dračík

Obsah

Dračík trvalka

( Penstemon )

Dračík ( Penstemon ) je rod rastlín z čeľade skorocelovitej ( Plantaginaceae ), ktorý zahŕňa viac ako 250 druhov. Tieto rastliny sú pôvodom z Severnej Ameriky a sú obľúbené pre svoje nádherné kvety a jednoduchú starostlivosť.

Hoci je dračíkov také množstvo, majú niektoré spoločné rysy:

 1. Stonky : Sú vzpriamené a vetvené, dosahujú výšku od niekoľkých centimetrov do viac ako jedného metra, v závislosti od druhu.

 2. Listy : Listy dračíka sú jednoduché, striedavé, podlhovasté alebo vajcovité, niekedy s pílovitými okrajmi. Často majú nápadnú zelenú farbu.

 3. Kvety : Sú to jednoznačne najvýraznejšie časti dračíkov. Kvety majú trubkovitý tvar a bývajú veľmi pestré. Môžete ich vidieť v rôznych farbách, ako sú biela, ružová, červená, fialová, oranžová alebo modrá. Kvety sú často dvojpyské. Rozkvitajú obvykle v letných mesiacoch.

 4. Plody : Po odkvitnutí sa z kvetov vyvinú malé kapsuly obsahujúce semená.

Dračíky sú vhodné pre záhradné plochy, kvetinové záhony aj skalky. Vďaka svojim nápadným kvetom priťahujú motýle a ďalší hmyz.

Dračík trvalka

Dračík pestovania

Pestovanie dračíka ( Penstemon ) je všeobecne jednoduché, a preto sú tieto rastliny obľúbené u začínajúcich záhradníkov aj u tých s obmedzeným časom pre starostlivosť o rastliny. Nižšie sú uvedené základné kroky, ako správne pestovať dračíkov:

 1. Stanovište : Dračíky preferujú slnečné až polotienisté stanovištia. Najlepšie rastú v dobre priepustnej pôde s neutrálnym pH. Dobre znášajú sucho a sú odolné proti vetru.

 2. Zálievka : Dračíky majú rady umiernenú zálievku. Snažte sa udržiavať pôdu vlhkú, ale nie premokrenú. Pravidelne zalievajte, najmä v horúcom počasí, najlepšie s odstupom 2-3 dni. Mimo vegetačného obdobia je obvykle vhodné zálievku znížiť.

 3. Hnojenie : Doplňte pôdu kompostom alebo hnojivom pre kvitnúce rastliny na začiatku vegetačnej sezóny (obvykle na jar). Dodatočné hnojenie je možné vykonávať podľa potreby, ale prílišný prísun dusíka môže viesť k nadmernému rastu listov na úkor kvitnutia.

 4. Množenie : Dračíky možno množiť semenami, delením trsov alebo rezne. Rozmnožovanie semenami je jednoduché, ale pre zachovanie vlastností odrody by ste mali používať skôr rezne alebo delenie trsy.

 5. Rez : Aby sa dračík udržal v optimálnej kondícii a podporilo sa bohaté kvitnutie, je vhodné urobiť prekliesť. Tento rez by sa mal vykonávať na konci leta alebo na začiatku jesene, po odkvitnutí. Odstráňte vyblednuté kvety a niektoré zvädnuté výhonky, aby ste podporili nový rast a prípravu na zimu.

 6. Zazimovanie : V miernej klíme môžu byť niektoré druhy dračíka vždyzelené a odolávajú miernym zimám. Avšak v chladnejších oblastiach odporúčame mulčovanie, ktoré chráni korene pred mrazom.

 7. Choroby a škodcovia: Dračíky sú všeobecne odolné proti chorobám a škodcom, ale môžu byť náchylné k plesňovým ochoreniam, pokiaľ je v oblasti príliš vlhko. Ak si všimnete akékoľvek problémy, postihnuté časti rastliny odstráňte a zabráňte nadmernej vlhkosti.

Dračík

Dračík fúzatý

Dračík fúzatý ( Penstemon barbatus ), niekedy nazývaný aj dračík fúzatý škoricový, je krásna trvalka s trubkovitými kvetmi.

Ako dračík fúzatý vyzerá

 • Stonky : Stonky sú vzpriamené, rastú do výšky okolo 60-90 cm, niekedy až 120 cm. Sú tuhé a pevné.
 • Listy : Listy sú úzke, podlhovasté a mierne chlpaté, čo mu dáva „fúzatý“ vzhľad. Často majú svetlo zelenú farbu.
 • Kvety : Kvety sú veľmi atraktívne a sú rúrkovitého tvaru s dvojpyským zakončením. Bývajú väčšinou oranžové, červené alebo žlté farby. Môžu byť tiež kombináciou viacerých farieb. Rozkvitajú v letných mesiacoch a lákajú rôzne druhy hmyzu, ako sú včely a motýle.
 • Plody : Po odkvitnutí sa z kvetov tvoria malé kapsuly, ktoré obsahujú semená.

Ako sa dračík fúzatý pestuje

Stanovište : Dračík fúzatý uprednostňuje slnečné až polotienisté stanovištia. Má rád miesta s dobre priepustnou a humóznou pôdou. Nie je náročný na pH pôdy, ale ideálna je mierne kyslá až neutrálna pôda.

Zálievka : Dračíky sú odolné voči suchším podmienkam, ale po výsadbe je vhodné pravidelne zalievať, aby sa korene dobre usadili. Po zakorenení znížte zálievku, aby ste predišli premokreniu pôdy.

Hnojenie : Na jar pridajte do pôdy kompost alebo hnojivo pre kvitnúce rastliny. To pomôže podporiť bohaté kvitnutie.

Rez : Po odkvitnutí môžete odstrániť odkvitnuté kvety a zrezať rastlinu do kompaktného vzrastu, aby ste podporili nový rast a bohatšie kvitnutie.

Zazimovanie : Dračík fúzatý je na mrazy mierne odolný. V chladnejších oblastiach je vhodné mulčovať okolo koreňov, aby sa chránili pred zimnými mrazmi.

Dračík fúzatý

Dračík červený - dračík Hartwegov

Ďalším krásnym druhom dračíka, ktorý si môžete zaobstarať do svojej skalky či záhrady, je dračík červený alebo dračík Hartwegův , latinsky Penstemon hartwegii red. Tento dračík vyzerá podobne ako ostatné dračíky, má ale oveľa kompaktnejší rast, krásne červené kvety, dorastá do výšky 40 a6 70 cm.

Miluje slnečné stanovište, znesie však aj polotieň. Pôdu mu radšej dajte pH neutrálne a skôr znáša sucho ako premokrenie.

Kvitne bohato od júna do septembra, kvety je možné strihať do váz .

Dračík červený

Dračík náprstníkový

Dračík náprstníkový ( Penstemon digitalis ) je ďalšia krásna trvalka, ktorá je známa svojimi nápadnými kvetmi.

Vzhľad dračíka náprstníkového:

 • Stonky : Stonky sú vzpriamené, vetvené a dorastajú obvykle do výšky 60-90 cm, niekedy môžu byť aj vyššie.
 • Listy : Listy sú podlhovasté, kopijovitého tvaru a majú jemne zúbkované okraje. Sú obvykle tmavo zelenej farby, ale niektoré vyšľachtené kultivary môžu mať listy s rôznymi odtieňmi červenej alebo purpurovej.
 • Kvety : Kvety náprstníkového dračíka sú veľké a majú trubkovitý tvar s dvojpyským zakončením. Bývajú často čisto biele alebo červenkasté farby, ale existujú aj rôzne kultivary s ružovými alebo fialovými kvetmi. Kvety sú usporiadané v dlhých strapcoch, čo z nich robí nápadný pohľad.
 • Plody : Po odkvitnutí sa z kvetov tvoria kapsuly obsahujúce semená.

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: