črievičník

Obsah

Črievičník - orchidea do skalky

( Cypripedium )

Črievičník ( Cypripedium ) je rod orchideí z čeľade črievičníkovité ( Cypripediaceae ). Tieto kvety sú známe pre svoj neobvyklý tvar a krásu. Vzhľadom na to, že existuje niekoľko druhov črievičníkov, môžu sa maličko líšiť vzhľadom a miestom rastu. Všeobecne platí, že črievičníky sú pozemné orchidey , čo znamená, že rastú na zemi, nie na stromoch alebo na iných rastlinách, ako niektoré iné druhy orchideí.

Charakteristickým znakom črievičníkov sú kvety s tromi lístkami , z ktorých jeden je väčší a tvorí akýsi „črieviček“, čo dalo rodu svoje meno. Kvety majú rôzne farby a vzory a sú často veľmi nápadné a krásne. Listy črievičníkov sú obvykle veľké a široké, rastú priamo z podzemku.

Črievičníky môžu rásť v rôznych typoch prostredia, ale všeobecne preferujú vlhké miesta , ako sú mokré lúky, močiare, okraje lesov a podobné stanovištia. Niektoré druhy sa vyskytujú v mierne chladnejších klimatických podmienkach, zatiaľ čo iné sa nachádzajú v teplejších oblastiach.

Vzhľadom na veľký počet druhov črievičníkov môžu mať tieto orchidey rôzne veľkosti a odtiene kvetov, ale všeobecne platí, že sú to vzácne a krásne rastliny, ktoré obdivujeme kvôli ich unikátnemu vzhľadu.

Črievičník -Cypripedium
Črievičník -Cypripedium

Črievičník papučkový pestovania

Črievičník papučkový ( Cypripedium calceolus) je jedným z najznámejších druhov črievičníkov a občas sa mu ľudovo hovorí aj „črievičník žltý“. Jeho kvety majú charakteristický tvar, ktorý pripomína malý papuček a majú nádhernú žltú farbu. Pestovanie tohto druhu orchidey vyžaduje určitú starostlivosť a uváženie, pretože je chránený zákonom a patrí medzi ohrozené druhy.

Ako črievičník papučkový vyzerá

 • Kvety črievičníka papučku sú žlté a majú tvar, ktorý skutočne pripomína malý papuček. Kvet má horný a dolný lístok, ktoré sú nápadne žlté.
 • Rastlina má jednu až dve stonky s jedným až dvoma kvetmi na každej stonke.
 • Listy sú zelené a majú špecifický tvar s vrúbkovanými okrajmi.

Ako pestovať črievičník papučkový

 1. Stanovište: Črievičník papučkový rastie prirodzene v lesoch a vlhkých oblastiach. Pri pestovaní je dôležité nájsť vhodné miesto s polotieňom a vlhkou pôdou. Dobre odvodnená, humózna a vlhká pôda je kľúčová pre úspešné pestovanie tejto orchidey.

 2. Svetlo: Črievičníky potrebujú dostatok svetla, ale neznesú priame slnečné lúče. Ideálny je pre nich polotieň alebo rozptýlené svetlo.

 3. Zálievka: Udržiavanie vhodnej vlhkosti je kľúčové. Pôda by nemala vyschnúť, ale zároveň by nemala byť trvalo premokrená.

 4. Teplota: Črievičníky sú rastliny, ktoré preferujú mierne chladnejšie teploty počas vegetačného pokoja. Chladnejšie zimné teploty sú pre nich dôležité pre získanie kvetných púčikov.

 5. Kvetenstvo: Kvety sa objavujú na konci jari až na začiatku leta. Po odkvitnutí sa rastlina sústredí na rast nových listov.

 6. Ochrana: Črievičník papučkový je chránený druh. Pred jeho pestovaním sa uistite, že dodržiavate všetky zákony a predpisy týkajúce sa ochrany prírody vo vašej oblasti.

Pestovanie črievičníka papučkového je teda pomerne náročné, ale odmenou vám bude pozorovanie krásy a unikátnosti týchto kvetov.

Črievičník papučkový - Cypripedium calceolus

Črievičník veľkokvetý

Črievičník veľkokvetý ( Cypripedium macranthum ) je ďalším druhom črievičníka, ktorý sa vyskytuje v Ázii. Má veľké a nápadné kvety, ktoré sú charakteristické svojou krásou a unikátnym tvarom.

Ako vyzerá črievičník veľkokvetý

Kvety:

 • Kvety sú pomerne veľké a majú tvar, ktorý pripomína papučok, podobne ako u iných druhov črievičníkov.
 • Farba kvetov môže byť rôzna od bielej až po svetloružovú či fialovú, hoci prevažuje biela varianta.
 • Na hornom lístku kvetu môžu byť rôzne vzory alebo bodky , ktoré sú charakteristické pre tento druh.

Listy:

 • Listy črievičníka veľkokvetého sú pomerne veľké, široké a majú tvar podobný srdcu. Sú zelené farby s niekedy vrúbkovanými okrajmi.

Rast a stanovište:

 • Črievičník veľkokvetý rastie prevažne v horských oblastiach Ázie, ako sú Čína, Japonsko, Kórey a ďalšie. Tento druh je prispôsobený chladnejším podmienkam.
 • Stanoviskom sú lesné okraje, vlhké lúky a horské lúky. Preferuje miesta s polotieňom alebo rozptýleným svetlom.

Pestovanie: Pestovanie črievičníka veľkokvetého je obvykle náročnejšie a vyžaduje špecifické podmienky, ktoré napodobňujú jeho prirodzené prostredie . Rovnako ako u iných druhov črievičníkov je dôležité poskytnúť správne svetelné, teplotné a vlhkostné podmienky. Vhodná pôda by mala byť vlhká, dobre priepustná a humózna.

Ak sa rozhodnete pestovať črievičník veľkokvetý, odporúčame získať podrobné informácie a tipy od odborníkov na pestovanie orchideí, ktorí vám môžu odporučiť aj konkrétny druh či kultivar do vašej záhrady, skalky alebo na pestovanie v domácich podmienkach. Tieto rastliny môžu byť nádhernými a cenenými doplnkami do záhrady, ale úspešne ich pestovať vyžaduje určitú mieru znalostí a starostlivosti.

Črievičník kráľovnín

Črievičník kráľovnín ( Cypripedium reginae ) je ďalším druhom črievičníka, ktorý sa vyskytuje v Severnej Amerike. Jeho kvety sú nádherné a majú charakteristický tvar, ktorý pripomína papučku či črievičku.

Ako vyzerá črievičník kráľovnín

Kvety črievičníka kráľovnín sú veľké, krásne a majú nápadný tvar, ktorý sa podobá papučku. Farba kvetov býva prevažne biela s ľahkými odtieňmi ružovej až fialovej. Niekedy môže byť aj väčší podiel ružovej farby, čo vytvára krásne farebné variácie. Listy sú široké, zelenej farby a rastú priamo z podzemku . Majú zubaté okraje.

Rast a stanovište:

Črievičník kráľovnín je pôvodným druhom Severnej Ameriky, kde sa vyskytuje v mokrých oblastiach, ako sú močiare, vlhké lúky a okraje lesov. Tento druh preferuje miesta s polotieňom a vlhkou pôdou.

Pestovanie: Pestovanie črievičníka kráľovnín je možné, ale opäť vyžaduje špecifické podmienky, aby sa čo najviac priblížilo jeho prirodzenému prostrediu:

 1. Stanovište: Vyberte miesto s polotieňom alebo miernym slnečným svetlom. Pôda by mala byť dobre drenovaná, vlhká a humózna.

 2. Voda: Udržujte vlhkosť pôdy, ale vyhnite sa premokreniu. V letných mesiacoch, kedy ich môže byť suchšie, môže byť potrebné dodávať viac vody.

 3. Teplota: Črievičník kráľovnín preferuje chladnejšie teploty (najmä pri vegetačnom pokoji), hoci zvládne aj teplejšie obdobie, pokiaľ je dostatočne zaistená vlhkosť pôdy.

 4. Kvetenstvo: Kvety sa zvyčajne objavujú na konci jari alebo začiatkom leta.

 5. Ochrana: Rovnako ako u ďalších chránených druhov orchideí je dôležité rešpektovať všetky zákony a predpisy týkajúce sa ochrany prírody pri pestovaní črievičníka kráľovnina.

Pestovanie črievičníka kráľovnina môže byť pre záhradkárov veľmi zaujímavým a odmeňujúcim zážitkom. Vzhľadom k jeho náročnejším potrebám však odporúčame pred začatím pestovania informovať sa u odborníkov, ktorí vám poskytnú konkrétne rady a odporúčania pre vašu oblasť, podmienky a stanovištia.

Črievičník kráľovnín - Cypripedium reginae

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: