chudôbka

Obsah

Chudôbka - kvetinka, ktorá rozhodne nie je chudobná

( Draba )

Rod chudôbka ( Draba ) zahŕňa skupinu rastlín patriacich do čeľade kapustovité ( Brassicaceae ). Sú to prevažne nízke trvalky s vankúšovitým rastom, ktoré sa často vyskytujú v horských a arktických oblastiach. V rode Draba je popísané mnoho druhov (asi 360), hoci presné číslo sa môže líšiť v závislosti od taxonomických revízií.

Vzhľadovo sa rastliny rodu chudôbka môžu medzi druhmi líšiť, ale tu uvádzame všeobecné charakteristiky:

 • Listy: Obvykle majú drobné, úzke listy, ktoré sú usporiadané v prízemnej ružici a tvoria akýsi vankúš. Listy môžu byť chlpaté alebo hladké a sú prispôsobené na uchovanie vody.

 • Kvety: Kvety sú malé a majú často bielu, žltú alebo ružovú farbu. Kvety sú usporiadané v kvetenstvách, obvykle klasoch alebo latách.

 • Plody: Po odkvitnutí sa vytvárajú plody vo forme šešulí, ktoré obsahujú semená.

Chudôbky sú typicky alpínske alebo arktické rastliny a mnohé druhy sú uspôsobené pre rast v extrémnych podmienkach . Prirodzene sa vyskytujú na skalnatých svahoch, horských lúkach, pôdach s nízkym obsahom živín a ďalších náročných stanovištiach. Sú bežné v severných častiach Európy, Ázie a Severnej Ameriky.

Chudôbka - Draba
Chudôbka v zahrade

Chudôbka múrová

Chudôbka múrová ( Draba muralis ) je druh rastliny z rodu chudôbka ( Draba ) a patrí do čeľade kapustovité ( Brassicaceae ). Je to nízka trvalka, ktorá sa často vyskytuje v skalnatých a suťovitých oblastiach, preto je vhodná aj do skaliek a zvlášť do suchých múrikov.

Ako chudôbka múrová vyzerá

 • Chudôbka múrová má vankúšovitý rast a vytvára husté, nízke trsy.
 • Listy sú drobné, úzke, obvykle striedavo usporiadané a často pokryté jemnými chĺpkami. Listy môžu byť zelenej alebo šedozelenej farby.
 • Kvety sú malé a majú často bielu, zriedkavejšie ružovú farbu. Kvety sú usporiadané v kvetenstvách, ktoré vytvárajú vrcholové zhluky na stonkách.

Ako chudôbku múrovú pestovať

Táto rastlina preferuje slnečné až polotienisté stanovište. Najviac sa jej darí na skalnatých svahoch, v piesočnatých pôdach alebo medzi kamienkami. Chudôbka múrová uprednostňuje dobre priepustnú pôdu s nízkym obsahom živín . Pôda by mala byť mierne kyslá až neutrálna.

Rastlina je pomerne odolná voči suchším podmienkam, preto nepotrebuje častú zálievku. Majte však na pamäti, že aj napriek tomu by nemala pôda vyschnúť príliš.

Chudôbku múrovú možno množiť semenami alebo delením trsov. Semená môžete vysievať na jar do dobre priepustného substrátu. Delenie trsov je možné aj na jar, alebo potom na jeseň. Táto rastlina nepotrebuje silné hnojenie . Príliš bohatá pôda by mohla viesť k prílišnému rastu alebo zníženiu kompaktného habitu. Občasné hnojenie Hnojíkom je úplne dostačujúce.

V oblastiach s tuhými zimami je dobré chrániť rastlinu pred nadmerným mrazom a vlhkosťou, napríklad zakrytím suchým bukovým lístím alebo čečinou. Na múriku môžete chudôbku zakryť bielou netkanou textíliou.

Chudôbka múrová je rastlina prispôsobená rastu v náročných podmienkach , čo z nej robí skvelú voľbu pre skalky, suché múriky alebo okolo schodov, ktoré máte v záhrade, aby ste vyrovnali terén. Pri pestovaní si dajte pozor na miestne podmienky a postupujte podľa potrieb tejto rastliny.

Chudôbka múrová

Chudôbka hájna

Draba hájna ( Draba nemorosa ) je ďalším druhom rastliny z rodu chudôbka ( Draba ) a patrí do čeľade kapustovité ( Brassicaceae ). Je to trvalka, ktorá sa často vyskytuje v lesných oblastiach a horských svahoch, preto je vhodná aj na pestovanie na skalkách.

Ako vyzerá chudôbka hájna

 • Chudôbka hájna má vankúšovitý rast, vytvára nízke trsy a má kompaktný habitus.
 • Listy sú malé, striedavo usporiadané a majú eliptický alebo obkopinatý tvar. Listy môžu byť pokryté jemnými chĺpkami.
 • Kvety sú drobné a majú bielu alebo žltú farbu. Kvety sa zbiehajú do kvetenstva, ktoré vytvárajú zhluky na koncoch stoniek.
 • Plodom je šešula, ktorá obsahuje vajcovité semená. Rastlina sa rozmnožuje iba vysemenením zrelých semien – v prírode aj v záhrade.

Ako túto rastlinku pestovať

Táto rastlina preferuje slnečné stanovište. V prírode často rastie na násypoch, okrajoch lesov a ciest. Chudôbka hájna sa obvykle vyskytuje v pôdach chudobných na humus, ktoré sú dobre odvodnené. Pôda by mala byť ľahko vlhká, ale nezadržiavať vodu. Rastlina preferuje mierne vlhkú pôdu , ale znáša dobre prísušky.

Chudôbku hájni môžete rozmnožovať semenami , ktoré môžete vysievať na jar alebo na jeseň. Semená by mali byť vysievané do dobre pripravenej pôdy. Pokiaľ kupujete mladé rastliny, dajte pozor na to, aby boli vhodne prispôsobené stanovisku. Pri výsadbe do záhrady je dôležité vhodne vybrať miesto so zodpovedajúcimi svetelnými podmienkami.

Chudôbka hájna nie je obvykle náročná na zimnú ochranu. Pokiaľ však máte záhradu v oblasti s tuhými zimami, mali by ste ju prikryť lístím alebo čečinou.

Draba hájna - Draba nemorosa

Chudôbka vždyzelená

Chudôbka vždyzelená ( Draba aizoides ) je ďalším druhom rastliny z rodu chudôbka ( Draba ) a čeľade kapustovitých ( Brassicaceae ). Ide o zaujímavú a krásnu skalničku, ktorá má špecifický vzhľad.

Ako táto skalnička vyzerá

 • Chudôbka vždyzelená je nízka trvalka, ktorá tvorí vankúšovité trsy.
 • Listy sú tuhé, mäsité a majú modrozelenú farbu . Sú podobné listom niektorých sukulentov.
 • Kvety sú malé a majú často žltú farbu. Kvety sú usporiadané v hustých kvetenstvách na koncoch stoniek.

Tento druh má svoj názov „vždyzelená“ vďaka listom, ktoré zostávajú zelené po celý rok, aj keď sa nachádza v oblastiach s tuhými zimami.

Pestovanie: Chudôbka vždyzelená je vhodná na pestovanie v skalkách alebo na slnečných až polotienistých stanovištiach. Mali by ste však dodržiavať nasledujúce rady:

 1. Stanovište: Táto rastlina preferuje slnečné až polotienisté stanovište. Vhodná je pôda dobre priepustná, piesočnatá alebo skalnatá.

 2. Zálievka: Chudôbka vždyzelená je odolná voči suchu, ale obzvlášť v období aktívneho rastu jej prospeje pravidelná zálievka.

 3. Pôda: Pôda by mala byť dobre odvodnená a obsahovať málo živín. Vyhnite sa premokreniu koreňov.

 4. Rozmnožovanie: Môžete ju množiť semenami alebo delením trsov na jar alebo na jeseň.

 5. Zimná ochrana: Chudôbka vždyzelená je obvykle odolná voči mrazu, ale ak máte vo svojej oblasti tuhé zimy, môžete ju chrániť pred mrazom zakrytím suchými listami alebo špeciálnymi ochrannými materiálmi.

Chudôbka vždyzelená je skvelou voľbou pre vytváranie zaujímavých textúr a farebných kontrastov v skalkách, suchých múrikoch a trvalkových záhonoch, ktoré sú vystavené priamemu slnku. Jej mäsité listy a kvety môžu priniesť do vašej záhrady jedinečný vizuálny efekt a navyše je dobre kombinovateľná s inými kvetmi.

Chudôbka vždyzelená - Draba aizoides

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: