Chitín

Chitín je látka, ktorá vyvyšuje náš hmyzí trus nad ostatné hnojivá. Jedlý hmyz používa vláknitý materiál Chitin na vytvorenie štruktúry svojich exoskeletonov. Chitín možno nájsť v exoskeletone hmyzu, škrupinách kôrovcov a dokonca aj v krídlach šupín motýľa. V celom svete hmyzu sa používajú rôzne upravené verzie chitínu, ktoré umožňujú mať napríklad silný exoskelet chrobáka a tiež ich možno použiť na vytvorenie pružných tiel viditeľných pri húsenicach. Do nášho hmyzieho trusu primiešame zvyšky exoskeletónov múčnych čevov (zvlečky), ktoré obsahujú spomínaný chitín. Ten pomáha rastlinám brániť sa pred škodcami a patogénmi. Zo skúsenosti zákazníkov môžeme potvrdiť, že chránia rastliny pred voškami, molicami, drepčíkom, lalokonoscom, roztočcom, smútniciam, trásničkami, puklicami i vlnatkám. Ďalší škodcami otestovaní v roku 2002 sú mravce a slimáci s 95% účinnosti.

Chitín 100% prírodná látka s repelentnými účinkami na hmyz, ktorý okusuje rastliny. Je známe, že chitín ničí nematódy živiace sa korene a ich vajíčka, ako aj hubové patogény v koreňovej zóne. Akonáhle rastliny detekujú chitín v pôde, reaguje akoby „zjedli hmyz“. To spôsobí, že sa rastlina chráni tým, že produkuje viac stonkového a listového mateirálu a vylučuje sekundárne metabolity, aby zahnala škodcov a potogény. To znamená, že chitín vytvára autoimunitnú reakciu, ktorá pôsobí na rastliny ako vakcína. Signalizuje rastline, aby produkovala prírodné toxíny, ktoré odrazia svojho nepriateľa, ako sú škodcovia a plesňové patogény. Americká agentúra pre ochranu životného prostredia uvádza, že sa zdá, že chitín reguluje patogénne hlísty stimuláciou rastu určitých prirodzene sa vyskytujúcich mikroorganizmov v pôde, ktoré zase uvoľňujú látky, ktoré ničia patogénne hlísty a ich vajíčka. Hoci chitín nie je rozpustný vo vode, tak ho rozkladajú ryzospherné (koreňové) baktérie tak, aby ho mohla rastlina vstrebať.

Vďaka Chitinu, ktorý je v našom hnojive obsiahnutý vďaka červím svlečkám, sa rastliny bránia parazitom. 100% vás zbaví vošiek a molíc do druhej zálievky rastliny a zdá sa že účinkuje aj na ďalšie nepríjemné hmyzie žrúty úrody. Snažíme sa podporovať zákazníkov čo majú nepríjemných hmyzích návštevníkov na vyskúšanie naše hnojivá, aby sme sa o jeho účinku na ďalších cudzopasníkov dozvedeli do budúcnosti viac.