HMYZÍ TRUS ako HNOJIVO NA EUKALYPTUS

Eukalyptus

Obsah

Konáriky eukalyptu v sklednej vázi pôsobia veľmi dekoratívne a prevoňajú miestnosť

Eukalyptus

Eukalyptus (latinsky Eucalyptus) je rod rastlín z čeľade myrtovité (Myrtaceae). Niekedy sa nesprávne označuje ako austrálsky gumovníkSa spája s koalami. Tie sa výlučne živia listami eukalyptu.

Eukalypty sú rýchlorastúce stálozelené stromy, dorastajúce do obrovských rozmerov. Pôvodne pochádzajú z Austrálie a Malajzie. V Austrálii tvoria až 95% lesov, pričom znášajú klimatické podmienky od púští až po dažďové lesy.

Obrovský eukalyptový strom napriek poškodeniam po požiari dokáže prežiť

Obrovský eukalyptový strom napriek poškodeniam po požiari dokáže prežiť

Eukalyptus druhy

Eukalyptové stromy sú známe odlupovním kôry z kmeňa - detailný pohľad na farbami hýriaci kmeň eukalyptu rastúceho v Austrálii

Detailný pohľad na farbami hýriaci kmeň eukalyptu rastúceho v Austrálii.

Druhy eukalyptu by sme mohli rozdeliť medzi , ktoré potrebujú pre svoj život veľký vonkajší priestor a ktorým postačuje menší priestor ohraničený veľkosťou črepníka či kvetináča. Výškové rozpätie týchto úžasných stromov je od 1 metra z pomedzi šľachtených kultivarov až do takmer 100 metrov vysokých krásavcov rastúcich vo voľnej prírode v ich domovine.

Eukalyptus pestovanie vonku

Prirodzene tieto rastliny potrebujú pre svoj bujný a mohutný rast naozaj veľký priestor. Preto i pestovanie v záhrade treba dobre zvážiť. A to nielen kvôli teplotným nárokom. Ale aj pre veľkosť priestoru, ktorý im viete dopriať.

Ak však hľadáte taký, ktorý môžete pestovať ako izbovú rastlinu, nemusíte si zúfať. Stačí dodržať pár pravidiel.

Pohľad zdola na obrovské eukalyptové stromy

Pohľad zdola na obrovské eukalyptové stromy

Eukalyptus - druhy pre interiér

Konáriky eukalyptu s listami a kvetnými pukmi

Konárik eukalyptu s listami a kvetnými pukmi

Pri výbere odrody si treba dávať veľký pozor, aby ste si skutočne zadovážili správny kultivar.

Ľahko by sa mohlo stať, že si zabezpečíte napríklad Eukalyptus Gunnov (Eucalyptus gunnii), veľmi pekný, ale úplne nevhodný na pestovanie v interiéri, pretože dorastá do výšky 35 metrov s ročným prírastkom 2 metre.

Na rozdiel od Eukalyptus Gunnov Azura (Eucalyptus gunnii ‚Azura‘), ktorý je pomalšie rastúci eukalyptus s kompaktným vzrastom a s klasickými malými, okrúhlymi, modrastými listami a v kvetináči krásne vynikne.

V množstve odrôd tejto rastliny by sa človek mohol ľahko stratiť, pretože podľa vzhľadu ich je ťažké odlíšiť. Je dobré nechať si poradiť odborníkmi, ktorý sa pestovaniu a šľachteniu týchto úžasných rastlín na profesionálnej úrovni s nadšením venujú už vyše 40 rokov.

Eukalyptus v črepníku

Aké druhy na interiérové pestovanie v črepníku či kvetináči odborníci z Hardy Eucalyptus odporúčajú? Poďme sa na ne spoločne pozrieť. Možno vás niektoré z nasledujúcich odrôd zaujmú natoľko, že sa rozhodnete pre ich pestovanie. 

Farebne kvetinace 1
  • Úžasný je Eukalyptus Gunnov odroda Silverana(Eucalyptus gunnii ‚Silverana‘), ktorý je podobný odrode Azura, ale s viac striebristými listami.
Koaly sú známe tým, že sa živia výhradne listami eukalyptu - tejto koale listy naozaj chutia

Koaly sú známe tým, že sa živia výhradne listami eukalyptu – tejto koale listy naozaj chutia

  • Eukalyptus málokvetý odroda ‚Mount Bogong‘ (Eucalyptus  pauciflora ssp. niphophila ‚Mount Bogong‘) je odroda s veľmi zaujímavou kôrou. Štandardný Eukalyptus málokvetý (Eucalyptus  pauciflora ssp.niphophila) je tiež dobrým kandidátom na interiérové pestovanie.
  • Krásny trpasličí Eukalyptus málokvetý odroda ‚Mount Buffalo(Eucalyptus  pauciflora ssp. pauciflora ‚Mount Buffalo‚) má zaujímavú bielu kôru a širšie lístie.
  • Eukalyptus Archerov (Eucalyptus  archeri) a príbuzný Eukalyptus modravý (Eucalyptus glaucescens) rastú rýchlejšie. No, keď sa formujú ako viackmenné exempláre a koncom mája sa pravidelne ošetrujú rezom, aby zostali kompaktné, sú príťažlivé a úhľadne zaoblené kríky.
  • Eukalyptus Risdonov (Eucalyptus risdoni) sa odporúča pestovať v slnečných vetraných skleníkoch či zimných záhradách, pretože vyžaduje veľké množstvo priameho slnečného žiarenia.

Z ďalších odporúčaných na pestovanie  ako izbové rastliny môžeme spomenúť:

  • Eukalyptus sivý kultivar Strieborná princezná‘ (Eukalyptus caesia magna ‚Strieborná princezná),
  • Eukalyptus citroníkový (Eukalyptus citriodora), 
  • Eukalyptus figolistý (Eucalyptus ficifolia),
  • Eukalyptus čiernodrevý (Eucalyptus leucoxylon rosea),
  • či Eukalyptus  veľkoplodý (Eukalyptus macrocarpa), ktorý je však o niečo náročnejší na pestovanie.
Detail mladého konárika eukalyptu s listami

Detail mladého konárika eukalyptu s listami

Ako pestovať eukalyptus

Konáriky eukalyptu so sivozelenými listami

Konáriky eukalyptu so zaoblenými sivozelenými listami

Zaujali vás tieto odrody a kultivary natoľko, že ste sa rozhodli pre eukalyptové pestovanie? Pestovanie eukalyptu je trochu odlišné od pestovania bežných izbových rastlín. Čo všetko obnáša? 

Okrem typických potrieb ako svetlo, teplo, pôda, vlaha, či výživa, bude potrebné sa viac venovať udržovaniu kompaktného vzhľadu pomocou pravidelného rezu.

Aj keď sa jedná o kultivary určené na interiérové pestovanie, zamerajte sa aj na priestor, ktorý svojej rastline môžete v interiéri venovať.  Pamätajte aj našpecifické  požiadavky na prezimovanie eukalyptu.

Pozrime sa spoločne na pestovanie eukalyptu podrobnejšie.

Pestovanie Eukalyptu

Rez

Eukalyptus je typický rýchlym rastom do veľkých rozmerov. Aj pri kultivaroch pre pestovanie v kvetináči, sa odporúča pravidelný rez, ktorý pomôže vašej rastline ku hustému kompaktnému tvaruDobre ho znáša a vďaka nemu si ho viete tvarovať podľa vašich predstáv.

Odstrániť by ste mali aj odumreté či poškodené výhonky. Pri reze hrubších konárov je vhodné ošetriť ranu, napríklad štepárskym voskom, aby nedošlo k infekcii.

Záhradné nožnice na stole určené pre rez ovocný stromov a rastlín

Vhodným obdobím sú jarné mesiace marec, apríl. Jemného dekoratívneho zostrihu sa nemusíte báť aj mimo tohto obdobia. Ale od septembra do marca by ste sa mali akejkoľvek úprave rezom vyhnúť.

Odrezané výhonky môžete použiť na dekoráciu či rozmnoženie.

Svetlo

Slnečné lúče sú nevyhnutné pre rast a pestovanie rastlín

Eukalyptové rastliny milujú slnko, preto im doprajte južnú stranu pri okne. Počas vegetačného obdobia potrebujú aspoň 6 hodín slnečného žiarenia. Ak nemáte dostatočné svetelné podmienky, môžete použiť pestovateľskú lampu, aby ste svojej rastline dopriali dostatok svetla.

Teplo

Pri dennej teplote od 16°C do 25°C a nočnej v rozmedzí 10°C až 15°C sa bude vášmu eukalyptu páčiť. Nemal by byť umiestnený v prievane, blízkosti výhrevných telies ani sa dotýkať chladného okna. 

Počas letného obdobia môžete vášmu eukalyptu dopriať čerstvý vzduch na záhrade. Priemerné nočné teploty musia presahovať  10°C. A aj keď miluje slnko, prvé dva týždne mu doprajte na aklimatizáciu polotieň

Keď sa blíži zimné obdobie, pamätajte na dostatok svetla (ideálne zimné záhrady) a teplotné podmienky od 5°C do 10°C

Teplomer je dobrý pomocník pri pestovaní rastlín

Vlaha

Krhla je dobrý pomocník pri zalievaní rastlín

Aj keď Eukalyptus neznáša premokrenie, kvôli čomu mu odhnívajú korene, predsa pre život potrebuje vodu. Otázkou je, ako často zalievať túto voňavú rastlinu.

Čas na zálievku je vtedy, keď vrchná 5 cm vrstva substrátu preschla. Vtedy mu doprajte výdatnú zálievku a prebytočnú vodu z misky pod kvetináčom vylejte.

Hnojenie

Ako zálievku môžete od neskorej jari do konca leta 1 – 2x mesačne použiť výluh z Hnojíka. O tom aké použiť dávkovania či ako si pripraviť zálievku, sa dočítate tu: Dávkovanie. Môžete použiť aj iné hnojivá. Je vhodné, aby boli určené pre výživu eukalyptov, ktoré nemajú veľký obsah dusíku. 

Od novembra do februára, kedy rastlina zimuje sa neodporúča hnojiť.

Hnojík, Hmyzí trus v bareli s pečiatkou kvality

 Hnojík z hmyzieho trusu v bareli s pečiatkou kvality je vhodným hnojivom pre eukalypty.

Pôda

Kvetináč so zeminou a lopatkou

Ak sa rozhodnete svoju rastlinu presádzať, pamätajte, že potrebuje dobre priepustný substrát s mierne kyslým pH 5,5 – 6,5. Vhodný je mix piesku, záhradnej pôdy a rašeliny, ktoré namixujete rovnakým dielom. Pred výsadbou ho obohaťte trochou dobre vyzretého kompostu alebo Hnojíka, ktorý bude postupne eukalyptu uvoľňovať správne vyvážené živiny.

Presádzať je vhodné raz za 1 až 2 roky do mierne väčšieho kvetináča, oproti pôvodnému. Vhodným časom je obdobie na prelome jari a leta.

Eukalyptus kvet

Aj kvety eukalyptu atraktívne, zaujímavé a pôsobia veľmi exoticky. Vyskytujú sa na rastline v súkvetiach či zhlukoch. Púčiky kvetov majú netradičný vzhľad a kvetný obal tvorí akoby ich klobúčik. Nádherné kvety táto exoticky pôsobiaca rastlina vyfarbuje do biela, červena, ružova či oranžova

Detailný záber na konárik eukalyptu s uzavretými púčikmi a jednými otvárajúcim sa púčikom

Detailný záber na konárik eukalyptu s uzavretými púčikmi a jednými otvárajúcim sa púčikom

Obrovské súkvetie eukalyptu s oranžovo kvitnúcimi kvetmi a púčikmi

Obrovské súkvetie eukalyptu s oranžovo kvitnúcimi kvetmi a púčikmi

Bielokvitnúci eukalyptus s listami - detail

Bielokvitnúci eukalyptus s listami – detail

Detail zhluku ružových kvetov eukalyptu s listami

Detail zhluku ružových kvetov eukalyptu s listami

Detail žltooranžových kvetov eukalyptu

Detail žltooranžových kvetov eukalyptu

Detail červenokvitnúcich kvetov eukalyptu s kvetnými pukmi

Detail červenokvitnúcich kvetov eukalyptu s kvetnými pukmi

Eukalyptus - zhluk červených kvetov so žltým stredom a listami

Zhluk eukalyptových červených kvetov so žltým stredom a listami

kvetné puky a rozkvitnuté bieloružové kvety eukalyptu z blízka

Kvetné puky a rozkvitnuté bieloružové kvety eukalyptu z blízka

Choroby a škodcovia Eukalyptu

Hmyzí trus Hnojík v odmerke

Hmyzí trus Hnojík v odmerke má repelentný účinok na škodcov

Choroby a škodcovia eukalyptu spravidla nerobia problémy, pretože je voči nim odolný. No pri pestovaní v interiéri sa môžu vyskytnúť typický škodcovia izbových rastlín ako vošky, vlnačka či roztočce. Na týchto škodcov vám odporúčame použiť Hnojík, ktorý vďaka chitínu má na nich repelentný účinok. Viac na témy škodcov a ako proti nim bojovať sa dočítate v článkoch: Chitín, Škodcovia, Dávkovanie

Eukalyptové kvetné puky a rozkvitnutý biely kvet a listy

Eukalyptové kvetné puky a rozkvitnutý biely kvet a listy

Samica koaly s mláďaťom na chrbte kŕmiaca sa eukalyptovými listami

Samica koaly s mláďaťom na chrbte kŕmiaca sa eukalyptovými listami

Obrovské eukalyptové stromy sa týčia ponad ostatný porast

Obrovské eukalyptové stromy sa týčia ponad ostatný porast

Eukalyptový konárik s listami, žltozelenými kvetmi a kvetnými púčikmi

Eukalyptový konárik s listami, žltozelenými kvetmi a kvetnými púčikmi

Stromy eukalyptu každoročne zvliekajú kôru

Stromy eukalyptu každoročne zvliekajú kôru

Hnojenie stromov a kríkov s Hnojikom

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články