dierkovitosť listov

Obsah

Dierkovitosť listov kôstkovín

(Stigmina carpophila )

Dierkovitosť listov, známa tiež ako suchá škvrnitosť kôstkovín, je choroba spôsobená hubou Stigmina carpophila . Táto choroba postihuje najmä ovocné stromy z čeľade kôstkovín, ako sú čerešne, višne, broskyne, marhule a slivky.

Príznaky dierkovitosti listov kôstkovín sa obvykle prejavujú na listoch, ale môžu sa tiež objaviť na plodoch a výhonkoch. Hlavnými príznakmi sú malé čierne škvrny, ktoré sa postupne zväčšujú. Škvrny majú nepravidelný tvar a môžu sa spájať do väčších nekrotických oblastí. Postihnuté listy a plody sa často deformujú a môžu opadávať predčasne.

V prípade silnej infekcie sa dierkovitosť listov kôstkovín môže šíriť po celom strome, vrátane kôry, výhonov a kvetov. Na kôre sa môžu objaviť tmavé nekrotické škvrny, ktoré pripomínajú olúpanú kôru. Infekcia na kvetoch môže mať za následok vädnutie a neplodnosť.

Táto choroba sa zvyčajne šíri prostredníctvom dažďa a vody, ktorá prenáša spóry huby . Patogén môže tiež prežívať na infikovanom materiáli, ako sú listy a plody, až do ďalšieho vegetačného obdobia.

Prevencia a kontrola dierkovitosti listov kôstkovín zahŕňajú: výber odolných odrôd, dodržiavanie vhodného priestoru medzi stromami pre lepšiu cirkuláciu vzduchu, obmedzenie vlhkosti v oblasti koruny stromov, pravidelné odstraňovanie infikovaných listov a plodov. V prípade potreby môžu byť použité fungicídy na obmedzenie šírenia choroby.

Dierkovitosť listov kôstkovín
Dierkovitosť listov kôstkovín

Dierkovitosť listov broskyne

Dierkovitosť listov broskyne, spôsobená špongiou Stigmina carpophila , sa prejavuje na rôznych častiach rastliny, vrátane listov, plodov a konárov. Nižšie uvádzame niektoré hlavné príznaky tejto choroby:

  1. Škvrny na listoch : Infikované listy broskýň vykazujú nepravidelné čierne alebo hnedé škvrny. Škvrny môžu byť rôznych veľkostí a tvarov. Postihnuté listy sa postupne žltnú a usychajú. Často dochádza k opadávaniu listov predčasne.

  2. Škvrny na plodoch : Plody broskyne môžu byť postihnuté hnedými alebo čiernymi nekrotickými škvrnami. Tieto škvrny sa môžu objaviť na povrchu plodu alebo preniknúť do dužiny. Škvrny na plodoch sú často prehĺbené a môžu sa spojiť, čím spôsobujú deformácie a hnilobu.

  3. Nekrotické škvrny na vetvách : Choroba môže postihnúť aj vetvy broskýň. Na vetvách sa môžu objaviť hnedé alebo čierne nekrotické škvrny, ktoré môžu byť prehĺbené. Infikované vetvy sa môžu zoslabiť a lámu sa.

  4. Olúpaná kôra : V závažných prípadoch môže suchá dierkovitosť listov olúpanie kôry na kmeňoch alebo konároch broskýň. Postihnuté oblasti majú často tmavú farbu a môžu byť náchylné na infekcie ďalšími chorobami alebo škodcami.

Dierkovitosť listov na broskýň sa obvykle šíri pri vlhkom a daždivom počasí. Spóry huby sa šíria vodou a môžu prenikať do rastlín cez rany alebo poškodenie.

Dierkovitosť listov broskyne

Dierkovitosť listov čerešne prevencia

Prevencia a kontrola zahŕňajú opatrenia ako výber odolných odrôd, odstraňovanie infikovaných listov, plodov a vetiev, pravidelné prerezávanie pre lepšiu cirkuláciu vzduchu, udržiavanie zdravého rastu rastliny a dodržiavanie správnych poľnohospodárskych postupov.

V prípade silnej infekcie sa môžu použiť fungicídy na obmedzenie šírenia choroby. Je dôležité konzultovať s odborníkom na rastliny pre odporúčanie správnych fungicídov a postupov.

Včasná identifikácia príznakov a vhodná starostlivosť sú kľúčové pre prevenciu a kontrolu dierkovitosti listov na broskyňách, čerešniach, višniach a minimalizácii poškodenia plodín.

Z fungicídov môžete použiť napríklad Dithane 45 alebo Kuprikol 50. Majte však stále na pamäti, že fungicídy patria medzi jedovaté látky a môžu byť potenciálne nebezpečné pre človeka, zvieratá aj prírodu okolo.

Pri postrekoch dbajte pokynov na obale a najmä používajte ochranný odev, ochranné rukavice a ochranné okuliare. Ďalej sa vyvarujte pitiu, jedla a fajčeniu počas aplikácie postrekov. Po postrekovaní si dôkladne umyte ruky.

Postreky vykonávajte len za bezveterného počasia .

Dierkovitosť listov ochrana

Namiesto fungicídnych prostriedkov skôr odporúčame kôstkoviny hnojiť Hnojíkom. Toto prírodné organické hnojivo totiž obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Repelentný účinok proti škodcom a chorobám vrátane dierkovitosti listov má na svedomí chitín , ktorý je obsiahnutý vo svlečkách. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb. Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín.

Navyše chitín môže zlepšovať štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny. Hnojivo sa dá použiť ako sypké a zapraviť do pôdy, alebo ako roztok , ktorým môžete ovocné stromy zalievať alebo v prípade potreby aj postriekať. Vždy dbajte pokynov na obale a neprekračujte odporúčané dávkovanie.

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: