujeme v sezóne 2022.

Chitín 100% prírodná látka s repelentnými účinkami na hmyz, ktorý ohrýza rastliny. Je známe, že chitín ničí hlístovce živiace sa koreňmi a jich vajíčka, ako aj hubové patogény v koreňovej zóne. Akonáhle rastliny detekujú chitín v pôde, reagujú ako keby “zjedli hmyz”. To spôsobí, že sa rastlina chráni tým, že produkuje viac stonkového a listového materiálu a vylučuje sekundárne metabolity, aby zahnala škodcov a patogény. To znamená, že chitín vytvára autoimunitnú reakciu, ktorá pôsobí na rastliny ako vakcína. Signalizuje rastline, aby produkovala prírodné toxíny, ktoré odrazia svojho nepriateľa, ako sú škodci a pliesňové patogény. Americká agentúra pre ochranu životného prostredia uvádza, že sa zdá, že chitín reguluje patogénne hlístice stimuláciou rastu určitých prirodzene sa vyskytujúcich mikroorganizmov v pôde, ktoré zase uvoľňujú látky, ktoré ničia patogénne hlístice a ich vajíčka. Hoci chitín nie je rozpustný vo vode, rozkladajú ho  ryzospherné (koreňové) baktérie, aby ho mohla rastlina vstrebať.

 

Vďaka Chitínu, ktorý je v našom hnojive obsiahnutý vďaka červým zvlečkom, sa rastliny bránia  parazitom. 100% vás zbaví vošiek a molíc do druhej zálievky rastliny a zdá sa, že účinkuje i na ďalších nepríjemných hmyzích  žrútov úrody. Snažíme sa podporovať zákazníkov,  čo majú nepríjemných hmyzích návštěvníkov k vyskúšaniu nášho hnojiva, aby sme sa o jeho účinku na ďalších cudzopasníkov dozvedeli do budúcnosti viac.